Mona Lisa
13.06.08,14:09
Ahojte.

Potrebujem pomôcť. Prebrali sme účtovníctvo od daňovej poradkyni.
Zabudla resp nejako jej vypadol záväzok vo výške 24.544,- Sk z uzávierky, ktorý bol uhradený až v tomto roku. Teraz nám nesedia poč.stavy a nevieme ako to dať na pravú mieru resp. doúčtovať, aby sme to mohli odpísať aj z pokladne ako úhradu v tomto roku.

Ďakujem.
zlatica76
13.06.08,17:16
Vypýtala by som si opis (v horšom prípade kópiu) faktúry od dodávateľa, doúčtovala v r. 2008 do nedaňových nákladov, podala by som dodatočné daňové priznanie za ten rok, ktorého sa faktúra týka.

Ak by sa vám nechcelo trápiť s dodatočným daňovým priznaním, tak by som to nechala len v tých pripočítateľných položkách.
Mona Lisa
14.06.08,07:43
No faktúra je zaúčtovaná na 518/321 normálne v roku 2007 do daňových nákladov, ale len platba prebehla prakticky/t.j. vkladom priamo na účet/ tento rok.
V minulom roku t.j. r.2007 ona akoby uhradila faktúru v hotovosti z podkladne. Mne by to nemalo ovplyvniť daň.priznanie r.2007. Tu mi ide skôr o tento rok čo s tou platbou a ako to vlastne zaúčtovať keď to nemám na poč.stavoch pretože to nie je ani v inventartizácii záväzkov. Konečný stav záväzkov mi nesedí s účtom 321 za rok 2007.
liba2
14.06.08,08:09
No faktúra je zaúčtovaná na 518/321 normálne v roku 2007 do daňových nákladov, ale len platba prebehla prakticky/t.j. vkladom priamo na účet/ tento rok.
V minulom roku t.j. r.2007 ona akoby uhradila faktúru v hotovosti z podkladne.
existuje v roku 2007 výdaj z pokladne? t.j. VPD na danú sumu ako úhrada DF ? ak áno - kto prevzal peniaze ?

Mne by to nemalo ovplyvniť daň.priznanie r.2007. Tu mi ide skôr o tento rok čo s tou platbou a ako to vlastne zaúčtovať
zatiaľ takto: 379/221 kým sa nezistí príčina nesúladu.
keď to nemám na poč.stavoch pretože to nie je ani v inventartizácii záväzkov.
... ani nemôže byť, keďže záväzok bol v r.2007 uhradený z pokladne...
Konečný stav záväzkov mi nesedí s účtom 321 za rok 2007.
podľa môjho názoru sedí (nevidím do toho účtovnictva;))

a ešte otázka: na základe čoho ste realizovali úhradu v r. 2008, keď nemáte - podľa účtovníctva - dôvod ? požiadal vás dodávateľ ? a on neprevzal hotovostnú úhradu v roku 2007? potom kto ju prevzal ?
liba2
14.06.08,08:13
nemôžeš sa pýtať na 2 miestach - potom riešime to isté 2x a je z toho chaos

http://www.porada.sk/t78765-p2-nezrovnalost-na-ucte-321-a.html
Mona Lisa
16.06.08,08:44
Nerozumiem prečo na dvoch miestach?
Mona Lisa
16.06.08,08:45
Ano dodávateľ sa ozval, že nie je uhradená faktúra. Peniaze boli potom z podklane vybraté a vložené priamo na účet dodávateľa.
Zaúčtovanie faktúry bolo v roku 2007 518/321.
Tweety
16.06.08,08:52
No faktúra je zaúčtovaná na 518/321 normálne v roku 2007 do daňových nákladov, ale len platba prebehla prakticky/t.j. vkladom priamo na účet/ tento rok.
V minulom roku t.j. r.2007 ona akoby uhradila faktúru v hotovosti z podkladne. Mne by to nemalo ovplyvniť daň.priznanie r.2007. Tu mi ide skôr o tento rok čo s tou platbou a ako to vlastne zaúčtovať keď to nemám na poč.stavoch pretože to nie je ani v inventartizácii záväzkov. Konečný stav záväzkov mi nesedí s účtom 321 za rok 2007.
A ako zaúčtovala úhradu? mala byť, ak bola z pokladne, 321/211. Asi to tak nebolo, ak stav účtu 321 tiež nesúhlasí. A nehovorím už o 211. Skús najprv popátrať po účtovaní tej akože úhrady.
Mona Lisa
18.06.08,09:11
Ahoj,

