matalenka
15.06.08,18:44
Dobrý deň,

mám dojem, že som sa asi nenarodila pre účtovníctvo, už toľkú dobu som členkou porady a stále niečo neviem....:(

Prosím Vás, potrebujem to počuť (čítať) od niekoho skúseného:

Robím účtovnú uzávierku za rok 2007, mám vytlačený výkaz ziskov a strát pred zdanením, mám:

Výsledok hospodárenia z finančnej činnosti: 40.000,- Sk
Výsledok hospodárenia z bežnej činnnosti: 260.000,- Sk
Položky o ktoré sa upravuje základ dane: -200.000,- Sk (rozdiel účtovných a daňových odpisov)

MOŽNOSŤ A
Ako mám vypočítať daň, čo účtujem do výkazu ziskov a strát?
Výsledok hospodárenia z fin. činnosti 40.000,- x 19% = 7.600,- Sk
Výsledok hospodárenia z bež. činnosti 260.000,- x 19% = 49.400,- Sk
Spolu daň: 57.000,- Sk

MOŽNOSŤ B
Výsledok hospodárenia z fin. činnosti 40.000,- x 19% = 7.600,- Sk
Výsledok hospodárenia z bež. činnosti 260.000 - 200.000 (položky znižujúce ZD) = 60.000 x 19% = 11.400,- Sk
Spolu daň: 19.000,- Sk

Pretože keď urobím daňové priznanie PO vyjde mi daň na úhradu 19.000,- Sk.

Som už z toho taká dopletená, že normálne už ani skoro neviem, ako sa volám, poraďte mi prosím niekto.

Ďakujem
azla
15.06.08,16:52
Daň počítaš z daňového základu zníženého o odpočítateľné položky, čiže možnosť B a daň 19.000,- Sk.
Braňo
15.06.08,16:52
Neviem, či účtuješ aj o odloženej dani. Ale v každom prípade do výpočtu splatnej dane vstupujú aj pripočítateľné a odpočítateľné položky. Samozrejme skontroluj preddavky a úroky z kreditných úrokov.
matalenka
15.06.08,17:02
Neviem, či účtuješ aj o odloženej dani. Ale v každom prípade do výpočtu splatnej dane vstupujú aj pripočítateľné a odpočítateľné položky. Samozrejme skontroluj preddavky a úroky z kreditných úrokov.

Preddavky neplatíme, ale neviem, ako si myslel, že si mám skontrolovať tie úroky s krediných úrokov.... :(
Braňo
15.06.08,17:21
Do účtovníctva potrebuješ vyrátať splatnú daň a zaúčtovať na účet 591. Daňovú povinnosť "očistíš" o preddavky a zrazenú daň z kreditných úrokov, ktorú máš na MD 341. Splatná daň k 31/12 by Ti mala sedieť na priznanie.
Splatnú daň ovplyvňuje viacej vecí ako si len uviedla, podľa môjho názoru, máš aj nejaké nedaňové náklady...
Vranová
15.06.08,17:48
Preddavky neplatíme, ale neviem, ako si myslel, že si mám skontrolovať tie úroky s krediných úrokov.... :(
Napíšem Ti to polopate. Tiež sa prikláňam k spôsobu B, ktorý si uviedla. Takže ak Ti daň vyšla 19.000 Sk tak ju zaúčtuješ 591/341. Kolegovia mysleli daň z úrokov, ktorú si zaplatila počas roka ..napr.bankám, lebo tu si účtovala 341/221.
Takže aj keď Ti vyšla splatná daň 19000, tak odvedieš štátu len rozdiel: (19000 - daň z úrokov).
Ďalej ťa upozorňovali, aby si správne vypočítala základ dane, treba dať pozor na pripočítateľne a odpočítateľne položky , lebo ty si uviedla len odpočítateľnu položku a z praxe viem, že tých pripočítateľných položiek je vždy viac ako odpočítateľných.
Neboj, nebuď zúfala....daj si pauzičku a verím, že to všetko v pohode zvládneš a potom sa len pousmeješ ako si zbytočne stresovala a chaosila.
Ak sa mýlim, prosím opravte ma.
Mery977
10.03.10,13:47
Napíšem Ti to polopate. Tiež sa prikláňam k spôsobu B, ktorý si uviedla. Takže ak Ti daň vyšla 19.000 Sk tak ju zaúčtuješ 591/341. Kolegovia mysleli daň z úrokov, ktorú si zaplatila počas roka ..napr.bankám, lebo tu si účtovala 341/221.
Takže aj keď Ti vyšla splatná daň 19000, tak odvedieš štátu len rozdiel: (19000 - daň z úrokov).
Ďalej ťa upozorňovali, aby si správne vypočítala základ dane, treba dať pozor na pripočítateľne a odpočítateľne položky , lebo ty si uviedla len odpočítateľnu položku a z praxe viem, že tých pripočítateľných položiek je vždy viac ako odpočítateľných.
Neboj, nebuď zúfala....daj si pauzičku a verím, že to všetko v pohode zvládneš a potom sa len pousmeješ ako si zbytočne stresovala a chaosila.
Ak sa mýlim, prosím opravte ma.
ahojte poraďáci

mám otázku k účtovaniu splatnej dane,

ak mám základ dane vrátane pripočítateľných položiek kladný a idem si umorovať stratu na celú výšku, vtedy účtujem o splatnej dani? mám v tomto zmätky, prosím poraďte mi
Ďakujem