veronica
13.04.05,12:47
Ahojte všetci poraďáci, ak by ste mali akékoľvek otázky ohľadom II. dôchodkového piliera tak sa kľudne na mňa môžete obrátiť, rada Vám odpoviem na akékoľvek otázočky :).

Teším sa :)

*****************

Poznámka moderátora, 16.6.2006, 9:05:

Dovolil som si vstúpiť do príspevku od veronica. Viacerí žiadate priamo od nej odpovede na otázky ohľadom II.piliera. Podľa údajov v profile som zistil, že veronica bola prihlásená naposledy na Porade 25.9.2005. Takže Vaše otázky asi nemá význam formulovať ako osobné žiadosti.
Avšak smelo pokračujte vo formulovaní Vašich otázok o tejto téme práve tu.
Ďakujem za pochopenie. :)

*****************

Poznámka moderátora, 7.8.2007, 19:36:

Znovu vstupujem do tohoto príspevku. Všimol som si, že veronica obnovila pravidelné návštevy na tomto fóre.
Avšak netuším, či sa v súčasnosti venuje aj problematike druhého piliera dôchodkového poistenia.
Predpokladám však, že záujem o zadávanie prípadných ďalších otázok k problematike druhého piliera to neovplyvní ;)

Ešte raz ďakujem za pochopenie


endrju
uko
13.04.05,10:49
kde si môžem skontrolovať, či niekto neuzavrel na moje meno zmluvu?
veronica
13.04.05,10:55
Máš už uzatvorenú zmluvu či ešte nie?
Ak máš tak táto možnosť, že by niekto mohol uzatvoriť na tvoje meno druhú zmluvu je veľmi malá, povedala, by som, že skoro žiadna, pretože ak by sa tak stalo tak sociálna poisťovňa by to zistila, pretože by tam figurovalo tvoje meno 2 x.
A v príde, že nemáš tak to je ťažšie si zistiť, či niekto uzatvoril na tvoje meno nejakú tú zmluvu.Možno skúsiť zavolať do sociálnej poisťovne ale to by si tam asi volal každý deň pýtať sa stále :). Osobne si myslím, že je veľmi malo pravdepodobné, že by niekto na tvoje meno uzatvoril zmluvu...bez tvojho vedomia...
uko
13.04.05,10:59
praveže nemam. na socialke mi povedali podobne ako ty, že je to malo pravdepodobne, že by niekto uzatvaral na moje meno zmluvu. ale myslim si, že by nezaškodilo urobiť taký verejný register kde by si to mohol ktokoľvek neveriaci kedykoľvek overiť
veronica
13.04.05,11:02
Tak si ju rýchlo uzatvor :)...hihi
Vieš pokiaľ by to tak urobili tak by to veľa ľuďom určite vadilo, pretože by sa tam mohol každý kuk a videl by, že napr. Jožko Mrkvička má uzatvorenú zmluvu a podobne.
Mirka D
15.04.05,07:13
II. dôchodkový pilier
- uzatvára dss so zamestnancom, kópia ide do soc.poisťovne, ktorá odvody, ktoré pošle zamestnávateľ rozdelí
- na čo mi zamestnanci dávajú kópie zmlúv, prípadne identifikačné číslo sociálneho zabezpečenia?? Len pre informáciu? Ako sa týka II. pilier mzdovej účtovníčky?
veronica
15.04.05,07:14
II. dôchodkový pilier nemá nič s mzdovou účtovníčkou...ona robí všetko tak ako do teraz...
Až v sociálenej poisťovni prerozdelujú tieto príspevky 1/2 na účet DSS a druhá polovica zostáva v sociálnej poisťovni..
Ludka M
15.04.05,07:18
zamestnancovi zo zákona vyplýva povinnost oznámit zamestnavatelovi ze si uzavral II pilier / zakon 43/2004 /
veronica
15.04.05,08:35
zamestnancovi zo zákona vyplýva povinnost oznámit zamestnavatelovi ze si uzavral II pilier / zakon 43/2004 /
To je ok ale otázka znela ako sa týka II. pilier mzdovej účtovníčky.......
dodo1
15.04.05,08:56
zamestnancovi zo zákona vyplýva povinnost oznámit zamestnavatelovi ze si uzavral II pilier / zakon 43/2004 /
Ale naco to maju oznamovat? Alebo to suvisi s tym, co som niekde zachytil, ze teraz od niektoreho mesiaca je povinnostou zamestnavatela na vyplatnej paske rozdelovat - vycislovat odvod u tych, co maju uzatvorenu zmluvu na 9% + 5% ?
olgaduri
15.04.05,09:03
Ale naco to maju oznamovat? Alebo to suvisi s tym, co som niekde zachytil, ze teraz od niektoreho mesiaca je povinnostou zamestnavatela na vyplatnej paske rozdelovat - vycislovat odvod u tych, co maju uzatvorenu zmluvu na 9% + 5% ?
AHOJTE .....
To by zaujímalo aj mňa!!!!!!
Vera
15.04.05,09:24
Ahojte, ja som si tiež uzavrela 2 pilier a ked som sa pýtala v práci, či mám niečo priniesť, alebo dať na vedomie, povedali že netreba...
uko
15.04.05,09:24
[QUOTE=olgaduri]už to rozoberali aj tu www.porada.sk/showthread.php?t=8098&highlight=p%E1ska (http://www.porada.sk/showthread.php?t=8098&highlight=p%E1ska) to len pan minister o tom rad v televizii hovoril ale do zakonov to zrejme nikde nevoslo
Cathy
22.04.05,08:04
Milá Veronika,

poprosím Ťa, ak sa zamestná občan po 1.1.2005 do pracovného pomeru, pred 1.1.2005 bol dobrovoľne nezamestaný, aké má možnosti ohľadne vstupu do II. dôchodkového priliera ? Vek u neho nie je rozhodujúci, má len 30 rokov.
Ďakujem
Ajuška
25.04.05,11:25
kde si môžem skontrolovať, či niekto neuzavrel na moje meno zmluvu? Dôchodková správcovská spoločnosť po obdržaní oznámenia Soc.poisťovne o zaregistrovaní príslušnej zmluvy o SDS zasiela osobný list sporiteľovi, kde o.i. uvádza číslo osobného účtu klienta + prístupový kód... čiže 100% informácia o tom, že mám uzatvorenú a platnú zmluvu o SDS /i v prípade, ak by ju dajaký šikulka uzatvoril bezomňa/ je práve od konkrétnej DSS. Šikula okrem provízie by z takto "tiež" uzatvorenej zmluvy nemal nič, leda problém - dotknutý klient môže na neho podať sťažnosť na Úrad pre finančný trh. Každá zmluva totiž musí obsahovať licenčné číslo sprostredkovateľa, ktorý zmluvu uzatvoril. Pekný deň aj Vám.
Alenocka
26.04.05,11:43
ahoj Veronika, chcem sa spýtať či má byť vo výplatnej páske
viditeľne vyznačená suma na dôchodkové sporenie (II.pilier).
V jednom časopise som to čítala ale zatiaľ v žiadnej odbornej
publikácii.
Ďakujem
Alenocka
26.04.05,11:46
Ja viem že ja ako mzdárka nič neprerozdeľujem odvádzam
do sociálky tak ako doteraz ale tam to bolo vyznačené
kvôli informácii pre zamestnanca, že aká suma je vlastne tých 9 %.
Sany
26.04.05,11:48
Nech si vypočíta, čo vy na to?
Jara
26.04.05,12:18
Nech si vypočíta, čo vy na to?Bohovský dobrá odpoveď a ešte aj správna...:D :D :D
DanielaSL
26.04.05,15:26
Milá Veronika,

poprosím Ťa, ak sa zamestná občan po 1.1.2005 do pracovného pomeru, pred 1.1.2005 bol dobrovoľne nezamestaný, aké má možnosti ohľadne vstupu do II. dôchodkového priliera ? Vek u neho nie je rozhodujúci, má len 30 rokov.
Ďakujem
Kľudne môže vstúpiť do II.piliera, že bol predtým nezamestnaný to nevadí , dôležité je , aby až kým pôjde do dôchodku mal odpracovaných aspoň 10 rokov.
BEATA7777
26.04.05,15:46
Veronika potrebujem poradiť ak som bola dva roky nezamestnaná a teraz budem mať živnosť od 1,5,2005 ako je to s II.pilierom . Počula som že by som sa mala prihlasiť do soc. poisťovne ako dobrovoľne platiaca. Lebo ako živnostnička by som ten jeden rok nemusela platiť. Takže prihlasila by som sa na jeden mesiac ako dobrovoľne platiaca a potom by som sa odhlasila ale neviem či je to tak možné. Len aby som mala nárok na druhy pilier lebo že vraj keď to nestihnem do 30,6,2005 už nemám šancu sa tam dostať. Ako to mám urobiť.
zubo
26.04.05,17:06
trochu sa zamontujem aj ja.SZČO ak chce vstúpiť do piliera musí sa dobrovoľne prihlásiť na sociálnu poisťovňu(ak je rok oslobodená od pladenie odvodov do sociálky). Hneď na to - musí to prebehnúť hneď) spíše zmluvu o vstupe do druhého piliera s niektorou s DSS.Sociálke a spoločnosti trvá asi mesiac, kým zmluvu schvália ale sprostredkovateľ vie zistiť cez internet či, už zmluva prešla alebo nie. Ak to bude poctivo sledovať tak Vám dá vedieť, že je to OK a vy sa môžete odhlásiť zo sociálky. Niekedy to overenie trvá menej ale môže trvať aj viac ako mesiac, záleží od rýchlosti v sociálke a od iných vecí. Môže to trvať aj viac ako mesiac.
BEATA7777
26.04.05,17:25
zubo a z odhlasením na social. poisťovni nebude problém . Môžem sa hneď po mesiaci odhlasiť nie su tam nejaké podmienky ktoré musím splniť máš o tom vedomosti
mackova
26.04.05,18:17
Ahoj Veronika, chcela by som sa spytat, ako je to, ak k 09.06.2005 rozviazem PZ
s mojim zamestnavatelom na Sloensku.
A 10,06,2005 sa zamestnam v Rakusku. Ako je to SDS? Co ty na to? Dik.
zubo
27.04.05,05:17
BEATA7777 problémy nie sú. Dokonca sa môžeš prihlásiť popredu, napr. prídeš 2.5. a poistiť sa necháš od 7.5.Ak sa však ideš odhlásiť, odhlásia ťa v deň , ktorý tam ideš. Dá sa aj prihlásiť , myslím, aj presne na mesiac ale vzhľadom na registráciu nedoporučujem , lebo nemusí zmluva byť ešte prejdená sociálkou. takže sa nahlas a sleduj so sprostredkovateľom internet. Neboj nie sú problémy.
zubo
27.04.05,05:26
Ahoj Veronika, chcela by som sa spytat, ako je to, ak k 09.06.2005 rozviazem PZ
s mojim zamestnavatelom na Sloensku.
A 10,06,2005 sa zamestnam v Rakusku. Ako je to SDS? Co ty na to? Dik.
Zamiešam sa aj ja , ak ti to nevadí. Možno čím viac vedomostí tým lepšie pre teba a tiež budem rada ak sa ozve Veronika,a opraví ma ak nemám pravdu. Takže záleží od toho, či už máš podpísanú zmluvu alebo. Ak 8no tak si môžeš vybrať, či budeš na slovensku šetriť na dôchodok atým pádom sa dobrovoľne poistíš a budeš si sama odvádzať na dôchodkový účet.alreboaj nemusíš ale na dôchodok budeš mať nárok len vtedy ak budeš aktívne šetriť 10 rokov. Ak zmluvu nemáš poisti sa teraz, ešte to stihneš ako zamestnanec a potom bude platiť všetko hore uvedené. Ak sa poistiť teraz nechceš, máš čas do 30.6.2006.
Jozef Mihál
27.04.05,08:10
Ahoj Veronika, chcela by som sa spytat, ako je to, ak k 09.06.2005 rozviazem PZ
s mojim zamestnavatelom na Sloensku.
A 10,06,2005 sa zamestnam v Rakusku. Ako je to SDS? Co ty na to? Dik.
Veronika sa v tejto téme v ostatnom čase odmlčala, tak odpoviem ja -
na to, aby mal občan nárok na dôchodok z II.piliera je nutné splniť podmienku 10 rokov aktívneho platenia príspevkov. Inak povedané, treba odviesť 120 mesačných splátok.

Ak to niekto nesplní, povedzme preto, lebo sa o rok presťahuje do Rakúska a zostane tam naveky, tak to čo nasporil v II.pilieri, mu zostane na jeho dôchodkovom účte, a on sám sa k tým peniazom nijako nedostane. Potešia sa jeho dedičia, ktorí túto sumu zdedia.

To, že občan si bude platiť v ďalších rokoch dôchodkové odvody v Rakúsku, nebude pre nárok na dôchodok z II.piliera podstatné.
vicky
27.04.05,08:37
Ahojte, mam jeden problem - zivnostnik zacal robit poistky pre druhy pilier a vraj sa ma kvoli tomu nahlasit na danovy urad. Je to pravda?
zubo
27.04.05,10:31
Ahojte, mam jeden problem - zivnostnik zacal robit poistky pre druhy pilier a vraj sa ma kvoli tomu nahlasit na danovy urad. Je to pravda?
Na daňový úrad sa nahlásiť má ale vďaka tomu, že už má živnosť a je tam už raz evidovaný ako živnostník, nedostane pokutu za oneskorenú registráciu (ak bol prešvyhnutý termín 30 dní od podpísania zmluvy s DSS- ako sprostredkovateľ) Ak teda ste už raz zaevidovaný tak treba vraj dať vedieť.
vicky
27.04.05,10:34
Na daňový úrad sa nahlásiť má ale vďaka tomu, že už má živnosť a je tam už raz evidovaný ako živnostník, nedostane pokutu za oneskorenú registráciu (ak bol prešvyhnutý termín 30 dní od podpísania zmluvy s DSS- ako sprostredkovateľ) Ak teda ste už raz zaevidovaný tak treba vraj dať vedieť.
Diky, takze sa staci nahlasit. :)
alenka
29.04.05,14:34
ahoj Veronika, prosim Ta mozes mi poradit. Moze SZCO /neplati odvody do SP/, ktory je invalidny dochodca vstupit do II. piliera. diky Alena
Johanka
29.04.05,15:15
Do II.piliera môže vstúpiť len ten, kto si platí odvody. Čo by mu Sociálna poisťovňa prerozdeľovala do I. a II. piliera?
veronica
29.04.05,15:22
Ahojte, prepáčte mi poraďáci, ale mala som toho veľmi veľa...:)

Ale ako vidím Jožko ma zastúpil ďakujem :)..
alenka
29.04.05,15:52
diky Johanka, ale ja som sa pozerala na stranke www.dochodok.gov.sk
a tam je uvedene : Ak ste v súčasnosti invalidným dôchodcom, poberáte invalidný dôchodok zo Sociálnej poisťovne alebo (ak ste boli zamestnancom silových rezortov) poberáte výsluhový dôchodok.

Odvody na váš starobný dôchodok za vás, ako poberateľa invalidného dôchodku zo Sociálnej poisťovne, platí Sociálna poisťovňa
no a ja potrebujem vediet ze ci za neho plati aj ked je SZCO.
Alena
janasv
30.04.05,19:56
Veronika potrebujem poradiť ak som bola dva roky nezamestnaná a teraz budem mať živnosť od 1,5,2005 ako je to s II.pilierom . Počula som že by som sa mala prihlasiť do soc. poisťovne ako dobrovoľne platiaca. Lebo ako živnostnička by som ten jeden rok nemusela platiť. Takže prihlasila by som sa na jeden mesiac ako dobrovoľne platiaca a potom by som sa odhlasila ale neviem či je to tak možné. Len aby som mala nárok na druhy pilier lebo že vraj keď to nestihnem do 30,6,2005 už nemám šancu sa tam dostať. Ako to mám urobiť.

Ja som teraz na rodičovskej dovolenke. Ak sa teraz zamestnám, alebo budem SZCO, dokedy mám nárok vstupit do II.piliera? Do 30 dní od nastupu do zamestnania alebo začiatku SZČO alebo do 30.06.2006?
alenka
01.05.05,06:16
Do II. piliera ste mohli vstupit aj na rodicovskej dovolenke, lebo
ak sa celodenne staráte o dieťa do 6. rokov veku dieťaťa alebo o dieťa do 7 rokov jeho veku (ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom) a nepracujete, hovoríme, že ste rodičom na rodičovskej dovolenke. Štát za vás platí dôchodkové odvody do Sociálnej poisťovne, ako keby ste zarábali 60 % z priemernej mzdy na Slovensku, teda ako keby ste zarábali asi 8 619 Sk. Znamená to tiež, že ste v súčasnosti zapojení v 1. pilieri (Sociálna poisťovňa).
Do II. pilera mozete vstupit hocikedy do 30.06.2006, 30 dni je pre tych ktori sa zametnaju po 1.7.2006
Soňula
12.08.05,06:23
Priateľka nie je nikde zamestnaná, rozhodla sa, že zostane doma ako "žena v domácnosti". Vstúpiť do II.piliera myslím, že nemôže, ale chce si sporiť na dôchodok.
Ma 32 rokov, čo by mohla v tomto podniknúť?
Ajuška
12.08.05,06:47
Musí si zvážiť, čo všetko si chce do dôchodku "ošetriť". Môže sa zaregistrovať do SP ako dobrovoľný platiteľ - a potom vstúpiť prípadne aj do II. piliera, alebo si na pohodovú starobu odkladať peniaze v podielových fondoch prostredníctvom produktov životného poistenia... s prihliadnutím na všetky možné riziká. Takže krok prvý = sadnúť si na kávu s dobrým finančným poradcom.....
horstik
12.08.05,07:19
A ako je to, keď si na materskej, celodenne sa staráš o dieťa do 6 rokov, ale pred nástupom na materskú si bola v zamestnaneckom pomere.

Dana.
DanielaSL
12.08.05,07:41
A ako je to, keď si na materskej, celodenne sa staráš o dieťa do 6 rokov, ale pred nástupom na materskú si bola v zamestnaneckom pomere.

Dana.Myslím , že môžeš vstúpiť do II.piliera, ale sa treba prihlásiť na dôchodkové poistenie. Usudzujem z toho , že môj syn robil sprostredkovateľa a prihlásil moju kamarátku , ktorá bola na rodičovskom príspevku , akurát sa musela prihlásiť na tom dôchodkovom na Soc.poisťovni.
Ajuška
13.08.05,15:36
A ako je to, keď si na materskej, celodenne sa staráš o dieťa do 6 rokov, ale pred nástupom na materskú si bola v zamestnaneckom pomere.

