scevo
12.06.08,10:06
Chcem sa informovať aky nasledok pre mna do buducna bude mat, ak zamestnavatel za mna neplati odvody do socialnej poistovne, lebo jednoducho na to nema?
- moze sa stat ze tie peniaze nezaplati nikdy a prejavy sa to nejak na mojom dochodku, alebo nebudem mat zapocitane odpracovane roky?
Dik
scevo
12.06.08,08:08
Chcem sa informovať aky nasledok pre mna do buducna bude mat, ak zamestnavatel za mna neplati odvody do socialnej poistovne, lebo jednoducho na to nema?
- moze sa stat ze tie peniaze nezaplati nikdy a prejavy sa to nejak na mojom dochodku, alebo nebudem mat zapocitane odpracovane roky?
Dik
Tweety
12.06.08,08:15
Chcem sa informovať aky nasledok pre mna do buducna bude mat, ak zamestnavatel za mna neplati odvody do socialnej poistovne, lebo jednoducho na to nema?
- moze sa stat ze tie peniaze nezaplati nikdy a prejavy sa to nejak na mojom dochodku, alebo nebudem mat zapocitane odpracovane roky?
Dik
NIe , na tvojom dôchodku sa to neprajaví nijak, jednochucho ak ich máš zo mzdy zrazené, ale on ich neodviedol, je to jeho porušenie zákona.
Janurka
12.06.08,08:22
Zákon o sociálnom poistení, § 109. Keďže plnenie povinnosti zamestnávateľa platiť a odvádzať poistné nemôže jeho zamestnanec ovplyvniť a teda nenesie za plnenie tejto povinnosti zodpovednosť, nesplnenie tejto povinnosti zamestnávateľom nemôže negatívne ovplyvniť nároky na dávky zamestnanca.
scevo
12.06.08,11:34
Zákon o sociálnom poistení, § 109. Keďže plnenie povinnosti zamestnávateľa platiť a odvádzať poistné nemôže jeho zamestnanec ovplyvniť a teda nenesie za plnenie tejto povinnosti zodpovednosť, nesplnenie tejto povinnosti zamestnávateľom nemôže negatívne ovplyvniť nároky na dávky zamestnanca.
ok, ale ked som v 2. pilieri, tak mi dany ucet nechodia ziadne peniaze, cize ako sa to riesi potom? pridem o tieto peniaze alebo nie, ak by zamestnavatel nikdy nevyplatil odvody?
scevo
13.06.08,05:16
NIe , na tvojom dôchodku sa to neprajaví nijak, jednochucho ak ich máš zo mzdy zrazené, ale on ich neodviedol, je to jeho porušenie zákona.

okis, ale co s II. pilierom? na ten ucet mi neprichadzaju ziadne peniaze, teda problem asi budem mat nie? peniaze mi tam neprichadzaju, teda sa nema co zhodnocovat. co sa stane ak to nikdy nezaplati? budem si musiet potom za to obdobie doplatit do II. piliera sam?
scevo
13.06.08,05:18
nevie niekto poradit?
liviar
13.06.08,05:40
asi by bolo dobré sa opýtať priamo v poistovni ako riešia takéto prípady
Andyke
13.06.08,05:48
Z pohľadu Soc.poisťovne je to správny krok. Hádam nebudú tam posielať peniaze z toho balíka, ktorí sú len v I.pilieri.
Bohužiaľ na Tvoju škodu, lebo z Tvojej výplaty Ti zrážky urobili.

A neplatenie odvodov je trestný čin.
jery
13.06.08,06:22
nevie niekto poradit?

Ako bolo napisane aj vyssie, I. pilier ti to neovplyvni, dochodok bude pocitany, ako keby tie peniaze boli odvedene, pripadne sankcie znasa tvoj zamestnavatel.
II. pilier to bohuzial ovplyvni, nakolko zhodnocovanie penazi a vyplata dochodku zvisi od skutocnej vysky zostatku na ucte v II. pilieri, cize ak to neodvedie ani dodatocne, napriek tomu, ze ti to bolo zrazene, o tieto peniaze prides.

