mino.k
13.06.08,10:52
dobry den, sme tu novi, tak neviem, ci tuto otazku kladieme spravne, ak nie, vopred sorry:o
zaujimalo by nas, nazor na nasu situaciu...
v minulom roku vo febr. sme si prenajali byt za 8500,- aj s energiami, pricom v zmluve mame stanovene, ze nedoplatky na spotrebach, t.j. elktrika, voda, plyn si doplatime...byt sme uzivali 4mesiace, potom sme si kupili vlastny, v ktorom byvame...
minuly tyzden nam pani poslala vyuctovanie a na nase velke pocudovanie, nedoplatok cca 5000,- ktory vypocitala na zaklade celkoveho nedoplatku ktoy na byte vznikol, prepoctom na nase 4 mesiace...
samozrejme skutocne spotreby na zaklade nami spolocne urobenych odpisov pri preberani a odovzdavani bytu boli ignorovane!
a dalsia vec, ktora je nezanedbatelna je ta, ze pani cely ten cas odvadzala zalohove platby za 1osobu, pricom my sme v byte byvali 3 osoby, dvaja dospeli, jedno dieta, s cim bola pri podpisovani zmluvy vyrozumena...
My sme jej tento nedoplatok odmietli vyplatit, pretoze si myslime, ze pani mala zvysit platby ako za 3 osoby a tym by jej nedoplatok nevznikol, pretoze je jasne, ze ina zaloha je napr. voda na jednu osobu a ina na 3...
kedze sme si porovnali nas terajsi vymer a platby za vodu, tam sa pocita priemerna spotreba tepl.vody 1,5m3, studenej 2m3, tak nam vyslo, ze keby spravne platila zalohove platby, nedoplatok by nevznikol...
ASI NAPISANE OBSIRNE, ALE ZAUJIMALO BY NAS, AKY JE VAS NAZOR...
VOPRED DAKUJEME :)
KvetkaK
13.06.08,08:55
Určite to vyúčtovanie z jej strany za obdobie 4 mesiacov, čo ste tam bývali, nieje správne. A keby som bola na vašom mieste, tak s tým určite nesúhlasím a hádam sa s ňou.
mino.k
13.06.08,09:05
no, napisali sme jej list, aj s presnym nasim vypoctom, dokonca sme prilozili aj nas vymer, aby videla co tym myslime, ale ako odpoved sme dostali sms, aki sme ubohi, plytki a neviem aki ludia :-(
peton
13.06.08,09:15
K tomuto len jedna rada. Máš podklady za dom, máš odpísané spotreby, vieš počet osôb, vieš plochy, vieš jednotkové ceny. Zobrať papier, pero, kalkulátor, rozum do hrsti a počítať a počítať. A dôjsť k nejakým výsledkom.
Pokiaľ vyjdú vo Váš prospech, určite neplatiť, prípadne zaplatiť časť, ktorá Vám vyšla (ak vyjde nedoplatok). Ak Vám vyjde preplatok, je jasné, že neplatiť a tvrdo požadovať vrátenie preplatku - najlepšia obrana útok. Odporúčam všetko písomne, v prípade extrému teda súdu, budete mať podklady.
Spomínaš tu počty osôb - tie sa používajú pri výpočtoch spotreby vody ak nie sú merače, ďalej pri spotrebe elektr. energie v spoločných priestoroch, výťahoch. Tu je výpočet jednoduchý.
Snáď Ti to pomôže, inak Ti nie je možné poradiť, nakoľko nepoznáme detaily.
peton
13.06.08,09:16
super, si ma predbehol. Pokiaľ je tak ako ste urobili, tak sa nemáte čoho obávať. A určite neplatiť. Jej SMS-ky ignorujte a vôbec na ne nereagujte (iba ich dôkladne archivujte).
mino.k
13.06.08,10:07
dakujem pekne za potvrdenie nasej mienky, dost nas to mrzelo, lebo pani bola velmi mila, aj sa k nam dobre spravala, vychadzali sme si velmi dobre a teraz taketo prekvapko...ako myslime si, ze od zaciatku s takymto niecim musela ratat, naschval platila male zalohove platby a myslela si, ze nam vyuctuje nedoplatok a my zacvakame...Je totiz ekonomicka Ing. a robi uctovnictvo...lenze sa trosku oplachla, lebo ja som sice "len" strojny Ing., ale u nas vo firme som 3 roky robil energie, takze si viem vypocitat co a ako :-)
trosku nas to zamrzelo, tak sme si radsej dali poradit od Vas, cim viac hlav - tym viac rozumu:-)
dakujeme pekne za rady:-)
lubica_02
13.06.08,10:16
spýtajte sa dotyčnej, či prenájom a zmenu počtu osôb nahlásila správcovi - ten by jej určite zálohy upravil. Nedoplatok by som určite neplatila. Nevzniká jej aj odvod dane - za prenájom ?
peton
13.06.08,10:50
[quote=mino.k;752661]dakujem pekne za potvrdenie nasej mienky, dost nas to mrzelo, lebo pani bola velmi mila, aj sa k nam dobre spravala, vychadzali sme si velmi dobre a teraz taketo prekvapko...

mimotemy Keď vtáčka lapajú pekne mu spievajú a keď ide o prachy človek nepozná brata. Smutné, ale realita a´la život.
Karas Milan
13.06.08,11:38
My za (byt v OV) všetko zálohujeme pod 3600 Sk/mesiac ( GA) = preplatok - iný kraj iný mrav.

