mariannak
12.06.08,20:33
Neviete mi poradiť ktorý § zákonníka práce hovorí o povinnosti zamestnanca oznámiť zamestnávateľovi nástup na rodičovskú dovolenku ? Musí uviesť aj obdobie na koľko chce rodičovskú (samozrejme najviac do 3 rokov dieťaťa). Ď.
Melnick
12.06.08,19:09
  • Pokiaľ viem zákon žiadnu lehotu nestanovuje. Ako vyplýva z ust. § 166 ods. 2 zákonníka práce: Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do troch rokov veku dieťaťa. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do šiestich rokov veku dieťaťa. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac. Je vecou korektných vzťahov podať žiadosť tak, aby mali obe strany možnosť zariadiť sa podľa situácie. Žiadosť je vhodné podať písomne a vymedziť v nej dobu čerpania rodičovskej dovolenky.


    Materská dovolenka a rodičovská dovolenka
    § 166
    Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html#hore)

    (1) V súvislosti s pôrodom a so starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 28 týždňov. Ak žena porodila zároveň dve deti alebo viac detí alebo ak ide o osamelú ženu, patrí jej materská dovolenka v trvaní 37 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.

    (2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do troch rokov veku dieťaťa. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do šiestich rokov veku dieťaťa. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac.
  • mariannak
    12.06.08,19:23
    ďakujem pekne
    stanka613
    23.07.08,05:05
    Ja som nastupila na MD 1.2.2008 koncit by mi mala 14.8.08 nakolko mam este mlieko chcem zostat s dcérkou doma, chcem poziadat zamastnavatela o RD takze ak som to spravne pochopila mam poziadat pisomne zamestnavatela o RD kde napisem do kedy ziadam o RD a zamestnávatel mi je podla zákona povinný mojej ziadosti vyhoviet
    Tweety
    23.07.08,05:12
    Ja som nastupila na MD 1.2.2008 koncit by mi mala 14.8.08 nakolko mam este mlieko chcem zostat s dcérkou doma, chcem poziadat zamastnavatela o RD takze ak som to spravne pochopila mam poziadat pisomne zamestnavatela o RD kde napisem do kedy ziadam o RD a zamestnávatel mi je podla zákona povinný mojej ziadosti vyhoviet
    Áno, tak.
    stanka613
    23.07.08,05:32
    dakujem
    stanka613
    30.07.08,10:35
    chcela by som sa opytat ako napisat oznamenie o nástupe na RD pre zamestnávatela
    Tweety
    30.07.08,10:38
    chcela by som sa opytat ako napisat oznamenie o nástupe na RD pre zamestnávatela

    Klasika: meno, ..... týmto žiadam zamestnáv. ...... o poskytnutie RD v termíne....
    stanka613
    30.07.08,10:41
    dobre ja viem ze ma tam byt hlavicka potom názov firmy atd
    a vec
    mam to napisat ako oznamenie o nastupe na RD alebo ako ziadost
    Tweety
    30.07.08,10:42
    dobre ja viem ze ma tam byt hlavicka potom názov firmy atd
    a vec
    mam to napisat ako oznamenie o nastupe na RD alebo ako ziadost
    Nie je to oznámenie, ale žiadosť. O RD treba požiadať.
    brčko
    30.07.08,10:47
    dobre ja viem ze ma tam byt hlavicka potom názov firmy atd
    a vec
    mam to napisat ako oznamenie o nastupe na RD alebo ako ziadost

