jenniferik
21.06.06,21:40
Ahojte mam taky problem, neviem ci sa mam aj ja do 30.6. nahlasit do II. dochodkoveho piliera, alebo na mna plati prechodne obdobie a to ze sa tam musim nahlasit do 30 dni od nastupu do prace. Som absolventka a pocas VS som pracovala len sem-tam na dohodu, pracovnu zmluvu som nemala uzatvorenu, takze odvody za mna platil stat. PORADTE, lebo kazdy mi vravi nieco ine.
Viera123
21.06.06,19:54
Jenniferik, odvody za teba štát teda neplatil ani náhodou od r. 2003. Napíš viac ako je to s tebou.
ajobs
21.06.06,20:46
ja by som sa rad opytal tu pritomnych odbornikov na "druhy pilier"..., teda viac-menej som od 1.septembra minuleho roku (2005) dobrovolne nezamestnany a teda platim si aj Vseobecnu zdravotnu poistovnu, ale neplatim si socialku - teda to chcem vediet, ci aj tu som si mal pocas tohto "roka", co som dobrovolne nezamestany platit? A teda ak ano - potrebujem ju zaplatit, aby som mohol vstupit do toho "druheho dochodkoveho piliera"?
Dakujem, ak mi ktosi poradi...

To, že si platíš VšZP je OK - to je zdravotné poistenie.
Na prihlásenie sa do II. piliera sa musíš prihlásiť do sociálnej poisťovne ako dobrovoľný platca dôchodkového poistenia a potom ihneď si vybrať DSS, ktorej dáš dôveru v II. pilieri a uzavrieť zmluvu.
Naozaj sa čudujem, že ti to "zaplo" až teraz. Nuž, naše milé malé Slovensko.:eek: :confused: :mee:
Zita4
22.06.06,04:39
niesom na úrade práce.. a od prerušenia som dobrovoľne nezamestnaný... (a vykonávam nejakú náboženskú činnosť - neviem čo je v zákone ohľadom toho) pracujem na dohodu o vykonaní práce (viem, že musím platiť odvody do zdravotnej poisťovne, ale to stačí v ročnom zúčtovaní - bud. rok, alebo nie?
a keď sa neprihlásim do ako dobrovoľne poistená osoba do SP, tak môžem vstúpiť potom do II. piliera až po ukončení štúdia? sorry, že otravujem :)
Keďže si momentálne dobrovoľne nezamestnaný, zaregistruj sa do SP a uzatvor si zmluvu do II. piliera do 30. 6. 2006, pretože potom už nebudeš môcť. (Ak sa nezmení zákon.) Ja som to v máji vybavovala dcére tiež kvôli tomu, že po maturite bola dobrovoľne nezamestnaná asi 1,5 mesiaca.
Zita4
22.06.06,04:47
ja by som sa rad opytal tu pritomnych odbornikov na "druhy pilier"..., teda viac-menej som od 1.septembra minuleho roku (2005) dobrovolne nezamestnany a teda platim si aj Vseobecnu zdravotnu poistovnu, ale neplatim si socialku - teda to chcem vediet, ci aj tu som si mal pocas tohto "roka", co som dobrovolne nezamestany platit? A teda ak ano - potrebujem ju zaplatit, aby som mohol vstupit do toho "druheho dochodkoveho piliera"?
Dakujem, ak mi ktosi poradi...
Stačí sa zaregistrovať na dobrovoľné poistenie na Sociálnej poisťovni do tej doby, kým ti zaregistruje zmluvu o uzatvorení DSS. Potom sa odlásiš. Budeš platiť za obdobie dobrovoľného poistenia alikvótnu čiastku z 1984 Sk, čo je poistné na dôchodkové poistenie z minimálnej mzdy na celý mesiac. Potom sa odhlásiš z dobrovoľného poistenia a už budeš v II. pilieri. V budúcnosti už SP bude automaticky polovicu poistného na starobné poistenie zasielať na tvoj účet v DSS.
šebka
22.06.06,05:23
Prosím vás, kedže SZČO neplatí prvý rok do SP musí sa do 30.6.06 prihlásiť ako dobrovoľne nezamestnaná keď chce vstúpiť do II. piliera? A ešte prosím, keď SZČO od 07/06 nemusí platiť odvody do SP nakoľko mala nízsky príjem môže vstúpiť do II. piliera? Ďakujem
Viera123
22.06.06,06:39
Prosím vás, kedže SZČO neplatí prvý rok do SP musí sa do 30.6.06 prihlásiť ako dobrovoľne nezamestnaná keď chce vstúpiť do II. piliera? A ešte prosím, keď SZČO od 07/06 nemusí platiť odvody do SP nakoľko mala nízsky príjem môže vstúpiť do II. piliera? Ďakujem Šebka, ak chce stihnúť vstup do II. piliera, musí tak urobiť do 30.6.2006 a prihlásiť sa ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba. Takých prípadov, ako uvádzaš je naozaj veľa a treba to riešiť tak, ako som práve napísala... Prihlásiť sa do SP, uzatvoriť zmluvu s DSS, zaplatiť príspevok a cca po mesiaci sa odhlásiť. Akceptáciu zmluvy vidí sprostredkovateľ skôr, ako príde poštou akceptačný list. Ale aj tak by som neodporúčala zaplatiť len alikvotnú časť z 1984 Sk, ale najmenej jeden mesačný príspevok. DSS, nakoľko na účet neprídu tak skoro ďalšie peniaze, kvôli tomu, že SZČO ešte nie je povinná platiť odvody, si bude inkasovať z účtu 0,08 %. Nikto investovať zadarmo naše peniaze nebude. Takže netreba šetriť na nesprávnom mieste... Taký je môj názor.
Chobot
22.06.06,06:56
Všetci milí nerozhodní sporeniachtiví v II. pilieri.

Pokiaľ máte záujem sa zaregistrovať do II. piliera dôchodkového poistenia a máte pochybnosti, či máte povinnosť tak urobiť do 30.6.2006, pretože v období od 1.1.2005 do 30.6.2006 ste mali aj iný štatút ako študenti alebo nezamestnaní, prečo s tým otáľate? Na čo čakáte? Na posledný deň, kedy tak budete môcť spraviť?

Je to typická nátura človeka, všetko odkladať až na posledný možný termín - počnúc daňovým priznaním, výmenou starých ŠPZ, vybavením si nového pasu až po prihlásenie sa do II. piliera. Potom všetci svorne stoja v radoch pred inštitúciami a hromžia, že aké dlhé rady sú tam, že to úradníci nestíhajú a aká je organizácia práce na figu. Pritom si ani neuvedomia, že to spôsobujú sami sebe.

Preto Vám dávam jednu radu - na rozhodovanie už bolo dosť času - 1,5 roka. Ak ste sa teda rozhodli, že o sporenie máte záujem, urobte to hneď, miesto špekuľovania, ako to čo najviac oddialiť alebo hľadať dôvody, prečo to neurobiť teraz. Vyhnete sa tým pochybnostiam, či Vám to SP umožní aj po 30.6.2006. Nič navyše vás to nestojí - možno len trochu času a vybavovania na SP (a teraz poviete, že práve teraz je tam strááášne veľa ľudí, ale to je práve kvôli takým špekulantom, ako ste vy sami ;) . ktorí ste to odložili na poslednú chvíľu).

Myslím, že táto rada je najuniverzálnejšia pre všetkých pýtajúcich sa - urobte to teraz!

P.S: nie som sprostredkovateľ II. piliera
ajobs
22.06.06,07:52
Všetci milí nerozhodní sporeniachtiví v II. pilieri.

Pokiaľ máte záujem sa zaregistrovať do II. piliera dôchodkového poistenia a máte pochybnosti, či máte povinnosť tak urobiť do 30.6.2006, pretože v období od 1.1.2005 do 30.6.2006 ste mali aj iný štatút ako študenti alebo nezamestnaní, prečo s tým otáľate? Na čo čakáte? Na posledný deň, kedy tak budete môcť spraviť?

Je to typická nátura človeka, všetko odkladať až na posledný možný termín - počnúc daňovým priznaním, výmenou starých ŠPZ, vybavením si nového pasu až po prihlásenie sa do II. piliera. Potom všetci svorne stoja v radoch pred inštitúciami a hromžia, že aké dlhé rady sú tam, že to úradníci nestíhajú a aká je organizácia práce na figu. Pritom si ani neuvedomia, že to spôsobujú sami sebe.

Preto Vám dávam jednu radu - na rozhodovanie už bolo dosť času - 1,5 roka. Ak ste sa teda rozhodli, že o sporenie máte záujem, urobte to hneď, miesto špekuľovania, ako to čo najviac oddialiť alebo hľadať dôvody, prečo to neurobiť teraz. Vyhnete sa tým pochybnostiam, či Vám to SP umožní aj po 30.6.2006. Nič navyše vás to nestojí - možno len trochu času a vybavovania na SP (a teraz poviete, že práve teraz je tam strááášne veľa ľudí, ale to je práve kvôli takým špekulantom, ako ste vy sami ;) . ktorí ste to odložili na poslednú chvíľu).

Myslím, že táto rada je najuniverzálnejšia pre všetkých pýtajúcich sa - urobte to teraz!

