Fragaria
13.06.08,11:53
Ahojte všetci super poraďáci.
Chcem Vás poprosiť o radu, a to či ako SZČO je povinná platiť odvod do fondu nezamestnanosti alebo je to dobrovolné platenie a ešte by som sa chcela spýtať kde by som to naštudovala v ktorom zákone. Zatial som platila len zdravotné poistenie dobrovolne.
Andyke
13.06.08,09:57
Poistné do fondu nezamestnanosti je dobrovoľné. (zák. o soc. poistení)
Andyke
13.06.08,10:03
Ak si SZČO tak zdrav.poistenie si povinný platiť, pokiaľ štát za Teba neplatí zdrav.poistenie. (ak nepatríš do tej skupiny za ktorých štát odvádza)
Dobrovoľne nezamestnaná osoba platí sám a inú výšku.
Fragaria
13.06.08,10:08
A od ktorého roku to platí že je dobrovoľné, lebo môj manžel je tiež SZČO a prišlo mu rozhodnutie zo SP za rok 1996-2003. Teraz idem hrabať v archíve lebo on platil na úrad práce tak idem hľadať podklady o zaplateni. Ja som SZČO len od 1.3.2007 a nechcem aby som niečo neprešvihla a aby ma potom SP nenaháňala že som neplatila. Manžel platil do SP tak ako mu vyšlo platiť a ako mu SP vypočítala. Tak som teraz až prelaknutá či som niečo nezanedbala .Ďakujem
Fragaria
13.06.08,10:14
Ja som bola nezamestnaná do 1.3.2007 a evidovaná na UP a teraz mám živnosť. Len mne ešte nevyšlo prvý rok platiť, ale zdravotné som si bola prihlasiť dobrovolne, lebo som sa ponaučila, keď sa mi stal úraz a nebola som už ani v ochranej dobe, tak som nič nedostala . Teraz budem davať výpis z daňového na SP a už mi bude treba platiť, ale to som nevedela, že či aj na fond nezamestnanosti alebo nie.
Andyke
13.06.08,10:51
V rokoch 1996-2003 platil Zákon č. 10/1993 o Fonde zamestnanosti :
§ 14
Platenie príspevku

(1) Príspevok sú povinní platiť
a) zamestnanci,
b) samostatne zárobkovo činné osoby a spolupracujúce osoby, 8)
c) občania zárobkovo činní v cudzine s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky,
d) zamestnávatelia.


Od 1.1.2004 platí zákon č. 461/2003 (Zákon o soc.poistení) :
(kde už SZČO nie je uvedené , že je povinný platiť )
§ 128
10) Poistné na poistenie v nezamestnanosti platí

a) zamestnanec, ak osobitný predpis 42) neustanovuje inak,
b) zamestnávateľ, ak osobitný predpis 42) neustanovuje inak,
c) dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti.

---
veronikasad
13.06.08,11:07
Ja som bola nezamestnaná do 1.3.2007 a evidovaná na UP a teraz mám živnosť. Len mne ešte nevyšlo prvý rok platiť, ale zdravotné som si bola prihlasiť dobrovolne, lebo som sa ponaučila, keď sa mi stal úraz a nebola som už ani v ochranej dobe, tak som nič nedostala . Teraz budem davať výpis z daňového na SP a už mi bude treba platiť, ale to som nevedela, že či aj na fond nezamestnanosti alebo nie.
Ako SZČo platíš preddavky do zdr.poisťovne povinne.
Zrejme si mala na mysli dobrovolné nemocenské poistenie.
Poistenie v nezamestnanosti od 1.1.2004 nie je pre SZČO povinné. Ak si si "vybrala" dávky v nezamestnanosti pred otvorením živnosti, na ďalšie budeš mať nárok až po troch rokov platenia príspevkov ako dobrovolne poistená osoba na poistenie v nezamestnanosti.

-------
Veronika
leozka
21.04.09,14:04
Ahojte.Som evidovaná na ÚP, keďže som dostala k 31.3.2009 výpoveď a chcela by som si platiť poistenie v nezamestnanosti.Chystám sa tam a chcela by som vedieť, aký je postup soc.poisť., z čoho sa vypočítava poist. v nezamestnanosti, v akej výške, ďakujem
veronikasad
21.04.09,14:47
Ahojte.Som evidovaná na ÚP, keďže som dostala k 31.3.2009 výpoveď a chcela by som si platiť poistenie v nezamestnanosti.Chystám sa tam a chcela by som vedieť, aký je postup soc.poisť., z čoho sa vypočítava poist. v nezamestnanosti, v akej výške, ďakujem
Prihlasuješ sa ako dobrovolne poistená osoba na reg.liste FO. Nedá sa doplatiť spätne, len ododňa doručenia prihlášky do soc.poisťovne. Platí sa 2 % z tebou určeného vymer. základu, najmenej z min. mzdy.