Ahoj
Kamil
mino.k
13.06.08,11:40
pravdepodobne nie,lebo na vyuctovani - kopiu nam poslala je uvedena 1 osoba a aj platba tomu odpovedala, bolo to okolo 2600,-...my teraz platime na 3osoby 5000,- tak to je iny rozdiel...ona si nechavala viac pre seba, platila minimalne zalohy a my jej teraz mame doplacat!!! tak to urcite...
mino.k
13.06.08,11:43
to je aky kraj??? aj ja chcem take male zalohy :-), my zalohujeme v byte, tiez OV 4900,-, ale je to asi preto, lebo splacame zateplenie z FO
ups, asi som sa pomylila, teraz mi napadlo, ze ta suma 4900,- je aj so zalohou na plyn 200,- a 600,- elektriku, takze za byt zalohujeme 4100,- :-)
mino.k
13.06.08,11:45
[quote=mino.k;752661]dakujem pekne za potvrdenie nasej mienky, dost nas to mrzelo, lebo pani bola velmi mila, aj sa k nam dobre spravala, vychadzali sme si velmi dobre a teraz taketo prekvapko...

mimotemy Keď vtáčka lapajú pekne mu spievajú a keď ide o prachy človek nepozná brata. Smutné, ale realita a´la život.
tak to je napisane spravne, zial teraz mame z toho len neprijemny pocit a este sa mi citime vinni, lebo jej " nechceme " zaplatit...aj ked neviem za co :-(
mino.k
13.06.08,12:58
:D:D neviem ako sa odpoveda na sukromne spravy, sme tu len od vcera :rolleyes:, takze dakujeme za vsetky rady, aj za tie sukromne a tiez za povzbudenie, este raz vdaka :) :) :)
Karas Milan
13.06.08,13:25
:D:D neviem ako sa odpoveda na sukromne spravy



Ahoj Miňo.

Keď budeš mať dosť príspevkov (možno aj máš - vyskúšaj) , klikneš na nick a vyberieš si.

Ahoj
Ka Mil
Orim
13.06.08,20:30
K tomuto len jedna rada. Máš podklady za dom, máš odpísané spotreby, vieš počet osôb, vieš plochy, vieš jednotkové ceny. Zobrať papier, pero, kalkulátor, rozum do hrsti a počítať a počítať. A dôjsť k nejakým výsledkom.
Pokiaľ vyjdú vo Váš prospech, určite neplatiť, prípadne zaplatiť časť, ktorá Vám vyšla (ak vyjde nedoplatok). Ak Vám vyjde preplatok, je jasné, že neplatiť a tvrdo požadovať vrátenie preplatku - najlepšia obrana útok. Odporúčam všetko písomne, v prípade extrému teda súdu, budete mať podklady.
Spomínaš tu počty osôb - tie sa používajú pri výpočtoch spotreby vody ak nie sú merače, ďalej pri spotrebe elektr. energie v spoločných priestoroch, výťahoch. Tu je výpočet jednoduchý.
Snáď Ti to pomôže, inak Ti nie je možné poradiť, nakoľko nepoznáme detaily.

Všetko sa dá pekne spočítať z vyúčtovania. V tom nevidím žiadny problém.
Halli
13.06.08,20:34
Všetko sa dá pekne spočítať z vyúčtovania. V tom nevidím žiadny problém.

... Mirko ak je to vyučtovanie na 4 strany, samý koeficient a kopec čisel, ako to robia mnohé bytové družstva a podobne podniky, nevyzná sa v tom ani "dive prasa" ... možno iba my , čo s tým robíme :D:D
Orim
13.06.08,20:38
... Mirko ak je to vyučtovanie na 4 strany, samý koeficient a kopec čisel, ako to robia mnohé bytové družstva a podobne podniky, nevyzná sa v tom ani "dive prasa" ... možno iba my , čo s tým robíme :D:D

Súhlasím vychádzal som z toho môjho vyúčtovania. Je tam všetko a na 1 liste. :) :D

Ale niektoré sú len na to aby všetkých čo na to pozerajú zblbli. Videl som také v Bratislave. A snažil som sa v nich vyznať ale nedalo sa vždy mi tam niečo chýbalo.

