Katarína STR
24.06.04,06:33
Vie mi niekto poradiť, ak sme platcami DPH a všetko čo nakupujeme a predávame je s DPH, ďalej voda, elektrika, telefón a iné poplatky a služby všetko je samozrejme s DPH okrem nájmu.

Máme prenajaté priestory od fyzickej osoby neplatcu DPH.
My časť z týchto priestorov prenajímame ďalej bez DPH.
Máme nárok na odpočet DPH v plnej výške na vstupe, alebo sme povinný počítať koeficient??
Na vstupe myslím všetko čo sa týka týchto nebytových priestorov.
Čiže opravy, údržba, elektrika, voda ?

A keby sme všetko čo je na vstupe - opravy, údžbu, elektriku a vodu faktúrovali nájomcom s DPH len nájom by ostal bez DPH, aj tak by sme museli počítať koeficient ?
V tomto prípade by jediná vec na vstupe a aj na výstupe bol nájom? Čiže jedna k jednej.
Katarína STR
28.06.04,04:38
To mi tu nikto z vás nevie poradiť ??
iva
28.06.04,06:41
Ja som presvedčená o tom, že je potrebné DPH na vstupe prepočítať koeficientom, keďže na výstupe je oslobodené plnenie. Toto isté som Ti poradila už aj na stránke d..., ale predpokladala som, že tu ti poradia viacerí a nič... Ja mám ten istý prípad : podnikateľ má viacero predajní, jednu prenajíma neplatcovi DPH, tým pádom má oslob.plnenie na výstupe, počítam koeficient. Okrem toho má maloobchod, predáva aj žreby a ceniny-známky, takže aj to vstupuje do koeficienta (teda tá provízia z predaja známok a žrebov). Ten koef. je aj tak okolo 0.95, takže samotné skrátenie dane na vstupe je veľmi nízke.
Annamac
28.06.04,08:00
Podľa mňa musíte rozlišovať na vstupe na DPH ktorá sa netýka oslobodených plnení , tú uplatňujete v plnej výške , na DPH ktorá sa týka len oslob.plnenia ( napr.dáte vymaľovať tú časť,ktorú prenájímate ) tam nemáte nárok na DPH a na DPH , ktorú neviete rozlíšiť , týka sa aj zdanit.plnení aj oslobodených ( napr. fa za energiu celého priestoru ) tam musíte počítať koeficient , ktorým krátite , ale len túto tretiu časť .
ekon
28.06.04,09:10
Presne tak ako vravi Annamac. Rozlišujeme 3 skupiny DPH a podľa toho DPH na vstupe
zaradite. Presné vysvetlenie uvzádza Annamac.
iva
28.06.04,09:29
O troch skupinách evidencie DPH na vstupe som nepísala, predpokladám, že to je jasné. Katke išlo asi len o to, či musí alebo nemusí DPH na vstupe krátiť koeficientom.
Mária
28.06.04,10:34
Podľa mňa je dôležité či prenajímate platiteľovi alebo nie ak áno tak faktúrujete z dph a ak aj vy využívate priestory na zdanitelné obchody tak si môžete uplatniť celý odpočet dph. Ak však faktúrujete nájomné neplatičovi dph tak si musíte prepočítať koľko % to tvori z celkovej hodnoty a dph môžete uplatniť len v tých percentách. /napr. prenajatý je priestor 100 m2 a vy ďalej prenajímate 50 m2 vtedy máte nárok na odpočet dph z faktúr len vo výške 50%
Milka
28.06.04,17:34
Annamac, vynikajúca odpoveď na príklade. Ale ako zaučtujete DPH z položiek, ktoré si nemôžete narokovať vôbec, napr. vymaľovanie prenajatej miestnosti?
Annamac
29.06.04,07:11
Priznám sa , že v poslednej dobe nemám žiadnú firmu , kde by som účtovala koeficient , ale pokiaľ si dobre pamätám , tak DPH na ktorú nemáme nárok posudzujeme podľa toho , či sa týka invest.majetku , alebo prevádz.nákladov . V prípade maľovania , by som DPH preúčtovala na ú.548. Keby sa jednalo napr. o nákup telefónov , preúčtovala by som ju na ú.042. Dúfam , že sa nemýlim.
Milka
29.06.04,17:50
Annamac ďakujem, tiež by som to tak účtovala.
Annamac
30.06.04,05:48
Milka , nie je zač . Som tu nová , Poradu.sk som objavila náhodne a páči sa mi . Myslím si , že účtovníci to nemajú ľahké a každá rada a pomoc padne dobre . Všetkým držím prsty a prajem pekný slnečný deň.