Ariela521
12.06.08,13:34
Po kolegyni v zamestnaní som dostala na starosť agendu ochrany osobných údajov.Nikdy v živote som to nerobila a vôbec neviem čo s tým.Ak by my niekto vedel poradiť , čo v takejto situácii, aký zvoliť postup, bola by som veľmi rada.
nati22
16.06.08,06:01
V prvom rade si treba preštudovať zákon č. 428/2002 o ochrane osobných údajov. Tam sa dozvieš, čo potrebuješ vedieť. :)
Ariela521
18.06.08,04:00
ďakujem za radu, ale neni my jasné , či firma , ktorá má 6 zamestnancov je povinná sa prihlásiť do bezpečnostného projektu, ďalej ako vypracovať bezpečnostnú smernicu.Pls pomôžte my niekto.
Petra29
18.06.08,06:51
Ak si nenašla odpoveď na svoje otázky na porade, skús stránky Úradu na ochr.os.úd.
www.dataprotection.gov.sk
sú tu odpovede na najčastejšie otázky
Agerát
18.06.08,16:53
Hľadala som, nenašla som...

ak nespracuvávame osobné údaje v PC,máme len pracovné zmluvy založené v šanóne, čiže neregistrujem ani neevidujem žiadny informačný systém.. potrebujem nejakú smernicu k ochrane os.údajov?
Petra29
18.06.08,19:56
Hľadala som, nenašla som...

ak nespracuvávame osobné údaje v PC,máme len pracovné zmluvy založené v šanóne, čiže neregistrujem ani neevidujem žiadny informačný systém.. potrebujem nejakú smernicu k ochrane os.údajov?
Podľa zákona 428/2002 o ochrane os. údajov §4
g) informačným systémom akýkoľvek usporiadaný súbor, sústava alebo databáza obsahujúca jeden alebo viac osobných údajov, ktoré sú systematicky spracúvané na potreby dosiahnutia účelu podľa osobitných kritérií a podmienok s použitím automatizovaných, čiastočne automatizovaných alebo iných ako automatizovaných prostriedkov spracúvania bez ohľadu na to, či ide o systém centralizovaný, decentralizovaný alebo distribuovaný na funkčnom alebo geografickom základe, napríklad kartotéka, zoznam, register, operát, záznam alebo sústava obsahujúca spisy, doklady, zmluvy, potvrdenia, posudky, hodnotenia, testy

Čiže inf.systém nie je len sytém v PC.
maca88
04.07.08,07:05
tiez by som si chcela uistit jednu vec ohladom ochrany osobnych udajov,mame 5 zamestnancov z toho je jedna na MD a 2 dohodarov, po precitani jednotlivych prispevkov som si nie uplne ista ci mame dohodarov zaratavat medzi zamestnancov?

Nemame osobitny program na spracovanie miezd, tie sa pocitaju v exceli, ale mam v pocitaci kde je aj pristup na internet ulozene kopie rocnych zuctovani ZP, aj pracovne zmluvy, tlaciva podane na danovy urad, do zdravotnej a socialnej poistovne. Nemame stanovenu zodpovednu osobu, máme len vypracovanu smernicu k ochrane osobnych udajov, kde mame zahrnuty aj evidencný list infomacneho systemu.

Staci nam tato smernica, alebo nam vznika aj povinnost nahlasenia zodpovednej osoby (nie som si ista, nakolko neviem presne urcit ci mame zahrnut do poctu zamestnancov aj dohodarov)

Dakujem
tinusa
04.07.08,07:21
tiez by som si chcela uistit jednu vec ohladom ochrany osobnych udajov,mame 5 zamestnancov z toho je jedna na MD a 2 dohodarov, po precitani jednotlivych prispevkov som si nie uplne ista ci mame dohodarov zaratavat medzi zamestnancov?

