daniellita
12.06.08,09:53
Dobrý deň.
Chcela by som sa informovať.
Priateľ sa rozvádza. S manželkou sa dohodol, že ju vyplatí a ich spoločný dom sa prepíše naňho. Má s ňou 3 deti.
Ak sa aj vezmeme niekedy v budúcnosti a náhodou by sa s ním niečo stalo, kto bude právoplatným dedičom? Jeho deti? Môže sa stať, že ostanem na ulici?
Ďakujem.
bea
12.06.08,07:56
Keď budete manželia, tak po manželovi dedia manželka a všetky deti rovnakým dielom.
Chobot
12.06.08,07:59
Dobrý deň.
Chcela by som sa informovať.
Priateľ sa rozvádza. S manželkou sa dohodol, že ju vyplatí a ich spoločný dom sa prepíše naňho. Má s ňou 3 deti.
Ak sa aj vezmeme niekedy v budúcnosti a náhodou by sa s ním niečo stalo, kto bude právoplatným dedičom? Jeho deti? Môže sa stať, že ostanem na ulici?
Ďakujem.

V prvom rade to záleží od toho, či sa vezmete alebo nie. Ak sa zoberiete a budete manželia, tak dediť budú jeho deti a ty, každý v rovnakom pomere.

Ak by ste sa nezobrali, tak by dedili len jeho deti.

Áno, môže sa stať, že z jeho majetku nezdedíš nič. Ak by ste neboli manželia, nemáš nárok na dedičský podiel.
Barbara
12.06.08,08:14
:rolleyes:niečo mi asi ušlo, predsi keď ten byt nadobudol ešte pred manželstvom, ten byt nebude patriť do BSM, tým pádom nebude ani dediť.:rolleyes:
daniellita
12.06.08,08:27
On ho nadobudol spoločne počas manželstva s prvou manželkou.
Chobot
12.06.08,08:28
:rolleyes:niečo mi asi ušlo, predsi keď ten byt nadobudol ešte pred manželstvom, ten byt nebude patriť do BSM, tým pádom nebude ani dediť.:rolleyes:

Barbara, trochu si pletieš dedenie a rozvod (delenie BSM)...:rolleyes::D
daniellita
12.06.08,08:31
Ďakujem. Presne na to som myslela ja. Pri rozvode mi je úplne jasné, že nemám nárok na nič.
Barbara
12.06.08,08:39
Barbara, trochu si pletieš dedenie a rozvod (delenie BSM)...:rolleyes::D


alenonono Chobot :D:D nesmej sa mi:D:D len som si to chcela ujasniť, lebo som si nebola istá, že ako to je vlastne. s tým rozvodom som si bola istá, lebo som to preskákala;)
som vedela, že mi odpovieš, čo si aj vysoko cením. ďakujem za odpoveď
tak podľa toho sa zariadím:--- v žiadnom prípade sa nevydám:D:D aby ten môj byt nezdedil môj nastávajúci:D
milanko111
15.09.08,04:13
Bývalá manželka a deti dostali svoj podiel pri delení BSM.Vy sa môžete zobrať a môže ti byt darovať. A je to.
Chobot
15.09.08,12:55
Bývalá manželka a deti dostali svoj podiel pri delení BSM.Vy sa môžete zobrať a môže ti byt darovať. A je to.

Ak si reagoval na prvý príspevok, tak myslím, že odpoveď nie je správna. Totiž pri delení BSM deti nič nedostávajú, len spoločný majetok sa rozdelí medzi nimi. BSM sa nedelí medzi deti. Preto ak by mu zostal byt, tak deti majú nárok na dedičstvo z jeho majetku v čase smrti.
ivka70
15.09.08,13:08
:rolleyes:niečo mi asi ušlo, predsi keď ten byt nadobudol ešte pred manželstvom, ten byt nebude patriť do BSM, tým pádom nebude ani dediť.:rolleyes:
neziskala by z neho nic v pripade rozvodu

do dedicskeho konania uz ide vsetok majetok ....tak si to neplet
Ajuška
15.09.08,14:06
....
do dedicskeho konania uz ide vsetok majetok ....