Dana.
...v tom prípade som registrovaným poistencom dôchodkového poistenia v Sociálnej poisťovni a môžem sa rozhodnúť do 30/06/2006 stať sa sporiteľom starobného dôchodkového sporenia podpísaním zmluvy s niektorou DSS...
betka111
10.11.05,17:57
Po prečítaní týchto príspevkov som nikde nevidela,
koľko percent sa platí do prvého a koľko do druhého
piliera z 18 % príspevku na dôchodkové poistenie starobné
v prípade SZČO.
Oplatí sa pre SZČO, keď má 41 rokov vstúpiť do II. piliera?
Za Vaše odpovede vopred ďakujem,
Betka
STRELEC
10.11.05,18:08
50% starobného poistenie prevedie SP na účet sporiteľa v príslušnej DSS. Vo veku 41 rokov sa väčšinou (na základe prepočtov=príliš veľa neznámych v rovnici) odporúča vstup do II. piliera. U SZČO, ktorá sa logicky snaží byť "na minime" odvodov do fondov nemožno očakávať bohvieaký prínos z II. piliera. Pre niekoho je to zbytočná admin. príťaž. Sympatická na druhej strane je ale možnosť aspoň čiastočne narábať so svojimi odvodmi do SP. Volil by som áno.
betka111
10.11.05,18:20
STRELEC, ďakujem za rýchlu odpoveď.
STRELEC
10.11.05,18:28
STRELEC, ďakujem za rýchlu odpoveď.Nuž - moc som Ti neporadil. Rozhodnúť sa skrátka musíme vždy každý sám. Ja som o niečo starší a tak som sa na to vybodol. Dnešná doba nie je ľahká a už ani nebude. Budúci "dôchodok" by ale aj tak mal pochádzať z viacerých zdrojov. Ja napr. mám jednu kvalitnú a jednu starú živ. poistku + III. pilier (hoci nemám žiadneho zamestnávateľa, ktorý by mi prispel).
slimak
10.11.05,18:55
Kto sa celodenne stará o dieťa do 6 rokov, mal by sa od 1.1.2004( aby mu štát platil poistné a aby sa mu to počítalo do dôchodku). Vymeriavaci zaklad je tam okolo 9000 Sk, z toho platí poistné štát iba ak je zaregistrovaný(prihlásený). Po treťom roku dieťata by mal doniesť kópiu rodného listu a čestné prehlásenie, že sa oň celodenne stará. Tí ktorí to neurobili, keď sa zaregistruju nech napíšu dátum vzniku poistenia deň do registračného listu deň narodenia dieťata( pred 1.1.2004 je to 1.1.2004) mali by to uznať aspoň ja som to tak spravil.
STRELEC
10.11.05,19:10
Kto sa celodenne stará o dieťa do 6 rokov, mal by sa od 1.1.2004( aby mu štát platil poistné a aby sa mu to počítalo do dôchodku). Vymeriavaci zaklad je tam okolo 9000 Sk, z toho platí poistné štát iba ak je zaregistrovaný(prihlásený). Po treťom roku dieťata by mal doniesť kópiu rodného listu a čestné prehlásenie, že sa oň celodenne stará. Tí ktorí to neurobili, keď sa zaregistruju nech napíšu dátum vzniku poistenia deň do registračného listu deň narodenia dieťata( pred 1.1.2004 je to 1.1.2004) mali by to uznať aspoň ja som to tak spravil.Súhlas!
Len ešte poznámku: obdobným spôsobom sa "sporiteľmi" v II. pilieri stali prakticky všetky "spoluobčianky", ktoré sú prakticky večné poistenkyne štátu (resp. "spoluobčania", ak boli oni vedení na ÚPSVaR ako osoby starajúce sa o dieťa ...).
slimak
10.11.05,19:23
Nie všetky. Iba tie, ktoré neboli do 31.12.2004 (povinne zúčastnené osoby)ešte nikdy "socialne poistené". zaujímalo by ma v ktorej správcovskej sú od 1.1.2005 ak si sami nevybrali (to platí aj napr. o vojakoch ZVS).
STRELEC
10.11.05,19:40
Nie všetky. Iba tie, ktoré neboli do 31.12.2003 ešte nikdy "socialne poistené". zaujímalo by ma v ktorej správcovskej sú od 1.1.2004 ak si sami nevybrali (to platí aj napr. o vojakoch ZVS).Prešovsko - najaktívnejší v tomto smere boli sprostredkovatelia Allianz.
slimak
10.11.05,20:42
Opravil som môj predchádzajúci príspevok,lebo bol nepresný. Ja som myslel povinnne zúčastnených(§14 ods. 1, z. SDS), ktorí si nevybrali žiadnu DSS. Tím mala vybrať DSS sociálna poisťovňa ( tu sa možno mýlim, neviem nájsť paragraf) podľa kritérii. Myslím vybrať majú tú, ktorá ma najnižšie poplatky a ďalšie kritérium začiatočné písmeno názvu DSS malo byť skorej v abecede.
wisperka
11.11.05,07:48
Ahoj. Chcem sa opytat ako sa rata III.pilier zo mzdy....či z hrubej mzdy alebo z očistenej o odvody....prosim je to surne
STRELEC
11.11.05,08:01
Ahoj. Chcem sa opytat ako sa rata III.pilier zo mzdy....či z hrubej mzdy alebo z očistenej o odvody....prosim je to surne Neráta sa. Je to zrážka z čistej mzdy zamestnanca odosielaná na jeho účet v správcovskej spoločnosti.
Dod.: Prepáč.Bolo to nepresné. Viď nasl. Zrážky na III. pilier a prípadné príspevky zamestnávateľa máme len v Sk pevnou sumou mesačne.
Jozef Mihál
11.11.05,08:09
Ak sa podľa zmluvy počíta ako určité percento zo mzdy - napr. 3%-tá, tak sa počíta z hrubej mzdy.
wisperka
11.11.05,08:26
dakujem len v tom nemam uplne jasno. Tak napriklad ked ma zamestnanec HM 30000,- Sk a odvádza na DDS 1000,- sk mesačne tak mu budem počítať odvody len z 29 000,- Sk ?
Ked mu zamestnavatel neprisieva na to sporenie.!!!
surne prosim napiste mi
STRELEC
11.11.05,08:28
30000.......
wisperka
11.11.05,08:37
takže mu riadne spravim odvody aj dan a potom z čistej mzdy mu odratam tých 1000,- a to mu odvediem na učet do DDS?
Gal
06.12.05,01:21
Ahojte. mam otazku: Som sprostredkovatelom SDS od 4/2005 ( od 09/2005 aj zivnostnikom). Podla zakona som sa prihlasil do 30 dni na danovom urade (dostal som dič). Viem, ze mam podat danove priznanie B a mozem si odpocitat 25 % pausaulnu polozku. Platim ale nejake odvody (do socialnej, do zdravotnej, atd.)?

cital som prispevok "Spostredkovanie SDS nie je činnosťou SZČO ani podľa zákona 461/2003 o soc.poistení (viď § 5) ani podľa zákona 580/2004 o zdravotnom poistení (viď § 11 ods.4)." Ako tomu mam rozumiet?
zubo
06.12.05,06:23
Nie som úplne expert ale myslím, že do zdravotnej poisťovne platíte ako SZČO min 910 sk potom podáte na základe daňového priznania ročné zúčtovanie. a doplatíte (alebo aj nie) ZP. Čo sa týka SP záleží i od prímu ale to určite nájdete rozpísané v iných kapitolách.
Sprostredkovanie SDS sa nedalo považovať za sam. zár. činnosť do 1.9. 2005- záležalo však aj od druhu zmluvy s SDS. Je rozdiel obchodné zastupovanie a sprostredkovanie!!!!!Od tohto dátumu začal platiť i zákon o sprostredkovaní a vďaka nemu sa táto činnosť považuje za činnosť SZČO. Od 1.1. 2005-31.8.2005 bolo obdobie, ktoré pre sprostredkovateľa SDS zákon nijako nešpecifikoval.BOLA TO TAkÁ DIERA V ZÁKONE. :)
Ludmila1
06.12.05,10:10
Prosím Vás, čo okrem zaregistrovania sa na DÚ pre mňa ako sprostredkovateľa SDS z momentálne platných zákonov vyplýva
zubo
07.12.05,05:30
Všetko to čo pre SZČO- ZP a SP (záleží od toho odkedy máte živnost)
Natka
29.12.05,13:28
Popri trvalom prac.pomere som sprostredkovateľka II. dôchod.piliera. Môžem si dať do nákladov cestovné na manželovom aute, ktorý nie je podnikateľ?Môžem si zarátať aj cestovnú náhradu 6,20?
Pepa
29.12.05,14:20
Náklady "na prac. cesty" si môžeš dať do nákladov - základná náhrada je 6.20 + spotreba paliva /prepočítať koeficientom/- evidencia jázd /alebo cesťák/. Ale treba, aby bola zaplatená daň z MV.
misolga
29.12.05,15:46
mala by som otázku: je výhodné pre zamestnankyňu vo veku 44 rokov, od 01.01.2006 s hrubým príjmom cca 11.000,-Sk prestup do II.piliera?
STRELEC
29.12.05,15:55
mala by som otázku: je výhodné pre zamestnankyňu vo veku 44 rokov, od 01.01.2006 s hrubým príjmom cca 11.000,-Sk prestup do II.piliera? Z hľadiska výšky budúceho dôchodku asi ani nie. Aspoň tak tvrdia rôzne prepočty (aj hodnoverné sú len odhadom, "veštbou" budúceho vývoja).
Z hľadiska prípadného dedenia (prepáč:D ) je to rozhodne výhodné.
Možno by som sa rozhodol pre už pre dobrý pocit z toho, že niečo odišlo z bezodnej nádoby štátu, sociálky ... do súkromia.:)
kaktusy
07.02.06,08:07
Ahojte všetci poraďáci, ak by ste mali akékoľvek otázky ohľadom II. dôchodkového piliera tak sa kľudne na mňa môžete obrátiť, rada Vám odpoviem na akékoľvek otázočky :).

Teším sa :)

Veronica, prosím o odpoveď:
dôchodca ešte pracuje na HPP a robí sprostredkovateľa DDS, mal príjem z DDS 21 000 Sk, sám má uzatvorené životné poistenie.
A moja otázka: či si môže uplatniť odpočet 12 000 Sk ako odpočítateľnú položku na daňovníka?
Vďaka.:confused:
Alenocka
09.02.06,11:56
prosím o odpoveď.
v ročnom zúčtovaní môžem odrátať odpočítateľnú položku v bode 2
písm. c,d,e. Ako mi majú zamestnanci zdokladovať uplatnené príspevky na DDP,
alebo na účelové sporenie? A akú sumu tam ja ako mzdárka mám dať. Potrebujem si prefotiť ich zmluvu s DSS? Ide mi hlavne o tú sumu, kedže nie je
vo výške 12 000,- Sk a ja musím do ročného zúčtovania uviesť skutočné sumy.
Dakujem. Prosím o rýchlu odpoveď.
Chobot
09.02.06,12:03
prosím o odpoveď.
v ročnom zúčtovaní môžem odrátať odpočítateľnú položku v bode 2
písm. c,d,e. Ako mi majú zamestnanci zdokladovať uplatnené príspevky na DDP,
alebo na účelové sporenie? A akú sumu tam ja ako mzdárka mám dať. Potrebujem si prefotiť ich zmluvu s DSS? Ide mi hlavne o tú sumu, kedže nie je
vo výške 12 000,- Sk a ja musím do ročného zúčtovania uviesť skutočné sumy.
Dakujem. Prosím o rýchlu odpoveď.

mimotemy Ty sa pýtaš na III. pilier. Táto téma je zameraná na II. pilier. Nájdi si tému o DDS a tam pripoj otázku. Inak tieto veci už tu viackrát odzneli, takže ak si vyhľadáš podľa kľúčových slov témy DDS, príspevky, odpočítateľná položka, ... tam nájdeš aj odpovedeš na Tvoje otázky.
majtnerova
09.02.06,12:04
Ahoj Veronica, tak teda chcem sa ťa opýtať,ako to je so študentom vysokoškolákom.Je to pravda, že sa musí prihlásiť do II.piliera do 30.6.2006 a po tomto termíne už to nebude možné?Ďakujem za odpoveď
Zita4
09.02.06,15:32
Veronica, prosím o odpoveď:
dôchodca ešte pracuje na HPP a robí sprostredkovateľa DDS, mal príjem z DDS 21 000 Sk, sám má uzatvorené životné poistenie.
A moja otázka: či si môže uplatniť odpočet 12 000 Sk ako odpočítateľnú položku na daňovníka?
Vďaka.:confused:
Môže si uplatniť takisto, ako všetci ostatní maximálne 12 000 Sk na DDS, účelové sporenie a životné poistenie preukázateľne zaplatené v roku 2005. Musia spĺňa podmienky zákona o dani z príjmov (min. 10 rokov sporenia a 55 rokov veku pri plnení). Asi takto v krátkosti ;).
Zita4
09.02.06,15:36
Ahoj Veronica, tak teda chcem sa ťa opýtať,ako to je so študentom vysokoškolákom.Je to pravda, že sa musí prihlásiť do II.piliera do 30.6.2006 a po tomto termíne už to nebude možné?Ďakujem za odpoveď
Keďže študent ešte nie je povinne poistený v SP, nemusí dodržať termín 30.6.2006. Prihlási sa vtedy, keď sa zamestná alebo bude SZČO, teda bude si platiť soc. poistenie.
Osmijanko
09.03.06,21:16
Veronica, dcéra skončila VŠ 06/2005, od 11/2005 je SZČO a povinnosť platiť odvody do SP jej pravdepodobne vznikne až od 1.7.2007. Dokedy musí uzatvoriť zmluvu o vstupe do II. piliera dôchodkového sporenia? Ak do 30.6.2006, znamená to, že musí kvôli tomu platiť dobrovoľne príspevky do SP? Koľko mesiacov a v akej výške? Ďakujem.
Jozef Mihál
09.03.06,22:48
mimotemy Obávam sa, že Veronica zrejme vrátila licenciu sprostredkovateľa a súčasne sa rozkamarátila s Poradou...Takže asi Vám už neodpovie.(http://www.porada.sk/member.php?u=4598)
Osmijanko
10.03.06,04:51
Ďakujem za upozornenie, myslím, že DSS-ky majú bezpatnú telefónnu linku a tak to využijem. Všetkým pekný deň.
elenka
10.03.06,07:14
Veronica, dcéra skončila VŠ 06/2005, od 11/2005 je SZČO a povinnosť platiť odvody do SP jej pravdepodobne vznikne až od 1.7.2007. Dokedy musí uzatvoriť zmluvu o vstupe do II. piliera dôchodkového sporenia? Ak do 30.6.2006, znamená to, že musí kvôli tomu platiť dobrovoľne príspevky do SP? Koľko mesiacov a v akej výške? Ďakujem.

Osmijanko,
práve dnes ráno som tu mala pani z DSS a v krátkosti ma informovala o všetkých možnostiach a teda aj o tej ako sa Ty pýtaš : SZČO sa dobrovolne prihlási v SP, uzatvorí zmluvu s DSS, počká, kým SP zmluvu zaregistruje a odhlási sa z dobrovoľného platenia. Bude ju to niečo stáť, ale vraj to stojí za to, lebo už bude zaregistrovaná pre II. pilier.

Pekný deň
Osmijanko
17.03.06,04:38
Elenka,
ďakujem pekne. Urobíme, ako píšeš.
Všetkým pekný deň.
evae
04.04.06,11:08
chcem sa spytat, ked je niekto studentom rok 2004/2005 , v roku 2005 skoncil. doteraz bol nezamestnany a od 1.4.2006 ma pracovnu zmluvu, prvy krat. musi sa nahlasit do II. piliera? asi ano, vsak?
Tweety
04.04.06,11:09
chcem sa spytat, ked je niekto studentom rok 2004/2005 , v roku 2005 skoncil. doteraz bol nezamestnany a od 1.4.2006 ma pracovnu zmluvu, prvy krat. musi sa nahlasit do II. piliera? asi ano, vsak? Teraz si ešte môže vybrať správcu, mal by sa prihlásiť.
evae
04.04.06,11:12
dakujem, som sa to snazila najst aj na stranke www.dochodok.gov.sk (http://www.dochodok.gov.sk) ale tam je len v skratke a nebola som si ista ci som to pochopila spravne.
Miriam.x
04.04.06,11:16
chcem sa spytat, ked je niekto studentom rok 2004/2005 , v roku 2005 skoncil. doteraz bol nezamestnany a od 1.4.2006 ma pracovnu zmluvu, prvy krat. musi sa nahlasit do II. piliera? asi ano, vsak?
Pre teba to ešte nie je povinné sa prihlásiť, ale keď tak neurobíš do 30.06.06 už sa potom nebudeš môcť.
Dann
27.04.06,05:25
Ahoj Veronika. Niekde som čítal, že ten kto nebol zamestnaný od 1.1.2005 do 30.6.2006, bude mať možnosť vstúpiť do druhého piliera aj po 30.6.2006. Ak teda pracujem v ČR už 5 rokov, čiže nie na Slovensku, a chcem sa zapojiť do druhého piliera na Slovensku, môžem tak urobiť aj po 30.6.2006? Ďakujem
Viera123
27.04.06,05:32
Ahoj Veronika. Niekde som čítal, že ten kto nebol zamestnaný od 1.1.2005 do 30.6.2006, bude mať možnosť vstúpiť do druhého piliera aj po 30.6.2006. Ak teda pracujem v ČR už 5 rokov, čiže nie na Slovensku, a chcem sa zapojiť do druhého piliera na Slovensku, môžem tak urobiť aj po 30.6.2006? Ďakujem
No nie som síce Veronika, iba Viera :pale odpoviem ti. Ak pracuješ v Čechách, (čiže na Slovensku nie si evidovaný na úrade práce. Aj dobrovoľne nezamestnaní majú možnosť vstupu len do 30. 6. 2006.), môžeš sa do II. piliera zapojiť len do 30. 6. 2006.
Čiže je potrebné, ak chceš vstúpiť, prihlásiť sa ako dobrovoľne poistená osoba do Sociálnej poisťovne, zaplatiť príspevok minimálne na jeden mesiac (je to necelých 2000 Sk), uzavrieť zmluvu s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou a keď ťa Sociálna poisťovňa zaregistruje, môžeš sa u SJP odhlásiť. Potom už nezáleží ako dlho budeš preč, v II. pilieri si zapojený. Aby si mal nárok na dôchodok, musíš však splniť podmienku prispievania 10 rokov, ale to myslím už odznelo aj v predch. príspevkoch.
Lilu1
28.04.06,06:24
Ahoj veronica,

ja mam takýto prípad. Dcéra kolegyne študuje v zahraničí. Robí si doktorantské štúdium vo Viedni. /1.VŠ ukončila na Slovensku/ Čo v jej prípade so vstupom do II.piliera SDS? Ona je vlastne osoba, ktorá ešte študuje a nebola zamestnaná nikde. Môže alebo sa musí aj ona prihlásiť do Sociálnej poisťovne ako samoplatca do 30.06.2006, alebo to urobí až keď sa zamestná tu u nás na Slovensku? A čo v prípade ak ostane pracovať v zahraničí? Vôbec aké sú z jej strany povinnosti?
Ďakujem za odpoveď.
ajobs
28.04.06,06:51
Ahoj veronica,

ja mam takýto prípad. Dcéra kolegyne študuje v zahraničí. Robí si doktorantské štúdium vo Viedni. /1.VŠ ukončila na Slovensku/ Čo v jej prípade so vstupom do II.piliera SDS? Ona je vlastne osoba, ktorá ešte študuje a nebola zamestnaná nikde. Môže alebo sa musí aj ona prihlásiť do Sociálnej poisťovne ako samoplatca do 30.06.2006, alebo to urobí až keď sa zamestná tu u nás na Slovensku? A čo v prípade ak ostane pracovať v zahraničí? Vôbec aké sú z jej strany povinnosti?
Ďakujem za odpoveď.