    V Zákonníku práce sa nehovorí o písomnom požiadaní, len o tom, že zamestnávatel je povinný RD poskytnúť, ak o to "požiadaš" (§ 166 ods.2 ZP). Ale písomne je istejšie pre obe strany.
    Možno by si mohla pripojiť aj kopiu RL dieťaťa, ak žiadaš o RD do troch rokov. Podla neho presne budú vedieť, dokedy máš na RD nárok.
    stanka613
    30.07.08,10:48
    takze to budem definovat ako

    ziadaost o RD

    Dna 14.8.08 mi koncí MD týmto Vás ziadam o RD do 31.3.09
    stanka613
    07.08.08,08:01
    mozem ziadost napisat takto


    dna ....... mi konci mat. dovolenka, t7mto Vas ziadam o poskytnutie rodicovskej dovolenky podla $166 ods 2. zakonika prace
    Tweety
    07.08.08,08:06
    mozem ziadost napisat takto


    dna ....... mi konci mat. dovolenka, t7mto Vas ziadam o poskytnutie rodicovskej dovolenky podla $166 ods 2. zakonika prace Ak chceš RD až do troch rokov dieťaťa, napísala by som to takto: týmto žiadam o poskytnutie RD odo dňa(deň po skončení MD) ... do .....(dátum , kedy dieťa dovrší tri roky.) Ak nechceš až do troch rokov, tak uveď iný reálny dátum .
    stanka613
    07.08.08,08:14
    rozmyslam ze by som zostala do 1 roka malej mam to tam napisat ale co ak budem potom chciet zostat dlhsie mozem poziadat o predlzenie do 3 rokov
    Tweety
    07.08.08,08:15
    rozmyslam ze by som zostala do 1 roka malej mam to tam napisat ale co ak budem potom chciet zostat dlhsie mozem poziadat o predlzenie do 3 rokov
    Zase o RD požiadaš. Skús to prekonzultovať so zamestnáv.( aj on sa musí nejako zariadiť)
    stanka613
    07.08.08,08:22
    dnes idem za zamestnavatelom dat mu ziadost ale trochu sa bojim ze budem musiet ist do prace ja viem ze ma nemoze prinutit ist pracovat,v praci mam nahradu za seba a pred MD sme sa presne nedohodli kedy nastupim do prace iba to som povedala ze este neviem co ako bude a ked to bude aktualne tak sa potom dohodnemme
    Tweety
    07.08.08,08:24
    dnes idem za zamestnavatelom dat mu ziadost ale trochu sa bojim ze budem musiet ist do prace ja viem ze ma nemoze prinutit ist pracovat,v praci mam nahradu za seba a pred MD sme sa presne nedohodli kedy nastupim do prace iba to som povedala ze este neviem co ako bude a ked to bude aktualne tak sa potom dohodnemme
    Ísť pracovať ťa nemôže nútiť, na RD je zo zákona nárok( samozrejme, ak o ňu požiadaš, on musí žiadosti vyhovieť).
    stanka613
    07.08.08,08:28
    dakujem za pomoc
    MarcelkaT
    07.08.08,08:34
    Mám 2 také prípady, ale ani po upozornení aby dali žiadosť o RD do dnešného dňa ani "bu".Vraj to vyplýva zo zákona tak to má stačiť. Majú tolerantného zamestanávateľa........
    Tweety
    07.08.08,08:35
    Mám 2 také prípady, ale ani po upozornení aby dali žiadosť o RD do dnešného dňa ani "bu".Vraj to vyplýva zo zákona tak to má stačiť.
    Nie nevyplýva, o čerpanie RD je potrebné požiadať. Ak nepožiadajú, nie je to čerpanie RD.
    MarcelkaT
    07.08.08,08:36
    Vysvetlenie z ich strany ...........škoda hovoriť..........
    brčko
    07.08.08,08:46
    no ono netreba požiadať písomne. O tom ZP nehovorí. Aj ked je to vlastne potom neistota pre zamestnávatela.
    MarcelkaT
    07.08.08,08:51
    Ak po MD nenastúpi do práce ja odkiaľ mám vedieť, že ostala na RD? Dozviem sa to napr. až keď robím výplaty, ale oznamiť aspoň ústne by sa patrilo.
    Tweety
    07.08.08,08:52
    no ono netreba požiadať písomne. O tom ZP nehovorí. Aj ked je to vlastne potom neistota pre zamestnávatela.
    Lenže ak nepožiadajú, a nie sú v práci, ako je potom možné sledovať neprítomnosť? nie sú na RD, majú A? Ja ku každej RD mám žiadosť.
    stanka613
    07.08.08,08:57
    ja som sa v práci naucila ze je lepsie mat ku vsetkemu mat to pisomne podlozene pretoze clovek sa ma potom na co odvolat ked je doklad a este aj to ze to bolo odoslané pre mna hovorene slovo v takýchto veciach nemé váhu
    brčko
    07.08.08,09:20
    ja som sa v práci naucila ze je lepsie mat ku vsetkemu mat to pisomne podlozene pretoze clovek sa ma potom na co odvolat ked je doklad a este aj to ze to bolo odoslané pre mna hovorene slovo v takýchto veciach nemé váhu

