Luboš
24.06.04,06:23
Dávam na diskusiu problém ako odlišujete dátum daňovej povinnosti §20 zákona o DPH. Ako pracujete s prepočtom kurzu cudzej meny v nasledovnom pripade: Tovar som nadobudol zo statu EU a fyzicky prijal dňa 28.maja.
Faktúra mi prišla 4.júna s dátumom vystavenia 1. júna.
Pre DPH som ju zaradil a prepocital kurzom vystavenia 1.júna.
Takže pre účely DPH "samozdanenia" v mesiaci máj.(§20 odst.1 pís.b)
Otázka: Je dobre pre účely DPH prepočet kurzom dňom vystavenia(01.06.) alebo má byť kurzom dňom fyzického prijatia tovaru? (28.05.)
Druhá otázka v rámci zaúčtovania: zákon o účtovníctve §24 odst.1 písm.a) odvolávajúc sa na §25odst.1 pís.c) bod 2 a 3 hovorí , že dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň pohľadávky a záväzku pri je vzniku .
Pre účtovníctvo som sa rozhodol prepočítať kurzom dňa vystavenia (01.06.)a zaúčtovať faktúru do mesiaca jún, nakoľko som oklasifikoval deň pre účtovný prípad deň vystavenia faktúry (01.06.)ako deň vzniku záväzku.
Daňoví úradníci si budú z týchto dátumov a posudzovania podľa toho čo som zistil mastiť pri kontrole brucho.......Takže čo vy na to ???????
jana
24.06.04,04:46
Môj názor na 1. problém fa z EU prepočítam kurzom 1. júna a DPH pôjde takisto dátumom vystavenia do júna.
2. som za
IvoM
24.06.04,05:31
Bod 1 je jasný, 1.júna - deň vystavenia faktúry. Bod 2 podľa mňa môže závisieť aj od účtovnej smernice, napríklad poznám veľa firiem, ktoré účtujú zahraničnú DF kurzom kedy faktúru dostali/resp. zaevidovali/ t.j. v tomto prípade 4.júna.
vladan
24.06.04,06:20
k bodu 2. - faktúru prepočítavame do záväzkov dňom prijatia faktúry, čiže z tvojho prípadu 4.6.04. Každý doklad, ktorý dôjde je označený pečiatkou spoločnosti, kde je uvedený dátum + čarovné slovíčko "prijaté dňa".