matalenka
13.06.08,18:41
Dobrý den, chcem Vás poprosiť o radu. Chcem dať auto do podnikania, ide o s.r.o. môžem túto operáciu zaúctovat následovne?

Vklad automobilu do podnikania 042 365
Zaradenie automobilu do používania 022 042

Nejde o žiadny dar, alebo zvýšnie základného imania, len chcem, aby bol automobil v majetku spoločnosti. Môže byť takáta operácia?? Nevyhodí mi ju daňový úrad? Ak viete, o niečom lepšom, napíšte mi prosím.

Ďakujem všetkým za pomoc.
betka
13.06.08,17:05
Auto je možné obstarať s.r.o.:
- kúpou 042/321
- bezodplatne 042/384,648
- na základe finančného prenájmu
- vkladom do ZI 042/353
- nadobudnúť ako veriteľ...

Vkladom do ZI je asi najvhodnejší spôsob obstarania, kde sa hodnota určí znaleckým posudkom, táto cena je potom cenou pre účtovníctvo.. Tu je však potrebné vedieť, či bol automobil zaradený do OM vkladateľa a bol odpisovaný, resp. ide o majetok, kt. nebol zaradený v OM.
Ak sa vloží ako nepeňažný vklad a ide o auto odpisované, VC u s.r.o. pre dańové účely je ZC vkladateľa. Ak sa vloží ako vklad FO nepodnikateľa, teda nebol súčasťou OM ocení sa auto ROC.
učtovačik
13.06.08,17:46
Ja by som len doplnil ten vklad do ZI do uplnosti ako si to ja predstavujem:

1. upísanie - vloženie automobilu do podnikania 353/419
2. navýšenie ZI 419/411
3. obstaranie automobilu: 042/353
4. zaradenie autobobilu 022/042
šromo
13.06.08,18:41
matalenka predsa auto nechce dať do ZI .
Zrejme ide už o sro, kde je ZI vyrovnané a ďalší vklad by priniesol problémy / zápisnice o navýšení, zápis do OR, .../
Auto môžeš aj sro predať /najlepšie znalecká cena/
matalenka
13.06.08,19:02
Nechcem dať auto do ZI, rozmýšľala som nad darovaním, ale neviem, či to je navhodnejší spôsob. Poraďte mi prosím nejaký jednoduchý vklad do majetku podniku. Automobil je pisaný na konateľa spoločnosti, má ho kupovaný v hotovosti ale už pred niekoľkými rokmi a chcem ho dať do majetku podniku, aby som na neho mohla uplatniť všetky výdavky. Akým spôsobom, okrem vkladu do ZI by to teda išlo??

Ďakujem všetkým.
betka
13.06.08,19:05
matalenka predsa auto nechce dať do ZI .
Zrejme ide už o sro, kde je ZI vyrovnané a ďalší vklad by priniesol problémy / zápisnice o navýšení, zápis do OR, .../
Auto môžeš aj sro predať /najlepšie znalecká cena/

Nie sú možné iné vklady ako som vymenovala.
Predať môže, samozrejme...
Uvádza však zápis 042/365, ale to nejde. NA jednej strane vystupuje obstaranie majetku a na druhej strane pôžička, vklad spoločníka do s.r.o-závazok spoločnosti voči spoločníkovi. Spoločník môže vložiť PP, môže mať nárok na vyrovnací podiel.......ale takýto postup...

Operáciu 042/365 vidím ako nepredstaviteľnú, vyzerá to ako pôžička auta od spoločníka. Ešte som sa nestretla s takouto operáciou.

A keby aj, na druhej strane nám stoja protichodné úvahy:
Kto môže odpisovať majetok? Vlastník. V našom prípade kto? Nikto.
S.r.o. by mohla majetok odpisovať, zaradiť na kartu, ak má vlastnícke právo k tomuto majetku. Ibaže ho nemá. Pozrime si napr. ZDP par. 24.

Podľa tohto par. by mohla s.r.o. odpisovať, a teda i zaradiť M do HM:
- ak by bol majetok zabezpečený ( môže urobiť napr. banka, ak mám úver, ...)
- ak si zoberiem majetok na splátky
- pís. c sa nás netýka, v tomto prípade ide o nehnuteľnosť....
- leasing to tiež nie je
- ani správa majetku to nie je.....
Vranová
13.06.08,19:24
Ja si myslím, že najednoduchšie bude, ak sa spíše kupno-predajna zmluva a tým pádom ide do majetku a odpisuje sa, už to spomínala betka.
zaúčtovanie:
ID 042/325 /obstaranie majetku,podložiť kúpnú zmluvu pod ID/ v prípade že ide o FO nepodnikateľa, ak ide o SZČO alebo PO tak účtovanie : FD 042/321
343/321 - tento zápis len v prípade , že predávajúci je platiteľ DPH a ty tiež!
ID 022/042 /zaradenie majetku/
ID 551/082 /mesačné účt.odpisy/
matalenka
14.06.08,06:56
Dobre, tak dám kúpnu zmluvu.