mimotemy Neviem, čo všetci máte s tou veronicou ???:eek: mimotemy

ale teraz k jadru veci: tak ako píše Viera123 vy vyššie uvedenom príspevku, musí sa rozhodnúť do 30.6.2006 (pretože už predtým bola zapojená v sociálnom poistení-aj keď o tom nevie, keď študovala na strednej škole - to platilo do 31.12.2003). Ak ostane v zahraničí, potom nemá zmysel sa prihlasovať do akéhokoľvek slovenského dôchodkového systému.:eek: :confused:
bendži
28.04.06,06:57
mimotemy Neviem, čo všetci máte s tou veronicou ???:eek: mimotemy

ale teraz k jadru veci: tak ako píše Viera123 vy vyššie uvedenom príspevku, musí sa rozhodnúť do 30.6.2006 (pretože už predtým bola zapojená v sociálnom poistení-aj keď o tom nevie, keď študovala na strednej škole - to platilo do 31.12.2003). Ak ostane v zahraničí, potom nemá zmysel sa prihlasovať do akéhokoľvek slovenského dôchodkového systému.:eek: :confused:

Znamená to teda, že aj napríklad terajší vysokoškoláci, ktorí už do r. 2003 boli na strednej škole, sa musia do 30.6. rozhodnúť? Môj brat bol na strednej od r. 2000 do 2005, teraz je prvák na VŠ. Bola som presvedčená, že sa bude musieť zapojiť až pri nástupe do zamestnania. No teraz neviem...:confused:
Viera123
28.04.06,06:58
Znamená to teda, že aj napríklad terajší vysokoškoláci, ktorí už do r. 2003 boli na strednej škole, sa musia do 30.6. rozhodnúť? Môj brat bol na strednej od r. 2000 do 2005, teraz je prvák na VŠ. Bola som presvedčená, že sa bude musieť zapojiť až pri nástupe do zamestnania. No teraz neviem...:confused:
Nie, on sa môže rozhodnúť o vstupe do II. piliera do 30 dní po nástupe do zamestnania.
Lilu1
28.04.06,07:05
mimotemy Neviem, čo všetci máte s tou veronicou ???:eek: mimotemy

ale teraz k jadru veci: tak ako píše Viera123 vy vyššie uvedenom príspevku, musí sa rozhodnúť do 30.6.2006 (pretože už predtým bola zapojená v sociálnom poistení-aj keď o tom nevie, keď študovala na strednej škole - to platilo do 31.12.2003). Ak ostane v zahraničí, potom nemá zmysel sa prihlasovať do akéhokoľvek slovenského dôchodkového systému.:eek: :confused:

Ahoj ajobs,
nevedela som ze veronicu "vykopli" z porady. Až po zaslaní môjho príspevku som si prečítala zaujímavý a vtipný príspevok od p. Mihála kde píše, že sa obáva toho že veronica zrejme vrátila licenciu sprostredkovateľa a že sa rozkamarátila s poradou.
Ale zato Ti ďakujem za odpoveď.
Viera123
28.04.06,07:12
mimotemy Neviem, čo všetci máte s tou veronicou ???:eek: mimotemy

ale teraz k jadru veci: tak ako píše Viera123 vy vyššie uvedenom príspevku, musí sa rozhodnúť do 30.6.2006 (pretože už predtým bola zapojená v sociálnom poistení-aj keď o tom nevie, keď študovala na strednej škole - to platilo do 31.12.2003). Ak ostane v zahraničí, potom nemá zmysel sa prihlasovať do akéhokoľvek slovenského dôchodkového systému.:eek: :confused:
Súhlasím s ajobs, ale ak by sme tvoju otázku chápali len ako: "Čo keď sa rozhodne zostať v zahraničí", čiže ešte nevie, čo urobí v budúcnosti, odpovede by si našiel v predch. príspevkoch... ak nesplní podmienku prispievania 10 rokov (ak sa jej bude dariť v zahraničí, môže byť aj dobrovoľne poistená a sama si prispievať na svoj dôchodok :-), jej peniaze po smrti zdedia dedičia. Nevyplývajú jej žiadne mimoriadne povinnosti.
Viera123
29.04.06,11:30
Nie je to tak, tí poistenci (alebo potenciálni sporitelia) SDS, ktorí už boli zúčastnení na dôchodkovom zabezpečení do roka roka 2003 (teda aj dnešní študenti VŠ a končiaci študenti na SŠ) podľa predchádzajúcich predpisov o soc. zabezpečení, musia sa rozhodnúť do 30.6.2006.
Ajobs, v tomto ťa nepodporím, nie je to tak, súčasní študenti majú na rozhodnutie termín 30 dní po vstupe do zamestnania. Over si to, v tomto pravdu, žiaľ nemáš.
Trochu si si to poplietol s tým, že sa môžu dobrovoľne rozhodnúť, či do II. piliera pôjdu, či nie. Lebo študenti, ktorí ešte neboli zaregistrovaní v soc. poisťovni, to sú v súčasnosti cca II. či III. stredných škôl /podľa toho či chodia na 8 ročné gymn. alebo nie) musia do II. piliera vstúpiť, pre nich je to povinné.
janask
29.04.06,12:46
Ajobs, v tomto ťa nepodporím, nie je to tak, súčasní študenti majú na rozhodnutie termín 30 dní po vstupe do zamestnania. Over si to, v tomto pravdu, žiaľ nemáš.
Trochu si si to poplietol s tým, že sa môžu dobrovoľne rozhodnúť, či do II. piliera pôjdu, či nie. Lebo študenti, ktorí ešte neboli zaregistrovaní v soc. poisťovni, to sú v súčasnosti cca II. či III. stredných škôl /podľa toho či chodia na 8 ročné gymn. alebo nie) musia do II. piliera vstúpiť, pre nich je to povinné.

Plne súhlasím , len chcem doplniť : terajší maturanti, ktorí nebudú chcieť pokračovať na VŠ a končiaci vysokoškoláci , na to , aby mohli vstúpiť do II.piliera po nástupe do zamestnania, musia byť od 1.7.2006 vedení na Úrade práce alebo byť dobrovoľne poistení a táto doba im musí naväzovať na nový pracovný pomer po 1.7.2006. Ak totižto vysokoškolák skončí do 30.6.2006 , bude si užívať prázdniny, bude mať nejakú brigádu na Dohodu, vykašle sa na evidenciu na Úr.práce, a zamestnal by sa od 1.9.2006 , nebude mať možnosť vstúpiť do II.piliera.
Neviem či som to napísala zrozumiteľne.
Žarnov
29.04.06,13:00
Ahojte všetci poraďáci, ak by ste mali akékoľvek otázky ohľadom II. dôchodkového piliera tak sa kľudne na mňa môžete obrátiť, rada Vám odpoviem na akékoľvek otázočky :).

Teším sa :)
Dobrý deň, mám na Vás 2 také špeciálne otázky, na ktoré som nikde nenašla odpoveď:
1./ Môj 25-ročný syn pracoval do 30.9.2005 potom bol 3 mesiace nezamestnaný a v januári odišiel do Londýna, zatiaľ pracuje len príležitostne a chce vstúpiť do 2.piliera. Ak som dobre rozumela z predchádzajúcich príspevkov, musí sa prihlásiť do SP ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba, zaplatiť za 1 mesiac odvody, uzavrieť s DSS zmluvu o 2.pilieri a po mesiaci sa odhlásiť zo Soc.poisťovne po zaregistrovaní zmluvy?
2./ Podobný prípad, len dotyčný nepríde do 30.6. z Anglicka domov a je tam legálne zamestnaný. Dá sa zmluva s DSS uzavrieť aj cez internet, príp.zaslať poštou?
Viera123
29.04.06,13:18
Dobrý deň, mám na Vás 2 také špeciálne otázky, na ktoré som nikde nenašla odpoveď:
1./ Môj 25-ročný syn pracoval do 30.9.2005 potom bol 3 mesiace nezamestnaný a v januári odišiel do Londýna, zatiaľ pracuje len príležitostne a chce vstúpiť do 2.piliera. Ak som dobre rozumela z predchádzajúcich príspevkov, musí sa prihlásiť do SP ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba, zaplatiť za 1 mesiac odvody, uzavrieť s DSS zmluvu o 2.pilieri a po mesiaci sa odhlásiť zo Soc.poisťovne po zaregistrovaní zmluvy?
2./ Podobný prípad, len dotyčný nepríde do 30.6. z Anglicka domov a je tam legálne zamestnaný. Dá sa zmluva s DSS uzavrieť aj cez internet, príp.zaslať poštou? V prvom prípade, je to tak ako píšeš, až na to, že to nemusí byť len jeden mesiac. Sociálnej poisťovni to niekedy trvá dlhšie, než zmluvu akceptuje, môže to byť aj dva, či tri mesiace, čiže treba počkať na akceptáciu zmluvy a potom sa odhlásiť.
V tom druhom prípade, myslím, že by to šlo, nie internetom, ale poštou. Musel by mu niekto poslať zmluvu, on by ju podpísal a poslal naspäť (aj keď licenciovaný sprostredkovateľ by mal overiť údaje totožnosti podľa OP :rolleyes: ) a dotyčného by musel niekto prihlásiť do Sociálnej poisťovne a potom odhlásiť.
janask
29.04.06,13:22
Dobrý deň, mám na Vás 2 také špeciálne otázky, na ktoré som nikde nenašla odpoveď:
1./ Môj 25-ročný syn pracoval do 30.9.2005 potom bol 3 mesiace nezamestnaný a v januári odišiel do Londýna, zatiaľ pracuje len príležitostne a chce vstúpiť do 2.piliera. Ak som dobre rozumela z predchádzajúcich príspevkov, musí sa prihlásiť do SP ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba, zaplatiť za 1 mesiac odvody, uzavrieť s DSS zmluvu o 2.pilieri a po mesiaci sa odhlásiť zo Soc.poisťovne po zaregistrovaní zmluvy?
2./ Podobný prípad, len dotyčný nepríde do 30.6. z Anglicka domov a je tam legálne zamestnaný. Dá sa zmluva s DSS uzavrieť aj cez internet, príp.zaslať poštou?


ad 1/ odporučila by som byt dobrovolne prihlasena 2 mesiace , lebo SP ma 30 dni na to aby zmluvu akceptovala a mohlo by sa stat, ze ak sa po jednom mesiaci odhlasite, zmluva s DSS nebude SP akceptovana, tym padom ste nevstupili do II.piliera.
ad 2/ Zmluva s DSS cez internet sa neda uzavriet, postou sa da zaslat. Spojte sa s niektorou pobockou DSS / alebo sprostredkovatelom / .
Žarnov
29.04.06,13:27
ďakujem za promptnú odpoveď, len by som sa ešte chcela spýtať, či až do akceptácie zmluvy v SP treba platiť tie odvody- starobné dôchodkové poistenie a do rezervného fondu solidarity z minim.vymer.základu 6900 Sk?
Viera123
29.04.06,13:29
ďakujem za promptnú odpoveď, len by som sa ešte chcela spýtať, či až do akceptácie zmluvy v SP treba platiť tie odvody- starobné dôchodkové poistenie a do rezervného fondu solidarity z minim.vymer.základu 6900 Sk?
Áno, samozrejme, odvody sa musia zaplatiť za celé to obdobie.
Rehi
29.04.06,14:05
chcem ťa poprosiť o radu.Mám 42 rokov a neviem či sa mám prihlásiť do II.piliera.Môžeš mi poradiť?
Viera123
29.04.06,14:28
chcem ťa poprosiť o radu.Mám 42 rokov a neviem či sa mám prihlásiť do II.piliera.Môžeš mi poradiť?
Do dôchodku máš minimálne 20 rokov. Za tú dobu sa tvoje peniaze môžu investovaním zhodnotiť podstatne viac, ako zotrvávaním v I. pilieri (nakoľko tu sa nezhodnocujú, ale sú hneď vyplácané súčasným dôchodcom, čiže keď pôjdeš do dôchodku dostaneš toľko, na koľko bude štát mať, samozrejme s prihliadnutím na tvoj plat, atď.). Veľkou a jednoznačnou výhodou, hlavne pre tých, ktorí si myslia, že sa im do II. piliera vstúpiť neoplatí kvôli "vysokému veku" je to, že peniaze sú dediteľné. Čiže tie peniaze, ktoré ty (ak si SZČO) alebo tv. zamestnávateľ odvedie do Sociálnej poisťovne, sa na kapitálových trhoch budú zhodnocovať a v prípade, že by sa ti počas sporenia niečo stalo, vyplatia sa tým osobám, ktoré si uvedieš v zmluve. Keď začneš poberať dôchodok, tak aj časť peňazí, ktoré nepoužiješ na vyplácanie svojho dôchodku, sú dediteľné.

Je ťažké jednoznačne odpovedať, každý má na to iný názor.
Ale ten môj je - vstúpiť.
Zita4
29.04.06,15:01
Ja som z týchto istých dôvodov vstúpila vo veku 45 rokov, pretože neviem, ako sa bude o tých 20 rokov počítať dôchodok z I. piliera (nebude dostatok finančných prostriedkov). Ak sa nedožijem dôchodku, peniaze zdedia moje deti.
ajobs
29.04.06,20:13
Ajobs, v tomto ťa nepodporím, nie je to tak, súčasní študenti majú na rozhodnutie termín 30 dní po vstupe do zamestnania. Over si to, v tomto pravdu, žiaľ nemáš.
Trochu si si to poplietol s tým, že sa môžu dobrovoľne rozhodnúť, či do II. piliera pôjdu, či nie. Lebo študenti, ktorí ešte neboli zaregistrovaní v soc. poisťovni, to sú v súčasnosti cca II. či III. stredných škôl /podľa toho či chodia na 8 ročné gymn. alebo nie) musia do II. piliera vstúpiť, pre nich je to povinné.

Máš pravdu, mažem predchádzajúci príspevok, aby nebol zavádzajúci.:) :cool:
Viera123
29.04.06,22:10
Máš pravdu, mažem predchádzajúci príspevok, aby nebol zavádzajúci.:) :cool:
Ok, každý sa môžeme pomýliť, veď sme len ľudia...
helas
08.05.06,10:14
Čítam tu čítam a chcem sa uistiť.
Môj syn je evidovaný na ÚP, po skončení školy ešte nikde nepracoval,
do II.piliera musí vstúpiť do 30.6.2006,musí byť dobrovoľným platcom v Soc.
poisťovni ?
Zita4
08.05.06,10:25
Čítam tu čítam a chcem sa uistiť.
Môj syn je evidovaný na ÚP, po skončení školy ešte nikde nepracoval,
do II.piliera musí vstúpiť do 30.6.2006,musí byť dobrovoľným platcom v Soc.
poisťovni ?
Ak nebol ani jeden deň dobrovoľne nezamestnaný, môže vstúpiť do II. piliera až do 30 dní po uzatvorení pracovnej zmluvy. Inak by to musel stihnúť do 30. 6. 2006 (stať sa dobrovoľným platiteľom alebo sa zamestnať).
Marína
08.05.06,10:32
helas
08.05.06,10:41
Ďakujem

Hela
Jennys
09.05.06,08:29
Ahoj Veronica alebo ktokoľvek, kto sa v tomto vyzná....!

čo sa týka dôchodkov mám v tom dosť chaos, tak budem rada, ak mi niekto poradíte. Od 2004 som SZČO a povinné odvody som si zatiaľ ani platiť nemusela. Lenže od tohto roku v júli si už budem musieť platiť aj ja. Tak sa chcem spýtať či sa mi oplatí uzatvoriť zmluvu na II.pilier dôchodkového lebo vraj je to tak, že časť budem platiť so Sociálnej a časť mi pôjde do spoločnosti kde si to uzatvorím. Ako to teda je a ako si to mám vybaviť, teda ako mám postupovať? Už je asi aj najvyšší čas, ale doteraz som si myslela, že to nebudem potrebovať keďže som SZČO ale takto nad tým začínam uvažovať. Ďakujem za každú odpoveď.
Viera123
09.05.06,09:10
Ahoj Veronica alebo ktokoľvek, kto sa v tomto vyzná....!

