SAIVI
13.06.08,13:55
SZCO účtujúci v JÚ ma v majetku dve menšie budovy od roku 2005, ktoré sa odpisujú.
Na jednej budove bola zostaková cena k 31.12.2007 100.800,- a na druhej 60.800,- . V roku 2006 spojil tieto 2 budovy dostavbou v medzipriestore, s tým že teraz je z toho jedna budova s jednou spoločnou strechou, pred kolaudáciou. Náklady na výstavbu (zatial v sume 3.000.000,- ) sa zatial účtovali ako nedanový výdaj s odpočtom DPH.
Ako zaradiť budovu po kolaudácii?
betka
13.06.08,12:24
Čo je dostavba?;)

Na čo Vám bolo vydané stavebné povolenie? Na prístavbu?

V stavebnom povolení máte odpoveď:
- buď pôjde o prístavbu budovy č.1, alebo č. 2. Ak sa jedná o prístavbu jednej z týchto budov, pôjde o TZ. Zvýšite VC (ZC) len u jednej z nich, ku kt. bolo vydané stav. povolenie.

- pôjde o novú stavbu, i keď bola spojená. Stavebné povolenie bude na novú stavbu. Potom všetky VNZD-obstaranie nehnuteľnosti-investícia, bude mať novú kartu, t.j. budovu č. 3, bude mať svoje nové súpisné číslo, na LV bude figurovať ako nová budova....

Ak si neviete rady so stavebným povolením, č. parciel, ......, popýtajte si od majiteľa LV a potom z tých čísel nejak vyjdete.

Ak budete robiť kartu poprefocujte si všetky FA, urobte súpis, zaraďovací protokol, aby Vám všetko sadlo na chlp....:)
SAIVI
13.06.08,12:36
dakujem za radu, dám si doniesť to stavebné povolenie a pozriem sa na to. Doklady mám všetky v účtovníctve, je toho hrozne vela, všelijakých hlavne malých nákupov, ale mám to každý rok založené, vediem si takú pomocnú knihu k ešte nezaradenej stavbe...
betka
13.06.08,12:39
Vždy je dokladov veľmi veľa, poznám to, i keď ich bude stovky..., treba si poprefocovať, teraz to bude veľa roboty, ale čo ak bude DK o pár rokov....budete to mať všetko pekne pokope, ľahko odkontrolovateľné, nebudete hrabať v archíve nejaký bloček na 1000, Sk.

Držím prst, pýtajte sa, keď pozisťujete k čomu to patrí.
SAIVI
26.09.08,11:57
...mali sme daňovú kontrolu na rok 2006, a niektoré z týchto dokladov so stavebným materiálom ku ešte nezaradenej stavbe, ktoré sme účtovali ako nedaňový výdaj s odpočtom DPH nám vyhodili a ponížili nám o tú sumu zaúčtované výdavky v roku 2006 a zvýšili základ dane . ...ale však tieto podľa mňa neboli zarátané vo výdavkoch, len sme uplatňovali DPH... Je postup DU správny?:confused:
SAIVI
26.09.08,17:10
posúvam
betka
26.09.08,17:48
mimotemy

Saivi, osobne mám ešte jednu otázku. DK sa týka tej istej SZČO, čo má aj palety, kt Vám vyhodili z nákladov? (to len pre info)
Danila
26.09.08,17:54
...mali sme daňovú kontrolu na rok 2006, a niektoré z týchto dokladov so stavebným materiálom ku ešte nezaradenej stavbe, ktoré sme účtovali ako nedaňový výdaj s odpočtom DPH nám vyhodili a ponížili nám o tú sumu zaúčtované výdavky v roku 2006 a zvýšili základ dane . ...ale však tieto podľa mňa neboli zarátané vo výdavkoch, len sme uplatňovali DPH... Je postup DU správny?:confused:Ak bol na kontrole účtovník s investičiarskym duchom, a sú aj takí, a vyhodil najmä doklady o obstaraní materiálu, tak to bol materiál, korý zakladal dôvodné podozrenie, že síce kúpený bol, ale na stabe sa určite nenachádza. Iba ak na stavbe majiteľovho rodinného domu.
:D. Stavba znesie veľa, ale nie všetko.;)
SAIVI
26.09.08,18:12
mimotemy

