patka.bn
16.06.08,07:57
Ahojte všetci, morím sa so zvláštnym problémom a prosím o radu.

V mojom probléme vystupujú tri spoločnosti - pomenujem ich A, B, C, D. Spoločnosť A je slovenská - spoločnosť B uhradila v začiatkoch za spoločnosť A niektoré záväzky (uhradila faktúry od dodávateľov). Od spoločnosti C spoločnosť A nakupuje tovar.

Momentálne je situácia nasledovná: spoločnosť A nie je schopná vrátiť spoločnosti B peniaze, ktorými boli uhradené faktúry a nie je schopná ani splácať tovar spoločnosti C.

Preto sa dohodli, že spoločnosť D prevezme od spoločnosti A tieto záväzky a uhradí záväzok voči spoločnosti B, a tiež sčasti voči spoločnosti C, ktorá dodáva tovar.

Problém je ale nasledovný - ako doklad mi spoločnosť A poskytla zmuvy o pôžičke so spoločnosťou D. Prosím Vás o informáciu, či je podľa vás správne spisovať zmluvu o pôžičke, keď je to sčasti akoby úhrada tovaru a sčasti akoby postúpenie pohľadávky. Je podľa vás možné tieto dve veci skĺbiť v jednom dokumente a tváriť sa, že spoločnosť D poskytla pôžičku, keď reálne žiadne financne spoločnosti A neprídu, ale započítajú sa so záväzkami.

A ešte jedna poznámka - keď sa ja dohadujem na pôžičke najskôr v GBP a potom to ešte v tej istej pôžičke prekonvertujem na EUR - je potrebné uvádzať prepočítacie kurzy, alebo nie je možné sa dohodnúť a musím ísť podľa NBS?

Dúfam, že som to vysvetlila OK, je to aj pre mňa dosť zamotané :cool:, ale vopred ďakujem za odpovede

Pekný deň
patka.bn
16.06.08,05:58
:rolleyes: Ešte doplnenie - hneď na začiatku - samozrejme vystupujú tu štyri spoločnosti