P.S: nie som sprostredkovateľ II. piliera

Nedá mi to, aby som okrem súhlasu napísal, že to, čo radí Tibor je naozaj najuniverzálnejšia rada pre váhavých a pochybovačov. SUPER !
stefo1
22.06.06,07:58
dobra odpoved.... len este jedna otazka... odporucate II. pilier dochodkoveho poistenia?... je lepsie si ho dat alebo nie?... prosim o radu :D
ajobs
22.06.06,08:15
dobra odpoved.... len este jedna otazka... odporucate II. pilier dochodkoveho poistenia?... je lepsie si ho dat alebo nie?... prosim o radu :D

Stefo1, nečítal si celú túto tému ? Je v nej mnoho použiteľných rád, kedy sa to oplatí, a kedy nie. Tak najprv čítaj, a až potom - ak v tom nebudeš mať celkom jasno - sa pýtaj.
bazil
22.06.06,09:30
Prosím Vás sledoval som príspevky v tejto diskusii, tak sa chcem utvrdit ze rozmyslam spravne. Dieta po skonceni strednej skoly nastupilo na 2 mesiace do zamestnania, teraz je nezamestnane, v juni robila skusky na VŠ. Na nu sa vztahuje povinnost rozhodnut sa pre 1. alebo 2. pilier do 30.6.06. Je to tak?
jankasm
22.06.06,09:42
Prosím Vás sledoval som príspevky v tejto diskusii, tak sa chcem utvrdit ze rozmyslam spravne. Dieta po skonceni strednej skoly nastupilo na 2 mesiace do zamestnania, teraz je nezamestnane, v juni robila skusky na VŠ. Na nu sa vztahuje povinnost rozhodnut sa pre 1. alebo 2. pilier do 30.6.06. Je to tak?

Z toho čo si napísala mi vychádza, že nemala nepretržite štatút študenta od 1.1.2005 do 30.6.2006 a preto áno, je to tak, musí vstúpiť do 30.6.2006.
Viera123
22.06.06,10:20
Z toho čo si napísala mi vychádza, že nemala nepretržite štatút študenta od 1.1.2005 do 30.6.2006 a preto áno, je to tak, musí vstúpiť do 30.6.2006.
Len doplním, nemusí, ale môže, (povinnosť nemá), ale ak chce, musí stihnúť termín do 30.6.2006.
magdalenaa
22.06.06,11:11
Prečítala som si celú tému, ale chcem si byť istá.
Chcela by som sa opýtať skúsených v tejto oblasti:

1. /ide o sestru/v roku 2002 ukončila SŠ, potom pracovala 1 rok na PZ a od roku 2003 je študentomVŠ. Musí sa rozhodnúť do 30.06.06?/podľa mňa nie, má čas do 30. dní po nástupe do zamestnania po VŠ/

2. Známa sa stará o dieťa do 6 rokov. Ešte pred materskou pracovala na PZ. Platí za ňu odvody na dôchodok štát? Rozhodla sa vstúpiť do II. piliera, stačí keď podpíše zmluvu s DDS? Alebo sa musí ešte registrovať na SP?

3. Ďalšia známa vstúpila do II. piliera, odvádza príspevky asi pol roka. Má 38 rokov. Vážne ochorela a zrejmä nebude môcť pracovať. Bude na čiast. invalidnom dôchodku. Aký to bude mať vplyv na dôchodok.

Ďakujem za Vaše reakcie
jankasm
22.06.06,11:18
Prečítala som si celú tému, ale chcem si byť istá.
Chcela by som sa opýtať skúsených v tejto oblasti:

1. /ide o sestru/v roku 2002 ukončila SŠ, potom pracovala 1 rok na PZ a od roku 2003 je študentomVŠ. Musí sa rozhodnúť do 30.06.06?/podľa mňa nie, má čas do 30. dní po nástupe do zamestnania po VŠ/

2. Známa sa stará o dieťa do 6 rokov. Ešte pred materskou pracovala na PZ. Platí za ňu odvody na dôchodok štát? Rozhodla sa vstúpiť do II. piliera, stačí keď podpíše zmluvu s DDS? Alebo sa musí ešte registrovať na SP?

3. Ďalšia známa vstúpila do II. piliera, odvádza príspevky asi pol roka. Má 38 rokov. Vážne ochorela a zrejmä nebude môcť pracovať. Bude na čiast. invalidnom dôchodku. Aký to bude mať vplyv na dôchodok.

Ďakujem za Vaše reakcie

1. nie, nemusí
2. stačí keď podpíše zmluvu s DDS, za ňu platí štát
3. bohužiaľ, na toto neviem odpoveď
Netka
22.06.06,11:47
Môžete mi niekto poradiť aký je rozdiel medzi vyváženým a konzervatívnym fondom? Aký fond si má dať moja maminka, keď je zamestnaná a má 40 rokov?
Ďakujem.
aladin
22.06.06,12:08
ja mam otazku troxa ineho razu , student strednej skoly 17 rokov , ak po skonceni skoly o rok dva nastupim do prace tak musim povinne do 2 piliera. ale by som sa registroval ako dobrovolne v soc.poist.teraz na 1 mesiac potom odhlasil tak po skonceni skoly o rok o dva ... sa mozem rozhodnut ci zostanem iba v prvom pilieri resp ci prejdem do 2 piliera . rozmyslam dobre ?
Ajuška
22.06.06,12:17
nie, už by si sa nemohol rozhodnúť. Už by si len musel zostať v I. pilieri...
Chobot
22.06.06,12:22
ja mam otazku troxa ineho razu , student strednej skoly 17 rokov , ak po skonceni skoly o rok dva nastupim do prace tak musim povinne do 2 piliera. ale by som sa registroval ako dobrovolne v soc.poist.teraz na 1 mesiac potom odhlasil tak po skonceni skoly o rok o dva ... sa mozem rozhodnut ci zostanem iba v prvom pilieri resp ci prejdem do 2 piliera . rozmyslam dobre ?

Nie, nie je to tak. Ty sa poistiť dobrovoľne nemusíš. Tebe stačí, keď nastúpiš o rok-dva do práce a potom sa do 30 dní rozhodneš, či vstúpiš do II. piliera alebo nie. Keby si sa teraz dobrovoľne poistil a nezaregistroval sa do 30. 6. 2006, tak potom by si sa už nemohol rozodnúť, musel by si zostať v I. pilieri.

Dúfam, že minulý rok alebo tento si nerobil a bol si študentov po celý ten čas.
aladin
22.06.06,12:26
nie nerobil som ,, bol som iba student... inak ja viem tak ze vsetci prvozamestnany po ukoceni skoly po 30.6.2006 ak predtym neboli poisteni v soc musia prejst povinne do 2 piliera.
Netka
22.06.06,12:55
Môžete mi niekto poradiť aký je rozdiel medzi vyváženým a konzervatívnym fondom? Aký fond si má dať moja maminka, keď je zamestnaná a má 40 rokov?
Ďakujem.


Prosím poraďte.
Miriam.x
22.06.06,13:38
Môžete mi niekto poradiť aký je rozdiel medzi vyváženým a konzervatívnym fondom? Aký fond si má dať moja maminka, keď je zamestnaná a má 40 rokov?
Ďakujem.
Je tam rozdiel v pomere medzi akciami a dlhopismi. Vo vyváženom je to cca 50:50, v konzervatívnom sú najmä dlhopisy. Tvojej maminke by som doporučila konzervatívny, pretože je istejší.
Jednoducho povedané: Akcie ti môžu spôsobiť prudké zhodnotenie tvojich vkladov, ale aj znehodnotenie. Sú veľmi "citlivé", na rozdiel od dlhopisov, ktoré sú "stabilnejšie". Zhodnocujú sa síce pomalšie, ale nehrozí im prudké znehodnotenie.
Stačí takto? ;)
ajobs
22.06.06,16:23
Prosím Vás sledoval som príspevky v tejto diskusii, tak sa chcem utvrdit ze rozmyslam spravne. Dieta po skonceni strednej skoly nastupilo na 2 mesiace do zamestnania, teraz je nezamestnane, v juni robila skusky na VŠ. Na nu sa vztahuje povinnost rozhodnut sa pre 1. alebo 2. pilier do 30.6.06. Je to tak?

Prečítaj si príspevok č.260:p :)
Chobot
23.06.06,07:25
Prosím Vás sledoval som príspevky v tejto diskusii, tak sa chcem utvrdit ze rozmyslam spravne. Dieta po skonceni strednej skoly nastupilo na 2 mesiace do zamestnania, teraz je nezamestnane, v juni robila skusky na VŠ. Na nu sa vztahuje povinnost rozhodnut sa pre 1. alebo 2. pilier do 30.6.06. Je to tak?

