zltalienka
12.06.08,10:05
Ahojte poraďáci, prosím o rýchlu pomoc. Mám známeho, ktorého zamestnávateľ tlačí, aby dal sám výpoveď. Zrejme sa ho chcú zbaviť a nemajú relevantný dôvod na prepustenie - podľa zákonníka práce. Čo robiť v takom prípade?
1. Aký je rozdiel medzi tým, keď zamestanec dostane výpoveď a tým, keď ju podá sám - o čo príde - (odstupné?, úrad práce?,....)
2. Môžu ho vyhodiť okamžite, ak sa nepoddá a nepodá sám výpoveď?
3. Čo by mohli vymyslieť, aby ho dostali preč z firmy - jeden z majiteľov je právnik :-(
Ďakujem za všetky odpovede.
zltalienka
12.06.08,08:21
doplním že ide o staršieho pána (po 50-tke) a pracuje v tej firme viac ako 7 rokov.
Chobot
12.06.08,08:31
Ahojte poraďáci, prosím o rýchlu pomoc. Mám známeho, ktorého zamestnávateľ tlačí, aby dal sám výpoveď. Zrejme sa ho chcú zbaviť a nemajú relevantný dôvod na prepustenie - podľa zákonníka práce. Čo robiť v takom prípade?
1. Aký je rozdiel medzi tým, keď zamestanec dostane výpoveď a tým, keď ju podá sám - o čo príde - (odstupné?, úrad práce?,....)

Príde o odstupné. Nárok na podporu nezávisí od spôsobu skončenia PP.


2. Môžu ho vyhodiť okamžite, ak sa nepoddá a nepodá sám výpoveď?

Pokiaľ nemajú zákonný dôvod, tak nie.


3. Čo by mohli vymyslieť, aby ho dostali preč z firmy - jeden z majiteľov je právnik :-(
Ďakujem za všetky odpovede.

Tu sú skoro neobmedzené možnosti - od psychického nátlaku, cez napomenutia pre zlé pracovné výsledky až po nájdenie tej najmenšej chyby.
zltalienka
12.06.08,08:36
Tu sú skoro neobmedzené možnosti - od psychického nátlaku, cez napomenutia pre zlé pracovné výsledky až po nájdenie tej najmenšej chyby. - deje sa. Problémy má už nejeden mesiac.
(sorry, že som to nedala ako citát, sa nepodarilo..)
zltalienka
12.06.08,09:18
Keby dostal od lekára potvrdenie o tom, že nie je vhodný na vykonávanie danej práce zo zdravotných dôvodov alebo že má chorobu z povolania a preto nemôže vykonávať danú prácu a potom podá výpoveď - dostane odstupné podľa §76 ods.2 zákonníka práce? Alebo je to odstupné len v prípade, že dostane výpoveď od zamestnávateľa - práve z tohto dôvodu?
Asi to teraz vyzerá ako špekulácia, ale ten pán má zdravotné problémy spôsobené zamestnaním - je často chorý - ide si vybavovať invalidný dôchodok - ale toto je otázne, či sa podarí.
A čo sa týka firmy sú na neho fakt hnusní - tak im chce svoj odchod "osladiť" - oni ho totiž vyrazia za každú cenu - dôvod si nájdu.
Chobot
12.06.08,09:48
Keby dostal od lekára potvrdenie o tom, že nie je vhodný na vykonávanie danej práce zo zdravotných dôvodov alebo že má chorobu z povolania a preto nemôže vykonávať danú prácu a potom podá výpoveď - dostane odstupné podľa §76 ods.2 zákonníka práce? Alebo je to odstupné len v prípade, že dostane výpoveď od zamestnávateľa - práve z tohto dôvodu?
Asi to teraz vyzerá ako špekulácia, ale ten pán má zdravotné problémy spôsobené zamestnaním - je často chorý - ide si vybavovať invalidný dôchodok - ale toto je otázne, či sa podarí.
A čo sa týka firmy sú na neho fakt hnusní - tak im chce svoj odchod "osladiť" - oni ho totiž vyrazia za každú cenu - dôvod si nájdu.

Vtedy sa nehovorí o odstupnom, ale vtedy má nárok zamestnanec na náhradu mzdy vo výške 2 mesačného priemerného príjmu.
zltalienka
12.06.08,10:03
Vtedy sa nehovorí o odstupnom, ale vtedy má nárok zamestnanec na náhradu mzdy vo výške 2 mesačného priemerného príjmu.

