mlaco
12.06.08,21:40
Zdravim,

chcel by som sa dozvediet co znamenaju symboly v projekte elektroinstalacie. Na inernete sa mi nepodarilo najst...

Prikladam v prilohe obrazok.

Momentalne tomu rozumiem takto:

A - obycajny vypinac, jediny pre jedno svetlo
B - prepinac, akych mozu by viacero, a obsluhuju jedno svetlo
C - obycajny vypinac dvojity - dva okruhy
D - dvojity prepinac.

Je to takto, alebo inak?

dakujem...
mlaco
13.06.08,05:30
Uhh, uz som vydedukoval ze D bude taky prepinac, ktory pri jednom pepnuti vypina/zapina 2 okruhy zaroven. Toto je, zda sa, potrebne pri zapojeni 3 prepinacov ktore ovladaju jedno svetlo.
ROMBOR
13.06.08,09:13
ahoj

ako elektrikar odpoviem odborno-laicky :o

vypinac A - jednopolovy vypinac (radenie 1) ... zapnes/vypnes svetlo, nic viac, nic menej;)
vypinac B - striedavy vypinac (radenie 6) .... ovladanie jedneho svetla/rady svetiel z dvoch miest (priklad ... mas dlhu chodnu s osvetleniem - na jednej strane chodby tymto vypinacom zasvietis - na druhom konci druhym tymto vypinacom zhasnes a naopak)
vypinac C - lustrovy vypinac (radenie 5) na ovladanie lustra (mas luster s napr. 4 ziarovkami - 2+2, vypinac lustrovy je s dvoma prepinacmi, jednym zapnes/vypnes jednu radu svetiel na lustry, druhym zapnes/vypnes druhu radu ziaroviek na lustry) ... klasika, kazdy ma tento vypinac v kancelarii, alebo byte :)
vypinac D - striedavy (radenie 7) ... na ovladanie svetla/rady svetiel z troch miest .. (priklad ... mas dlhu chodbu s osvetlenim - na zaciatku a na konci chodby mas vypinac typu B ... a v strede chodby mas vypinac typu D, aby si nemusel behat na konce chodby, ak chces zapinat/vypinat osvetlenie chodby ... )
r
Milan.Žiška
13.06.08,12:06
"ROMBOR" - profik sa mezaprie, môžem len súhlasiť. Presné vykreslenie aj ostatných značiek uvádza STN kreslenie el.zariadení v stavebných výkresoch.
Nemám ju pri sebe ale mala by to byť STN 34 5545
Označovanie v elektrotechnických schémach.
mlaco
13.06.08,12:15
dakujem pani.