Áno, musí sa rozhodnúť do 30.6., lebo nebolo celý čas študentom.
magdalenaa
23.06.06,10:43
Zdravím Vás všetkých, dúfam, že aj napriek tomu, že je tu víkend nájde sa niekto, kto mi bude vedieť poradiť. Včera som písala o prípade, keď niekto je v druhom pilieri a vážne ochorie, čo znamená, že nebude už odvádzať odvody /invalid/. Nesplňa podmienku 10 rokov, tým pádom dostane len 50% dochodku a to zo SP?
Prosím skúsení v tejto oblasti poradte, lebo je to dosť vážna vec, v prípade, ak má niekto zdravotné problémy a rozmýšľa, či vstúpiť do II. piliera.
Ďakujem
Chobot
23.06.06,11:32
Zdravím Vás všetkých, dúfam, že aj napriek tomu, že je tu víkend nájde sa niekto, kto mi bude vedieť poradiť. Včera som písala o prípade, keď niekto je v druhom pilieri a vážne ochorie, čo znamená, že nebude už odvádzať odvody /invalid/. Nesplňa podmienku 10 rokov, tým pádom dostane len 50% dochodku a to zo SP?
Prosím skúsení v tejto oblasti poradte, lebo je to dosť vážna vec, v prípade, ak má niekto zdravotné problémy a rozmýšľa, či vstúpiť do II. piliera.
Ďakujem

Pokiaľ ešte nesplní nárok na starobný dôchodok, bude jej v SP vymeraný invalidný dôchodok z dávok, ktoré dvádzala doteraz. Starobné dôchodkové sporenie je bude bežať naďalej a keď dovŕši dôchodkový vek, tak jej z nasporených príspevkov bude vymeraný dôchodok. Kým poberá invaliddý dôchodok, tak príspevky za ňu bude platiť soc. poisťovňa (§20) ods. 4:

(4) Sociálna poisťovňa platí príspevky za poberateľov invalidného dôchodku podľa osobitného predpisu3) do dovŕšenia dôchodkového veku, ak títo poberatelia invalidného dôchodku pred vznikom nároku na invalidný dôchodok podľa osobitného predpisu3) boli zúčastnení na starobnom dôchodkovom sporení.
dlink
24.06.06,22:00
Mam drobny dotaz ohladom uzatvorenia zmluvy s DSS. Sused mi doniesol zmluvu o starobnom dochodkovom sporeni. Tvrdi mi, ze mam si ju vypisat a odovzdat mu ju a o viacej sa nemusim starat. Zmluvu ktoru mi doniesol obsahuje len "predtlacene" podpisy clenov predstavenstva DSS.

Som SZCO (zivnost) odvody do soc. poistovne si platim.

Sused tvrdi, ze do soc. poistovne nemusim nic nahlasovat, ze vsetko si to vybavia oni sami.

Mam mu verit? Alebo ako to vlastne prebieha?
Viera123
25.06.06,06:55
Mam drobny dotaz ohladom uzatvorenia zmluvy s DSS. Sused mi doniesol zmluvu o starobnom dochodkovom sporeni. Tvrdi mi, ze mam si ju vypisat a odovzdat mu ju a o viacej sa nemusim starat. Zmluvu ktoru mi doniesol obsahuje len "predtlacene" podpisy clenov predstavenstva DSS.

Som SZCO (zivnost) odvody do soc. poistovne si platim.

Sused tvrdi, ze do soc. poistovne nemusim nic nahlasovat, ze vsetko si to vybavia oni sami.

Mam mu verit? Alebo ako to vlastne prebieha?
Zmluvu by ti mal vypísať on podľa údajov, ktoré overí v tv. občianskom preukaze. A na zadnej strane ju musí podpísať. A naozaj sa viac nemusíš o nič starať. Zmluva bude spoločnosťou zaslaná do SP, kde spárujú tvoju registráciu v SP so zmluvou v DSS a následne ti bude SP posielať peniaze na tvoj účet v DSS.
dlink
25.06.06,08:07
super, dakujem za odpoved.
ANNAP
25.06.06,16:54
Prešla som už viac príspevkov, neviem jednoznačnú odpoveď.
Neter maturovala máj 2004 / nar. 1984 / Po skončení strednej školy pracovala na Úrade práce - absolventská prax
štyri hodiny denne.Od 4 /2005 nastúpila na MD a stále je.
Má povinnosť sa prihlásiť na druhý pilier? Ak áno aké má povinnosti v Sociálnej poisťovni.Platí za ňu štát? Alebo si musí odvádzať sama. Vdaka za odpoveď.
sklenkova
25.06.06,17:07
moja mladá /22 rokov SZČO/ sa ma stále vypytuje u koho sa má poistiť a čo je povinná nahlásiť do SP-poradte
Viera123
25.06.06,17:35
Prešla som už viac príspevkov, neviem jednoznačnú odpoveď.
Neter maturovala máj 2004 / nar. 1984 / Po skončení strednej školy pracovala na Úrade práce - absolventská prax
štyri hodiny denne.Od 4 /2005 nastúpila na MD a stále je.
Má povinnosť sa prihlásiť na druhý pilier? Ak áno aké má povinnosti v Sociálnej poisťovni.Platí za ňu štát? Alebo si musí odvádzať sama. Vdaka za odpoveď.
Anna, ona povinnosť nemá, môže sa rozhodnúť o vstupe, a to len do 30.6.2006. Za ňu štát platí dôchodkové odvody, a to, pokiaľ by sa nezamestnala, až do 6. rokov veku dieťaťa. Čiže by som pre istotu odporúčala, nakoľko termín "horí", nech sa informuje v SP, či je v registri poistencov, za kt. platí odvody štát a uzatvorila by som zmluvu s Dôchodkovou správcovskou spoločnosťou.
Pokiaľ by evidovaná nebola, treba ju prihlásiť do SP, priložiť kópiu rodného listu dieťaťa, na druhú stranu napísať, že sa zhoduje s originálom a pripojiť čestné prehlásenie, že sa celodenne stará o dieťa do 6. rokov veku dieťaťa. Oba formuláre sa dajú stiahnuť z internetu alebo sú priamo v Sociálnej poisťovni. Jednoznačne musí registrácia v SP predchádzať podpisu zmluvy, dátumovo.
Viera123
25.06.06,17:40
moja mladá /22 rokov SZČO/ sa ma stále vypytuje u koho sa má poistiť a čo je povinná nahlásiť do SP-poradte
Do sociálnej poisťovne nenahlasuje vôbec nič. O všetko sa postará Dôchodková správcovská spoločnosť, a následne Sociálna poisťovňa.
etienne
26.06.06,13:30
Pekny den Vam prajem, rad by som sa cosi opytat - znova. Takze moja sestricka pracuje v zahranici, plati si tu aj "pomocou nas" poistenie..., a teda ked chce vstupit do druheho piliera, je mozne to urobit aj bez nej osobne, alebo tu musi kvoli tomu byt?
Viera123
26.06.06,13:52
Pekny den Vam prajem, rad by som sa cosi opytat - znova. Takze moja sestricka pracuje v zahranici, plati si tu aj "pomocou nas" poistenie..., a teda ked chce vstupit do druheho piliera, je mozne to urobit aj bez nej osobne, alebo tu musi kvoli tomu byt? No bez nej to asi nepôjde. Pretože mám klientku, ktorá sa zaregistrovala cez internet do SP a ešte si ju aj predvolali na sociálku, či to naozaj ona posielala. Možno, že by to šlo doporučenou poštou, ale tiež neviem, či by to neoverovali. Ale keď by vám urýchlene poslala splnomocnenie overené notárom, tak by sa snáď dalo. Ide totiž o to, že ona sa musí zaregistrovať na minimálne mesiac do sociálnej poisťovne ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba, následne uzatvoriť zmluvu s niektorou z DSS, zaplatiť odvod a je v II. pilieri.. Po mesiaci sa odhlási zo sociálnej poisťovne, ale II. pilier zostáva.
jankasm
27.06.06,05:27
Pekny den Vam prajem, rad by som sa cosi opytat - znova. Takze moja sestricka pracuje v zahranici, plati si tu aj "pomocou nas" poistenie..., a teda ked chce vstupit do druheho piliera, je mozne to urobit aj bez nej osobne, alebo tu musi kvoli tomu byt?

Ak som ja dobre pochopila, tak ona si poistenie platí, takže so SP sa prihlasovať nemusí, stačí uzatvoriť zmluvu s DSS. A či sa to bude dať bez nej, to treba skúsiť v konkrétnej DSS. Snáď sa Vám to podarí. :cool:
Chobot
27.06.06,06:59
Pekny den Vam prajem, rad by som sa cosi opytat - znova. Takze moja sestricka pracuje v zahranici, plati si tu aj "pomocou nas" poistenie..., a teda ked chce vstupit do druheho piliera, je mozne to urobit aj bez nej osobne, alebo tu musi kvoli tomu byt?

Dôležité je, aké poistenie si platí: zdravotné? dobrovoľné dôchodkové alebo nemocenské? Pozrite sa, na aké poistenie sa dobrovoľne prihlásila a podľa toho budete vedieť. Ak je prihlásená na dobrovoľné dôchodkové, tak platí predošlá odpoveď od jankysm.

:confused: :confused: Ale stále mi nejde do hlavy: za posledný rok tu nebola ani raz na návšteve, aby si to vybavila? Musela si to nechať na posledné 3 dni?:rolleyes:
Viera123
27.06.06,17:56
Dôležité je, aké poistenie si platí: zdravotné? dobrovoľné dôchodkové alebo nemocenské? Pozrite sa, na aké poistenie sa dobrovoľne prihlásila a podľa toho budete vedieť. Ak je prihlásená na dobrovoľné dôchodkové, tak platí predošlá odpoveď od jankysm.