    súhlasím, aj moja skúsenosť, čo nie je na papieri, vlastne ani nikdy nemuselo byť povedané ...
    No ide o to, že s niektorými ludmi si nepomôžete, aj keby ste sa postavili na hlavu a ak ju chcete písomne, tak si ju musíte napísať sama a dať len podpísať! :mad: Len vám povie, že sa dohodli napr. so šefom pri nástupe na MD, že ostane na RD do konca.

    Chcela som tým len povedať, že "aj ked písomne nepožiadajú, neznamená to, že nepožiadali vôbec".
    MarcelkaT
    07.08.08,09:20
    Žiaľ Bohu, dnes čo je na papieri viac zavaži ako ústna dohoda. Aspoň máš doklad o tom.
    Ale aspoň spomenúť že ide na RD sa patrí. To je môj názor.
    Katy a R
    14.08.08,07:07
    skusim v tejto téme
    Potrebujem si overiť (kôli prihláseniu sa na DNP)
    Ak zamestnankyňa nastúpila na materskú dovolenku v marci 2007 a pracovný pomer bol na dobu určitú do 31.7.07 .. koniec poistenia môžem naisto počítať na 31.7.07:confused: Nevadí dúfam, že od nástupu na MD nebolo platené poistné.
    ďakujem
    Tweety
    14.08.08,07:12
    skusim v tejto téme
    Potrebujem si overiť (kôli prihláseniu sa na DNP)
    Ak zamestnankyňa nastúpila na materskú dovolenku v marci 2007 a pracovný pomer bol na dobu určitú do 31.7.07 .. koniec poistenia môžem naisto počítať na 31.7.07:confused: Nevadí dúfam, že od nástupu na MD nebolo platené poistné.
    ďakujem
    Áno. Ak sa jej doba určitá nepredlžila, jej PP skončil 31.7. a ten dátum je aj posledným dňom poistenia.
    Katy a R
    14.08.08,07:23
    Aj koniec poistenia z PP a skončenie PP je ten istý deň.