čo sa týka dôchodkov mám v tom dosť chaos, tak budem rada, ak mi niekto poradíte. Od 2004 som SZČO a povinné odvody som si zatiaľ ani platiť nemusela. Lenže od tohto roku v júli si už budem musieť platiť aj ja. Tak sa chcem spýtať či sa mi oplatí uzatvoriť zmluvu na II.pilier dôchodkového lebo vraj je to tak, že časť budem platiť so Sociálnej a časť mi pôjde do spoločnosti kde si to uzatvorím. Ako to teda je a ako si to mám vybaviť, teda ako mám postupovať? Už je asi aj najvyšší čas, ale doteraz som si myslela, že to nebudem potrebovať keďže som SZČO ale takto nad tým začínam uvažovať. Ďakujem za každú odpoveď. Milá Jennys, keďže si si odvody ako SZČO neplatila, neznamená to, že dôchodok nebudeš potrebovať. :)
Či sa ti oplatí vstúpiť do II. piliera? Musíš napísať svoj vek, pretože vek hrá veľmi podstatnú časť mojej odpovede.
Myslím, že to nie je podstatné, či si živnostník alebo zamestnanec. Pretože práve z tv. odvodov, či ako živnostníka, či ako zamestnanca, sa ti počíta aj tvoj dôchodkový bod v budúcnosti. Preto sa čudujem, že si o vstupe neuvažovala. II. pilier je možnosťou, ako sa aj sama pričiniť o to, aby peniaze na dôchodku boli vyššie, teda prichádzali aj zo Sociálnej poisťovne aj z II. piliera - cez komerčnú poisťovňu, ktorá ti tvoj dôchodok bude vyplácať. Dôchodková správcovská spoločnosť (DSS) bude tvoje peniaze investovať, a po splnení podmienok na získanie dôchodku tv. peniaze presunie na základe tv. pokynu do komerčnej poisťovne, a až tá bude dôchodok vyplácať.
Ale konkrétnejšie.
Najvyšší čas teda naozaj je. Keďže si v Sociálnej poisťovni neni prihlásená, prihlás sa čo najskôr, a už teraz zaplať príspevok, ktorý činí cca 1900 sk. Následne uzatvor zmluvu s DSS. Po akceptácii tv. zmluvy sa v sociálnej poisťovni môžeš odhlásiť. Ale keďže píšeš, že od 1.7.2006 budeš musieť platiť odvody aj ty, tak sa vlastne odhlasovať nemusíš. Peniaze, ktoré začneš posielať do SP sa ti budú deliť a časť z nich odíde na tvoj účet.
Hanka
09.05.06,09:42
...vie mi niekto poradit ako je to s invalidnymi dochodcami a s II. pilierom?
Invalid má momentalne 25 rokov.
Viera123
09.05.06,09:56
Ten invalid je čiastočný, či trvalý invalid, pracuje, či je SZČO?
Danabard
09.05.06,10:35
Trvalý invalid sa nemôže prihlásiť do II. piliera.
Hanka
09.05.06,10:44
invalid mom. nepracuje, nie je ani SZCO.
aktaK
09.05.06,11:03
Milá Jennys, keďže si si odvody ako SZČO neplatila, neznamená to, že dôchodok nebudeš potrebovať.
Či sa ti oplatí vstúpiť do II. piliera? Musíš napísať svoj vek, pretože vek hrá veľmi podstatnú časť mojej odpovede.
Myslím, že to nie je podstatné, či si živnostník alebo zamestnanec. Pretože práve z tv. odvodov, či ako živnostníka, či ako zamestnanca, sa ti počíta aj tvoj dôchodkový bod v budúcnosti. Preto sa čudujem, že si o vstupe neuvažovala. II. pilier je možnosťou, ako sa aj sama pričiniť o to, aby peniaze na dôchodku boli vyššie, teda prichádzali aj zo Sociálnej poisťovne aj z II. piliera - cez komerčnú poisťovňu, ktorá ti tvoj dôchodok bude vyplácať. Dôchodková správcovská spoločnosť (DSS) bude tvoje peniaze investovať, a po splnení podmienok na získanie dôchodku tv. peniaze presunie na základe tv. pokynu do komerčnej poisťovne, a až tá bude dôchodok vyplácať.
Ale konkrétnejšie.
Najvyšší čas teda naozaj je. Keďže si v Sociálnej poisťovni neni prihlásená, prihlás sa čo najskôr, a už teraz zaplať príspevok, ktorý činí cca 1900 sk. Následne uzatvor zmluvu s DSS. Po akceptácii tv. zmluvy sa v sociálnej poisťovni môžeš odhlásiť. Ale keďže píšeš, že od 1.7.2006 budeš musieť platiť odvody aj ty, tak sa vlastne odhlasovať nemusíš. Peniaze, ktoré začneš posielať do SP sa ti budú deliť a časť z nich odíde na tvoj účet.
__________________

Viera
Ten, kto premiestnil horu, začal svoju prácu tak, že zodvihol malé kamienky...


Mojtyboze, o aky prispevok 1900 Sk sa to jedná?
Totiž som presne taky isty pripad, prave sa prihlasujem do 2.piliera, zajtra idem odniest do SP moj vypis z DP za rok 2005 ako povinny platitel ale az od 1.7.2006.
Prosim o sirsie objasnenie, nakolko mam financneho poradcu, velmi zbehleho pana z Banskej Bystrice a ten tvrdi, ze nespajaju sa mi s tym ziadne ine povinnosti, resp. zavazky:confused: :confused: :confused:
Miriam.x
09.05.06,11:09
Mojtyboze, o aky prispevok 1900 Sk sa to jedná?
Totiž som presne taky isty pripad, prave sa prihlasujem do 2.piliera, zajtra idem odniest do SP moj vypis z DP za rok 2005 ako povinny platitel ale az od 1.7.2006.
Prosim o sirsie objasnenie, nakolko mam financneho poradcu, velmi zbehleho pana z Banskej Bystrice a ten tvrdi, ze nespajaju sa mi s tym ziadne ine povinnosti, resp. zavazky:confused: :confused: :confused:
Ide o odvody, ktoré zaplatíš ako dobrovoľný platca do SP, keďže povinne budeš prihlásená až od 1.7., tak k tomu aby si mohla vstúpiť do II. piliera (len do 30.6.2006) sa musíš ešte pred týmto termínom prihlásiť ako dobrovoľný platca.
aktaK
09.05.06,11:20
No takto, aby sme sa rozumeli, ja mam 36 rokov a poistena som v minulosti uz bola, teda naposledy za január 2005 este ako zamestnanec, no a odvtedy nic.

Takze kedze sa nad tým zamyslim, asi nie som uplne ten istý prípad ako Jenys?
Takze som, alebo nie som?
Respektive oplati sa i mne migrovat do II.piliera? Aby ho porantalo.
Viera123
09.05.06,11:22
Trvalý invalid sa nemôže prihlásiť do II. piliera.
Môže ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba.
Miriam.x
09.05.06,11:27
No takto, aby sme sa rozumeli, ja mam 36 rokov a poistena som v minulosti uz bola, teda naposledy za január 2005 este ako zamestnanec, no a odvtedy nic.

Takze kedze sa nad tým zamyslim, asi nie som uplne ten istý prípad ako Jenys?
Takze som, alebo nie som?
Respektive oplati sa i mne migrovat do II.piliera? Aby ho porantalo.
Nezáleži na tom, či si už bola poistená alebo nie. K tomu aby si vstúpila do II. piliera žiaľ nemáš inú možnosť len sa dobrovoľne prihlásiť min. na jeden mesiac.
A či sa ti to oplatí alebo nie, to si musíš premyslieť sama. Bolo tu toho už dosť písané o tejto téme, skús si to pozrieť.
Čo sa týka veku - tak jednoznačne áno, ale ako som spomínala, je to na tebe.:)
Viera123
09.05.06,11:28
No takto, aby sme sa rozumeli, ja mam 36 rokov a poistena som v minulosti uz bola, teda naposledy za január 2005 este ako zamestnanec, no a odvtedy nic.

Takze kedze sa nad tým zamyslim, asi nie som uplne ten istý prípad ako Jenys?
Takze som, alebo nie som?
Respektive oplati sa i mne migrovat do II.piliera? Aby ho porantalo.
V podstate použiješ ten istý postup ako Jennys, tiež máš na rozhodnutie len čas do 30.6.2006. Podľa mňa jednoznačne áno - oplatí. Buď rada, že je, (II.pilier) pretože štát by ti možno za nejakých 25-30 rokov nemal čo dať...:confused:
Keďže si SZČO musíš si na svoj dôchodok prispievať sama, tak či tak... Čiže tvoje odvody sa budú deliť, z 18 % ktoré odchádzajú na dôchodkové poistenie sa 9 % odvedie na tvoj účet. Nijaké iné záväzky to neobnáša.
aktaK
09.05.06,11:37
To znamena, ze pokial nebudem mat zaplatenu nejaku tu ciastku este pred 1.7. , neprejde mi moja ziadost do 2.piliera?
A co s tou horou romov(aby som nikoho neurazila, takze trvalo nepracujucich romov) a kde koho, co si 10, 15 rokov neodvadzali do SP a zaroven podpisali zmluvy na 2.pilier, im sa zmluvy anuluju?
A ved aj sprostredkovatelia za nich uz zinkasovali odmeny...?
Zita4
09.05.06,11:54
To znamena, ze pokial nebudem mat zaplatenu nejaku tu ciastku este pred 1.7. , neprejde mi moja ziadost do 2.piliera?
A co s tou horou romov(aby som nikoho neurazila, takze trvalo nepracujucich romov) a kde koho, co si 10, 15 rokov neodvadzali do SP a zaroven podpisali zmluvy na 2.pilier, im sa zmluvy anuluju?
A ved aj sprostredkovatelia za nich uz zinkasovali odmeny...?
Odmenu za sprostredkovanie mohli zinkasovať len u tých, ktorým Sociálna poisťovňa zaregistrovala zmluvu, t.zn. len tým, ktorí sú poistení v SP hocijakou formou.
Viera123
09.05.06,12:00
To znamena, ze pokial nebudem mat zaplatenu nejaku tu ciastku este pred 1.7. , neprejde mi moja ziadost do 2.piliera?
A co s tou horou romov(aby som nikoho neurazila, takze trvalo nepracujucich romov) a kde koho, co si 10, 15 rokov neodvadzali do SP a zaroven podpisali zmluvy na 2.pilier, im sa zmluvy anuluju?
A ved aj sprostredkovatelia za nich uz zinkasovali odmeny...?
Neriskovala by som to, nikto nevie, ako to bude sociálka posudzovať v tomto hraničiacom - prelínajúcom sa termíne, nechávať to na poslednú chvíľu nepokladám za najlepšie riešenie. Pokiaľ nezaplatíš, sociálka nemá čo odviesť do II. piliera.
Nandrolon
09.05.06,12:18
dokedy mozem vstupit do II. piliera??? do 31.6.06 ???
Hanka
09.05.06,12:26
Môže ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba.
a co sa stane, ked sa neprihlasi ako dobrovolne poistena osoba a jeho zdravotny stav sa tak upravi ze o 2,3.......10 rokov bude moct pracovat? To uz nebude mat sancu na II.pilier?
Zita4
09.05.06,12:32
dokedy mozem vstupit do II. piliera??? do 31.6.06 ???
Ak si zamestnaný alebo SZČO, len do 30.6.2006. Potom sa to už nebude dať.
Viera123
09.05.06,13:15
a co sa stane, ked sa neprihlasi ako dobrovolne poistena osoba a jeho zdravotny stav sa tak upravi ze o 2,3.......10 rokov bude moct pracovat? To uz nebude mat sancu na II.pilier?
Nebude mať šancu vstúpiť do II. piliera. Preto nech pouvažuje nad vstupom ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba. To isté sa týka aj silových rezortov, tiež, keďže oni majú osobitný dôchodkový systém, môžu o vstupe do II. piliera uvažovať len do 30.6.2006 ako dobrovoľne dôchodkovo poistené osoby, pretože ak o pár rokov prestanú pracovať v silovom rezorte, a budú chcieť vstúpiť do II. piliera, už nebudú mať tú šancu... Zákon je zatiaľ taký.
jholubok
09.05.06,16:14
Dobrý deň,
chcem sa opýtať ako mám postupovať, keď som zamestnancom št. sfery(policajt) a doteraz sme nemohli byť v 2 piliery a teraz sa mame niejako zaregistrovať a potom hneď zrušiť. Čo ma to bude stáť a ako mám postupovať. Ďakujem
Viera123
09.05.06,17:36
Dobrý deň,
chcem sa opýtať ako mám postupovať, keď som zamestnancom št. sfery(policajt) a doteraz sme nemohli byť v 2 piliery a teraz sa mame niejako zaregistrovať a potom hneď zrušiť. Čo ma to bude stáť a ako mám postupovať. Ďakujem
Ahoj, presne som to popisovala v prispevku nad tým tvojím. Musíš sa zaregistrovať v Sociálnej poisťovni ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a zaplatiť príspevok cca 1900 sk. Uzatvoriť zmluvu s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou. Po akceptácii zmluvy, sa odhlásiš zo Sociálnej poisťovne..Treba počkať až na akceptáciu, niekedy to môžu byť aj dva príspevky...
ajobs
09.05.06,19:19
Ahoj, presne som to popisovala v prispevku nad tým tvojím. Musíš sa zaregistrovať v Sociálnej poisťovni ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a zaplatiť príspevok cca 1900 sk. Uzatvoriť zmluvu s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou. Po akceptácii zmluvy, sa odhlásiš zo Sociálnej poisťovne..Treba počkať až na akceptáciu, niekedy to môžu byť aj dva príspevky...

Niekedy aj 3 príspevky, ale to musíš zvážiť sám.
Zita4
09.05.06,20:15
Prepásla som zmenu v zákone? Veď policajti nemôžu vstupovať do II. piliera, oni majú iné sociálne zabezpečenie. (Na skúškach to ešte bolo tak.)
Viera123
09.05.06,20:20
Prepásla som zmenu v zákone? Veď policajti nemôžu vstupovať do II. piliera, oni majú iné sociálne zabezpečenie. (Na skúškach to ešte bolo tak.)
Zitka nie, neprepásla, oni môžu do II. piliera vstupovať len ako dobrovoľne dôchodkovo poistené osoby, čiže ak rátajú do budúcna, že by možno zmenili zamestnanie, tak by po 30.6.2006 nemohli vstúpiť do II. piliera, preto niektorí z nich uzatvárajú zmluvy teraz aspoň na ten jeden mesiac... Osobne som sa na to informovala.
Zita4
09.05.06,20:26
Ja by som povedala, že oni by mali mať možnosť po skončení štátnej služby vstúpiť takisto ako terajší evidovaní nezamestnaní, keď sa stanú povinne sociálne poistenými. Ale to len tak naokraj...
addaa1
01.06.06,10:55
Moja sestra pracuje v Anglicku. Na Slovensku neplatí zdravotné poistenie a nemá zatiaľ uzatvorený ani II. pilier dôchodkového sporenia. Bolo by správne, keby sa nahlásila do zdravotnej poisťovne ako dobrovoľne zdravotne poistená a následne uzavrela II. pilier? Yje tento postup vôbec správny?
Pepa
01.06.06,11:04
Moja sestra pracuje v Anglicku. Na Slovensku neplatí zdravotné poistenie a nemá zatiaľ uzatvorený ani II. pilier dôchodkového sporenia. Bolo by správne, keby sa nahlásila do zdravotnej poisťovne ako dobrovoľne zdravotne poistená a následne uzavrela II. pilier? Yje tento postup vôbec správny?
Zle si zaradila otázku, ale snáď to "kompetentní" presunú.
Zdravotné postenie s II. pilierom nemá nič spoločné. Ak chce vstúpiť do II. piliera musí sa zahlásiť do SP ako DPO - dôchodkové poistenie a uzavrieť zmluvu s niektorou s DSS.
Viera123
01.06.06,11:06
Tu nejde o zdravotnú poisťovňu, ale o sociálnu poisťovňu. Ak chce vstúpiť do II. piliera, má na to čas do 30.6.2006. Čiže sa musí prihlásiť do sociálnej poisťovne ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba, následne uzatvoriť zmluvu s DSS a po akceptácii zmluvy sa zo sociálky odhlásiť... Tento postup je správny :-).
dekoreda
01.06.06,12:44
Ahoj Veronica.
Rada prijmem Tvoju radu: som zivnostnicka, v obdobi od 1.1.2005 do 30.6.2006. som neodvadzala ziadne davky soc. poistovni. Mam 45 rokov - je pre mna vyhodne ist do 2. piliera? Ja osobne si myslim, ze nie. Ak ano - musim si zacat dobrovolne platit soc. davky?
Druha otazka: Syn bol doteraz studentom, nedavno si zalozil zivnost - od 25.5.2006. Aj pre neho plati ze sa musi stat dobrovolnym platcom soc. poistenia, alebo pre neho plati ze odkedy zacne povinne platit soc.davky tak do 30 dni sa moze rozhodnut pre DSS?
Dakujem
ajobs
01.06.06,12:46
Ahoj Veronica.
Rada prijmem Tvoju radu: som zivnostnicka, v obdobi od 1.1.2005 do 30.6.2006. som neodvadzala ziadne davky soc. poistovni. Mam 45 rokov - je pre mna vyhodne ist do 2. piliera? Ja osobne si myslim, ze nie. Ak ano - musim si zacat dobrovolne platit soc. davky?
Druha otazka: Syn bol doteraz studentom, nedavno si zalozil zivnost - od 25.5.2006. Aj pre neho plati ze sa musi stat dobrovolnym platcom soc. poistenia, alebo pre neho plati ze odkedy zacne povinne platit soc.davky tak do 30 dni sa moze rozhodnut pre DSS?
Dakujem

Stručne:
1. nie, neoplatí sa ti vstupovať,
2. áno, musí vstúpiť do II.P do 30.6.2006.
Marína
01.06.06,19:21
mimotemy Vďaka Andrej, dobre som sa pobavila. Mám silný pocit, že máš za sebou rekvalifikačný kurz súkromného detektíva.;)
ami
01.06.06,19:50
zdravim
Som szco od 2004 vek -25. Mám zákonnú povinnosť vstúpiť do II piliera k 30.6? Ak nepodpíšem zmluvu do terminu prideli mi soc.poist. automaticky DSSku? Dakujem za odpoved nakolko čas sa kráti.
Zita4
01.06.06,20:21
zdravim
Som szco od 2004 vek -25. Mám zákonnú povinnosť vstúpiť do II piliera k 30.6? Ak nepodpíšem zmluvu do terminu prideli mi soc.poist. automaticky DSSku? Dakujem za odpoved nakolko čas sa kráti.
Nie si povinná vstúpiť do II. piliera, ale veľmi by som sa ti čudovala, keby si nechcela. (Kvôli tvojmu veku.)
ami
02.06.06,07:14
Čiže nemusím vstúpiť teraz ale budem mať ešte niekedy možnosť napr. ak ukončím živnosť za rok a zamestnam sa?
Pepa
02.06.06,07:27
Čiže nemusím vstúpiť teraz ale budem mať ešte niekedy možnosť napr. ak ukončím živnosť za rok a zamestnam sa?
Nemáš povinnosť, ale ak chceš vstúpiť do II. piliera - musíš sa rozhodnúť do 30.6. 06. Potom už nebudeš mať možnosť /podľa v súčasnosti platných zákonov/.
Chobot
02.06.06,08:25
/podľa v súčasnosti platných zákonov/.