Nebude v tom problém, keď predávajúci je konateľom spoločnosti s.r.o.? Teda nie je platcom dane, ale mal by si urobiť danové priznanie, pretože jeho príjem je nad oslobodenú nezdaniteľnú časť (myslím toho konateľa), ja automobil potom normálne zaradím do majetku podniku.

Správne som to pochopila??

Ďakujem.
Vranová
15.06.08,16:45
To nevadí, že predávajúci je konateľ! Bude to predávať ako FO-nepodnikateľ, ale treba dať pozor, aby cena bola stavovená ako cena obvyklá, čiže taká cena za ktorú by také isté auto obstarall u nejakého iného predajcu áut.

Neviem , čo myslíš tým, že konateľ by musel podať daňové priznanie? Za čo? Tam je mnoho prípadov, ktoré príjmy sú oslobodené od dane,ale ak sa to týka priamo predaja automobilu o ktorom sme písali, tak pozri § 9 odst.1) písm.d).
palčo
06.07.08,10:44
Mám jednu otázku: Pred rokom som kúpil nové auto. Po vyplatení lízingu (50% som platil v hotovosti a 50% som doplatil po roku) je mojím majetkom. Pri kúpe auta som ešte nevedel, že budem podnikať. Teraz uvažujem, či by nebolo vhodné auto prefinancovať cez nejakú lízingovku (že sa to dá urobiť). Lízingové splátky by som mohol uplatňovať ako náklady v podnikaní? Len neviem či by to bolo výhodné. Mesačne najazdím okolo 1000km,t.zn. momentálne náklady cca 9000,-Sk. Lízing by som platil asi viac.
Poraďte, prosím.
palčo
06.07.08,19:14
Nikto sa nenájde?
palčo
08.07.08,17:59
Mám jednu otázku: Pred rokom som kúpil nové auto. Po vyplatení lízingu (50% som platil v hotovosti a 50% som doplatil po roku) je mojím majetkom. Pri kúpe auta som ešte nevedel, že budem podnikať. Teraz uvažujem, či by nebolo vhodné auto prefinancovať cez nejakú lízingovku (že sa to dá urobiť). Lízingové splátky by som mohol uplatňovať ako náklady v podnikaní? Len neviem či by to bolo výhodné. Mesačne najazdím okolo 1000km,t.zn. momentálne náklady cca 9000,-Sk. Lízing by som platil asi viac.
Poraďte, prosím.

Nemá niekto skúsenosti s takýmto niečím?
optimistka
08.07.08,18:14
koľkoročné je to auto ?
palčo
08.07.08,18:29
Auto má rok (ako som písal).
optimistka
08.07.08,18:48
máš niekoľko možností:
auto odpredáš ako FO nepodnikateľ leasingovke a s leasingovkou uzavrieš zmluvu už na IČO, vtedy si dávaš do nákladov odpis vo výške 1/36 mesačne, ak máš leasing na 36 mesiacov čo je minimum, a úrok, poplatok za zmluvu
a opravy vozidla, phm
riešila by som to tak vtedy, keď by som potrebovala kapitál na rozbeh podnikania
existuje aj tzv. splátkový predaj, tam si vlastníkom od začiatku, kdežto pri finančnom leasingu ať zaplatením posl. splátky
druhá varianta že auto vložíš do podnikania a začneš si uplatňovať odpisy, nakoľko sa jedná o 1 ročné auto, tak odpis 1 roka už neuplatňuješ, začneš odpisom ako druhý rok, takisto máš nárok na phm, opravy a pod
alebo budeš používať auto ako súkromné, budeš si uplatňovať

vo všetkých prípadoch platíš daň z MV, máš oznamovaciu povinnosť do 30 dní odo dňa začatia používania auta na podnikanie, daň platíš 31.01.2009
optimistka
08.07.08,18:50
pri súkromnom si budeš uplatňovať sadzbu základnej náhrady 5,50 Sk/km a náhradu za phm
najlepšie je prepočítať si všetky varianty a vybrať si s ohľadom na tvoje potreby tú najideálnejšiu
palčo
08.07.08,19:10
Srdečná vďaka.
pipera
17.03.10,19:48
dobry den, ako mam postupovat,ked si ako FO-živnostník bezodplatne previedol auto do s.r.o.? v FO s tym nevzniknu ziadne povinnosti a v s.r.o. to ako zauctujem,alebo co urobim? dakujem za radu.