Petosev
13.06.08,07:56
Poraďáci,


len vás prosím o názor na znenie § 19, ods. 2, písm. e), ktorý hovorí o výdavkoch daňovníka pri výkone práce v inom mieste ako obvyklom. Ten totiž uvádza "vynaložené" výdavky. Je teda možné, uznať ako daňový výdavok paušálne stravné, bez toho, aby som preukázal vynaloženie tohto výdavku, napr. dokladom o nákupe obeda a podobne?
Máta ma to slovo "vynaložené".

Všetky ostatné výdavky sú bezpochybné, pokiaľ mám doklad, pýtam sa na výdavky na stravovanie do výšky určenej pre zamestnancov. Či nie je potreba vydokladovať aj tento výdavok, či teda je možnosť paušálne bez dokladu zaúčtovať daňový výdavok vo výške dennej sadzby stravného či už tuzemského alebo zahraničného, podľa stráveného času na pracovnej ceste?

Nenašiel som ani nejaké usmernenie k tomuto bodu zákona.

Vďaka...
Vladimír Ozimý
13.06.08,08:31
samozrejme stravné podľa zákona 283/2002 o cesotvných náhradách na ktorý sa § 19 ods. 2 písm. e) odvoláva nevyžaduje preukázanie konzumácie stravy. je to cestovná náhrada nie preplatenie nákladov na stravu. T.j. aj keď nebude nič jesť živnostník a spĺňa podmienky pre vyplatenie stravného môže si ho uplatňovať bez dokladovania dokladu.
Petosev
13.06.08,14:13
Ďakujem za názor, ja aj viem, že sa zákon v tomto bode odvoláva na zákon o cestovných náhradách, zdalo sa mi však, že len čo sa týka maximálnej výšky výdavku sa odvoláva na zákon o cest. náhradách, nie však všeobecne. A ešte k tomu formulácia "vynaložené", tak som hľadal nejaké usmernenie k tomuto bodu zákona, ale nenašiel.

Takže vďaka ešte raz.