Lýdia 2
12.06.08,15:51
Prosím o radu či má niekto skúsenosti s účtovaním developerskej činnosti
potrebujem poradiť ako učtovať náklady ktoré vznikajú s obstaravacimi nakladmi a kúpou pozemku a následne obstarav. náklady na výstavbu domov ktoré budú na predaj.
Sú to investície 042 alebo postupovať ako pri zákazkovej výrobe
Šadar
20.06.08,13:23
Aj ja pracujem v developerskej spolocnosti, vsetky naklady na obstaranie budov uctujeme na 042, pozemok na 031. Po zapisani skolaudovanej stavby na LV to prevediem na 021. Vsetko nam to odobrili auditory.

este podotknem, ze to pre nas nie je zakazka, nakolko nevieme kto a kedy uvedene byty od nas kupi
Petra29
20.06.08,13:44
Aj ja pracujem v developerskej spolocnosti, vsetky naklady na obstaranie budov uctujeme na 042, pozemok na 031. Po zapisani skolaudovanej stavby na LV to prevediem na 021. Vsetko nam to odobrili auditory.

este podotknem, ze to pre nas nie je zakazka, nakolko nevieme kto a kedy uvedene byty od nas kupi
A ak by ste ešte pred kolaudáciou uzatvorili ešte zmluvu o predaji /ZoD, Z o bud.kup.zmluve.../, pokračujete v tomto účtovaní? Alebo sa vám takýto prípad nestáva? Pýtam sa, lebo tiež uvažujem, ako budem účtovať v 1 spoločnosti, kde sa práve začínajú podpisovať zmluvy na byty /nadstavby/. Chcela som sa uberať cestou nedokončenej výroby.
Šadar
20.06.08,14:53
Zmluvy o buducej kupnej zmluve mame, dokonca nam uz aj platit zacali. Uctujem stale rovnako, prijate platby uctujem ako prijate zalohy 221/324 analyticky podla klientov, vystavim zahovu fa ako doklad k DPH 378/343 a odvediem DPH.

S nedokoncenou vyrobou nemam skusenosti, tento postup nam odobrili auditori
učtovačik
20.06.08,19:46
auditori si chcel povedať:-)
Petra29
21.06.08,13:43
Zmluvy o buducej kupnej zmluve mame, dokonca nam uz aj platit zacali. Uctujem stale rovnako, prijate platby uctujem ako prijate zalohy 221/324 analyticky podla klientov, vystavim zahovu fa ako doklad k DPH 378/343 a odvediem DPH.



S nedokoncenou vyrobou nemam skusenosti, tento postup nam odobrili auditory

Všetky byty budú najprv zapísané na LV - znejúci na meno spoločnosti a následne dôjde k predaju klientom?
Čiže potom o predaji chcete účtovať ako o predaji DHM na ťarchu 641?
A čo s bytmi, ktoré Vám ostanú na účte 021? Začnete uplatňovať aj odpisy?

Ja pre tieto otázky váham, lebo:
1. nejde o DHM pre účtovnú jednotku, preto sa prikláňam k nedok.výrobe, myslím si, že pôjde o zásobu /výrobok/
2. Ak dokončený a skolaudovaný byt zaúčtujem na účet 021 - musím ho odpisovať, aspoň účtovne. Ale predsa ho nevyužívam ja ako účtovná jednotka, je určený k predaju - zase mi to vychádza ako hotový výrobok.

Skúsite sa mi k tomuto vyjadriť? Možno si to zle vysvetľujem.
Šadar
23.06.08,06:42
Ano vsetky byty mame na LV a odpredajom sa az prepisuju na klientov.
Ano o predaji budem uctovat na 641.

Ako to bude s odpismi este neviem.

Podla mna by bolo logicke to uctovat ako nedokoncenu vyrobu, ale tu som nastupila ako uctovnicka minuly rok, do rozbehnutej firmy a iba som pokracovala v sposobe uctovania. Pre mna je to prakticky vyrobok, ktory ide na predaj.

Skusim sa o tom poradit s auditormi, aky maju na to oni nazor. Dam vam vediet
betka
23.06.08,11:26
1. účtovanie zákazkovej výroby
§ 30 ods. 14 – doplnenie odseku 14 o tieto vety:
„Výnosy sa pri tejto metóde účtujú podľa stupňa dokončenia zákazky, ku dňu ku ktorému sa
zostavuje účtovná závierka na účtoch účtovej skupiny 61 – Zmena stavu vnútropodnikových
zásob, účtovej skupine 60 – Tržby za vlastné výkony a tovar s prípadným použitím účtov 384 –
Výnosy budúcich období alebo 385 – Príjmy budúcich období takto:
a) ak je ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka dosiahnutý zisk vyšší ako zisk
vypočítaný podľa metódy percenta dokončenia, rozdiel sa účtuje na ťarchu príslušného
účtu účtovej skupiny 60 – Tržby za vlastné výkony a tovar so súvzťažným zápisom
v prospech účtu 384 – Výnosy budúcich období,
b) ak je ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka dosiahnutý zisk nižší ako zisk
vypočítaný podľa metódy percenta dokončenia, rozdiel sa účtuje v prospech príslušného
účtu účtovej skupiny 60 – Tržby za vlastné výkony a tovar so súvzťažným zápisom na
ťarchu účtu 385 – Príjmy budúcich období.“
§ 30 ods. 15 – nové znenie odseku:
„(15) Ak sú rozpočtované náklady na zákazku vyššie ako rozpočtované výnosy zo zákazky,
očakávaná strata sa vykazuje hneď ako náklad. Vo výške aktivovaných zásob vzťahujúcich sa na
zákazku, sa vytvára opravná položka. Ak je očakávaná strata vyššia ako aktivované zásoby
vzťahujúce sa na zákazku, vo výške prevyšujúcej aktivované zásoby vzťahujúce na zákazku sa
vytvára rezerva.“
Page 10
10
§ 30 ods. 18 – nové znenie odseku:
„(18) Pri zisťovaní stupňa dokončenia zákazky podľa odseku 16 písm. a) sa do nákladov na
zákazku zahrnujú len tie náklady, ktoré zodpovedajú už vykonanej práci. Do nákladov sa
nezahrnujú napríklad veci súvisiace s budúcou činnosťou, ako je materiál, ktorý bol dodaný na
miesto súvisiace so zákazkou alebo na iné miesto, a ktorý ešte v priebehu plnenia zákazky nebol
inštalovaný, použitý alebo aplikovaný a to napriek tomu, že bol vyrobený osobitne pre túto
zákazku a preddavky poskytnuté subdodávateľom na prácu na subdodávke.“.
Upresňujú sa ustanovenia o zákazkovej výrobe prevzaté z bývalého Metodického pokynu MF
SR č. 5006/1999-92 k postupu účtovania o zákazkovej výrobe u dodávateľa. Pri metóde percenta
dokončenia zákazky sa výnosy ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka účtujú podľa
stupňa dokončenia zákazky prostredníctvom účtov časového rozlíšenia.
V prípade, že sú rozpočtované náklady na zákazku vyššie ako rozpočtované výnosy zo zákazky,
rozpočtovaná strata sa vykazuje v účtovnom období jej vzniku. Do nákladov na zákazku sa
zahrnujú len tie náklady, ktoré zodpovedajú už vykonanej práci.
Petra29
24.06.08,05:35
Aj keď je pravda, že zákazkovej výrobe sa vždy "schválne a účelovo" snažím vyhnúť, myslím si, že v tomto prípade nejde o zákazkovú výrobu.
Výstavbu bytov /nadstavieb/ začal developer pripravovať bez ohľadu na to, či má konkrétneho odberateľa.
Taktiež realizácia začala prebiehať už síce v spojitosti s prípravou a podpismi zmlúv, ale môže sa stať, že niektoré byty aj ku dňu kolaudácie /dokončenia/ ešte nebudú predané.
Takže podľa mňa "nemá" konkrétnu zakázku od klienta na vyhotovenie hnmotného majetku. Pri podpise zmluvy síce bude dohodnutá cena, ale si myslím, že to nie je výnos zo zakázky.
Šadar
24.06.08,06:37
Ano my sme tiez mali stanovenu kupnu cenu jednotlivych apartmanov, ta sa urobila podla rozpoctu, ale konkretnych kupcov sme v dobe zacatia stavby nemali. AD su uz skolaudovane pol roka, a my stale nemame vsetky predane. takze ich mame ny LV my.
zlatica76
24.06.08,09:57
Celé sa mi to akosi nepáči - ak to máte v účtovníctve na 021, odpisujete to? Ak to odpisujete, je to majetok, pomocou ktorého máte výnosy?

Podľa mňa - bez ohľadu na to, čo to v skutočnosti je - cele developerske učtovanie je buď o zákazkovej výrobe (ak viete, kto si to kúpi, máte zmluvu a pod), alebo vyrábate výrobky - a teda, ak staviate a ešte neviete pre koho, účtovala by som to na účet 121 - 123. Myslím, že skutočnosť, že to máte na LV vás ešte neoprávňuje účtovať o dlhodobom majetku.
Mala by som to v súvahe medzi materiálom (t.j. krátkodobý majetok) - čo je pravda, lebo ho držím za účelom predaja. Výnosy z predaja by mi išli pekne do pridanej hodnote (tiež to chcem vidieť tam, a nie niekde dole v ostatných prevádzkových).

Beriem späť, Cenigová vyslovene hovorí o budovách bez ohľadu na ich účel. Ale podľa IFRS by to bol krátkodobý majetok. IFRS striktnejsie rozoznáva účel použitia majetku.
Petra29
24.06.08,11:37
Celé sa mi to akosi nepáči - ak to máte v účtovníctve na 021, odpisujete to? Ak to odpisujete, je to majetok, pomocou ktorého máte výnosy?

Podľa mňa - bez ohľadu na to, čo to v skutočnosti je - cele developerske učtovanie je buď o zákazkovej výrobe (ak viete, kto si to kúpi, máte zmluvu a pod), alebo vyrábate výrobky - a teda, ak staviate a ešte neviete pre koho, účtovala by som to na účet 121 - 123. Myslím, že skutočnosť, že to máte na LV vás ešte neoprávňuje účtovať o dlhodobom majetku.
Mala by som to v súvahe medzi materiálom (t.j. krátkodobý majetok) - čo je pravda, lebo ho držím za účelom predaja. Výnosy z predaja by mi išli pekne do pridanej hodnote (tiež to chcem vidieť tam, a nie niekde dole v ostatných prevádzkových).

