Lucy
13.04.05,19:40
Aký kurz používate, ak predávate tovar a slovenský zákazník chce platiť v EURO? Cenu tovaru sa dohodne pri predaji. Teda vystavím faktúru v SK a prepočítam kurzom NBS ku dňu vystavenia? Alebo ako, lebo s tým nemám skúsenosť. ďakujem.
Lucy
20.04.05,07:35
Nevie nikto poradiť? Ďakujem.
Zita5
20.04.05,07:37
Aký kurz používate, ak predávate tovar a slovenský zákazník chce platiť v EURO? Cenu tovaru sa dohodne pri predaji. Teda vystavím faktúru v SK a prepočítam kurzom NBS ku dňu vystavenia? Alebo ako, lebo s tým nemám skúsenosť. ďakujem.

Kurzom NBS v deň vystavenia fa .
porfin
20.04.05,07:48
POzor pri fa slovenskému zákazník.v cudzej mene na to, že pri vystavení zálad dane aj DPH musí byť v SK. A potom môžeš prepočítať na cudziu menu. Upozorňovala nás na to pani z DÚ aby DPH nebola vyjadrená v cudz. mene.
Inak súhlasím, že ako kurz použiješ kurz NBS v deň vystavenia fa.
vierkat
25.04.05,08:14
A aký kurz by mal byť pri úhrade faktúry? Napr:ak nám uhrádzajú faktúry na účet v cudzej mene v UNIbanke, tak použijem kurz tejto komerčnej banky, a deň, kedy nám bolo zaplatené? Ak áno, tak aký kurz - valuta, devíza, predaj, nákup? Mám z toho riadny chaoz a neviem nikde nájsť nejaké usmernenie... Ďakujem za odpovede...
Sany
25.04.05,08:45
A aký kurz by mal byť pri úhrade faktúry? Napr:ak nám uhrádzajú faktúry na účet v cudzej mene v UNIbanke, tak použijem kurz tejto komerčnej banky, a deň, kedy nám bolo zaplatené? Ak áno, tak aký kurz - valuta, devíza, predaj, nákup? Mám z toho riadny chaoz a neviem nikde nájsť nejaké usmernenie... Ďakujem za odpovede...Použiješ kurz, akým ti bolo zaplatené a zaúčtuješ kurzový rozdiel. A nemusí ťa zaujímať, či je to predaj, nákup....
mudroš
25.04.05,08:49
A aký kurz by mal byť pri úhrade faktúry? Napr:ak nám uhrádzajú faktúry na účet v cudzej mene v UNIbanke, tak použijem kurz tejto komerčnej banky, a deň, kedy nám bolo zaplatené? Ak áno, tak aký kurz - valuta, devíza, predaj, nákup? Mám z toho riadny chaoz a neviem nikde nájsť nejaké usmernenie... Ďakujem za odpovede...
Pri vystavení faktúry sa pre účtovníctvo použije kurz NBS v deň splnenia dodávky.
Pre účely DPH je to kurz NBS v deň vzniku daňovej povinnosti alebo sa môže používať kurz platný podľa colných predpisov, to však musí oznámiť DÚ (§ 26 Z DPH).

Pri úhrade, ak je platené na účet v Sk, sa použije kurz použitý bankou (ktorým skutočne pripísala Sk). Rozdiel oproti kurzu použitému pre prepočet faktúry predstavuje kurzový rozdiel.
Ak by bola úhrada pripísaná na devízový účet, pre účtovanie úhrady by sa použil kurz NBS v deň pripísania úhrady na účet.
vierkat
25.04.05,09:19
A čo spraviť s takými položkami na výpise, ako sú bankové poplatky, úroky atď... Tie prenásobiť akým kurzom?
Sany
25.04.05,10:05
Teraz som v rozpakoch... Účet máš vedený v cudzej mene? Ak áno, potom prepočítavaš kurzom NBS v deň operácie.
vierkat
25.04.05,10:56
[QUOTE=Sany]Teraz som v rozpakoch...