:confused: :confused: Ale stále mi nejde do hlavy: za posledný rok tu nebola ani raz na návšteve, aby si to vybavila? Musela si to nechať na posledné 3 dni?:rolleyes:
No to poistenie som nepostrehla, ak si platí dôchodkové, o čom silne pochybujem, tak platí to, čo napísala jankasm, ale nespoliehala by som sa na to, že je to dôchodkové, treba preveriť v sociálke....
Ja sa asi jeden a pol roka "borím" s jedným klientom, ktorý chce II. pilier, je to mladý chalan, najskôr nebol registrovaný v sociálke, ale chcel si otvoriť živnosť, tak že si sociálku platiť bude. Po určitom čase povedal, že tam má dlh a musí ho splatiť a napokon, keď dlh splatil, sme spísali zmluvu. Nakoniec vysvitlo, že platí a dlh mal v zdravotnej a jeho zmluva teda Sociálnou poisťovňou neprešla. Takže zajtra začíname opäť po roku a pol od začiatku... Ľudia si mýlia sociálku so zdravotnou jedna radosť. :rolleyes:
fizzy
05.07.06,16:49
Prosim Vas,
ked som sa zaregistroval ako dobrovolne poistena osoba na dochodkove poistenie, len kvoli tomu aby som sa mohol do buducna prihlasit do 2. piliera tak sa mozem odhlasit ako dobrovolne poistena osoba hned alebo musim tam byt poisteny nejaky mesiac? Moj poistovak mi povedal ze mam zaplatit a dva mesiace byt poisteny a potom sa odhlasit.....hm..
Viera123
05.07.06,17:21
Prosim Vas,
ked som sa zaregistroval ako dobrovolne poistena osoba na dochodkove poistenie, len kvoli tomu aby som sa mohol do buducna prihlasit do 2. piliera tak sa mozem odhlasit ako dobrovolne poistena osoba hned alebo musim tam byt poisteny nejaky mesiac? Moj poistovak mi povedal ze mam zaplatit a dva mesiace byt poisteny a potom sa odhlasit.....hm..
No do budúcna sa už nemôžeš prihlásiť, termín uplynul 30.6.2006. Máš uzatvorenú zmluvu s niektorou z DSS?
Ak máš "poisťováka" tak ti určite poradil. Neodhlasuj sa, buď prihlásený aspoň mesiac, nešetrite všetci na poplatkoch. Ak chceš mať akceptovanú zmluvu (za predpokladu, že si ju uzatvoril), tak tam buď dovtedy, kým ti tvoj "poisťovák" nepovie... Mal by vidieť na internete, kedy bola tv. zmluva akceptovaná, iba potom sa odhlás.
fizzy
07.07.06,07:32
Ano mam uzavretu zmluvu s DSS.
OKi tak ostanem a dufam ze sa dostanem aj k mojmu poistovakovi, uha to je ale slovo :D
dakujem vam ;)
Viera123
07.07.06,07:56
Ano mam uzavretu zmluvu s DSS.
OKi tak ostanem a dufam ze sa dostanem aj k mojmu poistovakovi, uha to je ale slovo :D
dakujem vam ;)
No ak je tvoj poradca, tak by si mal mať na neho kontakt. Resp. on by ťa mal informovať, kedy sa máš odhlásiť... Buď treba zmeniť poradcu alebo si to všetko radšej "ustriehnuť" sám...:) Držím palce!
fizzy
07.07.06,09:11
jj...kontakt mam aj on ma moj, len akosi ja nemam cas.... :(
Gong
12.10.06,08:13
Ahoj ja mám zase takýto problém:
som prihlásená v II. pilieri, som zamestnanec ale zároveň i SZČO, to znamená, že sa mi odvádza zo zam. a zo SZČO do II. piliera.
Ešte keby niekto vysvetlil, koľko sa odvádza do II. piliera, viem, že 9%, lenže kontrolovala som si účet v DSS a nejako mi to tam nesedí ani dátumovo, ani príspevkami.Počula som o nejakom vzorci, na základe ktorého SP odvádza DSS príspevok. Čiže to nie je tých 9%?
Ako mám postupovať.
Tweety
12.10.06,08:35
Ahoj ja mám zase takýto problém:
som prihlásená v II. pilieri, som zamestnanec ale zároveň i SZČO, to znamená, že sa mi odvádza zo zam. a zo SZČO do II. piliera.
Ešte keby niekto vysvetlil, koľko sa odvádza do II. piliera, viem, že 9%, lenže kontrolovala som si účet v DSS a nejako mi to tam nesedí ani dátumovo, ani príspevkami.Počula som o nejakom vzorci, na základe ktorého SP odvádza DSS príspevok. Čiže to nie je tých 9%?
Ako mám postupovať. Je to presne tých 9%.
Chobot
12.10.06,08:46
Je to presne tých 9%.

Základ je síce 9%, ale pri prevode do DSS si SP strháva 0,5% z prevádzanej čiastky ako administratívne náklady. Po pripísaní na účet si DSS opäť strhne 1% jednorazovo z pripisovanej sumy. Následne si ešte DSS strháva cca 0,07% mesačne zo zostatku na účte sporiteľa za správu fondu.

Čiže z 9% už pri prevode sa strhne 1,5%, čo v praxi znamená, že ak 9% je 1000 SKK, tak na účet Ti pripíšu 985,- SKK a mesačne budú strhávať tiež nejakú čiastku.
Tweety
12.10.06,09:58
Základ je síce 9%, ale pri prevode do DSS si SP strháva 0,5% z prevádzanej čiastky ako administratívne náklady. Po pripísaní na účet si DSS opäť strhne 1% jednorazovo z pripisovanej sumy. Následne si ešte DSS strháva cca 0,07% mesačne zo zostatku na účte sporiteľa za správu fondu.

Čiže z 9% už pri prevode sa strhne 1,5%, čo v praxi znamená, že ak 9% je 1000 SKK, takna účet Ti pripíšu 985,- SKK a mesačne budú strrhávať tiež nejakú čiastku. Súhlasím, taká je skutočnosť, ale naší vládni ľudom nasľubovali tých 9%, túto maličkú nepodstatnú :rolleyes: samozrejmosť už akosi zabudli povedať.:cool:
Chobot
12.10.06,10:16
Základ je síce 9%, ale pri prevode do DSS si SP strháva 0,5% z prevádzanej čiastky ako administratívne náklady. Po pripísaní na účet si DSS opäť strhne 1% jednorazovo z pripisovanej sumy. Následne si ešte DSS strháva cca 0,07% mesačne zo zostatku na účte sporiteľa za správu fondu.

Čiže z 9% už pri prevode sa strhne 1,5%, čo v praxi znamená, že ak 9% je 1000 SKK, tak na účet Ti pripíšu 985,- SKK a mesačne budú strhávať tiež nejakú čiastku.

Na druhej strane však treba dodať, že DSS je charakterom veľmi podobné ako sporenie v investičných fondoch. Na rozdiel od správcovských spoločností, ktoré spravujú investičné fondy si DSS strhávajú za správu nižšie poplatky, než správcovské spoločnosti, pričom výnosy z fondov (DSS) sú na rovnakej úrovni.

Bližšie som to porovnával tu:

http://www.porada.sk/showpost.php?p=227345&postcount=10
Lion Topoľčany
22.07.07,06:11
V súvislosti s našou témou dávam do pozornosti nasl. odkaz na net:
http://richardsulik.blog.sme.sk/
Jedná sa o článok ZLÉ RIEŠENIA ZLÉHO STAVU FINANCIÍ SOC.POISŤOVNE.
Richard Šulík je celkom múdry pán, ktorý mi je názorovo veľmi blízky a vie dokonale vystihnúť situáciu v našom štáte. Stojí to za to prečítať si tento, ale aj ďalšie jeho články.
Lion Topoľčany
22.07.07,12:36
Nemalo by to byť Richard Sulík? :rolleyes:


Samozrejme Sulík...jednoducho preklep /resp.doklep/
katjab
26.07.07,08:26
Dobrý deň!
Mala by som dotaz na p. Mihála, vlastne na jeho názor, aby sa vyjadril k II. pilieru DDS.
Priblížne pred 2 rokmi 49 ročný pán uzavrel zmluvu na DDS – II.pilier. Ide o slušne zarábajúceho, ktorého odvody sú odvádzané z maximálneho vymeriavacieho základu.
Otázka znie:
1. Dobre sa rozhodol pred dvoma rokmi, keď vstúpil do II. piliera v takomto veku?
2. Ako navrhujete, ked má možnosť teraz vystúpiť z II. piliera, vystúpiť, alebo nie?
Jozef Mihál
26.07.07,08:32
Málo informácií o jeho plánoch a činnosti v buducnosti
katjab
26.07.07,08:39
Na aké plány a činnosti myslíte?
katjab
26.07.07,08:48
Prepáčte možno ešte nevyšiel, ale už sa rozpráva o tom.
Janka 24
26.07.07,08:55
Ahojte poradaci, vie mi niekto povedat ze ci pri nastupe do zamestnania je potrebne povedat ze zamestnanec ma II pilier alebo to je vsetko na socialke? dakujem
Janka 24
26.07.07,09:01
no zamestnanec zamestnávatelovi pri vstupe do zamestnania.
katjab
26.07.07,09:07
Možno klebetia?
Aspoň k tej 1. otázke odpovedzte:
Oplatílo sa uzvarieť zmluvu na DDS II. pilier, ako 50 ročný?
Janka 24
26.07.07,09:10
a co sa stane ked zamestnanec nastupil od oktobra 2006 a oznamil to iba teraz? Prosim poradte ako postupovat a co robit Dakujem
Janka 24
26.07.07,09:27
Dakujem za odpoved
katjab
26.07.07,09:31
Ďakujem aj ja!
Jano23
07.08.07,15:49
Ahojte poraďaci. Nezamýšľal som sa nad II. dôchodkovým pilierom hlboko, ale teraz som videl vzrušené vystúpenie Fica v TA3 s novinármi o možnosti vystúpiť
z II. piliera / lyžovačkách novinárov v Alpách e.t.c/. Ale nie o tom som chcel.
Ale uvediem príklad . Sú manželia. Jeden z manželov je v iba v I. pilieri, druhý v I
aj v druhom. Ak jeden z manželov ,ktorý je v druhom pilieri / muž alebo žena/,
zomrie pred dovršením dôchodkového veku, II.pilier je predmetom dedenia. V tom mám jasno. Ale nemám jasno v následujúcom, radšej to uvediem na príklade. Ak sú trebars obidvaja manželia iba v I. dôchodkovom pilieri a povedzme, že obidvaja dovršili dôchodkový vek, tak ak jeden zomrie ten druhý dostáva dôchodok aj za toho druhého /vdovský, vdovecký- ak sa nemýlim tak sa to už zrovnoprávnilo a je jedno či zomrie muž alebo žena z manželstva.V minulosti poberala iba žena za muža, naopak to nebolo... Ak sa mýlim tak ma opravte. Ale neviem do akej minulosti to siaha to zrovnoprávnenie.Ten dôchodok, sa počíta nejako percentuálne, v nejakom pomere, ak jeden z manželov zomrie. Väčší pomer ak sa nemýlim berie podľa toho , kto z maželov poberá vyšší dôchodok.A teraz pozor ... Druhý príklad jeden manžel je v iba v I. pilieri a druhý aj v I. aj v II. dôchodkovom pilieri. Obidvaja sú v dôchodkovom veku. Ak ten manžel, ktorý poberá aj z I. aj z II.piliera dôchodok zomrie ,má ten druhý žijúci manžel nárok na poberanie vdovského alebo vdoveckého dôchodku od DSS? Teda z druhého piliera určité percento?
Neviem či mi rozumiete?Ja viem čo píšem,ale njako to jednoduchšie neviem vysvetliť, iba ak dám doplňujúce otázky. Pochybujem, že ma niekto pochopil na prvý pokus, čo som myslel svojou otázkou...Ale možno áno...
Ako to je?
Jano23
07.08.07,16:39
Takže , vdovský alebo vdovecký dôchodok poberá manželka -manžel aj z I. a II. piliera za manželského partnera ktorý zomrel, ktorý bol aj v prvom aj v druhom pilieri? Dobre som pochopil? Ten Fico má úplne poplietol /vystrašil/, alebo mal pravdu a mám už pochybnosti v tom...
Lion Topoľčany
13.09.07,04:29
Jozef Mihál
13.09.07,05:29
Stále hovorím, najlepší je IV. pilier...
Gabi03
13.09.07,05:37
Stále hovorím, najlepší je IV. pilier...

mimotemy Doma ponožky? :D
Jana Acsová
13.09.07,05:46
Práve mi prišli na mail emailové noviny. Jednou s tém je životné minimum. Asi som ešte nedostatočne prebratá, lebo som to prečítala "DOŽIVOTNÉ MINIMUM".
Prebratá, neprebratá ... nápad by to bol.
- doživotné minimum,
- doživotný vymeriavací základ,
- doživotný príjem,
- doživotný blahobyt.

Len sa toho dožiť.
Jana Acsová
13.09.07,06:25
Už som sa prebrala :D
Jana Acsová
13.09.07,06:30
Ideš trénovať to preplávanie Dunaja? :rolleyes:
Až tak som sa neprebrala:D

Ale ak chceš, môžeme to prebrať. ;)
Jana Acsová
13.09.07,06:33
Ako tak premýšľam ... tak trénovanie nič neprinesie ... okrem toho, že dôchodok nebudem potrebovať:
- alebo ešte,
- alebo už.
Prebratím problematiky vidím dožitovnú šancu nepoberať dôchodok.

Endrju som čarodejnica?
Jana Acsová
13.09.07,06:35
...dožitovnú šancu...Zadarilo sa, končím:

Doživotne hádžem šancu do žita.
Jana Acsová
13.09.07,06:42
Čarodejníkov je tiež možné zahrnúť do testovacej vzorky?Si tam :D

P.S:
Dobrá téma na ráno. Ď. :)
evina
13.09.07,09:42
krit
26.03.08,16:44
Chcem zrušiť ku koncu apríla II. pilier. Dostanem všetky "ušetrené" peniaze?
Tweety
26.03.08,16:44
Chcem zrušiť ku koncu apríla II. pilier. Dostanem všetky "ušetrené" peniaze?
Teraz určite nie.
krit
26.03.08,16:50
A kedy by to bolo najvhodnejšie?
Tweety
26.03.08,16:57
Ak nebude vyšší poplatok za ich spravovanie ako samotný výnos.:cool: A možno, že aj ten rok 62 ešte natiahnu.
Jozef Mihál
26.03.08,16:59
Je úplne jedno, či z II. piliera vystúpite zajtra alebo 30.6.2008, nedostanete žiadne peniaze.

To, čo máte doteraz nasporené na dôchodok v II. pilieri, sa presunie do Sociálnej poisťovne. Tá si z toho ponechá 3% na svoju správu a zbytok použije na dôchodky súčasným dôchodcom.

Treba dodať, že doterajšía doba sporenia sa anuluje, čo znamená, že v budúcnosti dostanete dôchodok zo Sociálnej poisťovne tak, ako keby ste v II. pilieri nikdy neboli - dôchodok zo SP sa nebude krátiť o polovicu za dobu sporenia, lebo doba sporenia sa anuluje.
VladoaKatka
04.04.08,16:03
Je to novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení
vyšla v Zbierke zákonov 4.4.2008
so splatnosťou od dňa:4.4.2008

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=208098&FileName=zz2008-00116-0208098&Rocnik=2008
Chobot
04.04.08,19:01
Je to novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení
vyšla v Zbierke zákonov 4.4.2008
so splatnosťou od dňa:4.4.2008

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=208098&FileName=zz2008-00116-0208098&Rocnik=2008

Toto nie je novela, je to len republikované úplné znenie zákona o dôchodkovom sporení. Posledná novela bola zákon 62/2008 platná od 1.3.2008, kde sa zrušila potreba overovania podpisu pri vystúpení z II. piliera.
VladoaKatka
05.04.08,07:05
Ďakujem za usmernenie, upravujem príspevky.
szisza
19.06.08,10:40
Už máme málo času do konca júna, tak by som ešte poprosila aj o vašu radu:
mám 39 rokov, mám HM 20.000,- Sk
manžel má 43 rokov a má HM 25.000,- Sk. Obi dvaja sme v II. pilieri. Podľa Vás zostať alebo vystúpiť z nej?
ďakujem
Tweety
19.06.08,10:42
Už máme málo času do konca júna, tak by som ešte poprosila aj o vašu radu:
mám 39 rokov, mám HM 20.000,- Sk
manžel má 43 rokov a má HM 25.000,- Sk. Obi dvaja sme v II. pilieri. Podľa Vás zostať alebo vystúpiť z nej?
ďakujem
Rozhodnutie je na vás, ale mať dva piliere je lepšie ako sa spoliehať na jeden solidárny.
majtnerova
19.06.08,18:30
Dobrý večer,mám takúto otázku- som sporiteľom v druhom pilieri, ak ochoriem a budem musieť ísť do invalidného dôchodku, tak podľa mňa nastáva problém, keďže som v 2.pilieri nesporila 15. rokov, tak nárok na ID nebudem mať a nastane sitácia, že dôchodok budem poberať iba z 1.piliera?
2.otázka : ak zomrie sporiteť v 2.pilieri a nesporil 15.rokov, všetky peniaze sú predmetom dedičského konania?
Jozef Mihál
19.06.08,18:51
Obe odpovede korešpondujú so súčasným znením zákonov.

1. Áno, dôchodok by bol len z I. piliera ale de facto v nekrátenej výške, rovnako, ako keby ste v II. pilieri vôbec neboli.

Peniaze nasporené v II. pilieri by dostali až dedičia.

Čiže z tohto pohľadu je paradoxne výhodnejšie byť v II. pilieri.