čo sa týka úhrady faktúry. Áno dala z pokladne úhradu i keď nemala fyzicky VPD, jednoducho to omylom preklepla úhradu.
Mne sa ťažko hovorí prečo to spravila,jednoducho je to tak a ja už len musim problem vyriešiť.
Preto neviem ako to teraz urobit.
Ci si to nevsimat a vyhodit ten doklad z pokladne alebo ako?.
Tweety
18.06.08,09:30
Ahoj,

čo sa týka úhrady faktúry. Áno dala z pokladne úhradu i keď nemala fyzicky VPD, jednoducho to omylom preklepla úhradu.
Mne sa ťažko hovorí prečo to spravila,jednoducho je to tak a ja už len musim problem vyriešiť.
Preto neviem ako to teraz urobit.
Ci si to nevsimat a vyhodit ten doklad z pokladne alebo ako?.
Urobila by som opravu pôvodn.účtov. úhrady cez pokladňu 211/321, a potom úhradu-skutočnú, ak bola cez pokladňu: 321/211.
renatan
19.06.08,04:36
Mám obdobný prípad. Minuloročná fa uhradená v min. roku, aj zaúčtovaná, len zostala nejakým omylom v záväzkoch. Môžem ten záväzok tento rok zniesť zo sveta týmto spôsobom : 321/688 ? (Oprava nevýznamných nákladov a výnosov minulých účtovných období.) Alebo mám účtovať 321/428 ? Chcem sa proste vyhnúť opravnému daňovému priznaniu. Poradíte ? Prosím...
Mona Lisa
19.06.08,08:44
Ahoj,
veď práve aj ja sa chcem vyhnuť kvôli takejto hluposti oprave daňového priznania.
Mona Lisa
19.06.08,08:46
Urobila by som opravu pôvodn.účtov. úhrady cez pokladňu 211/321, a potom úhradu-skutočnú, ak bola cez pokladňu: 321/211.
Ale ako ám urobiť opravu účtov, keď sa jdná o minulý rok. To by som potom mala robit opravne DP? A to ja zas nechcem. Ak sa to dá vyriešiť inak bolo by to super.
zlatica76
19.06.08,18:53
Nechápem, ako môže zostať uhradená faktúra v záväzkoch - veď nutne musia nesedieť až dva účty 321 a 211.

Takže, ak viete, že faktúra bola uhradená, je potrebné si pozrieť pôvodné účtovanie 321 / 211 (221), pri tomto zápise pozrieť, s ktorou faktúrou bola platba "vypárovaná". Lebo ak len bola nesprávne spárovaná platba, tak potom len opravíte analytické účty na 321.

Žiaľbohu, toto je problém, na ktorý sa zdaleka ťažko odpovedá, lebo najprv musíte vedieť/vidieť a pochopiť pôvodné doklady - a to mi tu nevidíme.

