medvedik21
13.06.08,15:28
Ahojte ahojte, vedel by mi niekto poradiť?
Snažím sa zdravo stravovať a neprejedať a tak by ma zaujímalo, koľko kilojoulov je optimálne prijať za deň? Z koľkých sa začína priberať? A z koľkých chudnúť? Aby som vedela, či sa stravujem správne, lebo zjem niekoľko menších porcií denne a vôbec nemám prehľad o ich energetickej hodnote. Ak má niekto info o kilojouloch v jednotlivých potravinách, ovocí a zelenine, tiež uvítam :) Ďakujéééém
motylik7
13.06.08,16:47
Jémine, prečo sa zaťažuješ s takým niečím, ako sú kilojouly. Máš radosť z jedla? Mohlo byť snád stačiť to staré slovenské: piť do polopita, jesť do polosýta. Správa o najedení, nasýtení dorazí zo žalúdka do mozgu cca za 20-30 min, takže pravidlom by malo byť jesť do najpomalšie, každé sústo požuť ASPOŇ 30x (tibetskí lámovia žujú vraj 50x). Aj pri konzumácii jedla redšej konzistencie, napr. kaše, snažiť sa aspoň podržať jedlo v ústach, lebo okolo úst je energetická zóna, ktorá to jedlo zenergetizuje. Ked toto budeš dodržiavať (a z normálnej porcie zješ tak polovičku) a budeš mať radosť a potešenie z jedla, tak nemáš snád čo pokaziť. Ak do seba nebudeš rvať vepro-knedlo-zelo a podobne:D.
Jesť všetko s mierou, príliš nekombinovať, aspoň čiastočne dodržiavať jing a jang vo všetkých rovinách (nemusí byť), počúvať svoje telo, čo práve potrebuje ... Nemaj tiky z nejakých joulov medvedik ;)
kukučka
13.06.08,17:02
a ešte doplním, záleží predsa aj na tom, akú máš prácu, koľko energie vydáš, aké máš "spaľovanie" a množstvo iných faktorov. Neviem si predstaviť starvovanie podľa tabuliek. A ešte jedna otázka nielen pre teba: čím si myslíš, že sú nahradené tuky a cukry v tých light somarinách? Niečím zdravým?
medvedik21
13.06.08,17:39
Zle som sa vyjadrila, chcela som to vedieť iba pre info, rada mám všetko pod kontrolou v prehľade, som už raz taká, ale to neznamená že som jedna z tých ktoré sa snažia schudnúť na úkor svojho zdravia. Naopak neuznávam to. Žiadne light prkotinky nejem, aj tak nestoja za veľa chuťovo, pokojne si ukrojím aj z bôčika, hlavne všetko s mierou. Ale aj keď sa snažím v poslednom čase viac jedlo vychutnávať, spestrujem si jedálniček zeleninkou a neprepchávam sa naraz veľkou porciou, zaznamenala som väčší objem môjho zadku:o. Preto som chcela vedieť o tých kilojouloch, lebo potrebujem spáliť viac energie ako prijmem. Mám sedavé zamestnanie a tak sa snažím hýbať mimo práce (plávanie a beh). Ale neviem, či to stačí, poprípadne kde robím chybu a tak by som si to chcela skúsiť zrátať.:confused::D