Saivi, osobne mám ešte jednu otázku. DK sa týka tej istej SZČO, čo má aj palety, kt Vám vyhodili z nákladov? (to len pre info)
....áno, tej istej
SAIVI
26.09.08,18:16
Ak bol na kontrole účtovník s investičiarskym duchom, a sú aj takí, a vyhodil najmä doklady o obstaraní materiálu, tak to bol materiál, korý zakladal dôvodné podozrenie, že síce kúpený bol, ale na stabe sa určite nenachádza. Iba ak na stavbe majiteľovho rodinného domu.
:D. Stavba znesie veľa, ale nie všetko.;)

...bločky boli nečitateľné, a nejaké faktúry za práce neuznali ...ale ide o to že to boli doklady zaúčtované ako výdavky neovplyvňujúce základ dane. ...pripadá mi to ako by kontrolórka len prechádzala fizicky cez pokladničné doklady a nepozerala podľa výstupov ako boli zaúčtované. Ke boli účtované a VNZD, tak ani neboli vo výdavkoch... tak prečo nám teraz ponižujú výdavky?
Danila
26.09.08,19:25
...bločky boli nečitateľné, a nejaké faktúry za práce neuznali ...ale ide o to že to boli doklady zaúčtované ako výdavky neovplyvňujúce základ dane. ...pripadá mi to ako by kontrolórka len prechádzala fizicky cez pokladničné doklady a nepozerala podľa výstupov ako boli zaúčtované. Ke boli účtované a VNZD, tak ani neboli vo výdavkoch... tak prečo nám teraz ponižujú výdavky?Ale ja som čítala, že si si uplatnila DPH. Takže tento argument neobstojí. Celkom určite zdôvodnila, prečo neuznala práce. Ak máš relevantné dôkazy, že boli obstarané v úslade s rozpočtom stavby, tak máš navrch.
SAIVI
27.09.08,13:56
Ano, DPH sme si vtedy uplatnili, a už sme ho aj po DPH kontrole doplatili. Ale jedná sa o to že v účtovníctve boli tieto doklady zaúčtované ako výdavky neovplyvňujúce základ dane s odpočtom DPH -takže DPH sa odpočítalo ale suma bez DPH nešla do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane, takže sme ich ani neuplatňovali do výdavkov ...a teraz po kontrole dani z príjmu nam o sumu základov z tých bločkou ponižujú výdavky... Ked im vtedajší účtovník tieto základy nezahrnul do výdavkov, nenastalo na základe týchto bločkou zniženie dane, tak prečo ju teraz máme doplácať? a ešte sme budovu ani nezaradili takže do výdavkov sa nám to zatial nedostalo ani formou odpisov ...už sa v tom nevyznám, ťuklo mi to v piatok poobede ked sef doniesol protokol z danovej kontroly.
SAIVI
04.02.09,10:44
[quote=betka;752845]Čo je dostavba?;)

Na čo Vám bolo vydané stavebné povolenie? Na prístavbu?

V stavebnom povolení máte odpoveď:
- buď pôjde o prístavbu budovy č.1, alebo č. 2. Ak sa jedná o prístavbu jednej z týchto budov, pôjde o TZ. Zvýšite VC (ZC) len u jednej z nich, ku kt. bolo vydané stav. povolenie.

1.
...v stavebnom povolení sa píše : " ...stavebná úprava, ktorá spočíva v zmene spôsobu užívania jestvujúcej budovy s.č. 655 na pozemku... par.č. .. a budovy s.č. 656 na pozemku par.č... " ...tak teraz neviem - sú tam spomenuté obidve budovy , ktoré boli vlastne spojené pod jednu strechu s novými priestormi, ktoré vznikli medzi nimi. ...vyberiem si jednu z nich a tej cenu navýšim?

2.
..a teraz až pozerám, že stavebné povolenie bolo vydané v roku 2007, ale podnikateľ nám začal nosiť bločky do účtovníctva na spracovanie už v roku 2006 s tým že stavia novú budovu, ktoré boli účtované ako som už písala ako nedanový výdavok s odpočtom DPH a zvlášť evidované v pomocnej knihe. ...môžem ich brat do úvahy aj tak, ked bol nákup uskutočnený ešte pred stavebným povolením?