:)

:D
Halli
13.06.08,20:42
Súhlasím vychádzal som z toho môjho vyúčtovania. Je tam všetko a na 1 liste. :) :D
Presne tak... a my si to na schôdzach ešte aj vysvetlíme a obhájime....;) zoči - voči do očí :)
Orim
13.06.08,20:44
Ja to vysvetlím osobne každému kto za mno príde ale zatial nik neprišiel, teraz neviem prečo? :D
Halli
13.06.08,20:47
Ja to vysvetlím osobne každému kto za mno príde ale zatial nik neprišiel, teraz neviem prečo? :D

... tak už sme dvaja, a to je to prečo túto prácu občas aj milujem, keď sú ľudia spokojní a ja som spokojná, že všetci su spokojní :D


P.S asi mali preplatky:D
Karas Milan
14.06.08,02:20
Ahoj Slavica a Orim.

Podľa mňa ste ich iba šikovne oblbli , keď ste im stanovili zálohy = keď ste im správne vysvetlili kladný psychologický dopad vyúčtovania pri optimálne (t.j. dostatočne) stanovených preddavkových platbách.

Ahoj
Ka Mil
Halli
14.06.08,12:22
Ahoj Slavica a Orim.

Podľa mňa ste ich iba šikovne oblbli , keď ste im stanovili zálohy = keď ste im správne vysvetlili kladný psychologický dopad vyúčtovania pri optimálne (t.j. dostatočne) stanovených preddavkových platbách.

Ahoj
Ka Mil

No Milanko v tomto prípade ja len pokračujem v platbách stanovených kedysi bývalým spravcom- OSBD, takže im ďakujem za to oblbnutie :D... s tým rozdielom, že u mńa toho teraz dostali viac vráteného späť :):)/nepopieram, že nám pomohla aj "teta zima". A ja mám v mojich panelákoch dokonca takých ľudí, čo si vedome zvyšujú mesačné zálohy, lebo vedia, že u mňa sa im to nestratí :D... nuž aj to je prejav dôvery, hoci banka by sa im "určite" za túto dôveru odvďačila "výýýýýsokými" úrokmi.:D
Takže ja som taká kvazi SVB-banka /súkromná-vieryhodná-bezkonkurenčná/...mimochodom už majú všetci korunky /preplatky/ na svojich účtoch :)
Karas Milan
14.06.08,12:54
1, ..No Milanko v tomto prípade ja len pokračujem v platbách stanovených kedysi bývalým spravcom- OSBD, takže im ďakujem za to oblbnutie :D...
2, .. u mńa toho teraz dostali viac vráteného späť :):)
3, ..nepopieram, že nám pomohla aj "teta zima"
4, ..výýýýýsokými" úrokmi.:D
5, ..kvazi SVB-banka-bezkonkurenčná/.. ( h+h+h+ = :) matematika)
6, ..majú . ..preplatky/ na svojich účtoch


Ahoj Slávka.
Veď aj ja ťa chválim , aká si šikovná -viď 1, 3, 5, 6,-najmä ;
len mi prosím ťa konkretizuj svoj prínos k 2, - (možno po mojej debate 11.6. už hľadám nového správcu).
A prezraď 4, - koľko ponúkaš ??

Ahoj
Ka Mil
Halli
14.06.08,13:52
Ahoj Slávka.
Veď aj ja ťa chválim , aká si šikovná -viď 1, 3, 5, 6,-najmä ;
len mi prosím ťa konkretizuj svoj prínos k 2, - (možno po mojej debate 11.6. už hľadám nového správcu).
A prezraď 4, - koľko ponúkaš ??

Ahoj
Ka Mil

:D:D mimotemy
Orim
14.06.08,19:42
Tiež sa pochválim. Už tri roky som nič nezvyšoval za teplo, ani za to ostatné okrem FO, ale to sme museli aby sme dostali úver od banky. Zrovna včera som čítal niečo také ako že sa zdvihne o 20% energia, tak neviem ako to na budúci rok rozseknem. Niečo budem musieť vydať už len preto že od nového roku sa bude platiť v eurách a teraz si predstavte, že sa to bude musieť zdvihnúť to zas bude voda na mlyn pre tých čo sú proti euru. :D
svojar
15.06.08,04:53
Protestom proti Euru sa aj tak neubrániš, už budú kričať, pretože budem chcieť pri zálohách zaokrúhlovať a nie sa baviť s eurocentami /teda 1-9/. To až pri ročnom zúčtovaní.
650
mino.k
16.06.08,09:28
Súhlasím vychádzal som z toho môjho vyúčtovania. Je tam všetko a na 1 liste. :) :D

Ale niektoré sú len na to aby všetkých čo na to pozerajú zblbli. Videl som také v Bratislave. A snažil som sa v nich vyznať ale nedalo sa vždy mi tam niečo chýbalo.

:)

:D
toto co nam poslala je dost neprehladne, takze sme sa riadne zapotili, ale kedz som 3 roky robil vo firme energie, celkom to slo...porovnali sme to aj s nasim terajsim vymerom a podla toho sme priblizne urcili kolko sa cca pocita na osobu tepla a studena voda...problem je iba s kurenim, nakolko u nas platime teplarnam, v tom prenajatom maju vlastnu kotolnu, ale priblizne sa to urcit dalo...
p.s. u nas je tiez vyuctovanie korektne, prehladne, a tiez na jednej strane :-)