2. Áno.
Soňula
20.06.08,05:59
Chcela by som poradiť ohľadom tohto problému:
SZČO je od 1.1.2007. Tento týždeň sa prihlásil do soc. poisťovne. neplatil do soc.poisťovne ani roky dozadu poistné, nakoľko bol dobrovoľne nezamestnamý. Teraz by chcel vstúpiť do II.piliera. Môže? V soc.poi. je prihlásený od 1.7.2008, a do tohto pilera sa dá vstúpiť do 30.6.2008. Ďakujem.
Tweety
20.06.08,06:10
Chcela by som poradiť ohľadom tohto problému:
SZČO je od 1.1.2007. Tento týždeň sa prihlásil do soc. poisťovne. neplatil do soc.poisťovne ani roky dozadu poistné, nakoľko bol dobrovoľne nezamestnamý. Teraz by chcel vstúpiť do II.piliera. Môže? V soc.poi. je prihlásený od 1.7.2008, a do tohto pilera sa dá vstúpiť do 30.6.2008. Ďakujem.
Dá.:) Nemôže, kedže nie je ešte prihlásený v SP. Pardón, nevšimla som si, že je prihlásený nie od 1.6.- ale až od 1.7.
Jozef Mihál
20.06.08,06:40
Chcela by som poradiť ohľadom tohto problému:
SZČO je od 1.1.2007. Tento týždeň sa prihlásil do soc. poisťovne. neplatil do soc.poisťovne ani roky dozadu poistné, nakoľko bol dobrovoľne nezamestnamý. Teraz by chcel vstúpiť do II.piliera. Môže? V soc.poi. je prihlásený od 1.7.2008, a do tohto pilera sa dá vstúpiť do 30.6.2008. Ďakujem.
Musí byť prihlásený v SP tak, aby bol prihlásený ešte pred 30.6.2008. Do II.p. môže vstúpiť len v deň, kedy je poistený v SP.
Marta L
20.06.08,07:37
Chcem sa poradit.
Syn je studentom VŠ , ale je zaroven uz asi rok zamestnany.
Ak vstupi do II. piliera do 30.6.2008 a k 31.8.2008 ukonci pracovny pomer a bude dva az tri mesiace nezamestnany musi si
platit dobrovolne prispevky do SP pocas obdobia ked nebude zamestnany? Uvazuje po tejto prestavke byt SZCO.
Vobec mu neviem v tejto oblasti poradit. Ked da niekto sam vypoved zo zamestnania moze sa evidovat na urade prace?
Dakujem za rady, som v tejto oblasti uplny analfabet.
Tweety
20.06.08,07:40
mimotemy PoradaBody: 1700
gratulujem, krásne čísielko:):):):)
Jozef Mihál
20.06.08,08:04
Ďakujem, ale sme mimo témy.
Andyke
20.06.08,20:51
Chcem sa poradit.
Syn je studentom VŠ , ale je zaroven uz asi rok zamestnany.
Ak vstupi do II. piliera do 30.6.2008 a k 31.8.2008 ukonci pracovny pomer a bude dva az tri mesiace nezamestnany musi si
platit dobrovolne prispevky do SP pocas obdobia ked nebude zamestnany? Uvazuje po tejto prestavke byt SZCO.
Vobec mu neviem v tejto oblasti poradit. Ked da niekto sam vypoved zo zamestnania moze sa evidovat na urade prace?
Dakujem za rady, som v tejto oblasti uplny analfabet.

Keď ukončí prac. pomer nemusí platiť do SP keď nebude zamestnaný nikde.
Dobrovoľne môže, ale vzhľadom na jeho vek tých pár mesiacov mu nebude chýbať, keď pôjde do dôchodku.
Keď je študentom denného štúdia, tak ho nezaregistrujú na úrade práce ako uchádzača o zamestnanie.
blender
30.06.08,12:27
Ahojte,

prosím vás, čo je na tom pravdy, že ak by som zostala na invalidnom dôchodku, tak sa mi vypočítava invalidný len z toho, čo sa odvádza do SP a nie aj z toho čo do DSS. Rovnaké vraj platí aj pri výpočte sirotských dôchodkov. Z DSS sa vypočítava len keď sa dosiahne vek potrebný na starobný dôchodok.

Ďakujem.
Jozef Mihál
30.06.08,13:02
Invalidný dôchodok sa vypočítava na základe toho, aký ste mali vymeriavací základ pred vznikom invalidity. Je pritom jedno, či ste alebo nie ste v II. pilieri.

Dávky invalidného poistenia sú predsa kryté odvodmi na invalidné poistenie...

Podobne je to pri sirotských dôchodkoch, ak ide o sirotu po rodičovi, ktorý zomrel pred vznikom nároku na starobný dôchodok.

Ak ide o sirotu po poberateľovi starobného dôchodku, tam sa skutočne sirotský dôchodok počíta zo sumy starobného dôchodku, ktorý poberal jeho zomretý rodič. Ak ten poberal dôchodok dvojzložkový, teda z I. i II. piliera, tak dvojzložkový bude i sirotský dôchodok - čiže sirota poškodená nebude.

Ak by by zomretý rodič - poberateľš dôchodku z I. piliera, bol sporiteľom v II. pileri a nezískal by nárok na dôchodok z II. piliera, tak sirota by mala vypoičítaný sirotský dôchodok len z dôchodku prvopilierového - ale získala by dedičstvo - nasporené úspory rodiča v II. pilieri.

Záverom: Vystúpiť z II. piliera kvôli obavám o výšku invalidného dôchodku alebo o výšku sirotského dôchodku svojich detí nie je rozumné.
blender
30.06.08,14:23
ďakujem
peanut
01.07.08,19:28
Dobry den prajem,

uplne banalna otazka: prave skoncil som strednu skolu a neplanujem ist na vysku, (zatial) nie som zamestnany. Ako sa ma tyka II.pilier (chcem tam ist, ale kedy by som mohol - az ked budem zamestnany alebo hned alebo ako)?

Vopred dakujem za odpoved.
cactus
01.07.08,19:31
Dobry den prajem,

uplne banalna otazka: prave skoncil som strednu skolu a neplanujem ist na vysku, (zatial) nie som zamestnany. Ako sa ma tyka II.pilier (chcem tam ist, ale kedy by som mohol - az ked budem zamestnany alebo hned alebo ako)?

Vopred dakujem za odpoved.

až keď nastúpiš do prvého zamestnania, tak môžeš vstúpiť
peanut
01.07.08,20:00
Tak teda este jedno info: pri nastupe do 1. zamestnania: ake su tam lehoty? Mozem vstupit kedy chcem? Alebo do urcite poctu dni atd.?

EDIT: ja len aby som nezmeskal nejaky termin ;-)
Gabi03
02.07.08,04:49
Tak teda este jedno info: pri nastupe do 1. zamestnania: ake su tam lehoty? Mozem vstupit kedy chcem? Alebo do urcite poctu dni atd.?

EDIT: ja len aby som nezmeskal nejaky termin ;-)

Do 30 dní musíš uzatvoriť zmluvu s niektorou DSS-kou od nástupu do pracovného pomeru (na základe pracovnej zmluvy). Mal by si o tom upovedomiť zamestnávateľa.
Jozef Mihál
02.07.08,07:08
Tak teda este jedno info: pri nastupe do 1. zamestnania: ake su tam lehoty? Mozem vstupit kedy chcem? Alebo do urcite poctu dni atd.?

EDIT: ja len aby som nezmeskal nejaky termin ;-)

Zákon č.43/2004 Z.z. o starobnom dôchodkovom sporení, § 14, Osoba zúčastnená na starobnom dôchodkovom sporení:

"(1) Povinne zúčastnená na starobnom dôchodkovom sporení je, ak tento zákon neustanovuje inak, fyzická osoba narodená po 31. decembri 1986, ktorá sa dobrovoľne rozhodla byť zúčastnená na starobnom dôchodkovom sporení do šiestich mesiacov od prvého dôchodkového poistenia podľa osobitného predpisu3) vzniknutého po 31. decembri 2007 z dôvodu výkonu činnosti zamestnanca, povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby alebo z dôvodu dobrovoľne dôchodkovo poistenej osoby."
peanut
02.07.08,10:08
Gabi a Jozef Mihál: tak aky je zaver?? mam teda 30 dni alebo 6 mesiacov?
Gabi03
02.07.08,10:09
Gabi a Jozef Mihál: tak aky je zaver?? mam teda 30 dni alebo 6 mesiacov?

No určite je viac smerodatný zákon ako môj príspevok. ;)
Hepi
02.07.08,11:09
Teraz som dopletená aj ja. Nehovorí sa tu náhodou o dvoch veciach? Pán Mihál spomína starobné dôchodkové sporenie a penaut podľa mňa myslí II.pilier. Alebo to chápem a vidím zle?
Gabi03
02.07.08,11:15
Teraz som dopletená aj ja. Nehovorí sa tu náhodou o dvoch veciach? Pán Mihál spomína starobné dôchodkové sporenie a penaut podľa mňa myslí II.pilier. Alebo to chápem a vidím zle?

Nie je to náhodou tak, že:
I. pilier - dôchodkové poistenie, Sociálna poisťovňa
II. pilier - dôchodkové sporenie, dôchodkové správcovské spoločnosti
III. pilier - doplnkové dôchodkové poistenie, ?
peanut
02.07.08,11:25
dakujem, uz v tom mam uplne jasno :-)
Marta V
05.07.08,19:51
Prosím Vás, keď sa študent po ukončení tretieho ročníka strednej školy zamestná na dobu jedného mesiaca počas prázdnin na pracovnú zmluvu a od septembra bude pokračovať v štúdiu, čiže už nebude zamestnaný, ak nevstúpi do II. piliera hneď pri nástupe do zamestnania, už nebude mať viac možnosť vstúpiť?
Jozef Mihál
05.07.08,20:15
Tak nejak.