3. ...v spomenutej pomocnej knihe boli evidované doklady z rokov 2006,2007 a aj tento rok 2008 , s tým, že ked dojde ku kolaudácii (mala by prebehnuž tento mesiac ) všetky sumy sa nasčítajú a budova sa zaradí v celkovej sume. Ale podľa stavebného povolenia vlastne ide o technické zhodnotenie, a to malo byť podľa mna vykonané v každom roku zvlásť. ...ked sa tak nestalo, môžem teraz narátať všetky tie doklady za 3 roky a o tú sumy zvýšiť hodnotu jednej z tých budov k 31.12.2008? ..a doklady z roku 2009 vťahujúce sa k tejto stavebnej úprave budú potom technickým zhodnotením v roku 2009. ...alebo mám už teraz počkať, kým sa to ukončí celé, a zvýšiť cenu budovy potom naraz po kolaudácii?
SAIVI
04.02.09,11:33
posúvam
SAIVI
05.02.09,07:09
...posúvam
Efinečka
05.02.09,07:26
A na základe čoho to výlúčili, museli uviesť konkrétne porušenie zákona, rozhodne by som sa bránila. To, že sa niektové výdavky daňovákom nezdajú, ich neoprávneňuje na ich vylúčenie z výdavkov.
SAIVI
05.02.09,07:58
danovú kontrolu máme už vyriešenú, podali sme odvolanie na DU a dorúbenú dan nám vrátili naspäť : )
...teraz riešim otázky z príspevku č.13
SAIVI
05.02.09,09:05
[quote=betka;752845]Čo je dostavba?;)

Na čo Vám bolo vydané stavebné povolenie? Na prístavbu?

V stavebnom povolení máte odpoveď:
- buď pôjde o prístavbu budovy č.1, alebo č. 2. Ak sa jedná o prístavbu jednej z týchto budov, pôjde o TZ. Zvýšite VC (ZC) len u jednej z nich, ku kt. bolo vydané stav. povolenie.

1.
...v stavebnom povolení sa píše : " ...stavebná úprava, ktorá spočíva v zmene spôsobu užívania jestvujúcej budovy s.č. 655 na pozemku... par.č. .. a budovy s.č. 656 na pozemku par.č... " ...tak teraz neviem - sú tam spomenuté obidve budovy , ktoré boli vlastne spojené pod jednu strechu s novými priestormi, ktoré vznikli medzi nimi. ...vyberiem si jednu z nich a tej cenu navýšim?

2.
..a teraz až pozerám, že stavebné povolenie bolo vydané v roku 2007, ale podnikateľ nám začal nosiť bločky do účtovníctva na spracovanie už v roku 2006 s tým že stavia novú budovu, ktoré boli účtované ako som už písala ako nedanový výdavok s odpočtom DPH a zvlášť evidované v pomocnej knihe. ...môžem ich brat do úvahy aj tak, ked bol nákup uskutočnený ešte pred stavebným povolením?

3. ...v spomenutej pomocnej knihe boli evidované doklady z rokov 2006,2007 a aj tento rok 2008 , s tým, že ked dojde ku kolaudácii (mala by prebehnuž tento mesiac ) všetky sumy sa nasčítajú a budova sa zaradí v celkovej sume. Ale podľa stavebného povolenia vlastne ide o technické zhodnotenie, a to malo byť podľa mna vykonané v každom roku zvlásť. ...ked sa tak nestalo, môžem teraz narátať všetky tie doklady za 3 roky a o tú sumy zvýšiť hodnotu jednej z tých budov k 31.12.2008? ..a doklady z roku 2009 vťahujúce sa k tejto stavebnej úprave budú potom technickým zhodnotením v roku 2009. ...alebo mám už teraz počkať, kým sa to ukončí celé, a zvýšiť cenu budovy potom naraz po kolaudácii?
adato
12.02.09,06:32
1. K dokladom, ktoré boli účtované ešte pred vydaním stavebného povolenia - záleží na tom, o čo sa jedná a ako to bolo účtované. Aj u nás bežne vznikajú výdavky ešte v štádiu prípravy stavby, sú skôr spojené s prípravou projektov, služobné cesty a podobne. Ak ste mali nakúpený materiál viem si predstaviť, že by ste účtovanie opravili a v čase pred vydaním stavebného povolenia by ste účtovali o zásobách a po jeho vydaní by ste zásoby preúčtovali na obstaranie. Ak by ste tam mali nejaké stavebné práce tak je jasné, že ste ešte nemali oprávnenie začať stavať.
Čo sa týka účtovania a zaradenia súhlasím s Betkou, ktorá uviedla, že je to potrebné zaradiť ako technické zhodnotenie. Technické zhodnotenie sa zaradzuje rovnako ako nová stavba - až po kolaudácii (bez ohľadu na to, že stavba bola realizovaná viac rokov). A zaradíte ho tak, že navýšite hodnotu jednej z budov. To, že sa zmenil spôsob využitia budovy - by mohlo mať vlyv na kód klasifikácie u obidvoch budov, ale odpisová skupina ostane rovnaká.