Sorry, možno blbá otázka, ale nie som ešte taká zbehlá...
Sany
25.04.05,10:59
V pohode, len to nebolo jasné na začiatku, takže k poplatkom a úrokom som ani nepísala...
maja
25.04.05,11:19
Mám zákazníka,ktorý faktúry píše takto:
Jedn.cena v EUR jednot. cena k SK = cena bez DPH
EUR prepočítava kurzom TB devíza predaj. Faktúra sa uhrádza v Sk a aj celková cena je v Sk. Môže to prepočítavať týmto kurzom, alebo musí byť NBS?
Sany
25.04.05,11:35
Môj názor je, že kurz NBS. A prečo vlastne uvádza EUR, keď celé je to potom v Sk?
accad
26.04.05,20:09
A čo spraviť s takými položkami na výpise, ako sú bankové poplatky, úroky atď... Tie prenásobiť akým kurzom?§ 31 zákona 595/2003 Z.z. o daniach z príjomv a v znení ďalších noviel (posledná 659/2004)
ods.1 - Na daňové účely sa pri prepočte cudzej meny na slovenskú menu použije kurz vyhlásený NBS, ktorý daňovník uplatňuje v účtovníctve, ak tento zákon neustanovuje inak. Pri kúpe a predaji cudzej meny za slovenskú menu sa použije kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané (účinnosť 1.1.2005 zákon č.659/2004 Z.z.)

ods.3 - Pri prepočte dane z úrokov na účtoch v cudzej mene a vkladových listoch znejúcich na cudziu menu, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, použije sa kurz v deň pripísania úrokov daňovníkovi. Takto vypočítaná daň sa zaokrúhľuje na celé koruny nadol.
Vevey
26.04.05,20:58
Poplatky a uroky tiez kurzom NBS, ale ku dnu zauctovania. Zrazkova dan z urokov sa zaokruhluje na cele slovenske koruny nadol, len som nepochopila, ci staci na konci roka, ci za kazdou polozkou. Tak som robila 2 verzie a vysiel mi rozdiel cela jedna slovenska koruna. Kaslat na taky rozdiel, asi hodinu som to internymi uctovnymi dokladmi osetrovala. Zasada hospodarnosti veli: nerobit taketo nehospodarne hluposti alebo ako hovori nas boss: co uctujem dlhsie ako 1 pivo, zle uctujem.
Ma niekto iny nazor? Myslim na tu zrazkovu dan, nie na pivo.
vierkat
27.04.05,04:07
[QUOTE=Vevey]Poplatky a uroky tiez kurzom NBS

Takže som sa na toto spytovala aj kontrolórok na daňovom úrade, a tie mi povedali, že aj úhrady faktúr, aj všetky poplatky a úroky sa prepočítavajú kurzom komerčnej banky (stredom), v ktorej je devízový účet vedený. Ak sa to bude prepočítavať kurzom NBS, nie je to chyba, lebo kurz NBS je vždy nižší. Prepočet kurzom NBS platil v roku 2004.
ala13
27.04.05,04:33
poplatky a uroky prepocitavat kurzom NBS? ale ved na devizovy ucet ti nevytlacia, aky kurz v ten den mali. zistovat ho z ich www-stranky? to je robota navyse.
vierkat
27.04.05,05:07
poplatky a uroky prepocitavat kurzom NBS? ale ved na devizovy ucet ti nevytlacia, aky kurz v ten den mali. zistovat ho z ich www-stranky? to je robota navyse.
Nie, po správnosti by to malo byť kurzom komerčnej banky, v ktorej je devízový účet vedený a nie kurzom NBS. Tie kurzy si musíš zisťovať z www stránok.
maja
27.04.05,08:08
Mám zákazníka,ktorý faktúry píše takto:
Jedn.cena v EUR jednot. cena k SK = cena bez DPH
EUR prepočítava kurzom TB devíza predaj. Faktúra sa uhrádza v Sk a aj celková cena je v Sk. Môže to prepočítavať týmto kurzom, alebo musí byť NBS?Ceny tovaru v objednávke (aj v ponuke) sú v EUR. Kurz TB obhajuje tým, že tam má účet a on pri platbe za tovar eurá nakupuje takýmto kurzom. Zákazníci s tým súhlasia, musí to byť aj tak kurzom NBS?
Vevey
27.04.05,10:05
Ovplyvni to vysku DPH? Ak ano, tam by som videla problem.
maja
27.04.05,10:11
Ako to mysliš? Cena tovaru v eur sa násobí kurzom TB devíza predaj a potom, keď je to v Sk vypočíta sa DPH. Cena aj DPH sú väčšie ako kurzom NBS.....
Vevey
27.04.05,10:13
S pouzitim komercneho kurzu sa mi to zda ok, TB nam uctuje poplatok cca 2,08 eura mesacne, pricom je v cenniku poplatkov uvedenych 79 sk. Kurzom NBS to nikdy presne nevyslo, komercnym pozeram, ze ano. Preuctujem to, esteze to plati len tento rok. Dobre ze som tu na to narazila, tiez by som si mala dokladne pozriet zakon o uctovnictve. Minule sa mi dvaja ludia ponukali, ze mi pridu domov citat bibliu, takto zakon o uctovnictve nechodi citat nikto?:-)) Asi je to nudnejsie citanie:-)
Vevey
27.04.05,10:14
Ako to mysliš? Cena tovaru v eur sa násobí kurzom TB devíza predaj a potom, keď je to v Sk vypočíta sa DPH. Cena aj DPH sú väčšie ako kurzom NBS.....
Vidis a v tom je ten rozdiel, DU chce DPH 19% z ceny aku ustanoveje zakon, nie aka vyhovuje odberatelovi a dodavatelovi.
maja
27.04.05,10:21
Takže, ak tá faktúra bude bez zmienky o tom, ako sa k tej sume dopracujem a budú len ceny v Sk, tak už to bude s kostolným poriadkom???
Vevey
27.04.05,10:30
S ohladom na DPH ano. Ako to oni maju v zmluve? Nebude to takto zase prekazat odberatelom? Ak nie, eura nespominaj.
maja
27.04.05,10:35
Veď práve asi bude. Zmluvy sú v eur, objednávky tiež. Audítorka mu to udobrila, že DPH je v poriadku,lebo cena za tovar je v Sk.
On takto funguje už roky . Na faktúre je:
množstvo, jedn.cena EUR, jedn.cena Sk, celková cena
Vevey
27.04.05,10:44
Preco sa tym trapis, ked to auditorka odobrila? Zavazok, ci pohladavka sa ma sice uctovat kurzom NBS, ale ked si to zdovodni inak, preco nie. Mne tam len potom nesedi DPH, mala by byt nizsia. Ak su obaja platitelia, co 1 odvedie, to 2. narokuje, cize sa to vyrovna. My sme ale mali len faktury s cenou v eurach, i dph tak bola vyuctovana. Kedze dodavatel i odberatel mali uctovny pripad v iny den, bola rozdielna DPH a to sa DU nepacilo.