    Ďakujem za dvojnásobné potvrdenie. Už riadne nevidím čítať;)......(mažem)
    luciana1
    21.08.08,10:30
    Zamestnankyni začala MD 19.2.2008. Nástup na RD je po 28 týždňoch. Vychádza mi to na 2.9.2008. Prerušenie poistenia v SP a ZP urobím k 2.9.2008?
    Je to správne?
    Tweety
    21.08.08,10:33
    Zamestnankyni začala MD 19.2.2008. Nástup na RD je po 28 týždňoch. Vychádza mi to na 2.9.2008. Prerušenie poistenia v SP a ZP urobím k 2.9.2008?
    Je to správne?
    Áno, ak si dobre počítala, tak k tomu dňu ( prvý deň RD), ale v ZP to nie je prerušenie, iba zmena platiteľa.
    luciana1
    21.08.08,11:39
    Ďakujem :)
    IVEB
    27.08.08,06:31
    Zamestnankyňa písomne oznámila zamestnávateľovi , že predpokladané trvanie RD je do 1.9.2008. Teraz si to rozmyslela a chcela by pokračovať v trvaní RD ešte ďalší rok. / je to v lehote 3 rokov/ Naša personalistka tvrdí , že menovaná . nakoľko nahlásila nástup po 1.9.2008 musí riadne nastúpiť a ak chce tak má po nástupe požiadať o pokračovanie RD. To znamená , že by som jej musela ukončiť prerušenie RD k 01.9.2008 a napr. od 02.9.2008 by som musela znovu nahlásiť prerušenie SP z dôvodu RD. Je táto úvaha správna? Nestačí len keď oznámi zamestnávateľovi , že nenastúpi 1.9.2008 , ale až o rok ?
    brčko
    27.08.08,06:42
    Zamestnankyňa písomne oznámila zamestnávateľovi , že predpokladané trvanie RD je do 1.9.2008. Teraz si to rozmyslela a chcela by pokračovať v trvaní RD ešte ďalší rok. / je to v lehote 3 rokov/ Naša personalistka tvrdí , že menovaná . nakoľko nahlásila nástup po 1.9.2008 musí riadne nastúpiť a ak chce tak má po nástupe požiadať o pokračovanie RD. To znamená , že by som jej musela ukončiť prerušenie RD k 01.9.2008 a napr. od 02.9.2008 by som musela znovu nahlásiť prerušenie SP z dôvodu RD. Je táto úvaha správna? Nestačí len keď oznámi zamestnávateľovi , že nenastúpi 1.9.2008 , ale až o rok ?

    V zákonníku práce nie su určené žiadne lehoty, dokedy treba o rodič.dovolenku, resp. jej predlženie požiadať (§ 166 ods.2). Hovorí o tom, že zamestnávatel je povinný jej poskytnúť RD v rozsahu o aký požiada. Podla mna je zbytočne komplikovaný postup, čo uvádza presonalistka a ani sa nemožno oprieť o žiadny zákon, ktorý by jej dal za pravdu. Žiada o predlženie čerpania RD a nie novú samostatnú RD. A ani zamestnankyna nepožiadala o jej poskytnutie/predlženie až po 1.9.08, kedy by bol jej postup, podla mna opodstatnený.
    31102006
    02.10.08,10:07
    Mám 4 ročné dieťa v škôlke. Je stále choré. Chcela by som ukončiť pracovný pomer a starať sa o toto dieťa. Zamestnávateľ mi nechce dať rozviazanie pracovného pomru dohodou, ale mi dal dvojmesačnú výpovednú lehotu. Čo mám robiť?
    jankasm
    02.10.08,10:17
    Mám 4 ročné dieťa v škôlke. Je stále choré. Chcela by som ukončiť pracovný pomer a starať sa o toto dieťa. Zamestnávateľ mi nechce dať rozviazanie pracovného pomru dohodou, ale mi dal dvojmesačnú výpovednú lehotu. Čo mám robiť?

    No ak chceš ukončiť PP a zamestnávateľ nepristúpil na dohodu, tak Ti zostáva len výpoveď aj s výpovednou doboru. S tým neurobíš bohužiaľ nič.
    Ale bola by tu iná možnosť. Ak máš potvrdený od lekára nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa, môžeš požiadať znovu o rodičovskú dovolenku. Tú je povinný Ti poskytnúť. Kukni §

    Materská dovolenka a rodičovská dovolenka
    § 166
    (1) V súvislosti s pôrodom a so starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 28 týždňov. Ak žena porodila zároveň dve deti alebo viac detí alebo ak ide o osamelú ženu, patrí jej materská dovolenka v trvaní 37 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.
    (2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do troch rokov veku dieťaťa. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do šiestich rokov veku dieťaťa. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac.