Toto je najdôležitejšia pripomienka:D , lebo nevieme, ako to bude po voľbách. Fico sa nám vyhráža všakovakými zmenami v II. Pilieri.:confused: :confused:
Dušan Dušan
05.06.06,10:59
Pekne zdravim :)

Momentalne som študent, ktorý tento rok ukončil strednú školu, a hlásim sa na vysokú školu. Od priateľov som dostal ponuku, že ak podpíšem zmluvu a II. dôchodkovom piliery, dostanem za to teraz od ČSOB ako odmenu 1000 Sk.

Zaujíma ma, kto bude platiť odovody do piliera v prípade, že sa dostanem na vysokú školu, alebo v prípade že budem nezamestnaný. Budem si to hradiť sám?
Zita4
05.06.06,11:19
Pekne zdravim :)

Momentalne som študent, ktorý tento rok ukončil strednú školu, a hlásim sa na vysokú školu. Od priateľov som dostal ponuku, že ak podpíšem zmluvu a II. dôchodkovom piliery, dostanem za to teraz od ČSOB ako odmenu 1000 Sk.

Zaujíma ma, kto bude platiť odovody do piliera v prípade, že sa dostanem na vysokú školu, alebo v prípade že budem nezamestnaný. Budem si to hradiť sám?
Ak teraz podpíšeš zmluvu do II. piliera, musíš na dobrovoľne poistiť v Sociálnej poisťovni, čo je len na dôchodkové poistenie skoro 2000 Sk za jeden mesiac. Takže sa ti to vôbec neoplatí za tých 1000 Sk. Tebe stačí vstúpiť do II. piliera po skončení školy, keď sa zamestnáš.
Dank
05.06.06,11:25
Ahojte poraďáci. Práve som hľadala nejakú odpoveď na tuto tému, pretože mi syn tiež skončil SŠ, hlási sa na VŠ a tiež hľadám nejakú odpoveď na to, či sa ma prilásiť do II. piliera. Dostala som aj informáciu, že stačí zaplatiť ročne len určitú sumu napr. 200 Sk. Čo Vy na to?
Zita4
05.06.06,11:32
Ahojte poraďáci. Práve som hľadala nejakú odpoveď na tuto tému, pretože mi syn tiež skončil SŠ, hlási sa na VŠ a tiež hľadám nejakú odpoveď na to, či sa ma prilásiť do II. piliera. Dostala som aj informáciu, že stačí zaplatiť ročne len určitú sumu napr. 200 Sk. Čo Vy na to?
Tu som rozpísala minimálne mesačné poistné pri dobrovoľnom poistení na dôchodok v Sociálnej poisťovni. http://www.porada.sk/showpost.php?p=243541&postcount=22
Pepa
05.06.06,11:33
Ahojte poraďáci. Práve som hľadala nejakú odpoveď na tuto tému, pretože mi syn tiež skončil SŠ, hlási sa na VŠ a tiež hľadám nejakú odpoveď na to, či sa ma prilásiť do II. piliera. Dostala som aj informáciu, že stačí zaplatiť ročne len určitú sumu napr. 200 Sk. Čo Vy na to?
Tých 200,- Sk by mohla byť alikvotna časť z DP v SP. Ale toto sú všetko informácie..........hlavne od sprostredkovateľov. Nebudem sa rozčuľovať.
Jednoznačne je to tak, že: skončil strednú školu, nezamestná sa, je považovaný za študenta k 30.6.2006 - môže sa rozhodnúť pre vstup do II. piliera do 30 dní od prvého vstupu do zamestnania.
Pepa
05.06.06,11:36
Pekne zdravim :)

Momentalne som študent, ktorý tento rok ukončil strednú školu, a hlásim sa na vysokú školu. Od priateľov som dostal ponuku, že ak podpíšem zmluvu a II. dôchodkovom piliery, dostanem za to teraz od ČSOB ako odmenu 1000 Sk.

Zaujíma ma, kto bude platiť odovody do piliera v prípade, že sa dostanem na vysokú školu, alebo v prípade že budem nezamestnaný. Budem si to hradiť sám?
Dušan zadal si otázku v dvoch témach: tu máš odpoveď
http://www.porada.sk/showthread.php?p=254025#post254025
Viera123
05.06.06,11:37
Ahojte poraďáci. Práve som hľadala nejakú odpoveď na tuto tému, pretože mi syn tiež skončil SŠ, hlási sa na VŠ a tiež hľadám nejakú odpoveď na to, či sa ma prilásiť do II. piliera. Dostala som aj informáciu, že stačí zaplatiť ročne len určitú sumu napr. 200 Sk. Čo Vy na to?
Dank, ak sa syn dostane na vysokú školu, nestratí štatút študenta, ak sa však na vysokú školu nedostane, do II. piliera môže vstúpiť len do 30.6.2006. Do II. piliera by som ho určite prihlásila ako dobrovoľne dôchodkovo poistenú osobu.
Viera123
05.06.06,11:40
Tých 200,- Sk by mohla byť alikvotna časť z DP v SP. Ale toto sú všetko informácie..........hlavne od sprostredkovateľov. Nebudem sa rozčuľovať.
Jednoznačne je to tak, že: skončil strednú školu, nezamestná sa, je považovaný za študenta k 30.6.2006 - môže sa rozhodnúť pre vstup do II. piliera do 30 dní od prvého vstupu do zamestnania.
Ak sa do 7 dní prihlási na úrade práce po dni, keď vykonal maturitnú skúšku, tak pre neho platí termín 30 dni odkedy sa zamestná, stane sa SZČO, alebo pôjde na MD.
Pepa
05.06.06,11:44
Dank, ak sa syn dostane na vysokú školu, nestratí štatút študenta, ak sa však na vysokú školu nedostane, do II. piliera môže vstúpiť len do 30.6.2006. Do II. piliera by som ho určite prihlásila ako dobrovoľne dôchodkovo poistenú osobu.
NO TAK TOTO JE SILA!!!!!!!
TOTO NIE JE PRAVDA!!!!
Ja teda neviem, bolo to tu 100 krát povedané, rozobrané, odparagrafované a furt dookola si tvrdíš to isté.
A teraz v kľude:
Štatút študenta má stredoškolák po skončení SŠ, pokiaľ sa nezamestná, až do 31.8.
Podmienka študent v období od 1.1.2005 do 30.6.2006 je SPLNENÁ. Žiakom prestáva byť 30.6. a štatút študenta stráca 1.9 /čiže do 31.8. je študentom/ak ho nezoberú na VŠ.
Viera123
05.06.06,11:44
Pekne zdravim :)

Momentalne som študent, ktorý tento rok ukončil strednú školu, a hlásim sa na vysokú školu. Od priateľov som dostal ponuku, že ak podpíšem zmluvu a II. dôchodkovom piliery, dostanem za to teraz od ČSOB ako odmenu 1000 Sk.

Zaujíma ma, kto bude platiť odovody do piliera v prípade, že sa dostanem na vysokú školu, alebo v prípade že budem nezamestnaný. Budem si to hradiť sám?
Na Porade v etikete je mimo iného napísané, že sa tu nebudú preberať protizákonné "debaty". A to, že ti niekto núka peniaze za zapojenie je určite protizákonné a pod vysokou pokutou. Takže k tomuto sa prosím už nevracaj )je to nad slnko jasnejšie, prečo ti núkajú za to peniaze.. )
Ide o to, že ak ťa na vysokú školu nezoberú, stratíš štatút študenta a nemôžeš vstúpiť do II. piliera. Iba do 30.6.2006. Čiže by som sa na tv. mieste prihlásila ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba do SP a následne uzatvorila zmluvu s DSS. Aby si o možnosť vstupu do II. piliera neprišiel.
Pepa
05.06.06,11:46
Ak sa do 7 dní prihlási na úrade práce po dni, keď vykonal maturitnú skúšku, tak pre neho platí termín 30 dni odkedy sa zamestná, stane sa SZČO, alebo pôjde na MD.
Nemusí sa prihlásiť na UP. Je študent min. do 30.6. - pozri zákon o stredných školách. A ak sa nezamestná alebo nepôjde na UP štatút študenta nestráca do 31.8.
Viera123
05.06.06,11:51
Pepa, overila som si túto info, nie je to tak... Nemôžeš hľadieť len na zákon o stredných školách ale v náväznosti aj na zákon o starobnom dôchodkovom sporení...
Pepa
05.06.06,11:51
Na Porade v etikete je mimo iného napísané, že sa tu nebudú preberať protizákonné "debaty". A to, že ti niekto núka peniaze za zapojenie je určite protizákonné a pod vysokou pokutou. Takže k tomuto sa prosím už nevracaj )je to nad slnko jasnejšie, prečo ti núkajú za to peniaze.. )
Ide o to, že ak ťa na vysokú školu nezoberú, stratíš štatút študenta a nemôžeš vstúpiť do II. piliera. Iba do 30.6.2006. Čiže by som sa na tv. mieste prihlásila ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba do SP a následne uzatvorila zmluvu s DSS. Aby si o možnosť vstupu do II. piliera neprišiel.
NESÚHLASÍM.
Viera123
05.06.06,11:53
Ty nemusíš súhlasiť, dôležité je, aká je realita, nemaj mi to za zlé...
Pepa
05.06.06,11:54
Pepa, overila som si túto info, nie je to tak... Nemôžeš hľadieť len na zákon o stredných školách ale v náväznosti aj na zákon o starobnom dôchodkovom sporení...
Zákon o stredných školách hovorí, dokedy je "človek" študentom, že?
A zákon o starobnom dôchodkovom sporení hovorí, o.i. - ak bol v období od 1.1.2005 do 30.6.2005 študentom, alebo ..... . A toto nie je "náväznosť"????
Pepa
05.06.06,11:56
Ty nemusíš súhlasiť, dôležité je, aká je realita, nemaj mi to za zlé...
Vierka, pri všetkej úcte - toto nie je realita, toto je zavádzanie.
Viera123
05.06.06,11:58
Pepa, nepúšťam do éteru neoverené informácie, informovala som sa na to asi 5x, tak si myslím, že je to dostatočne na to, aby som to tu napísala... Nechcem a ani nemôžem nikoho zavádzať, neviem, k čomu by to bolo...
Miriam.x
05.06.06,11:59
Zákon o stredných školách hovorí, dokedy je "človek" študentom, že?
A zákon o starobnom dôchodkovom sporení hovorí, o.i. - ak bol v období od 1.1.2005 do 30.6.2005 študentom, alebo ..... . A toto nie je "náväznosť"????
Vierka, myslím, že sme to tu už preberali.
http://www.porada.sk/showpost.php?p=246410&postcount=33
Pepa
05.06.06,12:07
Pepa, nepúšťam do éteru neoverené informácie, informovala som sa na to asi 5x, tak si myslím, že je to dostatočne na to, aby som to tu napísala... Nechcem a ani nemôžem nikoho zavádzať, neviem, k čomu by to bolo...
Vieročka, môj tlak sa nebezpečne zvyšuje takže musím končiť, bo ma porazí.:mee:
Naposledy: to čo tvrdíš nie je pravdou. Študent SŠ, ktorý teraz maturuje a v období od 1.1.2005 do 30.6.2006 bol IBA študentom /teda polopate - nebol zamestnaný na PZ/ sa nemusí rozhodnúť do 30.6. Na rozhodnutie má čas do 30 dní od prvého vstupu do zamestnania.
Chobot
05.06.06,12:10
§14 z. 43/2004:

"(3) Povinne zúčastnená na starobnom dôchodkovom sporení je aj fyzická osoba, ktorá pred 1. januárom 2005 bola dôchodkovo poistená podľa osobitného predpisu, 3) od 1. januára 2005 do 30. júna 2006 je zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie alebo sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom na strednej škole alebo na vysokej škole po dovŕšení 16 rokov veku a v tomto období nie je dôchodkovo poistená podľa osobitného predpisu, 3) ak sa dobrovoľne rozhodla byť zúčastnená na starobnom dôchodkovom sporení najneskôr do 30 dní od prvého dôchodkového poistenia podľa osobitného predpisu, 3) vzniknutého po 30. júni 2006.

A zákon o službách zamestnanosti v § 35 - Sústavná príprava na povolanie hovorí:

(2) Sústavná príprava občana na povolanie je aj obdobie

"a) bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roku, v ktorom občan skončil štúdium na strednej škole, " (koniec školského roku podľa osobitného predpisu je 31. 8.)

Na základe týchto zákonných ustanovení sa DušanDušan môže poistiť v II. pilieri do 30 dní po prvom zamestnaní sa.

Vierka, z čoho vychádzaš pri Tvojom tvrdení? Vieš Tvoje tvrdenie preukázať? Aký ten Tvoj zdroj informácií?
JanulkaJ
06.06.06,05:28
Ahoj Veronica, mam k tebe jednu prosbu. Idem k veci. Moj brat pracuje v Irsku normalne na zmluve. No nema tu zalozeny II. pilier dochodkoveho sporenia. Chcem mu to tu uzavriet pretoze, ak do 30,06,2006 sa nic nezalozi tak uz nebude don moct vstupit. No neviem ako to mam spravit. Chcela som ist za jednou panou ktora robi Credit Suisse a ta povedala, ze musi mat najskor nieco zaplatene v socialnej poistovni aspon mesiac nech sa nieco plati. a Potom sa moze uzavriet zmluva a bude tam ale uz potom nebude musiet platit. Velmi by som chcela presny postup ako sa to robi. Dakujem velmi pekne. Pekny den Ti prajem :-)
Zita4
06.06.06,06:13
Ahoj Veronica, mam k tebe jednu prosbu. Idem k veci. Moj brat pracuje v Irsku normalne na zmluve. No nema tu zalozeny II. pilier dochodkoveho sporenia. Chcem mu to tu uzavriet pretoze, ak do 30,06,2006 sa nic nezalozi tak uz nebude don moct vstupit. No neviem ako to mam spravit. Chcela som ist za jednou panou ktora robi Credit Suisse a ta povedala, ze musi mat najskor nieco zaplatene v socialnej poistovni aspon mesiac nech sa nieco plati. a Potom sa moze uzavriet zmluva a bude tam ale uz potom nebude musiet platit. Velmi by som chcela presny postup ako sa to robi. Dakujem velmi pekne. Pekny den Ti prajem :-)
Veronica sem už od septembra nechodí, tak ti odpíšem.
Musíš ísť do Sociálnej poisťovne a prihlásiť ho na dôchodkové poistenie ako dobrovoľne poistenú osobu čo najskôr a potom mu môžeš uzatvoriť zmluvu o DSS. Musíš to urobiť v jeho mene a s jeho súhlasom, najlepšie by bolo písomné poverenie od neho (kvôli prípadným možným problémom v budúcnosti). Zmluvu by mal podpísať on, ale hádam to budeš môcť urobiť za neho. Keď príde z DSS potvrdenie o registrovaní zmluvy, odhlásiš ho z dobrovoľného poistenia. V príspevku č. 145 som prilepila link na presný rozpis poistného na jeden celý mesiac. Ak sa poistí počas mesiaca, bude platiť len alikvótnu časť.
JanulkaJ
06.06.06,07:03
Ahoj Zitka vopred dakujem. No chcem sa opytat ake je to tlacivo. Je to tlacivo registracny list FO a tam co zaskrtnem. Dik moc
Pepa
06.06.06,07:07
Ahoj Zitka vopred dakujem. No chcem sa opytat ake je to tlacivo. Je to tlacivo registracny list FO a tam co zaskrtnem. Dik moc
Áno, je to RLFO zaškrtneš hore DPO, samozrejme vyplníš osobné údaje a v časti 11 - dátum vzniku DP, VZ v tom istom riadku dáš 6900,
JanulkaJ
06.06.06,07:13
A môžem dať aj dnešný dátum a nevieš presne sumu je to ta okolo tych 1900 cca . Dik za rychlu odpoved. Dik Dik
Pepa
06.06.06,07:26
A môžem dať aj dnešný dátum a nevieš presne sumu je to ta okolo tych 1900 cca . Dik za rychlu odpoved. Dik Dik
Môžeš dať aj dnešný dátum - poistenie DPO vzniká najskôr dňom podania prihlášky - a tá suma je presne 1984,- Sk/mesiac. /zaplatíš najneskôr do 8 nasledujúceho mesiaca - čiže v tomto prípade to bude alikv. časť z 1984,-/
JanulkaJ
06.06.06,07:36
Dakujem velmi si mi pomohol. Ahoj prajem pekny zvysok dnesneho dna. AHoj
bazil
07.06.06,05:35
Prosím Vás poradte ci som ja sám poradil správne. Náš zamestnanec má dcéru ktorá pracuje v Grécku. Doteraz nebola prihlásená v 2. pilieri ale rada by sa do konca júna tam prihlásila. V Alianzi jej vraj poradili ze treba sa na ten jeden mesiac zaregistrovat v socialnej poistovni aby sa mohla prihlasit v 2. pilieri a potom zase odhlasit. Je to mozne? Priznam sa v tychto veciach neviem chodit tak nechapem aky to ma vyznam. Nerad by som odobril nieco co by nebolo pre jej dceru dobre. Dievca ma 25 rokov.
jankasm
07.06.06,05:45
Prosím Vás poradte ci som ja sám poradil správne. Náš zamestnanec má dcéru ktorá pracuje v Grécku. Doteraz nebola prihlásená v 2. pilieri ale rada by sa do konca júna tam prihlásila. V Alianzi jej vraj poradili ze treba sa na ten jeden mesiac zaregistrovat v socialnej poistovni aby sa mohla prihlasit v 2. pilieri a potom zase odhlasit. Je to mozne? Priznam sa v tychto veciach neviem chodit tak nechapem aky to ma vyznam. Nerad by som odobril nieco co by nebolo pre jej dceru dobre. Dievca ma 25 rokov.

