Mima P.
13.06.08,21:52
Dobry vecer.
Nasla som temu ukoncenie PP zo strany zamestnanca, ale moj konkretny pripad som nenasla.
Situacia: Dnes prisiel zamestnanec, kt. v pondelok konci PN (viac ako 5mesacna), s tym ze chce ukoncit pracovny pomer na jeho ziadost zo zdravotnych dovodov. Nastojil a zdoraznoval ze tam musi byt napisane ze zo zdravot. dovodov. Mam obavu ze nieco chysta, tak sa potrebujem do pondelka na to pripravit.
Ak s nim uzatvorim dohodu o ukonceni PP na ziadost zamestnanca zo zdravot. dovodov, nevznikne mi povinnost vyplatit mu odstupne? Alebo mam iba potvrdit na jeho ziadost o ukoncenie PP zo strany zamestnanca zo zdravot. dovodov ze suhlasim a ziadnu dohodu neuzatvarat?
Prosim poradte mi co najskor, aby som sa nedostala do problemov. (Odpracoval u nas nejake 3 mesiace, 5mes. je PN. Sme staveb. firma a on ma problemy plucne, myslim ze je to skor zivot. stylom ako pracou.)
Ake papiere mam vystavit, aby nejaky pravnik z nas nechcel vytrieskat peniaze, ked tak velmi nastoji aby tam boli zdravotne dovody.

Prosim ak si cez vikend najdete cas poradte mi.
Vopred dakujem,
Mima
Vranová
13.06.08,20:17
No podľa toho čo píšeš, tak to môže ísť aj o špekulant, možno mu ide o §76 odst.2 ZP, prípájam komentár:
ods.2) sa zavádza zvýšené odstupné vo výške najmenej 10-násobku zamestnancovho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer skončí výpoveďou alebo dohodou z titulu pracovného úrazu alebo choroby z povolania. Toto zvýšené odstupné má byť motiváciou pre zamestnávateľa pre zvýšenú prevenciu a väčšiu pozornosť bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci.

Navrhujem, keď toľko nalieha aby bolo uvedené zo zdravotných dôvodov a nebol spôsobený pracovný úraz, aby si trval natom, nech si dá spraviť lekársku prehliadku a mal si potvrdené , že jeho zdravotné problémy nie sú spôsobené ako choroba z povolania. Potom sa vyhneš nepríjemnostiam! Už som sa stretla s tým v praxi.
Preto som navrhla svojím klientom, aby pri nástupe a výstupe zamestnanca nariadili lekárske prehliadky a tak sa vyhli nepríjemnostiam.
Mima P.
13.06.08,20:26
Dakujem za promptnu odpoved.
Myslela som ako to rychlo a bezpecne vyriesit. Co ak mi potom donesie papier od lekara, ze ma chorobu z povolania - aj ked neviem akym zazrakom by po 3 mes. praci k nej prisiel. Ziaden uraz nemal.
Chcela som to preto rychlo vyriesit, tak ze mu iba potvrdim ze suhlasim s jeho vypovedou zo zdravot. dovodov, pripadne by som tam dopisala ze to nie je choroba z povolania, pripadne uzatvorim dohodu o ukonceni PP na ziadost zamestnaca zo zdravot. dovodov.
Bojim sa aby nepriniesol take lek. potvrdenie, ze budem vysachovana, tak chcem mat pripraveny variant, s kt. bude aj on suhlasit aj ja budem kryta.
Vopred dakujem za kazdu reakciu.
Mima
Vranová
13.06.08,21:39
V každom prípade by som dala spraviť lekárske vyšetrenie, môžeš ho poslať s sprievodným listom k svojmu známemu lekárovi! Budeš mať istotu, že ho vyšetrí poriadne! Na toto nás upozorňovali na školení, že takáto situácia môže nastať, preto sa ošetrí. Ty nie si kompetentná osoba, aby si rozhodla či má chorobu z povolania alebo nie, preto to potvrdenie od lekára!