    Ale ak chceš PP ukončiť aj napriek tomu, tak kľudne môžeš RD čerpať aj počas výpovednej doby. Ak spĺňaš podmienky, nástup na RD Ti musí umožniť. :o Držím palce.
    filipenko
    17.03.09,11:57
    Máme ako PO schvalenu lehotu na podanie daň.priznania za rok 2008 do 30.6.2009. Môžme potom poskytnuť 2% zo zaplatenej dane?
    Chobot
    17.03.09,12:03
    Máme ako PO schvalenu lehotu na podanie daň.priznania za rok 2008 do 30.6.2009. Môžme potom poskytnuť 2% zo zaplatenej dane?

    Nie, 2% sa dajú poskytnúť len do 30.4.2009.
    Mikolajova
    26.04.09,14:50
    Prosím Vás len pre kontrolu ak MD začala 31.01.2009, rodičovská dovolenka je, ak správne počítam resp. začína 15.08.2009?
    mzdarka renca
    26.04.09,16:30
    Prosím Vás len pre kontrolu ak MD začala 31.01.2009, rodičovská dovolenka je, ak správne počítam resp. začína 15.08.2009?

    áno, materská dovolenka trvá do 14.8.09 a rodičovská dovolenka začína od 15.08.09.:)
    brčko
    26.04.09,20:05
    Prosím Vás len pre kontrolu ak MD začala 31.01.2009, rodičovská dovolenka je, ak správne počítam resp. začína 15.08.2009?

    ak:
    - nastúpila na MD v období najskôr 8týž. pred predp.termínom pôrodu stanoveným lekárom na žiadosti o materské a najneskôr 6týždnov pred PTP (§167 Zákonník práce) a
    - nie je osamelá a
    - neporodí viac detí
    (§40 ods.1+2 ZP + § 166 ods.1 ),

    tak MD končí 14.8.09.

    Ak požiadala o čerpanie RD, tak je to tak.
    akire-erika
    04.06.09,11:26
    Ja by som si tiež chcela skontrolovať, keď som nastúpila na MD 3.2.09, tak mi končí (28 týždňov) = 11.8.09 alebo 17.8.09?
    Ešte sa chcem opýtať, čo má urobiť manžel vo vzťahu k sociálke a ZP, keď on nastupuje na RD? (alebo všetko za neho vybaví zamestnávateľ?
    Ďakujem
    elizabet100
    01.02.10,14:47
    Dobrý deň. Chcem sa Vás opýtať, na MD som nastupila 9.5.2007, synček sa narodil dňa 29.5.2007 /o tri tyždne skôr nez bol termín/. Dokedy mám nárok na RD? do troch rokov veku dieťaťa t.j. 29.5.2010 alebo do dňa ked som nastupovala na MD? t.j. do 9.5.2010??
    Tweety
    01.02.10,14:48
    Dobrý deň. Chcem sa Vás opýtať, na MD som nastupila 9.5.2007, synček sa narodil dňa 29.5.2007 /o tri tyždne skôr nez bol termín/. Dokedy mám nárok na RD? do troch rokov veku dieťaťa t.j. 29.5.2010 alebo do dňa ked som nastupovala na MD? t.j. do 9.5.2010??
    Do troch rokov veku dieťaťa.
    elizabet100
    01.02.10,18:01
    Do troch rokov veku dieťaťa.


    Ďakujem za rýchlu odpoveď.

    A ešte sa chcem opýtať, ako by malo vyzerať oznámenie alebo žiadoť ???/neviem posúdiť/ ak chcem nastupit do práce /tam kde som pracovala pred nástupom na MD/ o tri mesiace skôr než mi skončí RD.
    elizabet100
    02.02.10,08:17
    Ďakujem za rýchlu odpoveď.