A len tak mimo témy: ako boli robené inventúry?
Vranová
19.06.08,19:14
A len tak mimo témy: ako boli robené inventúry?

mimotemy
Na margo invetúr musím povedať, že dobré vieme, že aj keď pošleme inventarizáciu, tak koľko potvrdených sa nám vráti späť?? Jedna tretina??
Síce je tam napísaná klauzula, že v prípade ak sa nám do xx dní nevráti potvrdená inventarizácia späť, budeme náš účtovný zostatok považovať za správny.....a prax?? Prax je taká, že sa potom stavajú prípady, že koľko krát je záväzok a pohľadávka uhradená a v našej účtovnej evidencií sú zostatky úplne iné a pritom bola inventarizácia riadne spravená a zaslaná!
Bohužial a tu nastavajú problémy potom!!!:eek::eek::eek:
liba2
20.06.08,06:25
Mám obdobný prípad. Minuloročná fa uhradená v min. roku, aj zaúčtovaná, len zostala nejakým omylom v záväzkoch. Môžem ten záväzok tento rok zniesť zo sveta týmto spôsobom : 321/688 ? (Oprava nevýznamných nákladov a výnosov minulých účtovných období.) Alebo mám účtovať 321/428 ? Chcem sa proste vyhnúť opravnému daňovému priznaniu. Poradíte ? Prosím...Renátka prečo účet 688 alebo 428 ?
Ty musíš zistiť, kde sa stala chyba, nemôžeš len-tak zaúčtovať v tomto roku do výnosov sumu faktúry. Mne ako majiteľovi firmy by sa to určite nepáčilo. O akú sumu ide?
liba2
20.06.08,06:33
No faktúra je zaúčtovaná na 518/321 normálne v roku 2007 do daňových nákladov, ale len platba prebehla prakticky/t.j. vkladom priamo na účet/ tento rok.
V minulom roku t.j. r.2007 ona akoby uhradila faktúru v hotovosti z podkladne. Mne by to nemalo ovplyvniť daň.priznanie r.2007. Tu mi ide skôr o tento rok čo s tou platbou a ako to vlastne zaúčtovať keď to nemám na poč.stavoch pretože to nie je ani v inventartizácii záväzkov. Konečný stav záväzkov mi nesedí s účtom 321 za rok 2007.Mona Lisa, čo to znamená "akoby uhradila..." ? Už som sa raz spýtala, je vystavený výdavkový pokladničný doklad v r.2007 ? je na ňom podpis príjemcu alebo je tam doložený príjmový doklad od dodávateľa?
Alebo zápis 321/211 bol účtovaný z iného dokladu ako z VPD?
Toto všetko bolo treba overiť ešte pred úhradou DF v tomto roku. Veď chyba sa mohla stať v r. 2007 aj u dodávateľa...
Aby si tu dostala správnu odpoveď, musíš doplniť svoje zadanie :) .
renatan
22.06.08,17:40
Renátka prečo účet 688 alebo 428 ?
Ty musíš zistiť, kde sa stala chyba, nemôžeš len-tak zaúčtovať v tomto roku do výnosov sumu faktúry. Mne ako majiteľovi firmy by sa to určite nepáčilo. O akú sumu ide?

No ani môjmu šéfovi sa to nepáči, ani mne nie, len neviem, čo teraz s tým. Účtujem v Pohode a tam môžem uhradiť v banke faktúru a správne zaúčtovať 321/221 a predsa nezlikvidovať v záväzkoch. Proste sa niekde stala chyba a ja ju neviem nájsť. V účtovnom denníku mám vyše 30 000 položiek a zkontrolovať to položkovite je nad moje sily. Tá chyba môže byť kdekoľvek, lebo v Pohode mi napríklad pri úhrade a likvidácii v cudzej mene hocikedy skočia namiesto správnych účtov úplné blbosti a musím na to dávať dosť pozor. Napr. pri likvidácii 3000,- Sk mi napočíta program aj 100 000,- ako kurzové rozdiely. Ešte som neprišla na to, prečo.
To na margo toho, že ako sa mi to mohlo stať a prečo neviem nájsť chybu. Hľadala som v kurz. rozdieloch aj v záväzkoch,... Musím to nejak spasiť zo sveta ten záväzok, je to 45 000,-. Mohla by to byť pri obrate 70 000 000,- nevýznamná suma?
liba2
23.06.08,07:01
Mám obdobný prípad. Minuloročná fa uhradená v min. roku, aj zaúčtovaná, len zostala nejakým omylom v záväzkoch. Môžem ten záväzok tento rok zniesť zo sveta týmto spôsobom : 321/688 ? (Oprava nevýznamných nákladov a výnosov minulých účtovných období.) Alebo mám účtovať 321/428 ? Chcem sa proste vyhnúť opravnému daňovému priznaniu. Poradíte ? Prosím...
Zápisom 321/688 vyrobíš výnos, ktorý sa týka r. 2007 - takže dodatočnému DP sa nevyhneš a zbytočne sa odvedie štátu 8,5 tis. Sk DP.