Nemame osobitny program na spracovanie miezd, tie sa pocitaju v exceli, ale mam v pocitaci kde je aj pristup na internet ulozene kopie rocnych zuctovani ZP, aj pracovne zmluvy, tlaciva podane na danovy urad, do zdravotnej a socialnej poistovne. Nemame stanovenu zodpovednu osobu, máme len vypracovanu smernicu k ochrane osobnych udajov, kde mame zahrnuty aj evidencný list infomacneho systemu.

Staci nam tato smernica, alebo nam vznika aj povinnost nahlasenia zodpovednej osoby (nie som si ista, nakolko neviem presne urcit ci mame zahrnut do poctu zamestnancov aj dohodarov)

Dakujem

ahoj,
na stránke úradu na ochranu osobných údajov, v časti najčastejších otázok a odpovedí je:
"Ak prevádzkovateľ (zamestnávateľ) zamestnáva viac ako 5 zamestnancov. Zamestnancami sa na tento účel myslia osoby, ktoré sú v pracovnoprávnom vzťahu na základe pracovného pomeru aj osoby zamestnané na kratší pracovný čas. Osoby, ktoré sú v pracovnom vzťahu so zamestnávateľom na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa v tomto prípade nepovažujú za zamestnancov... "

a keďže archivácia, alebo zálohovanie je formou spracúvania osobných údajov, ktoré robíte v pc pripojenom do siete internet a predmetom týchto osobných údajov je aj osobitná kategória osobných údajov, bolo by dobré spracovať aj bezpečnostný projekt... prajem pekný deň.
maca88
04.07.08,07:30
dakujem velmi pekne :)
rickman
02.08.08,18:45
Hadam je tato tema este ziva.

V pripade, ze mate objednavkovy formular na webstranke, kde niekto musi uviest meno, priezvisko, adresu a e-mail pre potreby dorucenia zasielky,

co vsetko je potrebne uskutocnit, zabezpecit, spravit, aby z toho, ze niekto vyplnil takuto objednavku, nebol problem?