Beriem späť, Cenigová vyslovene hovorí o budovách bez ohľadu na ich účel. Ale podľa IFRS by to bol krátkodobý majetok. IFRS striktnejsie rozoznáva účel použitia majetku.
Nemusíte brať späť :-)
Každý má svoj názor..
zlatica76
24.06.08,11:59
Veď preto som ho len prečiarkla :) Nechcem niekoho zbytočne uviesť do omylu, faktom je, že ja by som toto účtovala do obežného majetku a správala sa k tomu ako k zásobám. :) Keď sa už k IFRS približujeme, tak nech to už stojí za to :)
andrej_rv
24.06.08,19:37
Beriem späť, Cenigová vyslovene hovorí o budovách bez ohľadu na ich účel.
Nie celkom :). V Cenigovej (vydanie máj 2003) je na str. 135 aj toto:
"Podľa § 17 ods. 9 opatrenia je tovarom všetko, čo účtovná jednotka nakupuje za účelom predaja, pričom nakúpený tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva sa, neprenajíma a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie.... Z toho vyplýva, že tovarom sú aj pozemky, budovy a stavby, ktoré účtovná jednotka obstaráva za účelom predaja v nezmenenej podobe, sama ich nepoužíva, neprenajíma a nevykonáva na nich technické zhodnotenie".
Smerodatné sú však najmä Postupy. Ak sa v zmysle § 17 ods. 9 PPÚ považujú nehnuteľnosti obstarané za účelom predaja (bez ohľadu na ich zápis v LV účtovnej jednotky) za zásoby, podľa môjho názoru rovnako do kategórie zásob - napr. nedokončenej výroby - patria aj developersky obstarávané nehnuteľnosti.
Kedy sa o nehnuteľnostiach má účtovať ako o dlhodobom majetku na účtoch 021,031,042, uvádzajú Postupy účtovania:
§ 33 ods. 1) Dlhodobým nehmotným majetkom a dlhodobým hmotným majetkom sú na účely účtovania majetok a technické zhodnotenie podľa § 32 ods. 2 písm. c) uvedené do užívania".
§ 35 ods. 1) Na účte 042 - Obstaranie dlhodobého majetku sa účtuje obstarávaný dlhodobý hmotný majetok a jeho technické zhodnotenie do času jeho uvedenia do užívania"
Jednou z podmienok, aby sa o nehnuteľnostiach účtovalo ako o dlhodobom majetku, je teda ich zaradenie do užívania (021) resp. predpokladané zaradenie do užívania (042) v rámci účtovnej jednotky. Majetok, ktorý účtovaná jednotka nezaradí resp. nepredpokladá zaradiť do užívania (nepoužíva ho, neprenajíma a nevykonáva na ňom technické zhodnotenie), nepatrí do dlhodobého majetku, ale v z mysle § 17 do zásob.


Ale podľa IFRS by to bol krátkodobý majetok. IFRS striktnejsie rozoznáva účel použitia majetku.


Podľa mňa - bez ohľadu na to, čo to v skutočnosti je - cele developerske učtovanie je buď o zákazkovej výrobe (ak viete, kto si to kúpi, máte zmluvu a pod), alebo vyrábate výrobky - a teda, ak staviate a ešte neviete pre koho, účtovala by som to na účet 121 - 123. Myslím, že skutočnosť, že to máte na LV vás ešte neoprávňuje účtovať o dlhodobom majetku.
Mala by som to v súvahe medzi materiálom (t.j. krátkodobý majetok) - čo je pravda, lebo ho držím za účelom predaja. Výnosy z predaja by mi išli pekne do pridanej hodnote (tiež to chcem vidieť tam, a nie niekde dole v ostatných prevádzkových)

S oboma citovanými názormi súhlasím. Na okraj len poznámka, že podľa môjho názoru ani v prípade uzatvorených kúpnych zmlúv a vopred identifikovateľných kupujúcich by som sa do zákazkovej výroby napr. u bytov či úprav podkroví veľmi nehrnul. V takom prípade ide spravidla o opakovanú stavebnú výrobu podľa typizovaných projektov, nie o špeciálne dohodnutú individuálnu zákazku na zhotovenie majetku podliehajúcu účtovaniu o zákazkovej výrobe (akou je napríklad most, tunel alebo nejaké obchodné centrum).
betka
24.06.08,20:50
Rozoberá sa tu veľmi zložitá a pekná téma.

ťažko povedať o ča sa jedná. Možno stojí i za povšimnutie, či už nie je uzatvorená zmluva o budúcej zmluve. Často sa stáva, hlavne vo vačších mestách, že je kúpený iba pozemok a je urobený nejaký projekt a byty sú už predané, a ešte ani nestoja. (stretla som sa v minulosti so situáciou, že si zákazník už mohol vybtar byt podľa projektu, na kt. podlaží, aký veľký, tým pádom bolo potrebné uzatvoriť zmluvu), a v tomto prípade by som rozmýšľala nad zákazkovou výrobou.

Treba zisťiť, či na neexistujúce byty neexistujú zmluvy. (Som rada, že sa tu zbehla debata, konečne nie o zaradení auta, alebo paušálnych výdavkoch, alebo o cesťákoch :D:D)

Ideme sa učiť konečne niečo nové.

Developeri robia všetko, kupujú a predavajú za účelom dosiahnutia zisku. (napr. len pozemky by mohli účtovať ako finančné investície 069, za účelom uloženie dočasne voľných PP....)
Petra29
26.06.08,08:24
Rozoberá sa tu veľmi zložitá a pekná téma.

ťažko povedať o ča sa jedná. Možno stojí i za povšimnutie, či už nie je uzatvorená zmluva o budúcej zmluve. Často sa stáva, hlavne vo vačších mestách, že je kúpený iba pozemok a je urobený nejaký projekt a byty sú už predané, a ešte ani nestoja. (stretla som sa v minulosti so situáciou, že si zákazník už mohol vybtar byt podľa projektu, na kt. podlaží, aký veľký, tým pádom bolo potrebné uzatvoriť zmluvu), a v tomto prípade by som rozmýšľala nad zákazkovou výrobou.

Treba zisťiť, či na neexistujúce byty neexistujú zmluvy. (Som rada, že sa tu zbehla debata, konečne nie o zaradení auta, alebo paušálnych výdavkoch, alebo o cesťákoch :D:D)

Ideme sa učiť konečne niečo nové.

Developeri robia všetko, kupujú a predavajú za účelom dosiahnutia zisku. (napr. len pozemky by mohli účtovať ako finančné investície 069, za účelom uloženie dočasne voľných PP....)
V nasom pripade sa uzatvaraju zmluvy o bud.kup.zmluve. Ale zase to nie je zakazka,developer ponuka urcity produkt - byt,v podstate nie podla predstav klienta,ale podla projektu,ktory bol vypracovany pred najdenim zazmluvneneho kupujuceho. Moze sa stat,ze kupujuci odstupi od zmluvy,bude ho to stat zmluvnu pokutu a byt /vyrobok/ sa preda inemu. Takze hura idem do uctovania NV, v ktorom som zacala uz v r.2007 v pripravnej faze.
hogo
09.07.08,04:24
Zdravím všetkých, práve pozerám Cenigovú aktualizovanú k 1.1.2007 (str.338) - Obstaranie pozemkov za účelom ich predaja v stave po vykonaní technickej rekultivácie (t.j.vykonaním všetkých úprav na stavebné pozemky), možno podobný príklad develop.činnosti, kedy subjekt odkúpi lacnejšiu pôdu (luky, pasienky,TTP), zavedie inžinierske siete, rozparceluje ich a predá. Odporúča účtovať cez obstarávací účet HI 042 ako samotný pozemok, tak i vedľajšie náklady spojené s úpravami, a pri predaji už len cez 541 (úbytok v OC) a párový účet 641 (predajnú cenu). Pozemky teda vôbec nezaraďuje do majetku, aj keď je viac menej samozrejmosťou ich zápis na LV po obstaraní. Myslím, že týmto spôsobom by sa analogicky dala zúčtovať i výstavba prípadných nehnuteľností určených na predaj umiestnených na týchto pozemkoch (teda ich nezaraďovaním do majetku po kolaudácii, pretože neslúžia pre vlastné potreby UJ, ale s jej investično obchodnou činnosťou ). Vplyv na hospodársky výsledok by sa prejavil až pri samotnom predaji stavebnej investície (teda obdobne ako pri komplikovanejšom účtovaní nedokončenej výroby). Aký je váš názor, prosím?
varka
21.08.08,13:13
Ano vsetky byty mame na LV a odpredajom sa az prepisuju na klientov.
Ano o predaji budem uctovat na 641.

Ako to bude s odpismi este neviem.

Podla mna by bolo logicke to uctovat ako nedokoncenu vyrobu, ale tu som nastupila ako uctovnicka minuly rok, do rozbehnutej firmy a iba som pokracovala v sposobe uctovania. Pre mna je to prakticky vyrobok, ktory ide na predaj.

Skusim sa o tom poradit s auditormi, aky maju na to oni nazor. Dam vam vediet

mam dve otazocky:
1. ak pride k prepisu nabuduci rok - prijate zalohy budes evidovat na 324 a o predaji (641) budes uctovat pri prepise (napr.nabuduci rok)
2.co povedali auditori ?
Šadar
22.08.08,06:14
mam dve otazocky:
1. ak pride k prepisu nabuduci rok - prijate zalohy budes evidovat na 324 a o predaji (641) budes uctovat pri prepise (napr.nabuduci rok)
2.co povedali auditori ?

1. K 31. 12. som mala vsetky platby na 324, k tomu uctu si vediem aj saldo a tam vidim, kolko kto zaplatil a ci uz ma vsetko uhradene, samozrejme som ku kazdej platbe vystavila danovy doklad k prijatej platbe s rozpisom DPH.
Teraz ked podpisujeme riadne KZ a davame navrh na vklad, vystavim klientom riadny danovy doklad, kde odpocitam prijate zalohy a zauctujem 641/324 (spravnejsie by vsak bolo 641/311 a ID 311/324)

S auditormi tento predaj idem konzultovat az v septembri.
varka
23.08.08,11:39
1. K 31. 12. som mala vsetky platby na 324, k tomu uctu si vediem aj saldo a tam vidim, kolko kto zaplatil a ci uz ma vsetko uhradene, samozrejme som ku kazdej platbe vystavila danovy doklad k prijatej platbe s rozpisom DPH.
Teraz ked podpisujeme riadne KZ a davame navrh na vklad, vystavim klientom riadny danovy doklad, kde odpocitam prijate zalohy a zauctujem 641/324 (spravnejsie by vsak bolo 641/311 a ID 311/324)

S auditormi tento predaj idem konzultovat az v septembri.
v septembri mám aj ja sedenie s audítorkou, tak dam vedieť tiež :)
apo
23.08.08,22:35
Od začiatku roka účtujem developerskú firmu, ktorá sa rozhýbala až v 7. mesiaci, kúpila pozemok a už začala stavebné práce.