Ahoj, prečítaj si prosím príspevky od č. 162-167, je to presne ten istý prípad ako ty. Je tam presne rozpísaný postup čo treba robiť.
Zita4
07.06.06,05:50
Prosím Vás poradte ci som ja sám poradil správne. Náš zamestnanec má dcéru ktorá pracuje v Grécku. Doteraz nebola prihlásená v 2. pilieri ale rada by sa do konca júna tam prihlásila. V Alianzi jej vraj poradili ze treba sa na ten jeden mesiac zaregistrovat v socialnej poistovni aby sa mohla prihlasit v 2. pilieri a potom zase odhlasit. Je to mozne? Priznam sa v tychto veciach neviem chodit tak nechapem aky to ma vyznam. Nerad by som odobril nieco co by nebolo pre jej dceru dobre. Dievca ma 25 rokov.
Ja som v máji nechala dobrovoľne poistiť v Sociálnej poisťovni svoju dcéru práve z toho dôvodu, aby mohla vstúpiť do II. piliera. Pre mladých je to naozaj dôležité, aby z toho nevypadli. Treba sa poistiť ako dobrovoľne poistená osoba na dôchodkové poistenie. Na celý mesiac je platba takáto (z minimálnej mzdy 6900 Sk):
http://www.porada.sk/showpost.php?p=243541&postcount=22
Ak bude evidovaná ako DPO len časť mesiaca, bude platiť alikvótnu časť.
Musí sa poistiť, pretože inak sa nedá vstúpiť do II. piliera. Stačí platiť dobrovoľné poistenie dovtedy, kým Sociálna poisťovňa nezaregistruje zmluvu s DSS.
Odvod na starobné poistenie sa v Soc. poisťovni rozdelí na polovicu a jedna polovica sa zašle na účet poistenca v DSS. Odvtedy zo všetkých zamestnaní sa polovica odvodu bude zbierať na účte v DSS.
Prečítaj si celú túto tému a všeličo ti bude jasnejšie.
Darina1234
07.06.06,05:56
Prosila by som poradiť.
Som ročník 1960, hneď ako vzniklo DSS mi bolo povedané, že ja som prelomový ročník a teda sa mi vstúpiť do DSS neoplatí. Chcem sa uistiť, či je to skutočne tak, aby som neskôr nemala výčitky.
Ďakujem.
lutka
07.06.06,06:45
Ahoj Veronica, tak mi porad prosim: Studentka VS, ktora este nikde nepracovala,ma prerusene studium od 9/05 do 9/06, /je v zahranici/musi uzavriet II.pilier do 30.6.06 alebo bude mat moznost po skonceni studia, ked nastupi do zamestania. Pocula som niekde, ze musi, inak uz nema moznost.Dakujem
jankasm
07.06.06,07:00
Ahoj Veronica, tak mi porad prosim: Studentka VS, ktora este nikde nepracovala,ma prerusene studium od 9/05 do 9/06, /je v zahranici/musi uzavriet II.pilier do 30.6.06 alebo bude mat moznost po skonceni studia, ked nastupi do zamestania. Pocula som niekde, ze musi, inak uz nema moznost.Dakujem

Podľa mňa musí, pretože momentálne nemá štatút študenta.
Keby normálne študovala tak má možnosť vstúpiť do II. piliera do 30 dní po ukončení štúdia, ale pokiaľ ho má až do 09/06 prerušené, musí vstúpiť teraz, do 30.6.2006.
Ak sa mýlim, snáď ma niekto opraví. :p
JanulkaJ
07.06.06,07:23
Ahojte Je tu Zitka????? Prosim Ta bola som na tej socialke a povedali mi ze musim mat bratov obciansky no on ho ma pri sebe. Tak som spravila tak som nasla splnomocnenie od neho na mna aby som mu to vybavila no bola som overit fotokopiu u notarky. Neviem ci mi to bude stacit. ALe nestaci to poslat postou doporucene. Nemas s tym skusenosti? Bola by som velmi rada keby si mi hned stihla odpovedat alebo niekto ini. Dik moc AHojte. Prosim pomožte
Jura
07.06.06,07:33
Prosila by som poradiť.
Som ročník 1960, hneď ako vzniklo DSS mi bolo povedané, že ja som prelomový ročník a teda sa mi vstúpiť do DSS neoplatí. Chcem sa uistiť, či je to skutočne tak, aby som neskôr nemala výčitky.
Ďakujem.
Ja som ročník 1955 a išla som do toho len preto, že to čo ide do DSS je
moje a nikto mi to nevezme. Keď z toho náhodou ja nič nebudem mať, tak
to zdedia tí, ktorých som určila ako dedičov.
Zita4
07.06.06,08:32
Ahojte Je tu Zitka????? Prosim Ta bola som na tej socialke a povedali mi ze musim mat bratov obciansky no on ho ma pri sebe. Tak som spravila tak som nasla splnomocnenie od neho na mna aby som mu to vybavila no bola som overit fotokopiu u notarky. Neviem ci mi to bude stacit. ALe nestaci to poslat postou doporucene. Nemas s tym skusenosti? Bola by som velmi rada keby si mi hned stihla odpovedat alebo niekto ini. Dik moc AHojte. Prosim pomožte
Nemám s tým skúsenosti, ale pokús sa to vybaviť na tej Sociálnej poisťovni so splnomocnením, inak sa tvoj brat podľa súčasných zákonov bebude môcť zúčastniť II. piliera.
ajobs
07.06.06,13:02
Ahoj Veronica, tak mi porad prosim: Studentka VS, ktora este nikde nepracovala,ma prerusene studium od 9/05 do 9/06, /je v zahranici/musi uzavriet II.pilier do 30.6.06 alebo bude mat moznost po skonceni studia, ked nastupi do zamestania. Pocula som niekde, ze musi, inak uz nema moznost.Dakujem

Musí do 30.6.2006
ajobs
07.06.06,13:09
Prosila by som poradiť.
Som ročník 1960, hneď ako vzniklo DSS mi bolo povedané, že ja som prelomový ročník a teda sa mi vstúpiť do DSS neoplatí. Chcem sa uistiť, či je to skutočne tak, aby som neskôr nemala výčitky.
Ďakujem.

To závisí od mnohých skutočností, napr. od výšky príjmu, jeho možného zvyšovania do budúcna a pod. V zásade pokiaľ zarábaš priemernú mzdu v NH alebo menej, máš vlastne do dôchodku cca 17-18 rokov (v tomto období sa predpokladá zvýšený dôchodkový vek pre ročníky 1958-1961 cca 63 až 64 rokov), čo je dosť málo na slušné zhodnotenie úspor ( min. 22-25 rokov ). Ale to je iba môj názor, že nevstupovať, musíš sa rozhodnúť sama.
V zásade 1. pilier (priebežné financovanie dôchodkov) sa zmení za niekoľko rokov iba na " sociálny pilier ", výrazne sa v ňom potlačí zásluhovosť. To sú však všetko iba návrhy, rozhodujúce je, koľko bude cez tento pilier tiecť peňazí a aká bude ich štruktúra.
Monika Kováčová
07.06.06,15:57
Rozmýšľam ako je to so študentom SŠ, ktorý bol zamestnaný na DOBPŠ do 30.06.2006. Zároveň bol aj registrovaný - prihlásený do Sociálnej poisťovne, ale odvádzalo sa za neho len úrazové poistenie. Ak chce vstúpiť do II. piliera, musí tak urobiť do 30.6.?, lebo je v SP registrovaný... veď príspevok na starobné poistenie za neho odvedený nebol - alebo má čas po skončení štúdia - vtedy bude mať povinnosť ak sa zamestná - ....
Nejako sa mi nepodarilo nájsť odpoveď na toto...
Pepa
07.06.06,16:04
Rozmýšľam ako je to so študentom SŠ, ktorý bol zamestnaný na DOBPŠ do 30.06.2006. Zároveň bol aj registrovaný - prihlásený do Sociálnej poisťovne, ale odvádzalo sa za neho len úrazové poistenie. Ak chce vstúpiť do II. piliera, musí tak urobiť do 30.6.?, lebo je v SP registrovaný... veď príspevok na starobné poistenie za neho odvedený nebol - alebo má čas po skončení štúdia - vtedy bude mať povinnosť ak sa zamestná - ....
Nejako sa mi nepodarilo nájsť odpoveď na toto...
Ak spĺňa podmienku od 1.1.05 do 30.6.05 je sústavne študentom, nebol zamestnaný na PZ /čiže sa za neho neodvádzalo dôchodkové poistenie/ rozhodne sa do 30 dní od prvého vstupu. Z DoBPŠ sa neodvádza starobné poistenie.
Dobre rozmýšľaš...:)
Viera123
07.06.06,21:48
Prosím Vás poradte ci som ja sám poradil správne. Náš zamestnanec má dcéru ktorá pracuje v Grécku. Doteraz nebola prihlásená v 2. pilieri ale rada by sa do konca júna tam prihlásila. V Alianzi jej vraj poradili ze treba sa na ten jeden mesiac zaregistrovat v socialnej poistovni aby sa mohla prihlasit v 2. pilieri a potom zase odhlasit. Je to mozne? Priznam sa v tychto veciach neviem chodit tak nechapem aky to ma vyznam. Nerad by som odobril nieco co by nebolo pre jej dceru dobre. Dievca ma 25 rokov.
Študenti majú na druhý pilier ešte čas
Od: Jaroslav Juriga So 27 Máj, 2006
Čas na výber DSS majú až dovtedy, kým nezačnú pracovať a rozhodnúť sa musia do 30 dní od nástupu do práce>>
(2145 bytes) >>


file:///C:/DOCUME%7E1/Viera/LOCALS%7E1/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif (http://www.srvs.sk/tiki-print_article.php?articleId=458&PHPSESSID=49ab219ce3d00e8504444be191ca4c9a)>>





Zamestnanci a živnostníci sa do konca júna musia rozhodnúť, či si začnú sporiť na penziu v druhom pilieri, alebo nie. Ak to neurobia, zostanú do konca aktívneho veku v Sociálnej poisťovni a penziu im bude vyplácať len štát.

Pre väčšinu terajších vysokoškolákov a časť stredoškolákov, za ktorých štát do roku 2004 platil odvody, to neplatí. Čas na výber majú až dovtedy, kým nezačnú pracovať. Ide o tých študentov, čo medzi 1. januárom minulého roka a koncom júna tohto roka nepracovali na riadnu pracovnú zmluvu, ani neboli živnostníkmi. Teda tých, ktorí do Sociálnej poisťovne v tom období neplatili dôchodkové odvody.

Nedávno niektoré médiá uviedli čitateľov do omylu. Informovali, že aj spomenutá skupina študentov sa o vstupe do druhého piliera musí rozhodnúť najneskôr do konca júna, teda rovnako ako ľudia, čo pracujú.

"Informácie v niektorých médiách nie sú presné," povedal pre SME hovorca rezortu práce Martin Danko. Výnimku rezort presadil, aby študenti nemali so vstupom do kapitalizačného piliera dodatočné náklady. Ak niekto pracoval, jún je pre neho konečným termínom. Potom ostáva študentovi na vstup do druhého piliera len pár týždňov. "Študentov, ktorí pracovali v tomto období len na dohodu, sa termín 30. júna netýka," povedal Danko. Podľa zákon totiž nepracovali.

Danko potvrdil, že termín sa netýka ani ľudí, ktorí pracujú v zahraničí a nezaplatia od začiatku minulého roka do konca júna 2006 žiadne príspevky do Sociálnej poisťovne. Čas na rozhodnutie vstúpiť do druhého piliera majú aj tí, ktorí boli medzi 1. januárom 2005 a 30. júnom 2006 nezamestnaní.

Študenti na strednej škole, ktorí skončia v roku 2007 alebo neskôr, a ešte nikdy neboli zapojení do dôchodkového systému, sú jedinou skupinou, ktorá sa do druhého piliera musí zapojiť povinne. "Správcovskú spoločnosť a dôchodkový fond si musia vybrať do 30 dní od nástupu do zamestnania. Ak to neurobia, výber za nich spraví Sociálna poisťovňa," povedal Danko.

27. 5. 2006, www.sme.sk (http://www.sme.sk/)>>
> >
http://www.srvs.sk/tiki-read_article.php?articleId=458
> >
tamara
08.06.06,04:39
mám otázku..synovec uzatvoril zmluvu o II.pilieri DSS, ktorá mu bola zo sociálnej poisťovne neakceptovaná, nakoľko na jeho meno už je uzatvorená zmluva, čiže niekto ho poistil bez jeho vedomia, zhodou okolností presne v den, kedy nastúpil do práce....ako postupovat v tomto prípade?
Chobot
08.06.06,06:44
mám otázku..synovec uzatvoril zmluvu o II.pilieri DSS, ktorá mu bola zo sociálnej poisťovne neakceptovaná, nakoľko na jeho meno už je uzatvorená zmluva, čiže niekto ho poistil bez jeho vedomia, zhodou okolností presne v den, kedy nastúpil do práce....ako postupovat v tomto prípade?

Ja by som postupoval tak, že najprv by som si zistil, kde to vlastne som poistený, ktorý poradca zmluvu uzatvoril. Potom by som ho navštívil a dali by sme "priateľský" rozhovor, kde by som chcel vidieť môj podpis na zmluve.

AK chcete do toho veľmi vŕtať, tak by ste mohli skúsiť pohroziť aj nejakým oznámením na polícii. Možno sa dohodnete na nejakej finančnej kompenzácii (lebo ten dotyčný určite zhrabol províziu za "dušu").

Bohužiaľ neplatnosť zmluvy sa dá napadnúť jedine na súde, čo by dlho trvalo a mali by ste s tým kopec starostí. Navyše po skončení procesu by už nebolo možné prihlásiť sa do II. piliera.

Ak máte záujem byť poistený v II. pilieri, tak po tom "priateľskom" rozhovore by som to nechal tak a po 2 rokoch by som si znemil poisťovňu podľa vlastného výberu. Tie 2 roky je to ešte aj tak jedno, v ktorej poisťovni bude poistený, nič prevratného sa neudeje ( pozn.: pokiaľ nebude Fico pri moci :D :D :D )
Nika
08.06.06,07:04
mám otázku..synovec uzatvoril zmluvu o II.pilieri DSS, ktorá mu bola zo sociálnej poisťovne neakceptovaná, nakoľko na jeho meno už je uzatvorená zmluva, čiže niekto ho poistil bez jeho vedomia, zhodou okolností presne v den, kedy nastúpil do práce....ako postupovat v tomto prípade?

Niektorí personalisti sú evidentne poradcami. Moja dcéra bola tiež takto poistená - pri vstupe do zamestnia. Podpisovala kopec papierov..... Ani nevedela poriadne čo .... ale keď na teba vyklopia priveľa informácií naraz...... :rolleyes:
Vyzná sa tvoj synovec trochu v týchto veciach? Či to nie je podobný prípad....
Chobot
08.06.06,07:15
Niektorí personalisti sú evidentne poradcami. Moja dcéra bola tiež takto poistená - pri vstupe do zamestnia. Podpisovala kopec papierov..... Ani nevedela poriadne čo .... ale keď na teba vyklopia priveľa informácií naraz...... :rolleyes:
Vyzná sa tvoj synovec trochu v týchto veciach? Či to nie je podobný prípad....

To je tiež možné, že vlastne podpísal tú zmluvu a a ni o tom nevedel. Tam si už skutočne nepomôžeš, darmo by tvrdil, že nevie, čo podpisuje.
tamara
12.06.06,11:21
takže nakoniec to bolo presne tak...velmi milá pani mu pri nástupe pri podpisovaní pracovnej zmluvy a ostatných náležitostí velmi sikovne podstrčila aj zmluvu o dss....jej šikovnost a jeho problem...
Chobot
12.06.06,11:33
takže nakoniec to bolo presne tak...velmi milá pani mu pri nástupe pri podpisovaní pracovnej zmluvy a ostatných náležitostí velmi sikovne podstrčila aj zmluvu o dss....jej šikovnost a jeho problem...

:rolleyes: No, ale aspoň nemá starosti s výberom DSS.:D
tamara
12.06.06,11:38
tiež pravda....vidno, že sa ešte nájdu dobrí ludia, ktorí cloveka odbremenia od problémov, kde ukladat chechtáky
tomasz
12.06.06,19:53
Ahojte.
Niečo si neviem vysvetliť, poraďte mi. V celej debate sa spomína, že stačí zaplatiť pre DPO do SP poistné do obdobia kým nedostane potrvdenie akceptácie zmluvy o SDS. (prevažne sa spomýnal mesiac, alebo aj menej)
Otázka. Ak dnes 12.6. sa registrujem v SP ako DPO, 13.6. podpíšem zmluvu o SDS, "teoreticky" akceptáciu dostanem 28.6., odhlásim sa 29.6. a následne zaplatím odvody v alikvôtnej výške, mal by som byť v II.pilieri. Ale sporiteľom v DSS sa nestávam náhodou až od 1.7. (od prvého v nasledujúcom mesiaci). Lebo ak áno, tak príspevok do DSS nepríde, nemá za aké obdobie. A neviem či "nulový" osobný účet môže v DSS existovať.
Ak rozmýšlam zle, uveďte ma na správnu mieru.
Viera123
12.06.06,20:01
Zostať prihlásený v sociálnej poisťovni treba minimálne mesiac, najlepšie do konca mesiaca, ktorý nasleduje po tvojej registrácii v SP ako DDPO. A zaplatiť príspevok. Až potom sa odhlásiť.
tomasz
12.06.06,20:09
Zostať prihlásený v sociálnej poisťovni treba minimálne mesiac, najlepšie do konca mesiaca, ktorý nasleduje po tvojej registrácii v SP ako DDPO. A zaplatiť príspevok. Až potom sa odhlásiť.
Nejako podobne som si to predstavoval aj ja. Mám pár známych (policajtov, vojakov) ktorým sprostredkovatelia spravili zmluvy s DSS a povedali im že stačí zaplatiť vo výške od pár stovák do 1000,- Sk.
Časom nemôžu mať z toho problémy?? doplňujem - že budú mať príspevok "iba za nultý" mesiac ??
Viera123
12.06.06,20:16
Nejako podobne som si to predstavoval aj ja. Mám pár známych (policajtov, vojakov) ktorým sprostredkovatelia spravili zmluvy s DSS a povedali im že stačí zaplatiť vo výške od pár stovák do 1000,- Sk.
Časom nemôžu mať z toho problémy??
No informovali ich zle... Ja som tu tiež čítala, že niekto sa zaregistroval a akonáhle bola zmluva akceptovaná, sa odhlásil... Ja som tak nepostupovala, nakoľko viem, že musí odísť minimálne jeden príspevok, pretože spoločnosť si za správu účtu strháva prvé tri roky 0,08 % z hodnoty účtu a po 3 rokoch 0,07 %. Potom by to nemala z čoho stŕhať, pretože zadarmo investovať určite nebude.
Či bude zle neviem, neviem si predstaviť, ako taký účet bude fungovať, zajtra to zistím a napíšem. Ale určite tým sprostredkovateľom nevyplatili provízie, pretože na ich klientoch by prerobili. Tieto anomálie sa objavujú kvôli krátkemu času pre vstup do II. piliera.
Dnes som bola na sociálke, stoja tam fronty ľudí, ktorí sa hlásia ako dobrovoľne dôchodkovo poistené osoby. Sprísnili pravidlá aj v sociálke, ale myslím, že majú z toho viac zmätku, ako by bolo žiadúce v tomto období...
ajobs
13.06.06,12:40
No informovali ich zle... Ja som tu tiež čítala, že niekto sa zaregistroval a akonáhle bola zmluva akceptovaná, sa odhlásil... Ja som tak nepostupovala, nakoľko viem, že musí odísť minimálne jeden príspevok, pretože spoločnosť si za správu účtu strháva prvé tri roky 0,08 % z hodnoty účtu a po 3 rokoch 0,07 %. Potom by to nemala z čoho stŕhať, pretože zadarmo investovať určite nebude.
Či bude zle neviem, neviem si predstaviť, ako taký účet bude fungovať, zajtra to zistím a napíšem. Ale určite tým sprostredkovateľom nevyplatili provízie, pretože na ich klientoch by prerobili. Tieto anomálie sa objavujú kvôli krátkemu času pre vstup do II. piliera.
Dnes som bola na sociálke, stoja tam fronty ľudí, ktorí sa hlásia ako dobrovoľne dôchodkovo poistené osoby. Sprísnili pravidlá aj v sociálke, ale myslím, že majú z toho viac zmätku, ako by bolo žiadúce v tomto období...

mimotemy Opäť sme na Slovensku, každý to robí na poslednú chvíľu a potom to samozrejme môže aj pos....:eek: ...ať. :D :D Nuž naše malé milé Slovensko.:)
karpis
14.06.06,11:13
Prosím poradiť ako postupovať.
Moja dcéra má II.pilier DSS v týchto dňoch sa chcela preregistrovať do inej spoločnosti a bolo jej to zamietnuté, vraj ona je už preregistrovaná. Môžete mi niekto poradiť ako zisí do ktorej DSS ju nejaký dobrodinec preregistroval?Môj názor je že by mala ísť na SP, potom na príslušnú DSS a nakoniec na súd.
Neviem si predstaviť že by mi niekto moj účet v banke len tak z ničoho nič prehodil do inej banky a ja by som o tom vôbec nevedela.
ajobs
14.06.06,12:23
Prosím poradiť ako postupovať.
Moja dcéra má II.pilier DSS v týchto dňoch sa chcela preregistrovať do inej spoločnosti a bolo jej to zamietnuté, vraj ona je už preregistrovaná. Môžete mi niekto poradiť ako zisí do ktorej DSS ju nejaký dobrodinec preregistroval?Môj názor je že by mala ísť na SP, potom na príslušnú DSS a nakoniec na súd.
Neviem si predstaviť že by mi niekto moj účet v banke len tak z ničoho nič prehodil do inej banky a ja by som o tom vôbec nevedela.