Je mozne, ze v buducnosti sa Socialka k tym peniazom dostane (bud to uhradi zamestnavatel dobrovolne, pripadne to Socialka vymoze cez svojho exekutora) a urobi dodatocny odvod do II. piliera. Aj tu ale prides o tu sumu, o ktoru by sa ti peniaze zhodnotili od doby, kedy mali byt skutocne zhodnotene az do doby, kedy bol urobeny dodatocny odvod.

mimotemy Ber to pozitivne, ak nahodou dojde k znehodnoteniu investicie tvojho spravcu v II. pilieri a poklesu hodnoty zostatku, tak v pripade oneskoreneho odvodu na tom mozes aj teoreticky zarobit :D
firefox
19.07.11,08:34
Aj mne zabudol zamestnávateľ odviesť odvody do soc. poisťovne. Z prvej výplaty po nástupe mi neurobili odvody (na personálnom mi nepovedali presne prečo - hovorili niečo o nulovom základe, potom že ma nahlásili inak - ale vraj nahlásený som bol od začiatku). Povedali, že mi to zrazia z nasledujúcich výplat. Potom už odvody platili, ale za ten prvý mesiac nedoplatili.

V podstate mne to veľmi neprekáža, do dôchodku ďaleko, takže ten jeden mesiac ma nezabije ani ma to v II. pilieri nezruinuje, akurát som ušetril nejakých 100 EUR. Mám to u zamestnávateľa naháňať? Alebo to už nechám tak? (Veď raz som im to hovoril - dokonca ja som ich na to upozornil, že mi neurobili odvody do SP, odviedlo sa len poistné na ZP). Ako som vyššie čítal, ja za to nenesiem zodpovednosť, takže sa nemusím báť sankcií zo strany SP?

Mzdári díky.
Tweety
19.07.11,08:36
Aj mne zabudol zamestnávateľ odviesť odvody do soc. poisťovne. Z prvej výplaty po nástupe mi neurobili odvody (na personálnom mi nepovedali presne prečo - hovorili niečo o nulovom základe, potom že ma nahlásili inak - ale vraj nahlásený som bol od začiatku). Povedali, že mi to zrazia z nasledujúcich výplat. Potom už odvody platili, ale za ten prvý mesiac nedoplatili.

V podstate mne to veľmi neprekáža, do dôchodku ďaleko, takže ten jeden mesiac ma nezabije ani ma to v II. pilieri nezruinuje, akurát som ušetril nejakých 100 EUR. Mám to u zamestnávateľa naháňať? Alebo to už nechám tak? (Veď raz som im to hovoril - dokonca ja som ich na to upozornil, že mi neurobili odvody do SP, odviedlo sa len poistné na ZP). Ako som vyššie čítal, ja za to nenesiem zodpovednosť, takže sa nemusím báť sankcií zo strany SP?

Mzdári díky.
Áno, za nezaplatenie odvodov nenesieš: Ale ak Ťa prihlásili neskôr, ako mali, ten mesiac sa ti nebude zarátávať do odpracovaného.
firefox
19.07.11,09:30
Áno, za nezaplatenie odvodov nenesieš: Ale ak Ťa prihlásili neskôr, ako mali, ten mesiac sa ti nebude zarátávať do odpracovaného.

Vraj prihlásiť ma prihlásili, len niekde urobili chybu v odvodoch. Ja im to už nebudem pripomínať.:cool:

Díky ;)
brčko
19.07.11,10:21
ok, ale ked som v 2. pilieri, tak mi dany ucet nechodia ziadne peniaze, cize ako sa to riesi potom? pridem o tieto peniaze alebo nie, ak by zamestnavatel nikdy nevyplatil odvody?

