sikula
12.06.08,22:30
Dobry den, prosim Vas poradte ak niekto riesil podobnu situaciu.
Jedna sa o nasledujece zmeny.
1.brat ide prepisat jeho 100% podiel v sro na mna.
2. Zmena nazvu spolocnosti
3. Doplnenie cinnosti asi o 5 volnych cinnosti

Mam nastudovane velke mnozstvo materialov ale aj tak som si nie isty v istich veciach.
Napisem postup a ak je nieco nespravne, prosim vas opravte ma:
1. Napisat zmluvu o prechode obchodneho podielu + osvedcit
a) je treba len zmluva alebo aj rozhodnutie jedineho spolocnika a ak oboje aj overit?

2. Ja ako novy jediny spolocnik vyhotovym uplne znenie spolocenskej zmluvy s novym menom, povodnymi a doplnenimi cinnostami + osvedcit.

3. S overenou spol zmluvou pojdem na zivnostensky register.
Poziadam o doplnenie asi 5 cinnosti - zaplatim 500Sk, vyplnim tlacivo (neviem ktore) poziadam o vydanie noveho zivnostenskeho listu.
a) budem platit 100 sk len za doplnene zivnosti?
b) ake tlacivo mam vyplnit, na strankach je len tlacivo na zalozenia alebo zrusenie zivnosti.
c) kolko stoji vydanie ziv.listu?
d) urcite potrebujem vydat novy ziv.list pre obchodny register?
e) na zivnostenskom urade uz figurujem ja ako majitel alebo toto este musi vybavit povodny spolocnik?

4. Vyplnim navrh, overim podpisi, prilozim hore uvedene dokumenty + podpisovy vzor, vyhlasenie jedineho spolocnika, zaplatim kolok a je firma moja?


Ospravedlnujem sa za pravopis.
A dakujem za odpoved.
freeiurist
13.06.08,02:10
1a - z dovodu roznej praxe registrovych sudov by som dal aj rozhodnutie jedineho spolocnika (netreba osvedcovat), i ked podla mna nie je potrebné, nakolko zo zmluvy o prevode OP je jasny prejav vole OP previest.

Inak v celku dobre.

To zaverecne ustanovenie by som tam nedaval. Ak by zanikla ucast za trvania spolocnosti, bude vyplateny vyrovnaci podiel
Celsus
14.06.08,09:13
1. Zmluva sa správne nazýva "Zmluva o prevode obchodného podielu."

1a.: Ako správne uviedol freeiurist, je vhodné urobiť aj rozhodnutie jediného spoločníka, v ktorom jediný spoločník (v podstate sám sebe) udelí súhlas na prevod, pričom podpis netreba overovať. Okrem toho aj tak bude treba robiť rozhodnutie o zmene obchodného mena a rozšírení predmetu podnikania.
´
2. Úplné znenie spoločenskej zmluvy vyhotovuje konateľ (resp. konatelia, ak ich je viac), nie vsak spoločník. Podpis konateľa/konteľov pritom netreba overovať.

3. Treba vyplniť tlačivo, ktoré Vám dajú na živnostenskom úrade. Poplatky sú nasledovné: 100,- Sk za každú voľnú živnosť, 500,- Sk za každú remeselú alebo viazanú a 1000,- Sk z každú koncesovanú. Živnostenský list alebo koncesnú listinu potrebujete na každý predmet podnikania, ktorý je živnosťou. Živnostenský list sa vydáva nie pre spoločníka, ale pre spoločnosť.

Zmenu obchodného mena treba oznámiť živnostenskému a daňovému úradu.