Presnejšie: Študent, ktorý sa počas prázdnin zamestná na dobu určitú v pracovnom pomere, a prvýkrát v živote mu tak vznikne dôchodkové poistenie, má podľa zákona čas 6 mesiacov od vzniku dôchodkového poistenia na vstup do II. piliera.

Fór je ale v tom, že do II. piliera môže vstúpiť - čiže zmluvu s DSS môže podpísať - len v čase, kedy je poistencom Sociálnej poisťovne.

Takže ak jeho pracovný pomer trvá 1 mesiac a pokračuje v štúdiu, tak de facto má čas na vstup do II. piliera len počas toho jediného mesiaca!

...prepáčte za ten výkričník, ale považujem za dôležité to takto zdôrazniť...
Marta V
05.07.08,20:25
Pán Mihál veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď.
Jozef Mihál
05.07.08,21:29
Vidím, že je tu problém. Možno pomôže tento článok:

http://blogy.etrend.sk/mihalblog/dochodkova-pasca/138681.html
klucikova
11.07.08,09:29
Pán Mihál, čítala som váš článok a ostala som prekvapená, lebo veľa študentov si túto ako ste vy nazvali pascu neuvedomilo. Môj syn pracoval vlani v auguste 2007 na prac.zmluvu, to platilo i vtedy a soc. poisť. mu už vstup do druhého piliera neumožní?
Ďakujem za odpoveď.
Jozef Mihál
11.07.08,13:23
Zákon 43/2004 Z.z. o starobnom dôchodkovom sporení:

§ 14 Osoba zúčastnená na starobnom dôchodkovom sporení

(1) Povinne zúčastnená na starobnom dôchodkovom sporení je, ak tento zákon neustanovuje inak, fyzická osoba narodená po 31. decembri 1986, ktorá sa dobrovoľne rozhodla byť zúčastnená na starobnom dôchodkovom sporení do šiestich mesiacov od prvého dôchodkového poistenia podľa osobitného predpisu3) vzniknutého po 31. decembri 2007 z dôvodu výkonu činnosti zamestnanca, povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby alebo z dôvodu dobrovoľne dôchodkovo poistenej osoby.

(2) Povinne zúčastnená na starobnom dôchodkovom sporení je aj fyzická osoba, ktorá bola v období pred 1. januárom 2005 dôchodkovo poistená podľa osobitného predpisu, 3) dobrovoľne sa rozhodla v období od 1. januára 2005 do 30. júna 2006 byť zúčastnená na starobnom dôchodkovom sporení a je

a) zamestnanec,
b) samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá je povinne dôchodkovo poistená podľa osobitného predpisu, 3)
c) dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba podľa osobitného predpisu. 3)

(3) Povinne zúčastnená na starobnom dôchodkovom sporení je aj fyzická osoba, ktorá pred 1. januárom 2005 bola dôchodkovo poistená podľa osobitného predpisu, 3) od 1. januára 2005 do 30. júna 2006 je zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie alebo sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom na strednej škole alebo na vysokej škole po dovŕšení 16 rokov veku a v tomto období nie je dôchodkovo poistená podľa osobitného predpisu, 3) ak sa dobrovoľne rozhodla byť zúčastnená na starobnom dôchodkovom sporení najneskôr do 30 dní od prvého dôchodkového poistenia podľa osobitného predpisu, 3) vzniknutého po 30. júni 2006.

Na Váško syna sa pravdepodobne vzťahuje odsek 3. Ak Váš syn pracoval vlani v auguste 2007 na prac.zmluvu a je ročník 1986 a starší (1985, 1984 atď.), tak sa do 30 dní od vzniku zamestnania v roku 2007 mohol prihlásiť do II. piliera. Ak tak vtedy neurobil a do II. piliera nevstúpil počas prvého polroka 2008, tak do II. piliera už vstúpiť nemôže.

Ak je ale ročník 1987 a mladší (1987, 1988 atď.), tak do 2. piliera bol v auguste 2007 zaradený povinne, pozrite § 14 ods. 1 v znení platnom do 31.12.2007.

Na celej veci je "pekné" to, že je v tom dobrý zmätok a priznám sa, že občas mám sám problém vysvetliť, či v tom či inom prípade mladý človek môže alebo nemôže vstúpiť do 2. piliera.
klucikova
15.07.08,12:36
Pán Mihál ďakujem za skorú odpoveď a potešil ma ten § 14 ods.1, keďže môj syn je ročník 1991 a do druhého piliera bol zaradený povinne. Ešte raz ďakujem.
Jozef Mihál
15.07.08,17:37
Komplexný článok o tom, ako vstúpiť do II. piliera po 1.7.2008 (ak máte záujem vstúpiť, treba si to samozrejme dobre rozmyslieť) nájdete tu:

http://www.porada.sk/t86090-vstup-do-druheho-piliera-po-1-7-2008-a.html
AnitaMartinska
17.09.08,04:30
Dobry den, nepodarilo sa mi najst odpoved na moj problem.
Syn je student 4. rocnika VS, rok narodenia 1987. Zacal pracovat na pracovnu zmluvu na skrateny uvazok. Ak sa rozhpdne vstupit do 2. piliera ,
tak do 6 mesiacov od podpisania zmluvy.
Mna zaujima, ked prestane pracovat a bude len student, musi pokracovat v plateni do 2. piliera, alebo sa bude odvadzať az ked znova nastupi do nejakeho pracovneho pomeru?
Nebude sa musiet doba neplatenia - neodvadzania - doplacat?
Dakujem,pekny den.
marmal
17.09.08,05:38
Nic nebude musiet doplacat.
Znovu sa mu bude odvadzať na jeho ucet az ked nastupi do nejakeho noveho pracovneho pomeru.

Marta
AnitaMartinska
17.09.08,08:02
Dakujem pekne za odpoved.
duves
23.09.08,06:35
Odborny nazor na problematiku dochodkov: http://financie.blog.sme.sk/c/164899/Ste-si-isty-ze-budete-mat-na-dochodku-z-coho-zit.html
Čo mna zaraza, je fakt, že z 1 miliona nasporenej sumy je doživotny dochodok (z komerčnej poisťovne)dost žalostný.
Jozef Mihál
23.09.08,06:47
Pozrime sa pre zaujímavosť na ten jeden milión v prípade, že je "vložený" formou odvodov do Sociálnej poisťovne (SP).

Ak by niekto do SP zaplatil spolu 1 milión na starobné poistenie (18% zo základu) počas 40 rokov, tak by to znamenalo, že odviedol 25000 Sk ročne. Pri sadzbe 18% to znamená vymeriavací základ 138888 Sk ročne.

Ak bol vlani priemerný ročný vymeriavací základ 241752 Sk, pri raste miezd o 8% bude tohtoročný priemerný vymeriavací základ asi 261000 Sk.

Čiže osobný mzdový bod pri VZ 138888 Sk a priemernom VZ 261000 Sk je 0,5321.

Dôchodok zo SP potom je 0,5321 x 40 (rokov) x 249,14 (aktuálna dôchodková hodnota) = 5303 Sk.

Dôchodky z II. piliera podľa Petra Világiyho (http://financie.blog.sme.sk/c/164899/Ste-si-isty-ze-budete-mat-na-dochodku-z-coho-zit.html) sa pohybujú v rozmedzí od 4184 Sk po 6051 Sk.

Výsledky sú približne rovnaké, každý si môže závery vyvodiť sám. Pripomeniem len jednu maličkosť. O 30 rokov nebude mať kto platiť vtedajším dôchodcom ich dôchodky zo SP. Takže súčasný vzorec pre výpočet dôchodku zo SP je ťažko udržateľný do budúcnosti.
duves
23.09.08,09:46
Pripomeniem len jednu maličkosť. O 30 rokov nebude mať kto platiť vtedajším dôchodcom ich dôchodky zo SP. Takže súčasný vzorec pre výpočet dôchodku zo SP je ťažko udržateľný do budúcnosti.
To suhlasim. Bude krach. Pride nejaky pako ministersky, vylizany (dneska ešte kaka do plienok) a bude sa priblblo vyškierať do kamery a občanom-dochodocom sa vysvetli, že nie je z čoho im vyplacať dochodky.
Jozef Mihál
23.09.08,09:52
... to že nebude na dôchodky je fakt bez ohľadu, či to bude pako vylízaný alebo E.T. ...
duves
23.09.08,10:22
Neviem, kto je E.T. Ale možno by mal riešenie, než ten pako vylizaný.
Jozef Mihál
23.09.08,17:57
Neviem, kto je E.T.

Čítajte tu:

http://blogy.etrend.sk/rado-bato/viera-tomanova-je-mimozemstan/94273.html

A hlavne tu (fanúšikom ministerky práce odporúčam pred kliknutím dobre sa usadiť a mať poruke osviežujúci nápoj):

http://blogy.etrend.sk/rado-bato/viera-tomanova-a-adolf-hitler/97116.html

Prípadne aj tu:

http://medialne.etrend.sk/internet/sprava.php?sprava=6066
ekopo
23.09.08,18:17
pobavil som sa :)
misomiso
23.09.08,18:39
Čítajte tu:

http://blogy.etrend.sk/rado-bato/viera-tomanova-je-mimozemstan/94273.html

A hlavne tu (fanúšikom ministerky práce odporúčam pred kliknutím dobre sa usadiť a mať poruke osviežujúci nápoj):

http://blogy.etrend.sk/rado-bato/viera-tomanova-a-adolf-hitler/97116.html

Prípadne aj tu:

http://medialne.etrend.sk/internet/sprava.php?sprava=6066

Pozeral som ten clanok z Trendu (mozem dufam citovat, ak uvediem zdroj) kde ministerka Tomanova vyhlasila:

Spomeňte si jedno, aj HITLER zneužil penzijné fondy a vyzbrojil svoju armádu z nich, to nie je švanda“.