Výška podpory je 50 % z denného vymeriavacieho základu - z posledných 4 rokov. Dávka v nezamestnanosti sa platí za kal. dni.
leozka
21.04.09,15:12
Ďakujem Ti moc za odpoveď
Janaex
21.04.09,15:21
....Výška podpory je 50 % z denného vymeriavacieho základu - z posledných 4 rokov. ....
je to 3 roky, prip. 2 roky ak ide o sezónneho pracovníka


§ 108

Výška dávky v nezamestnanosti
(1) Výška dávky v nezamestnanosti je 50 % denného vymeriavacieho základu.
(2) Denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na poistenie v nezamestnanosti alebo poistné na výsluhový príspevok podľa osobitného predpisu, 2) dosiahnutých v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu poistenca uvedeného v § 104 ods. 1 a 3 je obdobie troch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti, a poistenca uvedeného v § 104 ods. 2 je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na poistenie v nezamestnanosti podľa § 140 alebo poistné na výsluhové zabezpečenie podľa osobitného predpisu. 2) Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.
okikoo
26.02.10,13:23
A od ktorého roku to platí že je dobrovoľné, lebo môj manžel je tiež SZČO a prišlo mu rozhodnutie zo SP za rok 1996-2003. Teraz idem hrabať v archíve lebo on platil na úrad práce tak idem hľadať podklady o zaplateni. Ja som SZČO len od 1.3.2007 a nechcem aby som niečo neprešvihla a aby ma potom SP nenaháňala že som neplatila. Manžel platil do SP tak ako mu vyšlo platiť a ako mu SP vypočítala. Tak som teraz až prelaknutá či som niečo nezanedbala .Ďakujem

Ja by som povedal, že dobrovoľne je od 1.1.1997

V zmysle zákona č.387/1996 Zb, § 57 Platenie príspevku na poistenie v nezamestnanosti
Ak samostatne zárobkovo činná osoba už platí príspevok na poistenie v nezamestnanosti z iného dôvodu, nie je povinná platiť príspevok na poistenie v nezamestnanosti z príjmov dosiahnutých v súvislosti s prevádzkovaním alebo s vykonávaním samostatnej zárobkovej činnosti, ak jej pomerná časť základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutých v rozhodujúcom období z tejto činnosti je nižšia ako 3 000 Sk.
jacekova
09.03.10,21:13
Rada by som oprášila túto tému.
Dnes mi prišiel zo sociálnej poisťovne papier, že som za 7/2003 a 12/2003 odviedla v nesprávnej sume príspevok na poistenie v nezamestnanosti ako SZČO.
Vie mi niekto povedať, koľko sa vtedy malo platiť?
Ďakujem mnohokrát za každý názor.
brčko
09.03.10,21:31
Rada by som oprášila túto tému.
Dnes mi prišiel zo sociálnej poisťovne papier, že som za 7/2003 a 12/2003 odviedla v nesprávnej sume príspevok na poistenie v nezamestnanosti ako SZČO.
Vie mi niekto povedať, koľko sa vtedy malo platiť?
Ďakujem mnohokrát za každý názor.

v období 7-12/2003 sa platilo poistenie v nezam. 3% z vym.základu, najmenej z 3000,-Sk (90Sk), najviac z 24000,-Sk.

od 1.1.2004 už bolo PvN pre szčo len dobrovolné.
jacekova
09.03.10,21:35
v období 7-12/2003 sa platilo poistenie v nezam. 3% z vym.základu, najmenej z 3000,-Sk (90Sk), najviac z 24000,-Sk.

od 1.1.2004 už bolo PvN pre szčo len dobrovolné.


dakujem velmi pekne. Presne 90,- Sk som platila, tak neviem, o čo im ide. Asi skúšajú nahrabať peniaze od ľudí, ktorí proste už po 6 rokoch nemajú uvedené doklady. Takže idem nakopírovať výpisy z účtu a napísať im nejaký "liebes Brief" ;)
Paula
09.03.10,22:01
Teta sociálka má asi dojem, že si mala platiť viac , o to jej ide. Dokladovanie platby 90,- nepotrebuje, to má v systéme. Si myslím.
jacekova
09.03.10,22:05
Teta sociálka má asi dojem, že si mala platiť viac , o to jej ide. Dokladovanie platby 90,- nepotrebuje, to má v systéme. Si myslím.


