macha999
13.06.08,14:41
Som majiteľkou 2 bytov.
V r. 2007 som oba byty prenajímala a zdaňovala podľa par.6 ods. 3 (prenájom nehnuteľnosti na základe zmluvy) Prvý byt som prenajímala súkromnej osobe a druhý firme-právnicke osobe, ktorá v byte poskytovala ubytovacie služby.
Viedla som evidenciu o preukázateľných výdavkoch podľa par.6 ods.11, oba byty som vložila do obchodného majetku a odpisovala.
V r. 2008 sa asi skončí prenajímanie druhého bytu firme a sama by som chcela poskytovať ubytovacie služby, čiže budem mať príjmy podľa par.6 ods. 1B.
Založím si živnosť, určím prevádzkareň na adrese, kde sa byt nachádza.
Okrem toho musím získať povolenie od hygienika a musím sa prihlásiť na obecnom úrade pre potreby vyberania dane z ubytovania.
Otázka: Ako mám viesť účtovníctvo alebo evidenciu a bytoch, ak jeden byt budem časť roka prenajímať a časť roka v ňom poskytovať ubytovacie služby na základe živnosti?
Môžem si zo živnosti uplatniť 40% výdavky?
Ďakujem za odpoveď.
Vladimír Ozimý
13.06.08,13:26
ano či prenajímate alebo poskytujete ubytovacie služby je to rovnaký efekt. Ak nie ste na začiatku zdaňovacieho obdobia platiteľom DPH potom je na vás či si uplatníte paušálne výdavky alebo budete viesť účtovníctvo. Dokonca sa môžte rozhodnúť že pre prenájom budete viesť paušálne výdavky a pre živnosť účtovníctvo.
batorek
11.01.10,18:05
Dobrý večer.
Ja by som chcela informáciu ohľadne bytu OV v Budapešti.
Mám tam 3 izbový byt, ktorý som vydal pre tzv.cestovnú kanceláriu ale nie do prenájmu. Uzatvoril som s firmou zmluvu a u nich si treba objednať ubytovanie, ktoré mi potom oni preplácajú.Stane sa že 2 krát do mesiaca tam mám klientov. Ostatné obdobie tam môžem robiť čo chcem. Neviem kde vlastne
mám zaradiť potom daň z príjmu či je to prenájom alebo čo??. Ja nemám žiadnú živnosť, riadne pracujem v ČR. Ale trvalý pobyt mám v SR. Je to dosť komplikované, len aby tam byt nestál prázdny tak som uzatvoril túto zmluvu s firmou INTERHOME.
mysimis
11.01.10,18:12
Príjem od cestovnej kancelárie za prenájom bytu normálne zdaníš na základe §6.
evinka33
25.02.10,11:37
Prosím o radu:
Zamestnankyňa nahlásila, že poskytuje súkromne ubytovacie služby a každý rok si podávala sama daňové priznanie. V roku 2009 však nemala žiadny príjem z ubytovania, len príjmy zo zamestnania. Musí niečo nahlásiť na daňovom úrade? Môže jej zamestnávateľ urobiť daňové priznanie alebo si ho musí urobiť sama?
Srdečne ďakujem ak sa nájde niekto, kto mi odpovie.