Od začiatku som nemal dobrý pocit z toho ako sa to bude účtovať. Dnes som len tak dal vyhľadať heslo developer a konštatujem, že môj nedobrý pocit bol namieste.

Téma je veľmi dobre rozdiskutovaná. Budem pátrať po ďalších argumentoch za jedno z ponúkaných riešení.

Zatiaľ všetkým prispievateľom ďakujem.

apo
apo
24.08.08,09:30
Domnievam sa, že Štatistický úrad SR by nám mohol v tejto diskusii pomôcť nakoľko ŠÚ SR celkom určite činnosť developerov má niekde zatriedú a od tohoto zatriedenia by sme sa mohli odraziť.

Mailom som na ŠÚ SR poslal link na túto diskusiu a zadal som im takúto otázku:

"Prosím o informáciu kde z národohospodárskeho hľadiska Štatistický úrad SR zatriedi činnosť developerskej firmy. Následne od tejto témy odvodíme aj správne účtovanie."

Budeme čakať a odpoveď sprostredkujem.

apo
varka
14.10.08,20:21
no, tak som absolvovala :
1. sedenie s ani auditorkou - ako lokalnoym auditorom spoločnosti, ktorá zastáva názor, že uvedený projekt musíme účtovať ako zákazkovú výrobu :---
2. kedze si zaroven dopisujem s KPMG mimo SR ich nazor je :

According to the International Accounting Standards and specifically IAS11 the treatment for the land purchased by developer and sale, the cost of the land plus any directly related expenses should be shown as property under development (asset) in the company’s accounts. When the property is sold revenue is recognized in the income statement as a normal trading activity.

3. no a nakoniec po peripetiách som našla dosť dobre spracovaný materiál a dokonca aj AKTUÁLNY (delloite - ucetni spravodaj 2008) - pozri strana 2 dole....

tolko ja, a ostatní z devel.tlupy nemate nic nove?:D
varka
14.10.08,21:24
no betka- ja moj prispevok nepovazujem za nejaky definitivny a jednoznacny zaver - lebo v podstate jeden tvrdi jedno, druhy druhe... takze skor som poslala postreh z medzicesty...
varka
15.10.08,16:39
a este pripajam jedno stanovisko :
Vasa otazka:
Ak podla IAS mi spada uctovanie projektu pod IAS 18 - predaj tovaru (kupujuci nema mznost zasahovat do vystavby) - potom podla IAS sa vsetky naklady na projekt uctuju ako vydavky na obstaranie majetku (tovaru), ale co na to nasi danovaci a zakon o uctovnictve (zakazkova vyroba) ??? nenapadnu nam napr. daniari to, ze prijimame na zaklade ZoBZ preddavkove platby od kupujucich a nezdanujeme ich (projekt je na obdobie 2008 - 2010 - platby budu priebezne pocas tychto 3 rokov.... )dakujem. S
Nasa odpoved:
Ak developerskaspolocnost stavia budovu, ktoru klasifikovala podla IFRS (IFRIC 15) ako dodanie vyrobkov a nie zakazkovu vyrobu, tak v takom pripade je spravne o tom uctovat ako o vyrobe a dodavke vyrobkov aj podla slovenskych uctovnych predpisov. Co sa tyka prijatych preddavkov, tie sa uctuju na ucte prijatych preddavkov a vysporiadaju sa pri fakturacii. Zisk z predaja sa vykaze az pri odovzdani vyrobku (napr. Bytu) kupujucemu, cizek datumu, kedy prejdu vsetky rizika a uzitky spojene s vlastnictvom na kupujuceho. Zisk sa zdani v roku, ked sa vykazal.
CE IFRS Technical Desk
Deloitte Audit s.r.o.
:confused:
varka
15.10.08,16:40
halóóóó, ostatní nemáte nič nové ??? citim sa tu taky maly a sam :mee::(:eek::D
KEJKA
15.10.08,17:16
Pekná diskusia, ja pridám z Postupov účtovania toto (skrátene)
§ 33 Účtovanie obstarania dlhodobého majetku

(1) Dlhodobým nehmotným majetkom a dlhodobým hmotným majetkom sú na účely účtovania majetok a technické zhodnotenie podľa § 32 ods.2 písm. c) uvedené do užívania. Uvedením do užívania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho užívanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov23)...............
(2) Odsek 1 sa vzťahuje aj na technickej zhodnotenie majetku.
(3) Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok vytvorený vlastnou činnosťou sa účtuje na ťarchu účtu účtovej skupiny 04 - Obstaranie dlhodobého majetku a v prospech účtu 623 - Aktivácia dlhodobého nehmotného majetku alebo 624 - Aktivácia dlhodobého hmotného majetku.
(4) Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok nadobudnutý bezodplatne .........................
(5) ......................
(6) Na účtoch účtovej skupiny 05 - Poskytnuté preddavky ................
(7) Na účte 042 - Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa účtuje aj dlhodobý hmotný majetok obstaraný na účely jeho predaja, na ktorom sa bude vykonávať technické zhodnotenie, a toto technické zhodnotenie.

takže ja sa prikláňam k účtovaniu ako o DHM v prípade, že LV bude po kolaudácii na develop.spol.
apo
15.10.08,17:26
halóóóó, ostatní nemáte nič nové ??? citim sa tu taky maly a sam :mee::(:eek::D

Oceňujem Tvoju iniciatívu. Posunula nás ďalej.

Ja zatiaľ všetky výdavky účtujem na účte 042. Z DRSR aj zo Štatistického úradu SR hodili na nás sr...., takže musíme mať túto tému stále v sledovaní.

Môže nás tešiť, že ani na českí priatelia účtovníci to nemajú rozseknuté, ale NAŠIEL SI ZDROJ, ktorý je pevný v základoch, nie je to len názor na hlinených nohách.

apo
apo
16.12.08,17:57
1. K 31. 12. som mala vsetky platby na 324, k tomu uctu si vediem aj saldo a tam vidim, kolko kto zaplatil a ci uz ma vsetko uhradene, samozrejme som ku kazdej platbe vystavila danovy doklad k prijatej platbe s rozpisom DPH.
Teraz ked podpisujeme riadne KZ a davame navrh na vklad, vystavim klientom riadny danovy doklad, kde odpocitam prijate zalohy a zauctujem 641/324 (spravnejsie by vsak bolo 641/311 a ID 311/324)

S auditormi tento predaj idem konzultovat az v septembri.

Priatelia, uniká mi dôvod prečo účtujete 641/311 a následne 311/324.

Očakám, že budete účtovať 311/641,343 a následne 324/311 ako zúčtovanie prijatých záloh.

Prosím o objasnenie toho čo mi uniklo v tejto téme.

Ďakujem.

apo
Šadar
19.12.08,14:22
Priatelia, uniká mi dôvod prečo účtujete 641/311 a následne 311/324.

Očakám, že budete účtovať 311/641,343 a následne 324/311 ako zúčtovanie prijatých záloh.

Prosím o objasnenie toho čo mi uniklo v tejto téme.

Ďakujem.

apo

Nic ti neuniklo, samozrejme ze je to tak ako pises, asi som bola prepracovana a zapisala to naopak, dakujem za upozornenie.
jamena
16.01.10,18:59
Takže účtuje sa 311/641 a následne 342/311. A čo so 042, keď je stavba skolaudovaná a jednotlivé bytové jednotky predané, preúčtujem 042 do nákladov? Neviem či tomu chápem správne.
jamena
16.01.10,19:18
Všetky náklady - stavebné práce, stavebný materiál, stav. dozor, a ostatné náklady súvisiace so stavbou som účtovala na 042. Byty sme predali všetky ešte pred dokončením stavby, zákazníci nám zaplatili všetky zálohy. A teraz po dokončení a skolaudovaní neviem ako mám preúčtovať 042. Stavbu nemáme v majetku, už je celá predaná.
apo
16.01.10,22:09
Na podporu účtovania na účte 042 uvediem situáciu, ktorá nastala počas krízy. Koľko developerských spoločností je v probléme nakoľko nemajú istotu či nehnuteľnosti predajú. Sledujte ako sa znižujú ceny dokončovaných nehnuteľností oproti vyhlasovaným cenám pri začiatku realizácie stavby.

Asi mnohým developerským firmám zostanú ich diela vo vlastníctve a to čo vybudovali budú nehnuteľnosti na nájom minimálne do doby kým nenastane opäť záujem nehnuteľnosti kupovať.

Takže ak sa účtovalo na účte 042 je všetko v úplnom poriadku.
apo
jamena
17.01.10,17:28
Ja to mám na 042, ale potrebujem to dať do nákladov, nechcem to preúčtovať do majetku, pretože my to v majetku nemáme (keďže je to celé predané). Tak chcem iba vedieť, že či to môžem dať do nákladov.
Napr. stavebný dozor 042/321
a keď to teraz potrebujem preúčtovať tak 518/042?
apo
17.01.10,19:24
V podvojnom účtovníctve za predpokladu, že o zásobách účtujete metódou "B" musíte všetko čo je zahrńované do oceňovania majetku podľa ustanovenia usmernenia pre vedenie PÚ sa účtuje cez účet 042.

Stavebný dozor patrí do ceny investície. A do nákladov sa dostane cez zostatkovú cenu investičného majetku a tomu vedie iba jedna cesta cez zvýšenie vstupnej ceny majetku.
stavebý dozor 042 / 321
Zvýšenie vstupnej ceny 021 / 042
Predaj majetku 641 / 311 Ak už je majetok predaný tak nie.
Vyradenie z majetku 541 / 081

apo
jamena
19.01.10,17:10
Ale my stavbu nezaraďujeme do majetku, tak ho nemôžem zaradiť, podľa mňa by to malo ísť priamo do nákladov (nie cez zahradenie). My sme kumulovali všetky náklady (stavebné práce, materiál, stavebný dozor...atď), počas výstavby až do skolaudovania na 042. Teraz to musím nejako preúčtovať do nákladov aby som si ich mohla uznať?
apo
19.01.10,22:51
Akože nie. Veď účet 541 je nákladový účet. Ak niečo zaradíš do majetku majetok predáš alebo jeho časť potom túto hodnotu účtuješ ako vyradenie a zostatková cena je nákladom.