Zhrnutie: asi ti neporadim, snad sa najde niekto iny, ale ved ti vlastne poradila auditorka.
maja
27.04.05,10:56
Trápííím se trápíím....
Po dôkladnom prelúskaní niektorých mojich problémov na tejto stránke, kde sú ľudia ochotní poradiť, som s audítorkou v niektorých veciach nesúhlasila. A keďže som mala pravdu (s vašou pomocou), tak teraz niektoré veci radšej preverím a overím a....No zatiaľ to asi nechám tak, veď ako píšeš jeden odvedie,druhý nárokuje uvidíme...
Vevey
27.04.05,11:41
Neber mi moje iluzie o auditoroch. Su to sice len ludia ... doteraz som ich brala asi tak, ze ako povedia tak urobim, ich postihuju za chybu, nie mna. Ale paci sa mi tvoj odvazny postoj:-)
maja
27.04.05,11:57
Ten pán nemá povinnosť auditu, ale má iluzie...
Nenazvala by som to odvahou, zajtra zavolám metodičke na DÚ a dám vedieť, čo ona povie. Ďakujem zatial za milo-odbornú spoločnosť.
Vevey
27.04.05,12:50
Jeeej, tak za to mi tu este nik nedakoval. Ale aj ja som ti vdacna, urobila som si poriadok v medzerach o iluziach a kurzoch:-)).
maja
29.04.05,08:47
Tak ako som sľúbila, píšem čo som sa dozvedela.
Faktúra má všetky náležitosti podľa zákona o účtovníctve aj DPH.
To že dávame kurz TB je pre našu a zákazníkovú orientáciu ohľadom koncovej ceny.
Vevey
30.04.05,20:24
Tak ako som sľúbila, píšem čo som sa dozvedela.
Faktúra má všetky náležitosti podľa zákona o účtovníctve aj DPH.
To že dávame kurz TB je pre našu a zákazníkovú orientáciu ohľadom koncovej ceny.
Dobru odpoved ti dali, maju moje uznanie:-)
Beba
30.05.05,09:13
:confused:Prosím všetkých o pomoc. Ešte som nepočítala prepočty cien z USD na EUR a preto prosím o pomoc s postupom prepočtu. Objednali sme tovar 795 USD / podľa ponuky / a platiť budeme z nášho EUR-účtu TB. Potrebovala by som vedieť pre moju orientáciu cenu. Ako prepočítať cenu v EUR /a SK/ a akým kurzom? Akým prepočtom prijať tovar na sklad - predaj v Sk. Má niekto vzorec pre menovú kalkulačku? Dík.