dakujem.
Ariela521
04.09.08,12:31
Chcela by som sa spytat , či niekto nemá tlačivo na odhlásenie poverenej osoby, alebo ako to vlastne funguje
tinusa
05.09.08,06:00
ahoj, neviem síce, či som ťa správne pochopila.. ale ak myslíš, prehlásenie zodpovednej osoby na úrade na ochranu osobných údajov, tak pred dááávnym časom :) mi prišlo vyjadrenie z úradu na otázku, ako postupovať, keď zodpovedná osoba ďalej nemôže vykonávať funkciu zodpovednej osoby nakoľko sa stala štatutárnym orgánom prevádzkovateľa a odpoveď bola:
..novým oznámením o poverení zodpovednej osoby sa končí platnosť nahlásenia predošlej zodpovednej osoby tzn., že stačí zaslať doporučenou zásielkou nový vyplnený formulár "Oznámenie prevádzkovateľa
o poverení zodpovednej osoby ... "... asi toľko.. ale ak si myslela iné zmeny, napr. v podmienkach prevádzkovateľa alebo tak.. tak daj vedieť, porozmýšľame.. :)
MIRKA111
26.09.08,04:41
Nieviem, ako mám postupovať. Potrebujem vytlačiť mzdové listy, ale kedže nemáme tlačiareň na formáty A3 s mzdové listy v programe mám len v tomto formáte chcela by som ich dať vytlačiť do tlačiarne, len neviem ako mám zabezpečiť ochranu osobných údajov. Nejakú zmluvu z tlačiarňou o ich ochrane alebo podobne, na aký paragraf a odsek zákona 428/2002 Z.z.v znení neskorších predpisov sa mám presne odvolávať.
tinusa
26.09.08,07:55
MIRKA111, pokiaľ nie je naozaj nevyhnutné mať výstupnú zostavu vo formáte A3, možno by bolo jednoduchšie dať si nainštalovať napr. PDFCREATOR, ktorý vytlačí mzdový list do dokumentu formátu pdf., ktorý sa dá následne vytlačiť na formát papiera A4 s tým, že bude zmenšený.
Ale pokiaľ toto nie je pre teba prijateľný spôsob, tak sa ozvi, samozrejme, že sa to dá riešiť aj "cez" zákon o ochrane osobných údajov.
AMM
01.10.08,11:55
Dobry den, studovala som vela materialov tykajucich sa ochrany osobnych udajov, ale stale tomu celkom dobre nerozumiem. Preto vas prosim o pomoc. Mame firmu, ktora ma 5 zamestnancov (z toho je 1 na materskej). Co vsetko mate robit vzhladom na ochranu os.udajov? Mame registrovat uctovny program na Urade pre ochranu osobnych udajov? Ak ano, tak dokedy a co este mate robit? Mozeme si pripadne zvolit uz aj zodpovednu osobu?
Ariela521
02.10.08,04:31
Ďakujem veľmi pekne, my to pomohlo
tinusa
02.10.08,05:26
Dobry den, studovala som vela materialov tykajucich sa ochrany osobnych udajov, ale stale tomu celkom dobre nerozumiem. Preto vas prosim o pomoc. Mame firmu, ktora ma 5 zamestnancov (z toho je 1 na materskej). Co vsetko mate robit vzhladom na ochranu os.udajov? Mame registrovat uctovny program na Urade pre ochranu osobnych udajov? Ak ano, tak dokedy a co este mate robit? Mozeme si pripadne zvolit uz aj zodpovednu osobu?
Zodpovednú osobu si zvoliť môžete, ale nemáte povinnosť, nakoľko táto vzniká až šiestym zamestnancom. Je to na vás, ako sa rozhodnete. Pokiaľ ide o registráciu informačného systému, myslím, že ani to nebude potrebné, nakoľko ide o spracúvanie osobných údajov vyplývajúcich... z osobitného zákona (§25 ods. 2 písm. e). Teda, väčšinou to tak býva, keď prevádzkovateľ spracúva osobné údaje ako sú napr. meno, priezvisko adresa za účelom vedenia obchodnej agendy. Teda, žiadne údaje nad rámec osobitného zákon, ktorým môže byť napríklad zákon o dani z príjmu a pod. V prípade, ak by boli spracúvané aj iné osobné údaje okrem tých, ktoré uvedené §25 ods. 1 písm. a) až e) bolo by potom možno dobré zvážiť to poverenie zodvovednej osoby ( aj keď povinnosť nevyplýva priamo z počtu zamestnancov), nakoľko informačné systémy, ktoré podliehajú dohľadu zodpovednej osoby, nepodliehajú registrácii. Doporučujem ale na ne vypracovať minimálne evidenčné listy.