Az ma zamrazilo, ked si uvedomim, ze prave predvcerom bola u nas po 13 rokoch opat mohutna vojenska prehliadka. Naozaj je to asi vazne. Mozno pani ministerka disponuje informaciami, ktore su nam utajene...

A ja som stale dumal, kam idu tie peniaze, ktore sa spolu s prestupujucimi vylievaju z 2. piliera...
duves
23.09.08,18:40
Ach tak. :D Dobreeee.
Meggie32
08.10.08,16:00
Ahoj. Prosím o radu:
ako je to teraz s II. pilierom - ak sa študent na VŠ dobrovolne prihlási na dôchodkové poistenie, povinne vstúpi do II. piliera, alebo sa môže rozhodnuť?
Ďakujem
Jozef Mihál
08.10.08,19:09
Môže sa rozhodnúť, vstup pre mladých je dobrovoľný.
veronikasad
16.10.08,12:34
Ahoj. Prosím o radu:
ako je to teraz s II. pilierom - ak sa študent na VŠ dobrovolne prihlási na dôchodkové poistenie, povinne vstúpi do II. piliera, alebo sa môže rozhodnuť?
Ďakujem
možno ti pomôže pri rozhodovaní :

http://openiazoch.zoznam.sk/info/zpravy/zprava.asp?NewsID=66082
Silvi
31.10.08,13:18
Som matkou na rodičovskej dovolenke, oneskorene som zistila, že mi neprichádzajú príspevky do II.piliera za dobu mojej MD a násl. RD, aké tlačivo (oznámenie) mám zasplať do SP aby prišlo k náprave. Na základe akého zákona som počas MD a RD nie účastníčkou sporenia do II.piliera.
ďakujem
Jozef Mihál
31.10.08,14:28
Silvi
01.11.08,08:55
Ďakujem, škoda, že som si články neprečítala skôr..... .:-(
No, neviem čo teraz. Na MD som nastupovala v 11/07 z TPP, do SP som žiadnu prihlášku na dôchodkové poistenie ako poistenec štátu nepodávala, predpokladala som, že takúto prihlášku za mňa robí zamestnávateľ. Do SP som len po narodení odniesla rodný list a žiadosť o príspevok pri narodení, na otázku čo všetko mám ešte vypísať a požiadať mi pani povedala, že už nič, nemala ma teda aj o tomto informovať?!
Čo mám teda teraz spraviť? Možnosť, o ktorej písal p. Mihál, v mojom prípade už nie je možná, mám teda teraz vypísať priložené tlačivá? Dá sa to aj so spätným dátumom?
Jozef Mihál
01.11.08,09:46
Odporúčam nájsť si čas a ísť do pobočky SP vyjasniť si, či Vás vôbec majú registrovanú ako poistenca štátu. Je dosť možné podľa toho čo píšete, že nie. Potom treba v pobočke narobiť bengál a sťažovať sa na pracovníčku, ktorá Vás nesprávne informovala.
Silvi
01.11.08,11:55
To napadlo aj mňa, ale myslím, že nebude dobré riešenie niekomu tam vynadať. Ja by som sa chcela teraz zaregistrovať, ak by sa dalo so spätným dátumom. Ale ak nie, tak sa rada zaregistrujem teraz, aby som aspoň nejaké peniaze mala, to čo sa stalo už asi nezmením.:( Ale je pre mňa záhadou, prečo sa musí ešte aj matka registrovať ako poistenec štátu, veď ju predsa prehlasuje zamestnávateľ!:confused:
Chobot
01.11.08,15:22
To napadlo aj mňa, ale myslím, že nebude dobré riešenie niekomu tam vynadať. Ja by som sa chcela teraz zaregistrovať, ak by sa dalo so spätným dátumom. Ale ak nie, tak sa rada zaregistrujem teraz, aby som aspoň nejaké peniaze mala, to čo sa stalo už asi nezmením.:( Ale je pre mňa záhadou, prečo sa musí ešte aj matka registrovať ako poistenec štátu, veď ju predsa prehlasuje zamestnávateľ!:confused:

Zamestnávateľ matku neprihlasuje ani neprehlasuje, on ju len odhlási z povinného dôchodkového poistenia. Matka sa potom musí prihlásiť v SP na dôchodkové poistenie (ktoré jej platí štát ako matke na MD) a zároveň podáva žiadosť o materský príspevok. V SP sa rodný list dieťaťa predkladá 2x - raz ako príloha k evidenčnému listu, a raz ako príloha a žiadosti o materské.

Prihlásiť sa na dôchodkové poistenie spätne nepôjde, ale prihlásia ťa odo dňa, kedy podáš prihlášku. Keby si sa bola prihlásila do 15 dní od narodenia dieťaťa, tak by si bola dôchodkovo poistená od narodenia dieťaťa. Hovorí o tom § 22 Zákona o soc. poistení:

(1) Povinné dôchodkové poistenie vzniká fyzickej osobe uvedenej v § 15 ods. 1 písm. c) až e) odo dňa prihlásenia sa na dôchodkové poistenie, najskôr odo dňa podania prihlášky na dôchodkové poistenie. Fyzickej osobe uvedenej v § 15 ods. 1 písm. c), ktorá podala prihlášku na dôchodkové poistenie do 15 dní odo dňa narodenia dieťaťa, vzniká povinné dôchodkové poistenie odo dňa narodenia dieťaťa. Ak sa o dieťa uvedené v § 15 ods. 1 písm. c) a d) v tom istom období riadne stará viac fyzických osôb uvedených v § 15 ods. 2, povinné dôchodkové poistenie z dôvodu tejto starostlivosti vznikne fyzickej osobe, ktorá podá prihlášku na dôchodkové poistenie ako prvá. .....


Ďakujem, škoda, že som si články neprečítala skôr..... .:-(
No, neviem čo teraz. Na MD som nastupovala v 11/07 z TPP, do SP som žiadnu prihlášku na dôchodkové poistenie ako poistenec štátu nepodávala, predpokladala som, že takúto prihlášku za mňa robí zamestnávateľ. Do SP som len po narodení odniesla rodný list a žiadosť o príspevok pri narodení, na otázku čo všetko mám ešte vypísať a požiadať mi pani povedala, že už nič, nemala ma teda aj o tomto informovať?!
Čo mám teda teraz spraviť? Možnosť, o ktorej písal p. Mihál, v mojom prípade už nie je možná, mám teda teraz vypísať priložené tlačivá? Dá sa to aj so spätným dátumom?

A si si istá, že si bola v SP? Lebo žiadosť o príspevok pri narodí sa podáva na miestnom úrade práce a nie v sociálnej poisťovni. Ak si bola tam, tak tá pracovníčka mala skutočne pravdu, že u nich nemusíš nič iné predkladať. Tam sa dáva žiadosť o príspevok pri narodení, prípadne žiadosť o príplatok k príspevku a rodný list dieťaťa.
Silvi
02.11.08,09:09
Ďakujem za vysvetlenie.
Nepokladám, ale toto celé za úplne normálne. Absolvovala som už jednu MD so starším synom a veru toto som riešiť nemusela. Koľko mamičiek nevie o tomto postupe a nie je príhlásených?!
Myslím, že 15 dní po pôrode má mamička úplne iné starosti ako vybavovanie nejakej registrácie, niektoré sa ani nestihnú vrátiť z pôrodnice.
Tvorca tohoto zákona určite nerodil a pokladám to za ďalší "prešľap" tejto vlády.:mee:
Jozef Mihál
02.11.08,12:18
OK, dúfam že si spomeniete na Váš príspevok v deň konania ďalších parlamentných volieb.
Chobot
02.11.08,15:35
Ďakujem za vysvetlenie.
Nepokladám, ale toto celé za úplne normálne. Absolvovala som už jednu MD so starším synom a veru toto som riešiť nemusela. Koľko mamičiek nevie o tomto postupe a nie je príhlásených?!
Myslím, že 15 dní po pôrode má mamička úplne iné starosti ako vybavovanie nejakej registrácie, niektoré sa ani nestihnú vrátiť z pôrodnice.
Tvorca tohoto zákona určite nerodil a pokladám to za ďalší "prešľap" tejto vlády.:mee:

Veď nemusí všetko vybaviť mamička osobne, môže to za ňu aj manžel.
Silvi
02.11.08,18:32
No veď môže, ale aký druh voľna mu zamestnávateľ okrem dovolenky s ochotou poskytne? Aj tá dovolenka by určite nebola s ochotou.
Myslím, že je táto registrácia úplne zbytočná, nepoznám matku, ktorá by nemala záujem o účasť na starobnom dôchodkom sporení počas MD a RD. Skôr si myslím, že ide o využitie nie 100% informovanej mamičky v prospech ......., peniaze treba premiestniť tam kam on chce a potrebuje.