Prosím, v ktorom je to §?
Znamená to, že
1. by skončil PP ihneď a dostal náhradu mzdy
2. by skončil PP po skončení výpovednej doby - 2 mesiace + dostal náhradu mzdy?
Chobot
12.06.08,10:33
Prosím, v ktorom je to §?
Znamená to, že
1. by skončil PP ihneď a dostal náhradu mzdy
2. by skončil PP po skončení výpovednej doby - 2 mesiace + dostal náhradu mzdy?

Keď má lekársky posudok, že nemôže vykonávať prácu, postup je nasledovný:

1. oznámi zamestnávateľovi, že na základe lek. posudku nemôže vykonávať súčasnú prácu.
2. zamestnávateľ je povinný ho preradiť na inú prácu, ktorú môže zo zdravotného hľadiska vykonávať.
3. pokiaľ ho nepreradí do 15 dní, môže okamžite (myslí sa po uplynutí týchto 15 dní) okamžite skončiť PP, pričom má nárok na náhradu priemernej mzdy za 2 mesiace.

Je to v ZP § 69 ods. 1 a 4.
zltalienka
13.06.08,08:25
ďakujem za odpoveď.
Zoltán Kovács
13.06.08,09:38
Len dodám, že lekársky posudok musí byť od odborného a nie od obvodného lekára.
tinulli
04.09.08,17:28
dobrý večer, aj ja mám podobný problém. Máme zamestnankyňu, ktorá je už približne 3 roky na PN.Poberá čiastočný invalidný dôchodok. Na začiatku týždňa (t.j.2.9.2008) mi priniesla lekársky posudok od všeobecného lekára, že je nespôsobilá na výkon práce v pracovnom zaradení. Dátum na tom posudku je ale 26.6.2008!!! Vie mi niekto prosím poradiť, ako mám ďalej postupovať? Ona chce podpísať dohodu, no keď sa nemýlim mala by vtedy nárok na 3-mesačné odstupné (je u nás od 1998). Čítala som tu tiež, že ten lekársky posudok musí byť od odborného lekára.... Je tu aj ďalší problém - patrí jej aj odchodné? U nás pracovala 4 hod.denne a naposledy mala plat 3.500,- Sk, v prípade, že jej patrí odstupné má to byť teda aspoň 1/2 z minimálnej mzdy platnej teraz -t.j.4050,-SK?? Ona dosť špekuluje..aj ten posudok mi priniesla až teraz!
Prosím Vás poraďte mi nerada by som urobila nejaké chyby....
Ďakujem veľmi pekne...
Tweety
04.09.08,18:40
dobrý večer, aj ja mám podobný problém. Máme zamestnankyňu, ktorá je už približne 3 roky na PN.Poberá čiastočný invalidný dôchodok. Na začiatku týždňa (t.j.2.9.2008) mi priniesla lekársky posudok od všeobecného lekára, že je nespôsobilá na výkon práce v pracovnom zaradení. Dátum na tom posudku je ale 26.6.2008!!! Vie mi niekto prosím poradiť, ako mám ďalej postupovať? Ona chce podpísať dohodu, no keď sa nemýlim mala by vtedy nárok na 3-mesačné odstupné (je u nás od 1998). Čítala som tu tiež, že ten lekársky posudok musí byť od odborného lekára.... Je tu aj ďalší problém - patrí jej aj odchodné? U nás pracovala 4 hod.denne a naposledy mala plat 3.500,- Sk, v prípade, že jej patrí odstupné má to byť teda aspoň 1/2 z minimálnej mzdy platnej teraz -t.j.4050,-SK?? Ona dosť špekuluje..aj ten posudok mi priniesla až teraz!
Prosím Vás poraďte mi nerada by som urobila nejaké chyby....
Ďakujem veľmi pekne...
Ak chce ukončiť PP dohodou, nárok na odstupné jej nevznikne, ale nárok na odchodné áno. ( samozrejme, ak je to prvý odchod do dôchodku)
tinulli
04.09.08,20:46
Dobrý večer, bola by som rada, keby mi tu niekto poradil. Máme zam-kyňu, ktorá je už približne 3 roky na PN. Už dávnejšie bola uznaná za čiastočne invalidnú, tak u nás pracovala len na 4 hod.za 1/2z min.mzdy.Pred 2 dňami mi doručila lekársky posudok od všeobecného lekára, v ktorom ju uznáva za nespôsobilú na výkon práce v pracovnom zaradení. Dátum na posudku je ale 26.6.2008! je to taká špekulantka...Chce podpísať dohodu o skončení PP. Má nárok na odstupné alebo nejaké iné vyrovnanie? A ako by som mala vypočítať priemer.mzdu podľa §134 ZP, keďže je už 3 roky PN. Mala by dostať 1/2 z min.mzdy, ktorá je platná teraz alebo bola v čase, keď sme jej vyplácali príjem? A ako je to s možnosťou dať jej inú prácu do 15 dní? Keď ju nechám nech si ona podá výpoveď z dôvodu straty spôsobilosti, bude plynúť 2 mes.VD a potom má nárok aj na odstupné???
Už som tu prečítala celých úctihodných 42 strán!, no toto je dosť špecifický prípad....
prosím poraďte mi... ďakujem...
Chobot
05.09.08,09:54
Dobrý večer, bola by som rada, keby mi tu niekto poradil. Máme zam-kyňu, ktorá je už približne 3 roky na PN. Už dávnejšie bola uznaná za čiastočne invalidnú, tak u nás pracovala len na 4 hod.za 1/2z min.mzdy.Pred 2 dňami mi doručila lekársky posudok od všeobecného lekára, v ktorom ju uznáva za nespôsobilú na výkon práce v pracovnom zaradení. Dátum na posudku je ale 26.6.2008! je to taká špekulantka...Chce podpísať dohodu o skončení PP. Má nárok na odstupné alebo nejaké iné vyrovnanie? A ako by som mala vypočítať priemer.mzdu podľa §134 ZP, keďže je už 3 roky PN. Mala by dostať 1/2 z min.mzdy, ktorá je platná teraz alebo bola v čase, keď sme jej vyplácali príjem? A ako je to s možnosťou dať jej inú prácu do 15 dní? Keď ju nechám nech si ona podá výpoveď z dôvodu straty spôsobilosti, bude plynúť 2 mes.VD a potom má nárok aj na odstupné???
Už som tu prečítala celých úctihodných 42 strán!, no toto je dosť špecifický prípad....
prosím poraďte mi... ďakujem...

