apo
14.06.08,16:48
Pozdravujem Poraďákov.

:DV názve "pervento" neznamená nič neslušné je to PERCENTO, názov témy žiaľ neviem opraviť.

Prosím kto mi dá vzorec ako sa vypočíta zúčtovanie cenových rozdielov. Je k tomu používaný vzorec. Vo vzorci sa používa vypočítané priemerné prepočítacie percento a ešte nejaká veličina.

Tento postup je popísaný aj v metodickej pomôcke pre vedenie účtovníctva, ktorá frčala pod značkou SEPI pred pár rokmi (je to modrý karisblok).

Ja touto metódou chcem náklady na obstaranie tovaru vynaložené počas obdobia (mesiac, rok) dať do nákladov podľa hodnoty nákupu a predaja tovaru.

Ďakujem.

apo
betka
14.06.08,18:39
Myslíš asi oceňovací rozdiel. (pozn. Betky- ani som si nevšimla to pervento:D)

Zásoby máme ocenené na sklade v skutočnej-fakturovanej cene obstarania. Je potrebná analytiky účtu 112.
- Kde 112/01- skutočná cena obstarania-FA cena
- 112/02 náklady súvisiace s obstarním-musím zaúčtovať do nákladov alikvotný rozdiel súvisiaci s obstaraním.

A píš si: :D:D

- OR K CENE OBSTARANýCH ZáSOB:
OR= (OR na začiatku obdobia+OR (obrat) prírastok za príslušné obdobie (mesiac))/ (tovar na začiatku obdobia + prírastok tovaru)X100

- náklady súvisace s obstaraním:

OR na spotrebovaný materiál: (ORZ+ORP)/(Mz+Mp)x100

z-začiatok
p-prírastok

K tým preklepom a podčiarknutému ORZ, nie že budeš čítať ORSZ-nie je to naša Erika na porade:D:D:D Čavelo :)
apo
14.06.08,19:22
Pozdravujem Betku.

Ďakujem, poskytla si mi informáciu ktorú som požadoval.

apo
apo
14.06.08,21:05
Pokúsil som sa aplikovať poskytnuté informácie na príklade ale nedokázal som vypočítať náklad z oceňovacích rozdielov.

Vo vzorcoch mi chýba výpočet koľko z oceňovacích rozdielov sa zúčtuje ako náklad. Výška nákladu je úbytkom oceňovacích rozdielov a úbytok oceňovacích rozdielov by mal byť odvodený od úbytku zásob.

Prepočítacie percento by malo zohľadniť mieru podielu počiatočných stavov zásob a oceňovacích rozdielov k momentu keď ideme počítať úbytok oceňovacích rozdielov.


Prosím o ďalšiu informáciu k problému výpočtu nákladu z oceňovacích rozdielov.

apo
apo
25.06.08,13:51
Pre prípad, že niektorý Poraďák bude hľadať riešenie ako rozpustiť do nákladov oceňovacie rozdiely tu je druhý vzorec po ktorom som pátral.

Získal som ho zo svojho archívu rok 2002 za pomoci Stefan2005, ktorý mi dal softvérový nástroj ako otvoriť pod XP-professional tabuľku programu C602. Tento program pracuje pod DOSom až Win98.

Prepočítacie percento je podľa príspevku od Betky správne.

Výpočet nákladu: Úbytok zásob * prepočítacie percento / 100.

Úbytok zásob, je výsledkom evidencie o zásobách, alebo sa vypočíta PS plus príjem na sklad mínus Inventúra.

Ďakujem za pomoc.

apo
apo
23.02.15,08:21
Prešlo šesť rokov, mám iný počítač, nového klienta a opäť potrebujem oceňovací rozdiel. Stýko Gooogl hľadal a poslal ma na Poradu. A čo nevidím, som na svojej otázke a mám odpoveď od Betky. Porada aj Gooogl sú super kombinácia na liečenie sklerózy.