nie som si istá, tým čo napíšem, no zdá sa mi, že som čítala, že odvody do II.piliera, čo nezaplatil zamestnávatel má vyplácať soc.poistovna z iného fondu, teraz neviem, či nie z rezervného, či garančného? Lebo tiež tam myslím mám (resp. mala som) nedoplatok a ked som vybavovala dávku z garanč. fondu, tak som vtedy dosť o tom čítala, no toto som si doteraz nedala do poriadku, lebo ide o necelé 3mesiace. No neviem aké sú tam konkrétne podmienky. No najlepšie ozaj zistovať priamo na ústredí SP, tj. cez poradnu na stránkach soc. poistnovne. Oni odpovedia na mail, ktorý uvediete.

aha, tak som to našla priamo v Zákone o soc.poitení § 2

§ 2
Rozsah sociálneho poistenia
Na začiatok

Sociálne poistenie podľa tohto zákona je

a) nemocenské poistenie ako poistenie pre prípad straty alebo zníženia príjmu zo zárobkovej činnosti a na zabezpečenie príjmu v dôsledku dočasnej pracovnej neschopnosti, tehotenstva a materstva,
b) dôchodkové poistenie, a to

1. starobné poistenie ako poistenie na zabezpečenie príjmu v starobe a pre prípad úmrtia,
2. invalidné poistenie ako poistenie pre prípad poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť v dôsledku dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu poistenca a pre prípad úmrtia,

c) úrazové poistenie ako poistenie pre prípad poškodenia zdravia alebo úmrtia v dôsledku pracovného úrazu, služobného úrazu (ďalej len "pracovný úraz") a choroby z povolania,
d) garančné poistenie ako poistenie pre prípad platobnej neschopnosti zamestnávateľa na uspokojovanie nárokov zamestnanca a na úhradu príspevkov na starobné dôchodkové sporenie nezaplatených zamestnávateľom do základného fondu príspevkov na starobné dôchodkové sporenie,
e) poistenie v nezamestnanosti ako poistenie pre prípad straty príjmu z činnosti zamestnanca v dôsledku nezamestnanosti a na zabezpečenie príjmu v dôsledku nezamestnanosti.
truch
19.07.11,10:59
ok, ale ked som v 2. pilieri, tak mi dany ucet nechodia ziadne peniaze, cize ako sa to riesi potom? pridem o tieto peniaze alebo nie, ak by zamestnavatel nikdy nevyplatil odvody?

Niekde som čítala, že ak zamestnávateľ poslal výkazy do SP a odvody nezaplatil, SP je povinná poslať 9% zo sumy do II. pilieru. Článok sa týkal špekulantov, ktorý takto pripravili SP o nemalé peniaze. Výkazy posielali z maxima, odvody nezaplatili a firmu následne zrušili a potom si dali vypočítať dôchodok z II. pilieru.
Takže je úplne možné, že na svojom účte v II. pilieri euríky máš.
Chobot
19.07.11,11:03
Niekde som čítala, že ak zamestnávateľ poslal výkazy do SP a odvody nezaplatil, SP je povinná poslať 9% zo sumy do II. pilieru. Článok sa týkal špekulantov, ktorý takto pripravili SP o nemalé peniaze. Výkazy posielali z maxima, odvody nezaplatili a firmu následne zrušili a potom si dali vypočítať dôchodok z II. pilieru.
Takže je úplne možné, že na svojom účte v II. pilieri euríky máš.

Ľudia, ale veď si pozrite, na aké staré príspevky reagujete...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Diskusia je už niekde inde. Scevo tu už viac než 2 roky nebol...:eek:
truch
19.07.11,11:11
aj to sa stáva:D, ja som si to fakt nevšimla, niekto tú tému otvoril, ja si pozerám nové príspevky, tak ma ani v päte nenapadlo, že reagujem na takú starobu:D
brčko
19.07.11,11:23
Ľudia, ale veď si pozrite, na aké staré príspevky reagujete...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Diskusia je už niekde inde. Scevo tu už viac než 2 roky nebol...:eek:

:D:D:D

teda ozaj som si ten rok 2008 vôbec nevšimla :)
ale myslím, že ako info je to dobré vedieť. To čo napísala truch je pre mna novota. Tak Scevo má smolu, ak sem nechodí :)

mimotemyale aspon po dlhom čase ťa chobot zdravím :)