Nech si zistí v SP, kde je zaregistrovaná. Ak niekto sfalšoval jej podpis, treba podať trestné oznámenie. Ak ovšem niečo podpísala dobrovoľne, je to smola, ale čo človek podpisuje, treba čítať.;) :cool:
karpis
14.06.06,12:29
Určite niekto sfalšoval podpis, pretože ona nič nepodpisovala.
ajobs
14.06.06,12:31
Určite niekto sfalšoval podpis, pretože ona nič nepodpisovala.

Ak zistíš na SP, v ktorej DSS je dcéra zaregistrovaná, DSS môže spätne dohľadať, ktorý sprostredkovateľ zmluvu uzatvoril - a máš ho.:eek: ;) ;)
Monika Kováčová
14.06.06,13:32
No pravdupovediac neviem, či ste to už na porade rozoberali, ale...
Prihlásila som brata na dobrovoľné dôchodkové poistenie poštou. Samozrejme on podpísal prihlášku.
Ale o týždeň mu bol Registračný list na dobrovoľné DP vrátený spolu s malým žltým lístkom kde stojí:
MUSÍTE PRÍSŤ OSOBNE A VYPÍSAŤ ČESTNÉ VYHLÁSENIE. PETRÍKOVÁ.
Samozrejme, dotyčnej pani som zavolala s tým, že brat je odcestovaný v zahraničí (čo aj je a navyše keby aj nebol, myslím že ich to nemá čo zaujímať) a že teda on osobne určite nepríde. No a ona na to, že majú interný predpis, kde je registrácia podmienená vypísaním čestného prehlásenia buď pred pracovníčkou SP alebo pred notárom, že sa dobrovoľne prihlasuje na DP. 20 minút som jej vysvetľovala, že som to v zákone nenašla a že žiadajú niečo nad rámec zákona, a že interný predpis nemôže byť kvalifikovaný vyššie ako zákon ale samozrejme vôbec som nepochodila... Debatu som v tomto duchu rozvíjala s "vedúcou" a skončili sme pri tom, že ich mám pochopiť lebo sa objavujú falzifikáty. No a ja teda akože chápem, ale kto bude zodpovedný ak do 30.6.2006 nezaregistrujú onú prihlášku... Čo vy na to? Stretli ste sa s takýmto postupom. Len naťahujú čas...
Ako sa dá brániť?
Nika
14.06.06,13:47
Ja som bola prihlásiť dcéru - osobne - pani mi prevzala prihlášku a len sa ma opýtala, či dotyčná vie o tom, že ju prihlasujem. Asi som sa jej zdala byť dôveryhodná.:)
Chobot
15.06.06,07:57
No pravdupovediac neviem, či ste to už na porade rozoberali, ale...
Prihlásila som brata na dobrovoľné dôchodkové poistenie poštou. Samozrejme on podpísal prihlášku.
Ale o týždeň mu bol Registračný list na dobrovoľné DP vrátený spolu s malým žltým lístkom kde stojí:
MUSÍTE PRÍSŤ OSOBNE A VYPÍSAŤ ČESTNÉ VYHLÁSENIE. PETRÍKOVÁ.
Samozrejme, dotyčnej pani som zavolala s tým, že brat je odcestovaný v zahraničí (čo aj je a navyše keby aj nebol, myslím že ich to nemá čo zaujímať) a že teda on osobne určite nepríde. No a ona na to, že majú interný predpis, kde je registrácia podmienená vypísaním čestného prehlásenia buď pred pracovníčkou SP alebo pred notárom, že sa dobrovoľne prihlasuje na DP. 20 minút som jej vysvetľovala, že som to v zákone nenašla a že žiadajú niečo nad rámec zákona, a že interný predpis nemôže byť kvalifikovaný vyššie ako zákon ale samozrejme vôbec som nepochodila... Debatu som v tomto duchu rozvíjala s "vedúcou" a skončili sme pri tom, že ich mám pochopiť lebo sa objavujú falzifikáty. No a ja teda akože chápem, ale kto bude zodpovedný ak do 30.6.2006 nezaregistrujú onú prihlášku... Čo vy na to? Stretli ste sa s takýmto postupom. Len naťahujú čas...
Ako sa dá brániť?

Práveže podľa mňa by ich to malo zaujímať, či dotyčný skutočne podpísal tú zmluvu (buď overiť osobne alebo notárom) práve kvôli tomu, aby nevznikali prípady, ktoré hore riešime - že poistený ani nevie, že ho niekto niekde poistil. To by niekto mohol vypísať zmluvu miesto kohokoľvek, o ktorom mám potebné údaje (napr. personalistky majú všetky potrebné údaje, ktoré sa uvádzajú na zmluve) a zaslať ju do poisťovne. Poisťovňa by to akceptovala a dotyčný by sa čudoval, prečo je tam poistený, keď on nič nevypisoval.

V zákone nemusí byť všetko podrobne rozpísané. Niektoré úkony naozaj musia overený podpis.

Napr. u nás, keď hlásiš poistnú udalosť a nárokuješ si z z poistky plnenie, tak tiež vyžadujeme overiť na hlásení podpis notárom, aj keď to zákon neuvádza.
Monika Kováčová
15.06.06,08:35
Práveže podľa mňa by ich to malo zaujímať, či dotyčný skutočne podpísal tú zmluvu (buď overiť osobne alebo notárom) práve kvôli tomu, aby nevznikali prípady, ktoré hore riešime - že poistený ani nevie, že ho niekto niekde poistil. To by niekto mohol vypísať zmluvu miesto kohokoľvek, o ktorom mám potebné údaje (napr. personalistky majú všetky potrebné údaje, ktoré sa uvádzajú na zmluve) a zaslať ju do poisťovne. Poisťovňa by to akceptovala a dotyčný by sa čudoval, prečo je tam poistený, keď on nič nevypisoval.

V zákone nemusí byť všetko podrobne rozpísané. Niektoré úkony naozaj musia overený podpis.

Napr. u nás, keď hlásiš poistnú udalosť a nárokuješ si z z poistky plnenie, tak tiež vyžadujeme overiť na hlásení podpis notárom, aj keď to zákon neuvádza.

Nejde o zmluvu, ale o klasický Registračný list FO. A zase poctivý človek doplatí na to, že niekde vznikajú falzifikáty? To sú veci, ktoré má riešiť polícia a súdy a nie pracovníčka Sociálnej poisťovne.
tuzic
15.06.06,08:36
Cafte...chcem sa spytat....Skoncil som strednu skolu, som nezamestnaný a nejdem na vysokú školu,som rocník 1987, ako sa ma týka II. pilier?
Diki
tuzic
15.06.06,08:42
Prosím.........
Zita4
15.06.06,09:24
Cafte...chcem sa spytat....Skoncil som strednu skolu, som nezamestnaný a nejdem na vysokú školu,som rocník 1987, ako sa ma týka II. pilier?
Diki
Keď nastúpiš do pracovného pomeru, do 30 dní budeš mať čas na vstup do II. piliera.
Chobot
15.06.06,09:26
Cafte...chcem sa spytat....Skoncil som strednu skolu, som nezamestnaný a nejdem na vysokú školu,som rocník 1987, ako sa ma týka II. pilier?
Diki

Kedy si skončil stradnú školu? Tento rok? Keď so bol v období od 1.1.2005 do 30. 6. 2006 študentom a nepodnikal si, tak máš tých uvedených 30 dní po nástupe do zamestnania.
Katarina
15.06.06,12:40
Prosím o pomoc, dcéra po skončení strednej školy bola zamestnaná v pracovnom pomere od 7.9.2001 do 4.12.2001.Od roku 2002 pokračuje v štúdiu na vysokej škole, mala by skončiť na budúci rok. V období štúdia na VŠ nebola nikde zamestnaná. Musí sa prihlásiť do II. piliera do 30.6.2006? Toto tvrdí suseda, ktorá uzatvára zmluvy, ale môj názor je taký, že stačí do 30 dní od nástupu do zamestnania. Kto má pravdu?
Monika Kováčová
15.06.06,12:54
Ak už bola zamestnaná, tak sa musí rozhodnúť pre druhý pilier do 30.6.2006.
Katarina
15.06.06,13:35
Čo sa týka zamestnania nesleduje sa len obdobie od 1.1.2005 do 30.6.2006 ?
sybila3
15.06.06,13:44
Chcela by som sa opýtať, či môžem vstúpiť do II.piliera, keď som od 6.12.2005 nezamestnaná a predtým som nemala uzatvorený ani prvý ani II.?
Pepa
15.06.06,14:24
Chcela by som sa opýtať, či môžem vstúpiť do II.piliera, keď som od 6.12.2005 nezamestnaná a predtým som nemala uzatvorený ani prvý ani II.?
Môcť môžeš, musíš byť prihlásená v SP ako DPO.
Pepa
15.06.06,14:29
Prosím o pomoc, dcéra po skončení strednej školy bola zamestnaná v pracovnom pomere od 7.9.2001 do 4.12.2001.Od roku 2002 pokračuje v štúdiu na vysokej škole, mala by skončiť na budúci rok. V období štúdia na VŠ nebola nikde zamestnaná. Musí sa prihlásiť do II. piliera do 30.6.2006? Toto tvrdí suseda, ktorá uzatvára zmluvy, ale môj názor je taký, že stačí do 30 dní od nástupu do zamestnania. Kto má pravdu?
Podľa mňa musí. Ona síce bola v období od 1.1.2005 do 30.6.2006 študentom, ale v minulosti už mala pracovný pomer.
Sledovanie obdobia 1.1.05-30.06.06 sa týka študentov, ktorí nikdy nepracovali ale v minulosti už boli dôchodkovo poistení /platil za nich štát/.
Kája.
15.06.06,20:51
Veronika, idem ťa poprosiť, syn práve zmaturoval, od 1.9.2006 má nastúpiť do zamestnania, môže od 1.9.2006 vstúpiť do II. piliera dôchodkového poistenia?
Pepa
16.06.06,05:31
Veronika, idem ťa poprosiť, syn práve zmaturoval, od 1.9.2006 má nastúpiť do zamestnania, môže od 1.9.2006 vstúpiť do II. piliera dôchodkového poistenia?
Predpokladám, že v období od 1.1.2005 do 30.6.2006 bol LEN študentom a pred týmto obdobím nebol zamestnaný - v tomto prípade platí do 30 dní od prvého vstupu do zamestnania.
jankasm
16.06.06,06:19
A čo osoba, ktorá je už 2 roky v zahraničí, u nás si neplatí žiadne poistné. Myslela som si, že pre ňu neplatí termín 30.06.2006. Ale teraz čítam, že ak bola predtým zamestnaná, čo ona bola, tak sa musí do II. piliera prihlásiť do 30.06.2006. Je to naozaj tak? :confused:
MáriaPaM
16.06.06,06:26
ano je to naozaj tak, do 30.6.
Katarina
19.06.06,18:23
Podľa mňa musí. Ona síce bola v období od 1.1.2005 do 30.6.2006 študentom, ale v minulosti už mala pracovný pomer.
Sledovanie obdobia 1.1.05-30.06.06 sa týka študentov, ktorí nikdy nepracovali ale v minulosti už boli dôchodkovo poistení /platil za nich štát/.


Dnes som dostala na svoju otázku písomnú odpoveď od sociálnej poisťovne. Nevzťahuje sa na ňu termín 30.6.2006. Môže vstúpiť do II. pilera do 30 dní od nástupu do prvého zamestnania.
vlasta61
20.06.06,06:32
Ešte som sa nerozhodla či vstúpim do II. piliera. Čítala som kopec odporúčaní , hodnotení a pod. no stále zvažujem. Poradí mi niekto skúsený ???
Mám 45 rokov a hrubý príjem cca 20 000,-, manžel má 49 rokov a hrubý príjem cca 35 000,- Sk.
Ďakujem za "PORADU"
Miriam.x
20.06.06,06:49
Ešte som sa nerozhodla či vstúpim do II. piliera. Čítala som kopec odporúčaní , hodnotení a pod. no stále zvažujem. Poradí mi niekto skúsený ???
Mám 45 rokov a hrubý príjem cca 20 000,-, manžel má 49 rokov a hrubý príjem cca 35 000,- Sk.
Ďakujem za "PORADU"
Poznám dosť ľudí starších od teba, ktorí vstúpili do 2. piliera, ale rozhodnúť sa musíš sama. Musíš si zvážiť ako dlho budeš ešte pracovať.
Ja ti môžem povedať len môj osobný názor. Ja na tvojom mieste by som nevstúpila, radšej by som si sama niekde odkladala na dôchodok. Či už formou životnej poistky, investovania...... a.p. možností je veľa a ty ich určite poznáš, to ti tu nemusím vysvetľovať.


http://www.porada.sk/241767-post30.html
racing
20.06.06,07:02
Ahojte, mám iný problém, tohto roku rozviazala so mnou XXXspoločnosť
zmluvu o sprostredkovaní bez udania dôvodu. To ma pohlo k tomu, že som vrátila licenciu. NBS požadovala 1 000,- Sk, teraz mi došla výzva na zaplatenie licenčného poplatku 4 000,- Sk, /pričom z neho som sa zdaňovala v DP/. Je nejaký spôsob sa z toho vyzuť?:mee: Dík za každú radu.
Valika
20.06.06,07:09
Pekný dník prajem, mám dcéru ktorá ešte nikde nepracovala je 1 rok po mature, môže vstúpiť do II. dôch.piliera? V súčasnosti nepracuje ale chce využiť termín do 30.6.2006, bude sa musieť prihlásiť ako dobrovoľný platca? Dakujem.
fipina
20.06.06,07:13
Ešte som sa nerozhodla či vstúpim do II. piliera. Čítala som kopec odporúčaní , hodnotení a pod. no stále zvažujem. Poradí mi niekto skúsený ???
Mám 45 rokov a hrubý príjem cca 20 000,-, manžel má 49 rokov a hrubý príjem cca 35 000,- Sk.
Ďakujem za "PORADU"
Môj názor je taký, že by si mala vstúpiť do druhého piliera. Máš prácu a celkom slušný príjem. A popri tom si môžeš aj sporiť. Veď ktovie, čo bude, keď budeš potrebovať dôchodok od štátu. Už teraz je tam veľká diera. A týmto nič nestratíš - vzhľadom na vek, aj tak už väčšinu dôchodku dostaneš zo sociálky. Myslím, že ostať v prvom pilieri je väčšie riziko.
Netka
20.06.06,08:09
Prosím poraďte mi.
Oplatí sa dať si II. pillier mojem maminke, keď má 39 rokov a je zamestnaná a ocinovi ktorý má 43 a SZČO?
Aký fond by si mali vzhladom na ich vek dať?
Ďakujem.
ajobs
20.06.06,08:15
Môj názor je taký, že by si mala vstúpiť do druhého piliera. Máš prácu a celkom slušný príjem. A popri tom si môžeš aj sporiť. Veď ktovie, čo bude, keď budeš potrebovať dôchodok od štátu. Už teraz je tam veľká diera. A týmto nič nestratíš - vzhľadom na vek, aj tak už väčšinu dôchodku dostaneš zo sociálky. Myslím, že ostať v prvom pilieri je väčšie riziko.

Zo Sociálnej poisťovne dostane 50% dôchodku, nie väčšinu.;)
ajobs
20.06.06,08:20
Prosím poraďte mi.
Oplatí sa dať si II. pillier mojem maminke, keď má 39 rokov a je zamestnaná a ocinovi ktorý má 43 a SZČO?
Aký fond by si mali vzhladom na ich vek dať?
Ďakujem.

Netka, mamka je tak na hranici výhodnosti vstupu do II. piliera, ale keďže dôchodkový vek sa bude zvyšovať postupne až na 65 rokov, má šancu byť v systéme ešte 26 rokov. Ockovi, aj vzhľadom na to, že je SZČO (ak si platí odvody z minimálnej mzdy) by som vstup do II.piliera neodporúčal. Ale nech si maximum svojich nespotrebovaných peňazí odkladá do III.piliera.:)
jana32
20.06.06,08:31
Predpokladám, že v období od 1.1.2005 do 30.6.2006 bol LEN študentom a pred týmto obdobím nebol zamestnaný - v tomto prípade platí do 30 dní od prvého vstupu do zamestnania.