V príspevku č. 35 sú všetky súvzťažnosti.

Iná možnosť, že si nerozumieme a ja odpovedám na niečo celkom iné ako sa pýtaš.

apo
junior78
25.05.10,22:54
Ahojte poradáci

Poprosím Váš názor na nasledovné. Developerska spoločnosť stavia byty na predaj.
Časť výstavby zabezpečuje prostredníctvom dodávateľov a časť z vlastných zdrojov.
Môžem takto účtovať alebo radšej všetko na 042
Externe dodané služby na faktúru:
- pripojenie a dodávky plynu a elektriny 502
- sprostredkovanie predaja bytov 518
- právne služby, notár 518

Externe vykonávaná výstavba na faktúru:
- stavebné práce, stavebný dozor (práce vykonávané na základe ZoD), nájom za vypožičané stroje a vozidlá 042

Práce vykonávané z vlastných zdrojov (pokladničné
- kúpa materiálu (všetko sa hneď spotrebuje)napr. cement, betón, náradie, železo, rezivo, sadrokartón, atď. 501
- likvidácia odpadu, 518
- platy pomocných robotníkov a brigádnikov, strážnikov (bez pracovnej zmluvy) 518

Ďakujem
KEJKA
26.05.10,05:08
Všetky náklady - stavebné práce, stavebný materiál, stav. dozor, a ostatné náklady súvisiace so stavbou som účtovala na 042. Byty sme predali všetky ešte pred dokončením stavby, zákazníci nám zaplatili všetky zálohy. A teraz po dokončení a skolaudovaní neviem ako mám preúčtovať 042. Stavbu nemáme v majetku, už je celá predaná.


Ahojte poradáci

Poprosím Váš názor na nasledovné. Developerska spoločnosť stavia byty na predaj.
Časť výstavby zabezpečuje prostredníctvom dodávateľov a časť z vlastných zdrojov.
Môžem takto účtovať alebo radšej všetko na 042
Externe dodané služby na faktúru:
- pripojenie a dodávky plynu a elektriny 502
- sprostredkovanie predaja bytov 518
- právne služby, notár 518

Externe vykonávaná výstavba na faktúru:
- stavebné práce, stavebný dozor (práce vykonávané na základe ZoD), nájom za vypožičané stroje a vozidlá 042

Práce vykonávané z vlastných zdrojov (pokladničné
- kúpa materiálu (všetko sa hneď spotrebuje)napr. cement, betón, náradie, železo, rezivo, sadrokartón, atď. 501
- likvidácia odpadu, 518
- platy pomocných robotníkov a brigádnikov, strážnikov (bez pracovnej zmluvy) 518

Ďakujem

postupuj tak, ako tvoja kolegyňa v citovanom príspevku. Náklady účtované priamo (financované z vlastných zdrojov, ako píšeš) aktivuj 042/624.
==================
ešte dodám k diskusii z januára, že
a) do majektu sa zaraďuje, len ak LV dostane develop.firma
b) je možné "vyradiť" aj 042, t.j. po preúčtovaní prijatých preddavkov na byty, po ich odovzdaní makiteľom 311/6xx, 324/311
a súčasne 541/042 /taká súvzťažnosť existuje/
junior78
26.05.10,11:34
Ďakujem KEJKA

ešte sa opýtam. Mohol som náklady účtované priamo (financované z vlastných zdrojov) tiež dávať hneď na 042 alebo som to účtoval dobre na 5xx?
Tiež som mal radšej aj externe dodané služby ako plyn, elektrika účtovať na 042 ?
Pozeral som v literatúre a našiel som viac odlišných spôsobov účtovania. Teraz posudzujem či som to spravil dobre, že som to rozlíšil tak ako som to uviedol hore.
Ďakujem za trpezlivosť
KEJKA
26.05.10,15:10
môžeš tak i tak. Niekedy sa účtuje priamo do nákladov a následne aktivuje z dôvodu, že v momente účtovania prvotného dokladu nie je zrejmé členenie na jednotlivé zákazky a priamu spotrebu.
môže to byť kvôli rozdeleniu kompetencií, kvôli obehu dokladov.
Svoj zvolený postup popíš v internej smernici a dodržiavaj ho.
junior78
27.05.10,07:44
Ešte raz ďakujem.
grammatika
13.10.10,09:52
Ahojte, táto téme ja super, len škoda, že je len jedna :)
Trošku ma zmiatli posledné príspevky.
Myslíte, že ak sro kúpi pozemok, na ktorom uskutoční výstavbu RD, tak by mohla účtovať:

042/321 pozemok
031/042 má ho zaradiť do majetku? alebo ho bude evidovať na 042?
042/321,211 náklady spojené s výstavbou RD ako napr.stavebné práce obstarané dodávateľsky, stavbyvedúci, posudky, ale i kúpa cementu a podobne? (toto som nepochopila pri posledných príspevkoch :( )

tá aktivácia 501/624 by sa použila len v prípade, že by som mala napr.na sklade cement a ten by som použila na výstavbu, či mýlim sa? Ale ak ho kúpim a viem, že ide na výstavbu, tak to môžem dávať rovno na 042.

v prípade prijatých záloh od budúcich odberateľov evidovať na 324?

keď sa ale RD nenapíše v liste vlastníctva na sročku, ale rovno na kupujúceho, tak ho treba evidovať vo firme ako majetok 022/042?
pri predaji by sa použil 311/641 (odpočet prij.záloh 324/311)
a 501,518/042 (ale tu je to asi zložité dať na materiál a služby,tak asi to fakt zaradiť do majetku? a potom by to bolo 541/022) a pozemok 541/031

ďakujem vopred
apo
13.10.10,12:14
Na tieto otázky sme hľadali odpoveď a na všetky varianty existujú pádne dôvody, ale akosi sme sa nedopracovali k jednoznačnému rozhodnutiu či developerská činnosť je výrobou, alebo investičnou činnosťou.

apo
grammatika
13.10.10,12:32
Ďakujem :)
to tu nikto zatiaľ také niečo neúčtuje?
Mohli by vydať teda nejaké usmernenie.
Na daneauctovnictvo som nasla len 1 článok ale z pohľadu IFRS.
junior78
04.11.10,06:57
Ahojte,

Chcem sa informovať ohľadom zaradenia majetku.
Výstavba bytov developerskou firmou som účtoval na 042 a na základe kolaudácie a predaja som premietol do nákladov a výnosov. V tomto roku sa dokončili všetky byty a niektoré ešte čakajú na predaj. Musím tieto byty zaradiť do majetku a odpisovať alebo mám nechať na 042 a čakať na predaj?

Poprosil by som Váš názor aj na nasledujúce. Spomínaná firma z bytov ktoré ešte nepredal chce jeden predať spoločníkovi za symbolickú cenu. Akou formou sa to robí a ako ovplyvní náklady vynaložené na výstavbu tohto bytu? Môžu sa uplatniť tie náklady?Vedeli by ste mi odporúčiť zákon ktorý to rieši?

Ďakujem
apo
05.11.10,09:57
Ahojte,

Chcem sa informovať ohľadom zaradenia majetku.
Výstavba bytov developerskou firmou som účtoval na 042 a na základe kolaudácie a predaja som premietol do nákladov a výnosov. V tomto roku sa dokončili všetky byty a niektoré ešte čakajú na predaj. Musím tieto byty zaradiť do majetku a odpisovať alebo mám nechať na 042 a čakať na predaj?

Poprosil by som Váš názor aj na nasledujúce. Spomínaná firma z bytov ktoré ešte nepredal chce jeden predať spoločníkovi za symbolickú cenu. Akou formou sa to robí a ako ovplyvní náklady vynaložené na výstavbu tohto bytu? Môžu sa uplatniť tie náklady?Vedeli by ste mi odporúčiť zákon ktorý to rieši?

Ďakujem



Pokúsim sa poradiť.
V prvom rade nezdá sa mi možné jednotlivé byty zaraďovať do majetku ako samostatné nehnuteľnosti.
Ale je možné zaradiť do majetku celú budovu a postupne z nej odpredávať jednotlivé časti a takto znižovať vstupnú cenu celej nehnuteľnosti. Predpokladám, že si takto postupovala a prvá veta je bezpredmetná. Nezabudnúť pri účtovaní znižovania vstupnej ceny aj na zníženie sumy oprávok, zatiaľ ani jeden softvér s ktorým som robil to nedokázal korektne.

Predať jeden byt spoločníkovi, bez nepríjemných daňových dopadov sa nedá. Práve od roku 2010 sa vrátilo do daňových zákonov ustanovenie o osobách blízkych. Od mája 2004 do decembra 2009 sa to mohlo, kto mal hrošiu kožu to mohol urobiť, ale teraz už nie.

apo
Petra29
10.11.10,16:48
Pokúsim sa poradiť.
V prvom rade nezdá sa mi možné jednotlivé byty zaraďovať do majetku ako samostatné nehnuteľnosti.
Ale je možné zaradiť do majetku celú budovu a postupne z nej odpredávať jednotlivé časti a takto znižovať vstupnú cenu celej nehnuteľnosti. Predpokladám, že si takto postupovala a prvá veta je bezpredmetná. Nezabudnúť pri účtovaní znižovania vstupnej ceny aj na zníženie sumy oprávok, zatiaľ ani jeden softvér s ktorým som robil to nedokázal korektne.

Predať jeden byt spoločníkovi, bez nepríjemných daňových dopadov sa nedá. Práve od roku 2010 sa vrátilo do daňových zákonov ustanovenie o osobách blízkych. Od mája 2004 do decembra 2009 sa to mohlo, kto mal hrošiu kožu to mohol urobiť, ale teraz už nie.

apo
Predpokladám, že myslíš 541/081 a 081/021
Ale odpisy ako také neuplatňuješ alebo?
apo
11.11.10,11:53
Predpokladám, že myslíš 541/081 a 081/021
Ale odpisy ako také neuplatňuješ alebo?


Áno a odpisy by som neúčtoval ako daňové. Odpisy podľa zákona o účtovníctve nie je možné neúčtovať.