Ak má ísť o aký majetok... (medzičasom ho môže darovať deťom...a podobne...;))
milanko111
15.09.08,14:14
Keď ho daruje počas života , ako som písal , tak ťažko budú mať nárok.
Rybenka112
21.10.08,06:27
Dobrý deň,
chcela by som aj ja naviazať na túto tému s mojou otázočkou na vás poraďákov.Žijem v jednej domácnosti(dom)s mojím rozvedeným partnerom,ktorý má dve deti z prvého manželstva.Dom je napísaný na mňa,keďže som bola hlavným investorom ja.No keďže si vyžaduje aj nejakú tú rekonštrukciu,priateľ by chcel investovať do opráv s tým,že polovicu prepíšem na neho.Lenže,čo ak by nebodaj zomrel,dedili by potom z tohto domu aj jeho deti z prvého manželstva?
Chobot
21.10.08,06:48
Dobrý deň,
chcela by som aj ja naviazať na túto tému s mojou otázočkou na vás poraďákov.Žijem v jednej domácnosti(dom)s mojím rozvedeným partnerom,ktorý má dve deti z prvého manželstva.Dom je napísaný na mňa,keďže som bola hlavným investorom ja.No keďže si vyžaduje aj nejakú tú rekonštrukciu,priateľ by chcel investovať do opráv s tým,že polovicu prepíšem na neho.Lenže,čo ak by nebodaj zomrel,dedili by potom z tohto domu aj jeho deti z prvého manželstva?

Áno, taký krok je pre teba veľmi rizikový. Keby ste sa nezobrali a prepíšeš na neho 1/2 domu, tak v prípade jeho smrti by dedili jeho deti. Nie som si istý, či by si ty, ako osoba, ktorá žila s poručiteľom v spoločnej domácnosti, mala nárok na dedičský podiel. Takže by si vlastne musela vyplatiť jeho deti z tvojho domu.

Skús sa s ním dohodnúť inak - napr. spíšte zmluvu, že v prípade rozchodu bude mať nárok na úhradu nákladov, ktoré do domu investoval.
Rybenka112
21.10.08,07:31
Asi táto možnosť bude najrozumnejšia.Chcem sa poistiť aj ja,aby som v budúcnosti neostala na"hope".No môže sa stať aj to,že umriem skôr ja.Čert nikdy nespí.Po mne by v tomto prípade dedili zrejme súrodenci.No nechcem ho nechávať v "štychu"bez strechy nad hlavou,pomohla by tiež táto zmluva,alebo nejaké spoločné dieťa aby bol aj on zychrovaný?
Chobot
21.10.08,07:40
Asi táto možnosť bude najrozumnejšia.Chcem sa poistiť aj ja,aby som v budúcnosti neostala na"hope".No môže sa stať aj to,že umriem skôr ja.Čert nikdy nespí.Po mne by v tomto prípade dedili zrejme súrodenci.No nechcem ho nechávať v "štychu"bez strechy nad hlavou,pomohla by tiež táto zmluva,alebo nejaké spoločné dieťa aby bol aj on zychrovaný?

Na to, aby bol on "zychrovaný" môžeš urobiť 2 veci - buď sa zosobášite (vtedy bude on dedičom zo zákona), alebo napíšeš závet, kde mu odkážeš celý dom, prípadne nejaký podiel (1/2, 1/3, ...) a zvyšok odkážeš súrodencom.
Rybenka112
21.10.08,09:48
A ako je to v tom v prípade s dedením,keď dom zostáva na mňa v celosti s tým,že napíšeme tú zmluvu,kde bude mať nárok na úhradu nákladov investovaných do domu v prípade rozchodu, náhodou sa v budúcnosti zosobášime,v prípade jeho smrti,čo sa stane s domom?Je zahrnutý do ded. konania po ňom i v tom prípade,ak som ho nadobudla ja ešte pred manželstvom?Dedia ho aj jeho deti z prvého manželstva?
Chobot
21.10.08,11:24
A ako je to v tom v prípade s dedením,keď dom zostáva na mňa v celosti s tým,že napíšeme tú zmluvu,kde bude mať nárok na úhradu nákladov investovaných do domu v prípade rozchodu, náhodou sa v budúcnosti zosobášime,v prípade jeho smrti,čo sa stane s domom?Je zahrnutý do ded. konania po ňom i v tom prípade,ak som ho nadobudla ja ešte pred manželstvom?Dedia ho aj jeho deti z prvého manželstva?

Vidím, že to preberáš z každej strany...:rolleyes:

No dobre - pre tejto alternatíve on manželstvom nezískava vlastnícke práva k nehnuteľnosti, teda v prípade jeho smrti dom nebude predmetom dedičstva - t.j. jeho deti z domu nededia nič. Práve preto je tomu tak, že dom bol pred manželstvom v tvojom výlučnom vlastníctve.

Tá zmluva o úhrade nákladov zakladá len jemu nárok na vrátenie peňazí, čo vložil do domu. Jeho smrťou by tento nárok zanikol. Čiže dom zostane celý tebe.
Rybenka112
21.10.08,13:12
Ďakujem za odpovede,ujasnili ste mi moju budúcnosť.Je dobré niekedy myslieť dopredu,aby človek neurobil žiadnu bezhlavú chybu pri svojich dôležitých rozhodnutiach,lebo potom je už ťažko niečo naprávať.Láska býva niekedy slepá... :-)