wewa
12.06.08,12:45
Prepáčte, neviem sa tu zorientovať a ako pokračovať v uvedenej téme, preto ju otváram ako novú tému s číslom 2. :mee:

Text z 10.06.2008
Prosím poradiť. :confused:
Spoločnosť s.r.o., plátca DPH predmet podnikania kúpa a predaj ojazdených osobných motorových vozidiel kúpila v Belgicku dva ojazdené osob.motor.vozidlá za účelom ďalšieho predaja v tuzemsku. Pri tejto kúpe vznikli 2 prípady:

1) Faktúra č. 1: na prvé vozidlo je vystavená predávajúcim v Belgicku faktúra s cenou s DPH(táto nie je rozpísaná na Fa,ale preložený text :LA MARGE=s DPH

v tomto prípade nemám žiadnu povinnosť z pohľadu DPH ani na vstupe ani na výstupe?
Uvažujete správne to je obdoba par. 66 u nás...nejde o intrakomunitárne dodanie a nevstupuje do samozdanenia.

2)Faktúra č. 2: na druhé vozidlo je vystavená predávajúcim v Belgicku faktúra bez DPH. (ide o toho istého dodávateľa). Správne to chápem, dodávateľ si uplatnil oslobodenie, ide o intrakomunitárne dodanie, takže musím zdaniť. Základom dane pri predaji bude kladný rozdiel medzi predajnou cenou a kúpnou cenou znížený o daň podľa §66 ods. 9 zák. o DPH Na faktúre DPHneuvediem, vediem osobitný záznam pre účely DPH?
nie v tomto prípade nemôžete použiť par. 66 na predaj motorového vozidla pretože nesplňate podmienky par. 66 ods. 2. T.j. v tomto prípade v plnej výške zdaníte základ dane. podľa par. 66 budete postupovať pri predaji prvého motorového vozidla

Je to takto správne? Prosím poradiť, ďakujem.;)


Text z 12.06.2008:

Ďakujem za odpoveď.
Dopĺňam moje otázky k uvedenej téme a prosím opäť poradiť::confused:

Dostala som sa k doslovnému prekladu a rada by som sa ešte vrátila k môjmu prípadu č. 2.

Na faktúre č. 2, ktorú vystavil belgický dodavateľ je nasledovný text: oslobodené od belgickej DPH-dodanie v rámci EÚ (čl. 39 bis.zo základu dane.) Fakturovaná suma je 6.770 Eur.

Postup pri zaúčtovaní došlej faktúry:
zaúčtujem ako došlú faktúru 6.770 x 31,730 Sk=214.812 Sk (kurz z 15.dňa nasl.mesiaca)
do r.07 tlačiva daňové priznania DPH zapíšem suma 214.812
do r.08 zapíšem sumu 40.815 Sk (vypočítaná DPH)
do r.19 zapíšem sumu 40.815 Sk uplatenie § 48 ods.9
konečný efekt bude 0 Sk.

Postup pri predaji motorového vozidla:
Uvedené motorové vozidlo je predané na území SR, vystavená kúpna zmluva na sumu 270000 Sk . Odporúčate mi predajnú sumu celú zdaniť.
Ako mám ďalej postupovať?
musím vystaviť faktúru na sumu 270000 Sk. Na faktúre nebude vypočítaná DPH? Tú si vediem v osobitných záznamoch?? Zo sumy 270000 si vypočítam 19% DPH, t.j. je 43.110 Sk . Túto uvediem v riadku 04 tlačiva daňového priznania DPH?

Nie mi je jasné, prečo nemôžem pri predaji postupovať podľa § 66, veď belgický obchodník si uplatnil daň podľa osobitnej úpravy zákona platného v inom členskom štáte. (ods. 2 ) Čo si na tomto znení zákona vykladám zle?

Ďakujem za pomoc.
Vladimír Ozimý
12.06.08,11:09
ja som komunikoval s Vami.

V prvom prípade si par. 66 uplatniť môžte pretože belgický dodávateľ uplatnil podobné ustanovenie platné v Belgicku.

Ideme rozobrať druhý prípad:
Vy ako platiteľ dane ste povinná zistiť:
1) či ide alebo nejde o intrakomunitárne nadobudnutie tovaru v tuzemsku. T.j. zistiť sa to dá len tým že budeme vedieť čo je čl 39 uvádzaný na faktúre. Podľa všetkého je to ustanovenie s belgického zákona o DPH.
2) Dodávateľ uvádza že ide o oslobodené dodanie takže môžu nastať dve situácie:
a) oslobodzuje to na základe intrakomunitárneho dodania (obdobne u nás platí § 43) a povinnosť platiť daň má príjemca tovaru, t.j. vy a výpočet čo uvádzate bude presne taký. Potom ale pri predaji nevzniká možnosť použiť § 66 pretože ten použije ak:
a1) tovary boli dodané osobou ktoré nie je platiteľom dane v inom členskom štáte
a2) osoba identifikovaná pre daň dodala tovar na základe oslobodenia podobného ustanoveniu § 42
nášho zákona
a3) osoba identifikovaná pre daň dodala tovar na základe obdobného ustanovenia ako u nás § 66

V iných prípadoch nie je možné použiť § 66. Vo vašom prípade uvádzate že oslobodzuje dodanie t.j. bod a3 vypadáva v tomto prípade. To znamená že to mohol oslobodiť len na základe intrakomunitárneho dodania alebo obdobného ustanovenia § 42. Ak:
1. pôjde o intrakomunitárne dodanie potom pri predaji majetku v tuzemsku ste ako platiteľ povinný vystaviť faktúru podľa § 71 a vyčísliť na faktúre základ dane a daň. T.j. ak predávate za 270000 Sk potom vyčíslite základ dane a daň z tejto sumy. Nevypočítavate nič bokom
2. Ak oslobodil na základe par. 42, spĺňate bod a2 a tým pádom uplatňujete § 66.
montecristo
12.06.08,11:09
Belgický dodávateľ uplatnil oslobodenie od belgickej DPH z dôvodu intrakomunitárneho dodania vrámci EU. Platiteľ DPH na Slovensku si samozdanil uvedený nákup, pričom automaticky si uplatnil aj odpočet DPH (ak existuje nárok na odpočet v zmysle slovenského zákona o DPH).
Pri následnom predaji daného majetku firma bude faktúrovať predajnu cenu bez DPH + 0,19 % DPH = predajná cena s DPH. Na faktúre teda musí byť vypočítaná a uvedená DPH, ktorú predávajúci odvedie do štátneho rozpočtu.

špekulovať o čo vlastne šlo je podľa mňa zbytočné: Na faktúre č. 2, ktorú vystavil belgický dodavateľ je nasledovný text: oslobodené od belgickej DPH-dodanie v rámci EÚ (čl. 39 bis.zo základu dane.) Fakturovaná suma je 6.770 Eur. a hlavne upozorňujem: dodanie v rámci EÚ, takže jednoznačne ide o intrakomunitárne dodanie
wewa
12.06.08,17:43
Ďakujem za výklad, súhlasím a oceňujem.