Stále je to o tom, či výsledok developera sú zásoby výrobkov, alebo nehnuteľný majetok.

apo
KEJKA
11.11.10,17:07
ja pridám svoju skúsenosť.
Ukončená a skolaudovaná bytovka - Do majetku sro sa zaradila budova v OC. Budova sa rozdelila na byty=časti podľa m2 a obstarávacia cena tiež pomernou časťou na každý byt /len v pomocnej evidencii=exceltabuľke
predané byty sa vysporiadali účtovne, daňovo na základe toho, že prešlo vlastníctvo na kupujúcich - znížená OC, vyradenie.
Takto vyraďujem 541/081 na základe predaja konkrétneho bytu.
Účtovné odpisy sú stanovené na 60 rokov, rovnomerne, pripočítavajú sa k ZD, daňové odpisy sa neuplatňujú.
Konateľom sa predal byt za trhovú cenu - nikto nešpekuloval.
1 byt sro vybavila prepis - zmenu účelu na kancelárske priestory a ponecháva si ho vo vlastníctve. Tam uplatňujeme daňové odpisy.
apo
11.11.10,22:09
ja pridám svoju skúsenosť.
Ukončená a skolaudovaná bytovka - Do majetku sro sa zaradila budova v OC. Budova sa rozdelila na byty=časti podľa m2 a obstarávacia cena tiež pomernou časťou na každý byt /len v pomocnej evidencii=exceltabuľke
predané byty sa vysporiadali účtovne, daňovo na základe toho, že prešlo vlastníctvo na kupujúcich - znížená OC, vyradenie.
Takto vyraďujem 541/081 na základe predaja konkrétneho bytu.
Účtovné odpisy sú stanovené na 60 rokov, rovnomerne, pripočítavajú sa k ZD, daňové odpisy sa neuplatňujú.
Konateľom sa predal byt za trhovú cenu - nikto nešpekuloval.
1 byt sro vybavila prepis - zmenu účelu na kancelárske priestory a ponecháva si ho vo vlastníctve. Tam uplatňujeme daňové odpisy.

Áno takýto postup by som zvolil aj ja. Intuitívne by som odpisy nedával do daňových nákladov. Túto tému sledujem aj z toho dôvodu, že účtujem jednu výstavby jedného obytného domu ako obstaranie investície. Vzhľadom nato, že byty sa asi nepodarí predať novým vlastníkom čo je dnes aktuálny problém tak ako to kejka popisuje.

S jej postupom možno len súhlasiť. Metodicky možno nie je čistý. To "možno" nech riešia audítori, ale je daňovo spravodlivý.

apo
KEJKA
11.11.10,22:18
Ešte dodám, dnes som sa dozvedela, že sa pripravujú významné zmeny v postupoch účtovania, napr. táto problematika sa má zjednotiť formou účtovania v triede 1-zásoby..............ufff.
Petra29
12.11.10,05:37
ja pridám svoju skúsenosť.
Ukončená a skolaudovaná bytovka - Do majetku sro sa zaradila budova v OC. Budova sa rozdelila na byty=časti podľa m2 a obstarávacia cena tiež pomernou časťou na každý byt /len v pomocnej evidencii=exceltabuľke
predané byty sa vysporiadali účtovne, daňovo na základe toho, že prešlo vlastníctvo na kupujúcich - znížená OC, vyradenie.
Takto vyraďujem 541/081 na základe predaja konkrétneho bytu.
Účtovné odpisy sú stanovené na 60 rokov, rovnomerne, pripočítavajú sa k ZD, daňové odpisy sa neuplatňujú.
Konateľom sa predal byt za trhovú cenu - nikto nešpekuloval.
1 byt sro vybavila prepis - zmenu účelu na kancelárske priestory a ponecháva si ho vo vlastníctve. Tam uplatňujeme daňové odpisy.
Áno, súhlasím, ja som tiež riešila nadstavbové byty, zaradila som ich v OC na úrovni priamych nákladov + časť nepriamych nákladov, čo som sledovala počas výstavby a rozdelila na jednotlivé byty podľa podlahovej plochy.
Neuplatnila som však ani účtovné odpisy, kým boli vo vlastnícke developera, nakoľko audítorka mi odobrila, že vzhľadom, že nedošlo k užívaniu predmetných bytov /v majetku developera/ môžem tak urobiť. Rozumiete, ja chápem, že zákon o účt. nepozná "neodpisovanie", ale zdá sa mi nelogické vôbec účtovne odpisovať DHM, ktorý síce je v majetku developera, ale určený na ďalší predaj. Podľa postupov § 20 ods. 2) Dlhodobý hmotný majetok sa odpisuje s ohľadom na opotrebovanie zodpovedajúce bežným podmienkam jeho používania.
Ale aké "opotrebovanie" a podmienky "jeho používania"?
KEJKA
12.11.10,07:03
za nepredané byty developer platí správcovi poplatky, aj ked ich neužíva - fond opráv, média,......
Stavba "starne" prirodzene aj bez užívania. preto som dala životnosť 60 rokov /ako spodnú hranicu/, kedysi boli odpisy budov stanovené na 100 rokov.
podľa môjho názoru akékoľvek nízke odpisy sú lepšie ako žiadne odpisy.
veronika713
14.02.11,18:05
Dobrý večer Kejka...čítam túto vašu diskusiu o výstavbe bytových domov...a mám podobný prípad s ktorým neviem pohnúť...obstaranie budovy dodávateľským spôsobom som účtovala na 042...v roku 2010 budovu skolaudovali,a boli vystavené LV na našu firmu (nepredal sa ani jeden byt), takže som zaradila do majetku 021/042...ale ku koncu roka došlo k predaju dvoch bytov zo 6tich...a neviem ako to mám zaúčtovať, a čo s odpismi...berme že, po kolaudácii sa mi zvýšila OC, urobila som si odpisový plán a mesačne účtovala odpisy 551/081...faktúra za byt bude 311/641,343 ? a čo bude nasledovať ??? 541/021, ale potom mi ešte stále figuruje suma odpisu na 081...takže dám aj 081/021 ??? neviem sa z toho vysomáriť....
KEJKA
14.02.11,20:24
prečítaj si moje príspevky, už som to popisovala. Zálad je oceniť každý byt osobitne a aj osobitne odpisovať - potom nemáš problém pri predaji.
Ten predaj - no comment - ved to sú základy účtovníctva a tvoj profil? Nemôžem nepozrieť a nevzdychnúť......
Ja som si účtovanie dev.činnosti tiež musela premyslieť a vychádzala som z účt.legislatívy.
veronika713
15.02.11,09:07
Napriek "zaujímavej" odpovedi, ďakujem za reakciu...vychádzala som presne z tvojich príspevkov, preto som aj Teba oslovila...nenapadlo ma, že moja otázka bude taká iritujúca...nemám pocit, že som napísala niečo zle ohľadom toho predaja...ide o to, že to máme veľmi komplikované, nakoľko sme objekt kúpili a začali odpisovať, budova je kultúrna pamiatka navyše...!!! v nej sa postavili kancelárie a hore byty a na pozemku sa postavil nový bytový dom, skolaudovalo sa, odpisovalo, teraz časť predala...zvyšok zostáva majetkom...len som si chcela overiť postup u skúsenejších, a vybrala som si Teba...a tiež som si to najprv celé naštudovala...ale nehnevaj sa, ak odpísať nechceš, lebo ťa to zaťažuje, tak to nerob, a ak to chceš urobiť, tak to potom urob s vierou že pomôžeš niekomu menej skúsenému, ale urážať niekoho, koho vôbec nepoznáš a povzdychovať, vlastne ani neviem nad čím...to sa mi zdá moc...lebo fakt nechápem, čo je s mojim profilom...!!! ja mám titul pred menom a 10 rokov praxe, a pracujem pre 14 firiem, nemyslím si, že mi musí niekto písať o základoch účtovníctva...len som si chcela overiť a odobriť postup...ĎAKUJEM...
KEJKA
15.02.11,09:36
tie podrobnosti a prblémy som si nevšimla, uiviedla si cih myslím prvý raz - takže beriem späť. Pôvodné zadanie a účtovné zápisy boli naozaj záladné, ktoré netreba odobrovať s toľými rokmi praxe.
Najväčší problém bude to ocenenie jednotlivých bytov, nezávidím ti.
A áno, je hektické obdobie, tak ma nietkoré otázky zarazia.
Ospravedlňujem sa.
apo
22.02.11,14:13
Nový zdroj informácií na túto tému:

Ja som vo všeobecnosti k tomuto zdroju dosť zdržanlivý, ale v tomto prípade je to návod na riešenie.

Link:
http://www.enoviny.sk/?sekcia=3&uroven=1&obsah=5&cid=46939&wa=W1108ENUD04&uid=%%uid%%&e=284005&odkial=EUD

alebo plný text:

Účtovanie nehnuteľností určených na predaj
16.2.2011
Na účely účtovania sa pri výstavbe nehnuteľnosti účtuje ako o zákazkovej výstavbe nehnuteľnosti určenej na predaj, ak sú súčasne splnené podmienky: a) zhotoviteľ má efektívnu kontrolu nad zhotovovanou nehnuteľnosťou a neponechal si riadiacu spoluzodpovednosť nad zhotovovanou nehnuteľnosťou (tzv. priebežný transfer),

b) zmluva nespĺňa podmienky zákazkovej výroby podľa § 30 ale ide o štandardizovanú výstavbu,

c) výstavba sa uskutočňuje dodávateľsky, kedy zhotoviteľ poskytujú služby, prácu aj materiál,

d) zmluva na predaj nehnuteľnosti sa uzatvára pred ukončením výstavby..

Zákazková výstavba nehnuteľnosti určenej na predaj sa účtuje podľa postupov ustanovených v § 30 Účtovanie zákazkovej výroby. Zhotoviteľ účtuje priebežne požadované sumy ako pohľadávky účtovným zápisom MD 311/D 606. Prijaté krátkodobé preddavky účtuje účtovným zápisom MD 221/D 324 resp. dlhodobé preddavky MD 221/D 475.

Ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka sa účtuje vplyv zákazkovej výstavby nehnuteľnosti určenej na predaj podľa metódy stupňa dokončenia alebo podľa metódy nulového zisku a to ako zvýšenie výnosov - účtovný zápis MD 316/D 606 alebo ako zníženie výnosov opačným zápisom MD 606/D 316.

Ustanovenie § 30 ods. 6 stanovuje, že v účtovníctve účtovnej jednotky, ktorá stavia nehnuteľnosť na predaj po ukončení výstavby (a nie sú splnené podmienky na účtovanie o zákazkovej výstavbe nehnuteľnosti určenej na predaj alebo na účtovanie o zákazkovej výrobe) sa účtuje ako o zásobách vlastnej výroby (výstavba nehnuteľnosti na predaj MD 121/D 611, dokončenie výstavby nehnuteľnosti na predaj MD 123/D 601).

