cavantin
12.06.08,15:11
Ahoj,

vedeli by ste mi poradit s takýmto problémom - sme firma, ktorá sa zaoberá hlavne veľkoobchodom a potrebolvali by sme zakúpiť registračnú pokladňu, ktorá by sa ale používala len cca 15 dní do roka - na predajných výstavách. Počula som, že ak je raz pokladňa zaregistrovaná na DÚ, je treba tlačiť každý deň uzávierku. Existuje nejaká výnimka, pri takomto využití pokladne? Ďakujem vopred
VladoaKatka
12.06.08,13:59
Predsa sa netlačia denné uzávierky ani v prípade dovolenky, ak je maloobchodná predajňa uzatvorená na 2-3 týždne.
Pri registrácii treba do knihy pokladne uviesť poznámku, že sa bude pokladňa využívať príležitostne a uvidíš.
mardea
12.06.08,14:20
Uzavierku staci tlacit len v dni, ked dojde k nejakemu predaju/pohybu.
(ak by ste ju mali v predajni, ktora je 30 km od Vasho bydiska, tak by ste cez vianocne sviatky, ked je zavrete bezali kazdy den do predajne a robili uzavierku..???)
vlado761
13.06.08,06:46
ak ju prihlasis na DU , tak ju ani neodhlasuj v pripade ze ju budes pouzivat dalej ( buduci rok )
pri novych typoch pokladni pokial nemes dany den ziaden obrat tak ti pokladna uzavierku ani nespravi, preto ze nema k comu.
skaspa
13.06.08,08:00
Ahoj,

vedeli by ste mi poradit s takýmto problémom - sme firma, ktorá sa zaoberá hlavne veľkoobchodom a potrebolvali by sme zakúpiť registračnú pokladňu, ktorá by sa ale používala len cca 15 dní do roka - na predajných výstavách. Počula som, že ak je raz pokladňa zaregistrovaná na DÚ, je treba tlačiť každý deň uzávierku. Existuje nejaká výnimka, pri takomto využití pokladne? Ďakujem vopred
ak budete využívať ERP len na predajných výstavách, tak pri registrácii na DÚ uvedenie ako miesto používania ERP "ambulantný predaj".
čo sa týka tlačenia denných resp. mesačných uzávierok, tak tu je stanovisko DRSR:
"Dennú uzávierku vyhotovuje daňový subjekt len za tie dni, v ktorých dosiahol skutočný príjem. Ak daňový subjekt nevykonáva v priebehu dňa predaj tovaru za hotové alebo neposkytuje služby s úhradou v hotovosti, nevyhotovuje za tento deň dennú uzávierku. Ak daňový subjekt nemá príjem za celý mesiac, nevyhotovuje za tento mesiac mesačnú uzávierku.
Ak teda daňový subjekt, ktorý je povinný viesť evidenciu tržieb ERP vykonáva činnosť, ktorá má sezónny charakter a celý mesiac resp. viac mesiacov nevykonáva predaj tovaru alebo poskytovanie služieb za hotové, nevyhotovuje dennú ani mesačnú uzávierku.
Ak v takomto prípade správca dane zistí, že subjekt nevyhotovoval dennú a mesačnú uzávierku, nebude sa to považovať za porušenie vyhlášky č. 55/1994 Z. z. v znení neskorších predpisov a v nadväznosti na to správca dane neuloží daňovému subjektu pokutu podľa § 35 ods. 10 zákona č. 511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov. "
cavantin
13.06.08,10:44
Ďakujem všetkým za odpoveď, veľmi ste mi pomohli. :)
lu_lu
01.07.08,09:24
ambulantny predaj nema povinnost pouzivat ERP
skaspa
01.07.08,10:57
ambulantny predaj nema povinnost pouzivat ERP
áno? tak to by ma zaujímal ten predpis, ktorý o tom pojednáva,
sem s ním, díky
evina
01.07.08,11:22
Ja veru poznám iné predpisy:

1. Vyhláška 55/1994 o spôsobe vedenia evidencie tržieb ERP:


§ 1
1/ Daňový subjekt , ktorého predmetom podnikania je predaj tovaru alebo poskytovanie služieb (ďalej len "subjekt"), používa od 1. januára 1995 na účely evidencie tržieb elektronickú registračnú pokladnicu s tlačiarňou 2) (ďalej len "pokladnica"), a to vo všetkých svojich predajných miestach, v ktorých dochádza k úhrade v hotovosti. Uvedené sa nevzťahuje na subjekt, ktorý má v obchodnom registri vyznačený vstup do likvidácie alebo vyhlásenie konkurzu.


2. Zákon 178/1988 o podmienkach predaja výrobkov a poskytovania služieb na trhových miestach a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov :


§ 11 Povinnosti predávajúcich na trhových miestach
1/ Predávajúci na trhovom mieste je povinný a) označiť svoje predajné zariadenie podľa osobitných predpisov,
b) dodržiavať trhový poriadok trhoviska, tržnice a príležitostného trhu,
c) používať elektronickú registračnú pokladnicu podľa osobitných predpisov, 9)
d) udržiavať miesto predaja výrobkov a poskytovania služieb v čistote, po skončení predaja zanechať predajné miesto čisté a upratané,
e) zreteľne označiť predávané výrobky a poskytované služby cenou,
f) vykonávať pri predaji váženého tovaru váženie spôsobom umožňujúcim spotrebiteľovi kontrolu správnosti váženia.

Poznámka 9 v zákone je:

9) Zákon Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov.
Vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 55/1994 Z. z. o spôsobe vedenia evidencie tržieb elektronickou registračnou pokladnicou v znení vyhlášky Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 59/1995 Z. z. a vyhlášky Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 353/1996 Z. z.

a tento zákon ďalej hovorí v § 2:

e) ambulantným predajom predaj v stánkoch s dočasným stanovišťom, predaj na prenosných predajných zariadeniach, predaj v pojazdnej predajni a sezónny predaj na verejnom priestranstve pred prevadzkárňou; za stánok s dočasným stanovišťom a za prenosné predajné zariadenie sa nepovažuje predajné zariadenie, na ktorého zriadenie sa vyžaduje stavebné povolenie podľa osobitného predpisu,
(2) Za trhové miesto sa na účely tohto zákona považuje aj priestranstvo alebo nebytový priestor, ktorý nie je prevadzkárňou, 1) ale fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá je jeho vlastníkom, ho prenajme na ambulantný predaj.