Pokiaľ ide o bezpečnostnú dokumentáciu, tak záleží od toho, či osobitné kategorie osobných údajov spracúvate v PC, ktorý je pripojený do siete internet (najčastejšie je to rodné číslo z mzdovej a personálnej agendy). V prípade, ak je PC pripojený do siete internet je potrebné spracovať bezpečnostný projekt; pokiaľ nie je pripojený prijaté technické, personálne a organizačné opatrenia stačí zdokumentovať formou bezpečnostnej smernice.
Tých povinností, pokiaľ ide o zákon o ochrane osobných údajov je viac, spadá tam napríklad poučenie oprávnených osôb (o ktorom prevádzkovateľ vedie písomný záznam §17); poskytovanie informácii dotknutým osobám podľa §20 až §22 a pod. ..
Prajem pekný deň :)
timejka200
14.07.10,12:29
neviete náhodou ako je to s archiváciou osobných spisov ide o tento prípad: bývalá riaditelka končila PP ku 30.06.2010 a žiadala si vydanie osob. spisov, lenže nová riaditeľka jej ich nevydala lebo tvrdí že sa to nesmie...ako je to teda? čo jej vlastne môze nová riaditeľka vydať z osob. spisov /zápočet rokov z predchádzajúcich zamestnaní, potvrdenie o návšteve školy...atď../nestretla som sa s takou situáciou tak prosím poradte!!!!!dakujem
truch
14.07.10,12:38
neviete náhodou ako je to s archiváciou osobných spisov ide o tento prípad: bývalá riaditelka končila PP ku 30.06.2010 a žiadala si vydanie osob. spisov, lenže nová riaditeľka jej ich nevydala lebo tvrdí že sa to nesmie...ako je to teda? čo jej vlastne môze nová riaditeľka vydať z osob. spisov /zápočet rokov z predchádzajúcich zamestnaní, potvrdenie o návšteve školy...atď../nestretla som sa s takou situáciou tak prosím poradte!!!!!dakujem
Osobné spisy podliehajú archivácii, veď keby o 10-20 rokov žiadala vystaviť potvrdenie o zamestnaní, nemohli by jej ho bez údajov vystaviť.
Po skončení PP,jej patrí zápočet rokov, ktorým sa preukáže ďaľšiemu zamestnávateľovi, prípadne ak požiada aj pracovné hodnotenie .
timejka200
14.07.10,12:50
zápočet som jej už vydala....a dnes prišiel od nej list že si žiada vydať aj osobné spisy, kedže jej bolo odmienuté ich dať....neviem či je normálna...
timejka200
14.07.10,12:58
ved osobné spisy sa musia archivovať 70 rokov od narodenia..ako jej ich mám dať?
Tweety
14.07.10,13:18
ved osobné spisy sa musia archivovať 70 rokov od narodenia..ako jej ich mám dať?
Osobné spisy sa pri odchode nedávajú. Povinný ste dať potvrdenie o odpracovanej dobe, o príjme. Bližšie pozri Zákon.
timejka200
14.07.10,13:49
to všetko už dostala ale ona požaduje svoje osobné spisy ako je napr. o vzdelaní....atd...vieš mi povedať ktorý zákon to bližšie špecifikuje? že sa nemôzu vydať zamstnancvo osobné údaje pri odchode zo zamestnania?
timejka200
14.07.10,17:47
čo jej vlastne môzem vydydať z tých osobných spisov ked ich požaduje len kopie alebo ani to nie?
mirka06121985
22.07.10,07:02
Ahojte poradaci,
mam jednu otazocku: byvaly manzel nasej zamestnankyne potrebuje od nas potvrdenie k sudu, chce potvrdenie ci jeho byvala manzelka poziadala o upravu pracovneho casu, k tomu tuto vec za neho vybavuje jeho matka, ktora nam dorucila ziadost o poskytnutie tychto informacii. Ja si myslim, ze tieto udaje jej/im nemozem poskytnut. Poradte, dakujem :)
fulmaja
22.07.10,07:05
Bez súhlasu zamestnankyne by som nedala potvrdenie a už určite nie jeho matke.
mirka06121985
22.07.10,07:34
dakujem za odpoved :)
mirka06121985
23.07.10,07:34
Ahojte poradaci,
mam jednu otazocku: byvaly manzel nasej zamestnankyne potrebuje od nas potvrdenie k sudu, chce potvrdenie ci jeho byvala manzelka poziadala o upravu pracovneho casu, k tomu tuto vec za neho vybavuje jeho matka, ktora nam dorucila ziadost o poskytnutie tychto informacii. Ja si myslim, ze tieto udaje jej/im nemozem poskytnut. Poradte, dakujem ... na to ste mi uz odpovedali...teraz vsak potrebujem zistit na aky paragraf a cislo zakona sa mam odvolat...pretoze sef mi kazal napisat im list, v ktorom im oznamime, ze ziadne informacie im neposkytneme, pretoze by sme tym, porusili zakon ... o ochrane osobnych udajov... dakujem za odpoved :)