RTak toto ma zaujíma , lebo od Winterthuru som dostala na tú istú otázku odpoveď, že študenti VŠ sa môžu do 2. piliera prihlásiť po 30.6.2006 ( do 30 dní po nástupe do zamestnania ) iba vtedy ak splnia podmienku že sa po skončení VŠ do 7. dní prihlásili na úrad práce, Ak sa neprihlásili musia sa do 2. piliera zaregistrovať DO 30.6.2006.
jana32
20.06.06,08:37
A ešte jedna otázočka. ( Nerozhodné ) deti mojich 2 ( tiež nerozhodných )kolegov pracujú v zahraničí , sa nakoniec rozhodli pred koncom júna zaregistrovať v SP ako dobrovoľní plátcovia . Neviete ako to je, ak rodičia pošlú registračný list do SP poštou doporučene, bude to SP akceptovať? Je totiž jasné že decká do 30.6. domov neprídu a v zahraničí sú dlhodobo. Splnomocnenie nemajú.
ajobs
20.06.06,08:51
A ešte jedna otázočka. ( Nerozhodné ) deti mojich 2 ( tiež nerozhodných )kolegov pracujú v zahraničí , sa nakoniec rozhodli pred koncom júna zaregistrovať v SP ako dobrovoľní plátcovia . Neviete ako to je, ak rodičia pošlú registračný list do SP poštou doporučene, bude to SP akceptovať? Je totiž jasné že decká do 30.6. domov neprídu a v zahraničí sú dlhodobo. Splnomocnenie nemajú.

Musia buď prísť osobne, alebo mať splnomocnenie s overeným podpisom. Aspoň v Košiciach:eek: určite.
Viera123
20.06.06,09:07
Musia buď prísť osobne, alebo mať splnomocnenie s overeným podpisom. Aspoň v Košiciach:eek: určite.
Tóno, ja som volala do Košíc ohľadne registrácii jednej mamičky na MD, ktorá nebola v sociálke zaregistrovaná a pani mi povedala, že môže poslať aj poštou všetky náležitosti. A tiež som volala do SP v Bratislave a tam mi povedali to isté, že môže sa posielať aj poštou...
Vidíš, a takto je to so všetkým, jednému povedia tak a druhému tak....:confused:
Zita4
20.06.06,09:18
Ahojte, mám iný problém, tohto roku rozviazala so mnou XXXspoločnosť
zmluvu o sprostredkovaní bez udania dôvodu. To ma pohlo k tomu, že som vrátila licenciu. NBS požadovala 1 000,- Sk, teraz mi došla výzva na zaplatenie licenčného poplatku 4 000,- Sk, /pričom z neho som sa zdaňovala v DP/. Je nejaký spôsob sa z toho vyzuť?:mee: Dík za každú radu.
Aký licenčný poplatok? Ty si si za licenciu nezaplatila pri vybavovaní licencie? Kto pýta od teba 4000 Sk?
Chobot
20.06.06,09:53
Ahojte, mám iný problém, tohto roku rozviazala so mnou XXXspoločnosť
zmluvu o sprostredkovaní bez udania dôvodu. To ma pohlo k tomu, že som vrátila licenciu. NBS požadovala 1 000,- Sk, teraz mi došla výzva na zaplatenie licenčného poplatku 4 000,- Sk, /pričom z neho som sa zdaňovala v DP/. Je nejaký spôsob sa z toho vyzuť?:mee: Dík za každú radu.

Keď si poradca (alebo si bol) mal by si aj sledovať situáciu okolo toho. Keby si si bol pozrel stránku UFT, tak by Ti hneď udrel do očí oznam:

"Úrad pre finančný trh upozorňuje sprostredkovateľov starobného dôchodkového sporenia, že od 15. septembra 2005 bol zrušený poplatok za vrátenie povolenia vo výške tisíc korún.
V tomto zmysle úrad upravil svoj manuál pre sprostredkovateľov starobného dôchodkového sporenia. Napriek tomu sa pri vrátení povolenia stáva, že sprostredkovateľ, ktorý túto zmenu nezaznamenal poplatok zaplatí.
Všetky poplatky za vrátenie povolenia zaplatené po 15. septembri 2005 úrad vráti.
Odporúčanie Úradu pre finančný trh ako postupovať v prípade záujmu o vydanie predchádzajúceho súhlasu na vrátenie povolenia na vykonávanie činnosti sprostredkovateľa starobného dôchodkového sporenia je zverejnené na web stránke www.uft.sk (http://www.uft.sk/)"

Nakoľko od 1.1.2006 prešli všetky právomoci pod NBS, tak ani NBS nemá prečo požadovať poplatok za vrátenie licencie.

To, čo od Teba chcú, je ročný príspevok dohliadaného subjektu pre NBS ako dohliadacieho orgánu. Keby si bol vrátil licenciu do 20. 1. 2006, tak nby si nebol povinný platiť tento ročný príspevok.
jankasm
20.06.06,10:19
To, čo od Teba chcú, je ročný príspevok dohliadaného subjektu pre NBS ako dohliadacieho orgánu. Keby si bol vrátil licenciu do 20. 1. 2006, tak nby si nebol povinný platiť tento ročný príspevok.

Moja kámoška je v podobnej situácii, tiež jej prišiel minulý týždeň nejaký list, kde od nej požadujú vrátiť alebo zaplatiť, už presne neviem, nejaký poplatok vo výške 4000,-. Predpokladám, že sa asi jedná o podobnú situáciu.
Licenciu zrušila vo februári 2006.
Takže z toho čo píšeš mi vychádza, že to bude musieť zaplatiť? Nedá sa s tým nič robiť? To ju asi veľmi nepoteší. :mee:
fipina
20.06.06,10:34
Zo Sociálnej poisťovne dostane 50% dôchodku, nie väčšinu.;)
Ak väčšiu časť života sporí do sociálnej poisťovne, nemôže predsa dostať 50% a 50%. Bolo by to nespravodlivé.Chápem to zle?
Miriam.x
20.06.06,11:30
Ak väčšiu časť života sporí do sociálnej poisťovne, nemôže predsa dostať 50% a 50%. Bolo by to nespravodlivé.Chápem to zle?


Napísala som sem jeden príklad kde si môžeš pozrieť ako sa počíta dôchodok z 1. a 2. piliera.
http://www.porada.sk/241767-post30.html
ajobs
20.06.06,13:48
Ak väčšiu časť života sporí do sociálnej poisťovne, nemôže predsa dostať 50% a 50%. Bolo by to nespravodlivé.Chápem to zle?

Neviem, či súhlasy Chobota a Miriam.X súhlasia so mnou, alebo s fipinou.:eek: :confused: Ale faktom je, že do sociálnej poisťovne sa nesporí, SP robí iba transfer peňazí, ktoré vyberie tým, čo dávky rôzneho druhu poberajú. A keď by sme sa zamýšľali nad spravodlivosťou v sociálnom systéme, najmä slovenského typu, to by sme asi ďaleko nedošli.:D ;)
Chobot
20.06.06,14:09
Neviem, či súhlasy Chobota a Miriam.X súhlasia so mnou, alebo s fipinou.:eek: :confused: Ale faktom je, že do sociálnej poisťovne sa nesporí, SP robí iba transfer peňazí, ktoré vyberie tým, čo dávky rôzneho druhu poberajú. A keď by sme sa zamýšľali nad spravodlivosťou v sociálnom systéme, najmä slovenského typu, to by sme asi ďaleko nedošli.:D ;)

Ja si tiež myslím, že keď niekto 20 rokov odvádza odvody iba do soc. poisťovne a ďalších 20 rokov 50% do soc. poisťovne a 50% do DSS, tak nemôže dostávať dôchodok 50% zo soc. poisťovne a 50% z DSS, veď do soc. poisťovne odvádzal viac!!:eek:

Odvediem za 20 rokov napr. 500.000 do soc. poisťovne a potom 250.000 do soc. poisťovne a 250.000 do DSS. Dôchodok mi vymerajú 5.000 z SP a 5.000 z DSS, tak kde potom zmizlo tých 500.000 odvedených do SP počas prvých 20 rokov? Tie sa nezohľadňujú pri výpočte dôchodku?

Alebo sa mýlim?
Beata
20.06.06,14:46
Včera som sem dala otázku ohľadom II. piliera a dnes ju tu nevidím... hmm

Opýtam sa znova. Môj syn sa práve zamestnal po maturite a ja sa pýtam, ktorú spoločnosť pre II. pilier by ste mu doporučili?

Predpokladám, že sa musí zapojiť do II. piliera do tridsať dní odo dňa, kedy sa zamestná. Správne?

Ďakujem
Pepa
20.06.06,16:00
Včera som sem dala otázku ohľadom II. piliera a dnes ju tu nevidím... hmm

Opýtam sa znova. Môj syn sa práve zamestnal po maturite a ja sa pýtam, ktorú spoločnosť pre II. pilier by ste mu doporučili?

Predpokladám, že sa musí zapojiť do II. piliera do tridsať dní odo dňa, kedy sa zamestná. Správne?

Ďakujem
Ak sa práve zamestnal - nebol teda študentom nepretržite od 1.1.2005 do 30.6.2006 - vstup nie do 30 dní ale do 30.6.
ajobs
20.06.06,21:57
Ja si tiež myslím, že keď niekto 20 rokov odvádza odvody iba do soc. poisťovne a ďalších 20 rokov 50% do soc. poisťovne a 50% do DSS, tak nemôže dostávať dôchodok 50% zo soc. poisťovne a 50% z DSS, veď do soc. poisťovne odvádzal viac!!:eek:

Odvediem za 20 rokov napr. 500.000 do soc. poisťovne a potom 250.000 do soc. poisťovne a 250.000 do DSS. Dôchodok mi vymerajú 5.000 z SP a 5.000 z DSS, tak kde potom zmizlo tých 500.000 odvedených do SP počas prvých 20 rokov? Tie sa nezohľadňujú pri výpočte dôchodku?

Alebo sa mýlim?

Ja som reagoval na príspevok vlasty 61, kde je pri 45 ročnej žene miera náhrady približne rovnaká, teda okolo 50%. Samozrejme technicky vzaté, iba po vstupe do II.piliera sa delia odvody na 50%+50% do SP a DSS, ale miera náhrady nie je výrazne vyššia zo SP ako z kombinácie SP+DSS po vstupe do II. piliera, viď príklad Miriam.X.
AnitaMartinska
21.06.06,05:03
Vcera som nebola v praci a dnes mi prislo zle hned rano, ked som sa docitala o akomsi poplatku 4000,-Sk . To posiela NBS alebo konkretna DSS? Kde v zmluve sa o tom hovorí?
Vie niekto blizsie informacie?
Dakujem.
Miriam.x
21.06.06,06:43
Neviem, či súhlasy Chobota a Miriam.X súhlasia so mnou, alebo s fipinou.:eek: :confused: Ale faktom je, že do sociálnej poisťovne sa nesporí, SP robí iba transfer peňazí, ktoré vyberie tým, čo dávky rôzneho druhu poberajú. A keď by sme sa zamýšľali nad spravodlivosťou v sociálnom systéme, najmä slovenského typu, to by sme asi ďaleko nedošli.:D ;)
Môj súhlas patril Fipine. Podľa mňa a informácií, ktoré mám sa bude dôchodok vypočítavať pomerom, podľa toho ako dlho bude prispievať do jednotlivého piliera, nie 50:50.
Pozri si ten príklad, ktorý som uviedla. Tam je to pekne vidno. Odpísala som ho z brožúrky, ktorú vydalo Ministerstvo práce, soc. vecí a rodiny.
Chobot
21.06.06,07:26
Vcera som nebola v praci a dnes mi prislo zle hned rano, ked som sa docitala o akomsi poplatku 4000,-Sk . To posiela NBS alebo konkretna DSS? Kde v zmluve sa o tom hovorí?
Vie niekto blizsie informacie?
Dakujem.

:D "Milujem" otázky typu "Chcú odomňa nejaký poplatok, mám ho zaplatiť alebo nie?:eek: ".:D

;) Anita, to nebolo pre teba, to bola len úvodná fráza. Ale ak nejaký úrad chce nejaký poplatok, väčšinou to špecifikuje, čo je to za poplatok. AK nie, tak sa opýtam priamo úradu albo toho, kto to žiada. Potom môžeme zaujať stanovisko.

Ten, ktorý sa to pýtal, pravdepodobne neuhradil poplatok za vydanie licencie sprostredkovateľa (3000) a ročný príspevok (1000), preto od neho žiadajú 4000 SKK. NBS nepýta nikdy nič "len tak", že si to niektorý úradník vymyslí. Majú presný sadzobník. Ak by ste ho nemali, pripájam ho.
Zita4
21.06.06,09:25
Súhlasím s Chobotom.
Racing na moju otázku ešte nereagoval, pravdepodobne nesplnil podmienky v zmluve medzi DSS a sprostredkovateľom (keďže píše v príspevku č. 220, že DSS s ním zrušila spoluprácu) a teraz žiadajú od neho uhradiť všetky poplatky, ktoré hradila DSS pri získaní licencie sprostredkovateľa (3000 Sk licencia a 1000 Sk skúšky).
AnitaMartinska
21.06.06,09:51
Mily Chobot aj Zita 4,
ulavilo sa mi,dakujem .
stefo1
21.06.06,11:32
chcem sa opýtať... mám momentálne prerušené štúdium.. tento rok neštudujem, a som zamestnaný na dohodu o vykonaní práce... (je za mna platene len urazove poist. do SP) od septembra pokračujem v štúdiu... keď chcem II. dochodkovy pilier, tak sa musím do toho 30. júna nahlásiť alebo nie? lebo studenti normálne, co viem, nemusia...
Zita4
21.06.06,11:45
chcem sa opýtať... mám momentálne prerušené štúdium.. tento rok neštudujem, a som zamestnaný na dohodu o vykonaní práce... (je za mna platene len urazove poist. do SP) od septembra pokračujem v štúdiu... keď chcem II. dochodkovy pilier, tak sa musím do toho 30. júna nahlásiť alebo nie? lebo studenti normálne, co viem, nemusia...
Si evidovaný na úrade práce? Ak si od prerušenia štúdia evidovaný nezamestnaný, nemusíš ešte vstupovať do II. piliera.
Ak si dobrovoľne nezamestnaný a pracuješ na dohodu, treba sa zaregistrovať na Sociálnej poisťovni ako dobrovoľne poistená osoba, zaplatiť si poistné aspoň do tej doby, aby ti vznikol účet v DSS. Potom sa môžeš odhlásiť z DPO zo Sociálnej poisťovne. Btw:Okrem toho ak nie si evidovaný na ÚPSVaR, musíš si platiť aj odvody na zdravotné poistenie.
Monika Kováčová
21.06.06,11:56
POZRI PRÍSPEVOK 180,181.
Zita4
21.06.06,12:01
POZRI PRÍSPEVOK 180,181.
V tých príspevkoch sa ale hovorí o študentoch a tu sa jedná o prerušenie štúdia a nie o DoBPŠ ale o DoVP.
Chobot
21.06.06,13:45
Pekný dník prajem, mám dcéru ktorá ešte nikde nepracovala je 1 rok po mature, môže vstúpiť do II. dôch.piliera? V súčasnosti nepracuje ale chce využiť termín do 30.6.2006, bude sa musieť prihlásiť ako dobrovoľný platca? Dakujem.

S vysokým dátumom panika okolo II. piliera narastá. Nikto nevie presne a záväzne povedať, kto sa musí poistiť do 30.6. a kto nie (v týchto sporných prípadoch študentov).

Zákon hovorí:

"(3) Povinne zúčastnená na starobnom dôchodkovom sporení je aj fyzická osoba, ktorá pred 1. januárom 2005 bola dôchodkovo poistená podľa osobitného predpisu, 3) od 1. januára 2005 do 30. júna 2006 je zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie alebo sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom na strednej škole alebo na vysokej škole po dovŕšení 16 rokov veku a v tomto období nie je dôchodkovo poistená podľa osobitného predpisu, 3) ak sa dobrovoľne rozhodla byť zúčastnená na starobnom dôchodkovom sporení najneskôr do 30 dní od prvého dôchodkového poistenia podľa osobitného predpisu, 3) vzniknutého po 30. júni 2006."

Podľa znenia zákona sa môžu rozhodnúť po 30.6. iba tí, ktorí neboli od 1.1.2005 do 30.6.2006 dôchodkovo poistení ale boli študentami alebo boli zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Zákon nič nehovorí o dobrovoľne nezamestnaných osobách. Niekde inde som ale zase čítal, že soc. poisťovňa nebude preverovať, či v tomto období boli študentai alebo evidovaní na úrade práce, pokiaľ neboli dôchodkovo poistení. Oni ich zaevidujú.

Takže podľa mňa SP zaregistruje zmluvu každému, kto nebol podľa záznamov SP dôchodkovo poistený od 1.1.2005 do 30.6.2006.

Ale pre istotu nech sa dobrovoľne poistí, uzatvorí si zmluvu a má to v suchu. Nemusí sa strachovať, či mu po 30.6. zmluvu neodmietnu.
stefo1
21.06.06,14:00
Si evidovaný na úrade práce? Ak si od prerušenia štúdia evidovaný nezamestnaný, nemusíš ešte vstupovať do II. piliera.
Ak si dobrovoľne nezamestnaný a pracuješ na dohodu, treba sa zaregistrovať na Sociálnej poisťovni ako dobrovoľne poistená osoba, zaplatiť si poistné aspoň do tej doby, aby ti vznikol účet v DSS. Potom sa môžeš odhlásiť z DPO zo Sociálnej poisťovne. Btw:Okrem toho ak nie si evidovaný na ÚPSVaR, musíš si platiť aj odvody na zdravotné poistenie.

niesom na úrade práce.. a od prerušenia som dobrovoľne nezamestnaný... (a vykonávam nejakú náboženskú činnosť - neviem čo je v zákone ohľadom toho) pracujem na dohodu o vykonaní práce (viem, že musím platiť odvody do zdravotnej poisťovne, ale to stačí v ročnom zúčtovaní - bud. rok, alebo nie?
a keď sa neprihlásim do ako dobrovoľne poistená osoba do SP, tak môžem vstúpiť potom do II. piliera až po ukončení štúdia? sorry, že otravujem :)
stefo1
21.06.06,14:02
dik chobot ;)
etienne
21.06.06,14:02
ja by som sa rad opytal tu pritomnych odbornikov na "druhy pilier"..., teda viac-menej som od 1.septembra minuleho roku (2005) dobrovolne nezamestnany a teda platim si aj Vseobecnu zdravotnu poistovnu, ale neplatim si socialku - teda to chcem vediet, ci aj tu som si mal pocas tohto "roka", co som dobrovolne nezamestany platit? A teda ak ano - potrebujem ju zaplatit, aby som mohol vstupit do toho "druheho dochodkoveho piliera"?
Dakujem, ak mi ktosi poradi...