V účtovníctve účtovnej jednotky, ktorá kupuje nehnuteľnosť za účelom ďalšieho predaja, pričom nejde o predaj nehnuteľnosti v nezmenenom stave alebo nie sú splnené podmienky na účtovanie o zákazkovej výstavbe nehnuteľnosti určenej na predaj, sa účtuje na účte 133 –Nehnuteľnosť na predaj. Na 133 sa účtujú opravy, technické zhodnotenie a súvisiace náklady spojené nehnuteľnosťou, ktoré vznikajú z dôvodu uvedenia nehnuteľnosti do stavu spôsobilého na predaj. Na účte 133 sa účtuje aj obstaranie pozemku, na ktorom sa realizuje výstavba nehnuteľnosti za účelom predaja (nie teda na účte 042).

Vyradenie nehnuteľnosti určenej na predaj z účtovníctva pri jej predaji sa účtuje účtovným zápisom MD 507/D 133. Výnos z predaja nehnuteľnosti sa účtuje MD 311/D 607.

Ak Vás táto problematika zaujala, viac o zákazkovej výrobe nájdete v našej príručke Účtovné súvzťažnosti od A do Z.
GABRIELA
22.02.11,18:01
Túto informáciu, o účtovaní develop.projektov ako výrobkov potvrdila p.Radosvá z DR BB .Vraj vyšlo usmernenie , to však neviem nájsť. Ale súhlasím s tým.
KEJKA
22.02.11,18:13
je to nové znenie §30 Postupov účtovania.
GABRIELA
22.02.11,18:30
Hladala som to priamo na stranke drsr. dakujem
papulisko
06.03.11,19:39
Prosím Vás, potrebujem poradiť ohľadom účtovania zákazkovej výroby. Firma A (stavia bytovku) uzavrela zmluvu s firmou B (developer-predáva byty konečným zákazníkom). Faktúry od dodávateľov za stavebné práce a materiál chodia priebežne. Faktúra od firmy A na firmu B sa vystavuje na čiastkovo po ukončení určitej fázy. A potreboval by som poradiť účtovanie vo firme A. Priebeh operácií, ktoré sa uskutočňujú:
- stavebné práce na základe faktúry - bude to účtované na 042, na nedokončenú výrobu alebo na iný účet ?
- stavebný materiál na základe faktúr - bude to účtované tiež na 042, na nedokončenú výrobu alebo na iný účet ?
- vystavené faktúry na firmu B za uzavretú čiastkovú fázu - bude to účtované na 602, alebo iný účet ?
Ďakujem veľmi pekne za radu
papulisko
06.03.11,19:43
Prosím Vás, potrebujem poradiť ohľadom účtovania zákazkovej výroby. Firma A (stavia bytovku) uzavrela zmluvu s firmou B (developer-predáva byty konečným zákazníkom). Faktúry od dodávateľov za stavebné práce a materiál chodia priebežne. Faktúra od firmy A na firmu B sa vystavuje na čiastkovo po ukončení určitej fázy. A potreboval by som poradiť účtovanie vo firme A. Priebeh operácií, ktoré sa uskutočňujú:
- stavebné práce na základe faktúry - bude to účtované na 042, na nedokončenú výrobu alebo na iný účet ?
- stavebný materiál na základe faktúr - bude to účtované tiež na 042, na nedokončenú výrobu alebo na iný účet ?
- vystavené faktúry na firmu B za uzavretú čiastkovú fázu - bude to účtované na 602, alebo iný účet ?
Ďakujem veľmi pekne za radu

A ešte ako by to bolo u firmy B, keďže mám aj taký prípad, kde účtujem firmu B. Čiastkové faktúry za ukončené fázy stavby sa budú účtovať na 052 alebo na iný účet ? Klienti platia na základe zálohových faktúr, ktoré účtujem na 324 - prijaté preddavky. Pri kolaudácii a finálnom vyúčtovaní sa odčíta zaplatený preddavok a faktúra bude účtovaná ako 602 alebo iný účet ? A zároveň budem odúčtovávať aj preddavok z 052 ? Alebo ako by som z toho vedel vykorčulovať ?
Vďaka
papulisko
07.03.11,16:43
nikto mi nevie poradiť ?
apo
24.05.11,08:04
Domy o ktorých účtujem ja a aj ďalší poraďáci je skutočne oriešok.
Keď sme otvorili túto tému legislatíva neupravovala proces realizácie developerského projektu a bolo nám ľahšie.

Ustanoveniam §30 Postupov účtovania PÚ môže rozumieť len špecialista pre túto oblasť. Ja si podľa §30 nedovolím rozhodnúť o tom či stavba domu bola alebo nebola zákazková výroba. Skôr sa prikláňam logickou úvahou k tomu, že nie, lebo zákazkovú výrobu si predstavujem tak, že sa zhotovuje dielo vopred známemu odberateľovi.

Ja som 31.12.2010 evidoval nehnuteľnosť na účte 042 s tým, že analyticky som rozdelil hodnotu domu k 1.1.2011 na jednotlivé byty. Pri tejto príležitosti by som snáď mohol jednotlivé byty viesť na účte 133 nehnuteľnosť na predaj. Dal som pokyn, aby všetky nákupy a služby boli v tomto roku smerované na jednotlivé byty aby som analyticky mohol o týchto vstupoch účtovať. Byty sa postupne dokončujú a predávajú. Predaj budem účtovať:
Vyradenie 507/133
Výnos 311/607

Prosím poraďákov, ktorí účtujú takéto domy nech sa podelia o názor.

Ďakujem.

apo
KEJKA
24.05.11,08:38
ja mám momentálne už nepredané byty na 021, prešli do vlastníctva developera ešte v r.2010 po dokončení.
Takže nemením účtovanie.
Zostatok na 042 som vyradila v dôsledku predaja tiež ešte v r. 2010.
S predchádzajúcim príspevkom však súhlasím - postupovala by som rovnako.
Lýdia 2
01.06.11,09:31
Ja som tiež účtovala kúpu pozemku, výstavbu infraštruktúry a výstavbu bytov na 042. V roku 2010 sme niektoré byty dokončili, skolaudovali a časť z nich aj predali. Teraz sa chcem poradiť, či mam tieto skolaudované byty zaradiť na 021 a potom predané byty 541/081 vyradenie 081/021. Ostatná nedokončená výstavba zostala na ucte 042
Byty ktoré mam na 021 sú na LV našej spoločnosti mám ich začať odpisovať?
Ako postupovať v roku 2011 podľa § 30d os.7 mam vsetko z uctu 042 preuctovať na 133/042 a s bytmi ktoré mam na 021 nemam robiť nič.
V prípade začatia novej výstavby bytoveho domu je treba postupovať podľa § 30d ods.6 ? to znamena ucet 123 Výrobky
Prosím poradťe. Teraz robim DP za rok 2010
Ďakujem
KEJKA
01.06.11,15:37
tak ako je už vyššie uvedené.
021 zostáva, 042 zostáva tiež, ale 1.1.2011 preúčtuješ na 133, nie som si istá, ťi to netreba riešiť prevodovým mostíkom, teda 133/701-otvorenie účt.kníh.
Byty vo vlastníctve, pričom iba "čakajú na predaj", odpisujem 60 rokov a iba účtovne.
Novú výstavbu treba riešiť po novom - je to podľa mňa ťažké a treba zvážiť všetky zmluvné podmienky ako aj podmienky nového znenia §30
renattaa
02.06.11,06:20
Prosím ak viete odpovedať na otázku:
Uveďte, akým spôsobom sa bude o zákazke účtovať podľa IAS 11, ak až do skolaudovania diela nedokážete odhadnúť náklady na jeho dokončenie?
junior78
25.01.12,12:59
Ahojte

Prosím Vás o pomoc pri účtovaní developerskej firmy.
Výstavba nehnuteľnosti na predaj. Developer vystavuje faktúry na zábezpeku(zálohu) DPH je odvedená.

Príklad:
Začala sa výstavba domu v roku 2011. V novembri 2011 našli kupujúceho ktorý vložil zábezpeku(zálohu) vo výške 90% z predajnej ceny nehnuteľnosti. Stavbu dokončia v roku 2012. Vtedy vyfakturujú aj tých zostávajúcich 10%.
Otázka je či v roku 2011 je potrebné tých 90% zdaniť alebo evidovať iba ako prijatú zálohu a zdaniť celú sumu 100% v roku 2012 keď prebehne predaj.
(V prípade ak je potrebné zdaniť v roku 2011 tých 90% v akej výške môžeme k zdaniteľnej sume aktivovať náklady ?)

Dakujem
KEJKA
25.01.12,14:19
široká otázka - myslím, že ide o klasickú zákazkovú výrobu - pozri postupy účtovania.
Porovnávaš rozpracovanosť a rozpočet.
junior78
25.01.12,14:45
nebude to zákazková výroba, je to výstavba nehnuteľnosti na predaj, následný predaj nehnuteľnosti na základe kúpnej zmluvy
KEJKA
25.01.12,14:58
no, ked myslíš...................
junior78
25.01.12,19:11
Neviete niekto v ktorom roku podliehajú dani uvedené preddavk?
.................................................. ...........................................

Prosím Vás o pomoc pri účtovaní developerskej firmy.
Výstavba nehnuteľnosti na predaj. Developer vystavuje faktúry na zábezpeku(zálohu) DPH je odvedená.

Príklad:
Začala sa výstavba domu v roku 2011. V novembri 2011 našli kupujúceho ktorý vložil zábezpeku(zálohu) vo výške 90% z predajnej ceny nehnuteľnosti. Stavbu dokončia v roku 2012. Vtedy vyfakturujú aj tých zostávajúcich 10%.
Otázka je či v roku 2011 je potrebné tých 90% zdaniť alebo evidovať iba ako prijatú zálohu a zdaniť celú sumu 100% v roku 2012 keď prebehne predaj.
(V prípade ak je potrebné zdaniť v roku 2011 tých 90% v akej výške môžeme k zdaniteľnej sume aktivovať náklady ?)

Dakujem
junior78
26.01.12,12:39
nikto také neúčtuje?
apo
27.01.12,12:37
V roku 2011 zostane pritatá záloha na účte 324 bez DPH.

V roku 2012 potom 324 zníži účet 311 a celý výnos bude v roku 2012. Nákladom bude obstaracia cena predaného bytu.

apo
junior78
27.01.12,22:46
Ďakujem apo

Nevieš k tomu nejaký zákona §?
apo
29.01.12,13:55
Zákon o účtovníctve.