Nie je to vôbec špecifický prípad, skôr by so povedal štandardný, len asi nepozorne čítaš.

Fakty: doručila ti lekársky posudok.

Skutočne je to lekársky posudok? Je tam uvedené, akú má chorobu a že pre túto chorobu nie je schopná vykonávať svoju prácu? Ak áno, tak ju preraď na inú prácu, ktorú je schopná vykonávať. AK nebude chcieť prejsť na túto pozíciu, môže si podať ona výpoveď pričom nebude mať nárok na odstupné. Môže skončiť aj dohodou, ale tiež bez odstupného.

Alebo je v posudku, že nemôže vykonávať akúkoľvek prácu? Potom je vo firme nadbytočná a môžeš jej dať výpoveď v zmysle § 63 ods. 1 c). Vtedy jej ale patrí odstupné. Môžete sa aj dohodnúť, že skončíte PP ponúkneš jej ostupné. Je to na vašej dohode. Podrobnosti prípadu nepoznáme, ty musíš posúdiť ten lekársky posudok, či je pravdivý alebo je to len podfuk zo strany jej praktického lekára.

Ak ale bude mať nárok na odstupné, tak sa bude počítať z podielu minimálnej mzdy.

Podľa všetkého, nárok na odchodné má.

Najlepšie by pre vás bolo, dohodnúť sa na skončení PP a ponúknuť jej odstupné, napr. 2 mes. plus ochodné.
tinulli
08.09.08,18:07
No bola som sa s tým jej lekárskym posudkom pýtať na sociálke, a tam mi poradili, nech si vyžiadam nový, aktuálny aj s diagnózou. Som jej teda dnes napísala list. Ak mi nedá nový, tak jej napíšem dohodu podľa §60 a keď mi ho prinesie tak podľa §63 aj s 3-mes.odstupným. Som tiež zistila, že nárok na odchodné nemá, pretože ona nejde do invalidného, starobného ani predčasne starobného dôchodku. Dúfam, že sa mi tá dohoda s ňou podarí uzavrieť.... ďakujem vám za pomoc.