    A ešte sa chcem opýtať, ako by malo vyzerať oznámenie alebo žiadoť ???/neviem posúdiť/ ak chcem nastupit do práce /tam kde som pracovala pred nástupom na MD/ o tri mesiace skôr než mi skončí RD.


    skusi mi niekto poradit?
    lienocka001
    02.02.10,13:03
    Prosim o radu

    1. v novembri 2009 som isla na OCR s dcerkou ale este pocas tejto OCR ktoru manzel hned v den vypisania odovzdal mojmu zamestnavatelovi som ochorela aj ja a skoncila som na infekcnom odd. v nemocnici... kde urcili ze mam tu novu chripku /prasaciu/ komplikovanu so zapalom pluc, neskor mocovych ciest a ladvin a potom sa pridali problemy s pecenou. kedze ocr bola vypisana.. tak mi ju nechali po dobu 10 kalendarnych dni.. a po ich skonceni mi v nemocnici vypisali PN kt. hned v ten den odniesol manzel zamestnavatelovi.. ked ma dali dokopy ako tak /stabilizovany stav/ a potom ma prepustili do domaceho osetrenia.. ale nedoporucili mi sa vracat do prace.. kedze od januara som aj tak mala nastupit na RD /brali sme si dietatko z domova a cakali sme uz len na pravoplatnost rozsudku kvoli RD/v com mali nakoniec pravdu.. lebo este ani teraz nemam vysledky ok
    a v com je problem
    1. zamestnavatel mi poslal list /nastup na RD som riadne oznamila/ ze chce odo mna vyjadrenie k tomu ze som odmietla komunikovat s nim teda ze som nebola dostupna na sluzobnom telefone a na sluzobnom maily.. v tom obdobi
    Je mozne ze sa to bude snazit nahrat na porusenie pracovnej discipliny, predpokladam.. podla jeho praktik s inymi zamestnancami...
    ako sa branit? navrhuje mi osobne stretnutie na vyjasnenie si toho ale ja sa obavam ze ked to bude ustne tak to aj tak neskor prekruti podla seba /mozem mu odpovedat na ten list doporucene s vyjadrenim sa ku skutocnostiam v nom uvedenym.../
    Matulik79
    31.03.12,10:44
    Dobrý deň,
    dňa 01.03.2011 som prešla z materskej na rodičovskú dovolenku. Zamestnávateľa som písomne nepožiadala o čerpanie rodičovskej dovolenky, nakoľko pred nástupom na materskú sme sa ústne dohodli, že zostanem doma najmenej do dvoch rokov dieťaťa. V decembri 2011 som na požiadanie zamestnávateľa, písomne oznámila, že do práce plánujem nastúpiť v septembri 2012. Môže zamestnávateľ nejako využiť fakt, že som písomne nepožiadala o čerpanie rodičovskej dovolenky?? Mám obavy o moje miesto, nakoľko pani, ktorá ma zastupuje počas RD, predĺžili zmluvu vo februári 2012 až do februára 2013. Ďakujem za odpoveď
    Matulik79
    04.04.12,11:11
    Dobrý deň,
    dňa 01.03.2011 som prešla z materskej na rodičovskú dovolenku. Zamestnávateľa som písomne nepožiadala o čerpanie rodičovskej dovolenky, nakoľko pred nástupom na materskú sme sa ústne dohodli, že zostanem doma najmenej do dvoch rokov dieťaťa. V decembri 2011 som na požiadanie zamestnávateľa, písomne oznámila, že do práce plánujem nastúpiť v septembri 2012. Môže zamestnávateľ nejako využiť fakt, že som písomne nepožiadala o čerpanie rodičovskej dovolenky?? Mám obavy o moje miesto, nakoľko pani, ktorá ma zastupuje počas RD, predĺžili zmluvu vo februári 2012 až do februára 2013. Ďakujem za odpoveď

    nevie mi niekto poradiť?? :confused:
    Tweety
    04.04.12,11:15
    nevie mi niekto poradiť?? :confused:
    Teoreticky môže. Dnes si nemôže byť nikto istý svojím miestom, takže kľud, máš ešte čas na stresy.
    Matulik79
    05.04.12,09:47
    ďakujem, uvidím teda v septembri:)