Tam je kdesi povedané, že náklady aj výnosy musia ísť do hospodárskeho výsledku. Takže ak sme prijali zálohu účtujeme o zálohách. Ale vieme účtovať aj o príjmoch budúcich období, výnosoch budúcich období.
Pri nákladoch účtujeme o nákladoch budúcich období, o výdavkoch budúcich období, o nevyfakturovaných dodávkach.
Pomocou týchto účtov na prelome rokov presúvame náklady, lebo výnosy tak aby boli v jednom roku.

A popri tom sa preplietajú prijaté zálohové platby a vyplatené zálohové platby.

Kedy účtujeme čo a kam je otázka rôznych súvislostí v celku logických.

apo
SPECTRUM
30.01.12,20:55
Firma s.r.o. bude stavať na pozemku 200 garáží. Pozemok patrí do vlastníctva štatutára s.r.o.-čky. Nemá s nikým zmluvu o dielo. Je to považované ako obstaranie HIM ? účtujem na 042 ? Nie je to zákazka. Ale ak sa začnú hlásiť záujemcovia počas výstavby, už sa to bude brať ako zákazka ? A potom treba účtovať na účet Nehnuteľnosť na predaj ? Alebo na účet 316 ? Vedeli by ste mi k tomuto poradiť ?
apo
30.01.12,20:59
Pozri predchádzajúce príspevky.

Nie účet 042, ale 133 Nehnuteľnosť na predaj

apo
SPECTRUM
30.01.12,21:08
Pozri predchádzajúce príspevky.

Nie účet 042, ale 133 Nehnuteľnosť na predaj

apo
Ďakujem apo
Lýdia 2
22.02.12,14:34
k tejto téme pridávam Usmernenie DRSR www.skdp.sk/webnew/main.nsf/.../mp_zak_vyst_2011%5B1%5D.pd (http://www.skdp.sk/webnew/main.nsf/.../mp_zak_vyst_2011%5B1%5D.pd)...
z toho mi vyplýva že mám účtovať § 30d ods.6 ( nedokončená výroba a následne výrobky po dokončení výstavby) a nie ako som si myslela §30 ods7 obstarávanie nehnuteľnosti na predaj.
Lýdia 2
22.02.12,14:40
junior78
27.02.12,05:39
Ahojte

Chcem Vás poprosiť o názor ohľadom dokončenej stavby. Developer dokončil výstavbu v októbri 2011 a ešte nenašli kupujúceho. Teraz by som mal zaradiť majetok alebo môže zostať na 042(preto je na tomto účte lebo sa začala stavba pred novelou zákona)?
Je možné odpisovať aj daňovo alebo len účtovne?

pri zaradení majetku zaradiť v obstarávacej cene čo sa = náklady na výstavbu + hodnota pozemku ktorý patrí k stavbe ? Pri predaji do nákladov ide zostatková cena majetku

Ďakujem
KEJKA
27.02.12,06:29
podľa mňa bolo treba zmeniť účtovanie a počiatočné stavy k 1.1.2011 práve vzhľadom na zmeny Postupov účtovanie. Tým tvoje otázky už nemajú význam.
apo
27.02.12,06:52
podľa mňa bolo treba zmeniť účtovanie a počiatočné stavy k 1.1.2011 práve vzhľadom na zmeny Postupov účtovanie. Tým tvoje otázky už nemajú význam.

Ešte doplním.

Táto téma je akýmsi manuálom na účtovanie developerskej činnosti. Daj si trochu námahy a čítaj.

To nie je odkaz pre Kejku ale juniora.

apo
junior78
27.02.12,07:31
Ďakujem
za odpoveď. Preto som nemenil účtovanie lebo som našiel toto ustanovenie

(4) Výstavba nehnuteľnosti na predaj, ktorá spĺňa podmienky podľa § 30d ods. 6 a začalo sa o nej účtovať do 31. decembra 2010, sa účtuje podľa predpisov účinných do 31. decembra
2010.

myslíte že by som mohol preúčtovať aj napriek tomu a evidovať na účte 123?
KEJKA
27.02.12,07:38
moja odpoved bola trochu provokačná, lebo som tiež myslela na prechodné ustanovenia a možnosť osobitnej úpravy pre rozostavané objekty. Celá novela tohto sa týkajúca je veľmi zložitá, takže na jednoduchú otázku bez poznania všetkých parametrov ja osobne neviem jednoznačne odpovedať.
Ale súhlasím s citovaným, lenže zasa len ty vieš odpovedať, či podmienky v citáte spomenuté splňaš alebo nie. Ak sú splnené podmienky postupuješ podľa starých pravidiel, nie je tam alternatíva.

Ďakujem
za odpoveď. Preto som nemenil účtovanie lebo som našiel toto ustanovenie

(4) Výstavba nehnuteľnosti na predaj, ktorá spĺňa podmienky podľa § 30d ods. 6 a začalo sa o nej účtovať do 31. decembra 2010, sa účtuje podľa predpisov účinných do 31. decembra
2010.

myslíte že by som mohol preúčtovať aj napriek tomu a evidovať na účte 123?
junior78
27.02.12,07:55
určite postupujem podľa starých v uvedenom prípade. začali sme aj nové stavby v roku 2011 a tie už riešim po novom. podstate mne ide iba o to čo spraviť s tými bytmi ktoré sú ukončené nepredané a sú na 042 + pozemok na 031. či ich normálne zaradiť do majetku a odpisovať alebo nechať ako sú na 042,013. ĎAlšie či odpisovať iba účtovne alebo aj daňovo. Na toto čaká odpoveď konateľ. Čo si myslíš?

čítal som všetky príspevky ohľadom témy a z tvojich odpovedí som vydedukoval, že odpisuješ iba účtovne a 60 rokov( predpokladám preto lebo pri predaji môžeš dať do nákladov vyššiu zostatkovú hodnotu) práve toto by som chcel pochopiť . snažil som sa poskladať odpoveď z rôznej odbornej literatúry no zatiaľ neúspešne.

Ďakujem
KEJKA
27.02.12,09:13
.......................
čítal som všetky príspevky ohľadom témy a z tvojich odpovedí som vydedukoval, že odpisuješ iba účtovne a 60 rokov( predpokladám preto lebo pri predaji môžeš dať do nákladov vyššiu zostatkovú hodnotu) práve toto by som chcel pochopiť . snažil som sa poskladať odpoveď z rôznej odbornej literatúry no zatiaľ neúspešne.
Ďakujem
dobre si pochopil. nepredané byty mám zaradené v majetku od r.2009. nevyužívajú sa, čakajú len na predaj, ale isto ich hodnota klesá. Preto účtovne odpisujem.
60 rokov bola voľba, nakoľko tie byty budú stáť aspoň tých 60 rokov. Iný dôvod tam nebol, odhad doby použiteľnosti.
daňovo neodpisujem - nie je dôvod.
junior78
28.02.12,08:33
Zavolal som na také telefonické poradenstvo a dostal som odpoveď, že kolaudované byty preúčtovať po novom na 123, 133.
Tak teraz sa fakt neviem rozhodnúť. Lepšie by bolo tak ako mi poradil lebo by sa neznehodnocovali byty ako pri odpisoch len neviem , či to je možné kvôli tomu čo uvádzam v predch. článkoch.
Je to tvrdý oriešok.
Stefan2005
16.03.12,14:18
dobre si pochopil. nepredané byty mám zaradené v majetku od r.2009. nevyužívajú sa, čakajú len na predaj, ale isto ich hodnota klesá. Preto účtovne odpisujem...


Zavolal som na také telefonické poradenstvo a dostal som odpoveď, že kolaudované byty preúčtovať po novom na 123, 133.
..

osobne sa tiež prikláň k účtovanie v zásobách a ich klesajúcu hodnotu účtovne podchytiť nie odpisovaním, ale tvorbou opravnej položky....
Odpisovaním majetku sa totiž definitívne znižuje ocenenie (zostatková hodnota) majetku, kým pri tvorbe opravnej položky sa v účtovníctve vyjadruje zníženie ocenenie, ktoré nie je definitívne... Jednak nikde nie dané, že pokles ceny bude rovnaký (rovnomerný), a okrem toho nie je ani vylúčené, že nepríde k rastu ceny daných bytov...
KEJKA
16.03.12,15:33
ja som sa rozhodla ako som sa rozhodla. Telefonicky je tiež rada, ale zodpovednosť zostane na firme, nie na poradcovi. Nekolaudované by by som preúčtovala, ale kolaudované už nie.
Uznávam argumenty, len si myslím, že to jednoznačne riešené nie je.
odpisujem len účtovne, nie daňovo, podľa mňa hodnotu strácajú, aj dopyt je podľa mňa nižší, ak byty dlhšie stoja.
Tiež pri bytoch vo vlastníctve je možnosť, že sa vlastník rozhodne ich prenajímať - potom ich zasa budem preúčtovavať na 021?
Stefan2005
16.03.12,15:53
ďakujem za reakciu; áno súhlasím, jednoznačných riešení je ešte poskromne, a rozhodnúť sa človek musel v danej dobe a situácii - od roku 2009 predsa ubehla nejaká doba ...
aj to preúčtovanie na 021 v prípade ich prenajatia by som bral, najmä vtedy, ak by sa jednalo iba o niektorú stavbu (obytný dom) z viacerých stavieb - nevidím na tom nič zlé.
apo
17.03.12,09:03
Účtujem jeden dom. Počas výstavby som účtoval MD 042 a 1.1.2011 som preúčtoval na MD 133 s analytikou pre každý byt.

Kolaudácia ide postupne po bytoch. Predaný byt účtujem
DAL 607
MD 507
DAL 133

Byty, ktoré pôjdu do nájmu, lebo nie je kúpna sila na predaj zaúčtujem na 021 a budem odpisovať.

Toľko na podčiarkunie a podporu informácií z predchádzajúcih troch príspevkov.