Aha, tak to ma nenapadlo, že sa im stále máli....
A neviete poradiť z akého vymeriavacieho základu si to mám prepočítať?
Živnosť som založila v 11/2002, tak pochybujem, že by mi vyšlo platiť zvýšené odvody....
brčko
09.03.10,22:18
vtedy sa platilo PvN nie do SP ale na úrad práce, tak možno to je problém, že platby predsalen nemajú v systéme / resp. nemajú správne prehodené z UP do systému ??? to len dumám, nemám o tom potuchy, ako to robili, len mám skúsenosti so SP :(

Ak by bol problém vo výške VZ, tak by ti predpokladám reklamovali aj platby do ostatných fondov v SP. A tiež by chceli celé obdobie a nie len tie 2mesiace (ak som dobre porozumela, že len 7+12mesiac, t.j. nie 7až 12)

VZ od 1.7.2003 sa rátal tak isto ako teraz z VZ z dan.priznania roku 2002 :2 :12 x3%, ak si podnikala len časť roku 2002, tak to treba pozrieť, ako sa to vtedy rátalo, či bolo iné znenie ako teraz. Ale tam to ide podla iného zákona, č. 387/1996 snád § +60 ods.1+ 63 ods.1,... v znení n.p. ak sa nemýlim.
brčko
09.03.10,22:34
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=13853&FileName=96-z387&Rocnik=1996

387
Z Á K O N
NÁRODNEJ RADY SLOVENSKEJ REPUBLIKY
z 11. decembra 1996
o zamestnanosti

§ 60
Vymeriavací základ samostatne zárobkovo činnej
osoby a spolupracujúcej osoby

(1) Vymeriavacím základom na určenie výšky príspevku
na poistenie v nezamestnanosti samostatne
zárobkovo činnej osoby je polovica pomernej časti jej
základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutých
v rozhodujúcom období v súvislosti s prevádzkovaním
alebo s vykonávaním samostatnej zárobkovej činnosti.
Pomernou časťou základu dane sa rozumie časť pripadajúca
na jeden kalendárny mesiac prevádzkovania
alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti
v rozhodujúcom období. Polovica pomernej časti sumy,
o ktorú príjmy dosiahnuté v rozhodujúcom období
v súvislosti s prevádzkovaním alebo s vykonávaním
samostatnej zárobkovej činnosti presahujú výdavky
vynaložené na ich dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie,
je vymeriavacím základom aj vtedy, ak táto suma
nepodlieha dani z príjmov fyzických osôb len preto, že
tak ustanovujú predpisy o zamedzení dvojitého zdanenia

§ 66
Rozhodujúce obdobie

(2) Rozhodujúcim obdobím, z ktorého sa zisťuje vymeriavací
základ na určenie príspevku na poistenie
v nezamestnanosti u samostatne zárobkovo činných
osôb, je
a) v čase od 1. januára do 30. júna príslušného kalendárneho
roku kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza
príslušnému kalendárnemu roku,
b) v čase od 1. júla do 31. decembra príslušného
kalendárneho roku kalendárny rok, ktorý predchádza
príslušnému kalendárnemu roku.
Paula
09.03.10,22:41
Aha, tak to ma nenapadlo, že sa im stále máli....
A neviete poradiť z akého vymeriavacieho základu si to mám prepočítať?
Živnosť som založila v 11/2002, tak pochybujem, že by mi vyšlo platiť zvýšené odvody....


Nevieme, aký si mala vym. základ, treba pozrieť na Výpis z daň. priznania, do SP a na ÚP sa odovzdávali kópie.
jacekova
10.03.10,06:15
Nevieme, aký si mala vym. základ, treba pozrieť na Výpis z daň. priznania, do SP a na ÚP sa odovzdávali kópie.


budem musiet teda pozriet Výpis z DP 2002 a prepocitat to (dostanem sa k nemu az v piatok...mám ho "archivovaný" v kancelárii v práci a teraz som na MD)

zatial dakujem mnohokrát za reakcie a v piatok sa ozvem.