No ani môjmu šéfovi sa to nepáči, ani mne nie, len neviem, čo teraz s tým. Účtujem v Pohode a tam môžem uhradiť v banke faktúru a správne zaúčtovať 321/221 a predsa nezlikvidovať v záväzkoch. Proste sa niekde stala chyba a ja ju neviem nájsť. V účtovnom denníku mám vyše 30 000 položiek a zkontrolovať to položkovite je nad moje sily. Tá chyba môže byť kdekoľvek, lebo v Pohode mi napríklad pri úhrade a likvidácii v cudzej mene hocikedy skočia namiesto správnych účtov úplné blbosti a musím na to dávať dosť pozor. Napr. pri likvidácii 3000,- Sk mi napočíta program aj 100 000,- ako kurzové rozdiely. Ešte som neprišla na to, prečo.
To na margo toho, že ako sa mi to mohlo stať a prečo neviem nájsť chybu. Hľadala som v kurz. rozdieloch aj v záväzkoch,... Musím to nejak spasiť zo sveta ten záväzok, je to 45 000,-. Mohla by to byť pri obrate 70 000 000,- nevýznamná suma?
Odporúčam konzultovať s autorom programu všetky problémy ktoré ti vznikajú. Takto predsa nemôžeš pracovať pri takom objeme položiek. Alebo si obstaraj spoľahlivý program (pracovala som s Pohodou 6 mesiacov a vzdala som to práve preto, že som sa nemohla spoľahnúť...., kúpila som si iný program).
O významnej sume sa na porade popísalo už veľa. Všeobecne sa považuje za nevýznamnú suma do 1% z obratu, t.j. v tomto prípade do 700 tis. Sk.
Poraď sa s konateľom a požiadaj ho aby rozhodol, možno to, čo sa mne vidí veľa, bude v jeho očiach zanedbateľná suma.:) Ale ten účt.program treba riešiť.
renatan
23.06.08,09:07
Keď ja som so Pohodou celkom spokojná, to len občas má také muchy, že napr. pohyby na skladoch neeviduje v denníku a naopak, ale to sa vždy vyrieši údržbou integrity. Aj výstupy mi celkom vyhovujú, som na ten program zvyknutá, používam ho už sedem rokov. Len teraz neviem nič urobiť, asi sa nevyhnem tomu dodatočnému priznaniu.
Môžte mi poradiť, ako sa podáva? Len dopíšem chýbajúcu čiastku a doplatím prevodom daň, alebo celé tlačivo musím vyplniť nanovo. Ak chcem účtovať ako nevýznamnú položku v roku 2008, tak ako vyplním tlačivo za rok 2007?
renatan
24.06.08,06:26
Ako vyplním tlačivo dodatočného daň. priznania, keď budem účtovať opravy z roku 2007 na nedaňových účtoch roku 2008?
Sú to nevýznamné položky.
Pýtam sa na to už v dvoch témach a asi nikto nemáte momentálne čas to so mnou prebrať. Ak sa nájde dobrá duša a stratí pár minút, tak vopred ďakujem, začína ma to dosť súriť.