Skolaudované byty, ktoré nie sú v nájme, ani predané ponechám na účte 133 a prikláňam sa k názoru štefana, že ak bude nutné meniť hodnotu tak formou oprávok.

apo
junior78
19.03.12,18:10
Ahojte

Prosím Vás vedeli by ste potvrdiť? Z dokončenú stavbu evidujem na účte 123. Jeden z bytov začala firma používať na svoje účely od 112011. Teraz už aj sídlo je prepísané. Chceli by sme zaradiť do majetku a odpisovať.
Vypočítam náklady na konkrétny byt aj s pozemkom a môžem odpisovať?
K bytu patrí aj časť z parkoviska pred stavbou môžem aj to priradiť k používanej stavbe a spolu ako celok odpisovať : byt v obstarávacej cene + prislúchajúci pozemok + prislúchajúce parkovacie státie

Ďakujem
junior78
19.03.12,18:38
Pardon zle som napísal. Veď pozemok nemôžem odpisovať. Odpisoval by som byt v obstarávacej cene + parkovacie státie v obstarávacej cene(náklady na vybudovanie park. Miesta). Môžem ich zaradiť spolu?
Pozemok naďalej evidujem na 133 alebo preúčtujem na 021?

Ďakujem
KEJKA
19.03.12,18:49
zaradíš zvlášť, nikdy nevieš, časom môžeš parkovacie státie predať a byt nechať, prípadne naopak.
pozemok patrí na 031-Pozemky.
junior78
21.03.12,11:17
Ďakujem KEJKA
ciallu
21.03.12,11:45
Ahojte,
vopred sa ospravedlňujem, že je to mimo témy, ale ak by ste si našli chvíľku čas, veľmi by ste mi pomohli vyplnením tohto krátkeho dotazníka k mojej diplomovej práci.

Stačí kliknúť na tento link alebo skopírovať do prehliadača:
(https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dHAwYkdTeHhBajRVcFNYZ2s0REpJZHc6M Q)https://docs.google.com/spreadsheet/...Z2s0REpJZHc6MQ (https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dHAwYkdTeHhBajRVcFNYZ2s0REpJZHc6M Q)


Vopred Vám veľmi pekne ďakujem za Vašu ochotu a čas.
Pekný deň.
Lucia
Lýdia 2
07.05.12,09:41
Junior78
tiež ma zaujíma ako si to vyriešil mňa to ešte len čaká lebo DP za rok podávam až 30.6.2012. Neviem či mám účet 042 kde mám vystavbu domov od r. 2008-2010, čiže sa o nich učtuje do 31.12.2010 ponechať a pokračovať po starom alebo preučtovať na 133. V roku 2011 sme nezačínali novú výstavbu takže tiež mám pocit že by som nemala nič meniť.

Neviem čo s pozemkami ktoré mám na 031, tu by som postupovala podľa ustanovenia

(3) DHM o ktorom sa účtovalo podľa §33 ods.7 v znení účinnom do 31.12.2010, sa k 1.1.2011 zaučtuje v prospech účtu 042/0133

myslím si,že pozemok je podľa §33 ods.7 (nehnuteľnosť obstaraná za účelom ďalšieho predaja,lebo sa zhodnocuje zasieťovaním a pod) ibaže to má háčik ja to už mám na 031 ( od r. 2009) a nie na 042
Vopred ďakujem za každý názor
nika.sum
08.05.12,18:05
Dakujem za zalozenie tejto temy. Prave mam moznost zacat uctovat firmu, kt. sa venuje tejto cinnosti. Priznam sa, ze je to pre mna nova skusenost a trosku sa obavam. Ale dufam, ze to aj s Vasou pomocou zvladnem. Ide uz o rozbehnutu firmu, neviem ako to uctoval predchadzajuci uctovnik, ale aspon viem, na co sa musim sustredit. Este dohodnut cenu za spracovanie :-)
KEJKA
08.05.12,18:46
evidujem ss-ku, ale určenie ceny je výlučne na dohode dotknutých strán. Vysvetli im náročnosť a pýtaj o 50% viac ako za normálnu firmu, aspoň máš z čoho zľavovať.
nika.sum
26.09.12,13:30
Ahoj, ja som pocas leta zacala uctovat developersku firmu. Prebrala som teda ucto v priebehu roku, pokracovala som v uctovani predchadzajuceho uctovnika, ktory uctoval 042, s tym ze si musim vsetko nastudovat. Ide o nehnutelnost, kt. vystavba zacala v r.2010 s tym, ze byty sa zacnu odpredavat az po skolaudovani, cize bude vlastnikom developer, ak som to spravne pochopila ide o uctovanie o vystavbe nehnutel.urcenych na predaj po ukonceni vystavby, cize nedokoncenu vyrobu. Zial uctovnik to aj minulom roku uctoval na 042 a aj do 6/2012. Tento rok nie je problem opravim uctovanie, ale co s minulym rokom? A este k tomu uctovaniu podla usmernenia:
1. faktura od dodavatela (vystavba) 5xx,343/321 a zaroven 121/611. Po kolaudacii 611/121 a zaroven 123/613 ?
2. developer sa rozhodne po kolaudacii, ze bude niektore byty prenajimat ako to zauctovat?
3. Ak bude byty prenajimat sukromnym osobam, cize nezdanitelnej osobe je tento najom oslobodeny od dane a musel by prenajimatel vratit DPH pripadajucu na tieto byty a zaroven by musel pouzit koeficient vsak?
4. Ma niekto skusenost s prenajmom nehnutelnosti s tym, ze po 2 rokoch by si ju najomca odkupil a prenajom by bol odpocitany od kupnej ceny?

Firma zatial nic nepredavala, ja som s niecim takymto v zivote nerobila. Dopredu sa ospravedlnujem ak mam nejake hlupe otazky, ale rada by som to mala spravne...

Podla tohoto prispevku by som vsak mala uctovat podla §30d odst.7:

http://www.porada.sk/t84136-p10-uctovanie-developerskej-cinnosti.html#post2016226

prosim pomoc, uz som z toho dopletena.
Petra29
26.09.12,16:29
k uctovaniu: ak zacal uctovat v r.2010, pokracuje v povodnom uctovani podla prechodnych ustanoveni par.86i PU
nika.sum
26.09.12,18:52
k uctovaniu: ak zacal uctovat v r.2010, pokracuje v povodnom uctovani podla prechodnych ustanoveni par.86i PU

OK, takze preuctujem 042 na 133.
Petra29
26.09.12,19:18
Myslim, ze nie.
Ucet 133 sa zacal pouzivat od 1.1.2011 pre obstaranie nehnutelnosti za ucelom jej dalsieho predaja /napr.kupim dom, zhodnotim ho, dalej predam/.
Pred tymto datumom tato problematika nebola jednoznacne v postupoch definovana. Diskutovali sme tu, prip.v dalsich temach o nazoroch na uctovanie "developmentu". Ja som sa priklanala k uctovaniu o vyrobkoch nie DHM. Pod "tarchov" dokazov, som sa priklonila k 042. Vsetky stare veci spred roka 2011 som dotiahla cez 042. Preto si myslim, ze ked u vas pouzivali od zaciatku /rok 2010/ uctovanie cez 042, dotiahla by som to takto. Myslim si, ze byvaly uctovnik mal k tomuto uctovaniu mat spracovanu internu smernicu.
Petra29
26.09.12,19:27
Este pozn.mala som na mysli par.86i ods.4
nika.sum
12.11.12,11:11
ja som sa rozhodla ako som sa rozhodla. Telefonicky je tiež rada, ale zodpovednosť zostane na firme, nie na poradcovi. Nekolaudované by by som preúčtovala, ale kolaudované už nie.
Uznávam argumenty, len si myslím, že to jednoznačne riešené nie je.
odpisujem len účtovne, nie daňovo, podľa mňa hodnotu strácajú, aj dopyt je podľa mňa nižší, ak byty dlhšie stoja.
Tiež pri bytoch vo vlastníctve je možnosť, že sa vlastník rozhodne ich prenajímať - potom ich zasa budem preúčtovavať na 021?

Ahoj, ja to tu citam dookola uz strasne dlhy cas. Uz som to tu riesila a zareagovala Petra, za co som jej vdacna, ale stale nie som si ista tym uctovanim. Ako som uz spominala, prebrala som uctovnictvo v priebehu tohoto roku. Predchadzajuci uctovnik uctoval na 042 vsetko tykajuce sa vystavby nehnutelnosti urcenej na predaj, ani k 1.1.2011 nic nemenil.Nebola a nie je to zakazkova vyroba. Nehnutelnost by mala byt kazdym dnom skolaudovana a byty sa budu predavat az po kolaudacii. Petra mi radila postupovat podla §86i odst.4. Castejsie som nasla prispevky kde by som mala mat uz k 1.1.2011 preuctovane z 042 na 133. Mna osobne to laka na 133. Kedze moj predchodca tak neurobil a nemam od neho ani smernicu na zaklade ktorej uctoval tak ako uctoval, mozem si opravit uctovanie v tomto roku a preuctovat na 133? A je mozne ku dnu kolaudacie preuctovat analyticky kazdy priestor (byt, NP), aby to bolo jednoduchsie pri predaji? Len tu ma trosku dostava do pomykova to, ze developer nekupoval nehnutelnost na predaj ale zacal vystavbu nehnutelnosti tak predsa ci este pokracovat do kolaudacie 042, potom to preuctovat na 021 - analyticky rozdelit podla bytov, uctovne odpisovat? pomoooc, zacina sa mi o tom snivat...

Ja viem, ze mam v profile uctovnik ale nieco taketo som v zivote neuctovala a naozaj mam chut pri tomto uctovani zmenit profil.
nika.sum
27.01.13,18:02
Účtujem jeden dom. Počas výstavby som účtoval MD 042 a 1.1.2011 som preúčtoval na MD 133 s analytikou pre každý byt.

Kolaudácia ide postupne po bytoch. Predaný byt účtujem
DAL 607
MD 507
DAL 133

Byty, ktoré pôjdu do nájmu, lebo nie je kúpna sila na predaj zaúčtujem na 021 a budem odpisovať.

Toľko na podčiarkunie a podporu informácií z predchádzajúcih troch príspevkov.

Skolaudované byty, ktoré nie sú v nájme, ani predané ponechám na účte 133 a prikláňam sa k názoru štefana, že ak bude nutné meniť hodnotu tak formou oprávok.

apo

stale nemam doriesene,ale rozhodla som sa pre riesenie podla prisp.96 (apo). Preuctujem 042 na 133. Este sa chcem spytat, firma stavia (cez dodavatelov) aj nehnutelnost nie na predaj ale pre seba.Toto necham na 042 a po kolaudacii preuctujem 021 a budem odpisovat, je to tak spravne?
KEJKA
27.01.13,19:28
k č. 111...........správne
nika.sum
27.01.13,20:28
k č. 111...........správne

Dakujem Kejka, doteraz som uctovala relativne jednoduche ucto, developerska cinnost je trosku zlozitejsia, takze sa vsetko ucim....