azte1
16.06.08,10:49
Dobry den prajem vsetkym ktory sa zaujimaju o temu dph.
Momentalne som neplatca dph a uvazujem o prejdeni za platcu moj prijem sa tvori z dodaneho tovaru s instalaciou.
Mam par nejasnosti:
1.Kedy si odpocitavam uplatnenu dph
a-pri predaji tovaru?
b - pri dodanych sluzbach?
c- pri tovare na os .spotrebu?
d- pri PHM?
2.Ak tomu spravne rozumiem tak od platcu budem brat tovar za cenu bez dph? 3.Aky vplyv ma dph na vysku odvodov?
Dakujem za vase odpovede dufam ze pomozu mnohym.
Zoltán Kovács
16.06.08,08:54
Dobry den prajem vsetkym ktory sa zaujimaju o temu dph.
Momentalne som neplatca dph a uvazujem o prejdeni za platcu moj prijem sa tvori z dodaneho tovaru s instalaciou.
Mam par nejasnosti:
1.Kedy si odpocitavam uplatnenu dph
a-pri predaji tovaru?
b - pri dodanych sluzbach?
c- pri tovare na os .spotrebu?
d- pri PHM?
2.Ak tomu spravne rozumiem tak od platcu budem brat tovar za cenu bez dph? 3.Aky vplyv ma dph na vysku odvodov?
Dakujem za vase odpovede dufam ze pomozu mnohym.

AJ keĎ budeš platiteľom DPH, naďalej materiál budeš kupovať s DPH. Len doteraz si nemal nárok na uplatnenie zapltenej DPH (mal si v nákladoch). Ak sa staneš platiteľom potom budeš podávať DPH priznanie (mesačne, alebo štvrťročne) kde si zohľadníš vyplatenú a prijatú DPH. Takto to funguje veľmi zjednodušene.
azte1
16.06.08,09:06
Vdaka za bleskovu odpoved.

Mozno ak by sa dalo ist podrobnejsie po jednotlivych otazkach.
hanelie
16.06.08,09:37
1.Kedy si odpocitavam uplatnenu dph (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html)
a-pri predaji tovaru? / áno
b - pri dodanych sluzbach? / áno
c- pri tovare na os .spotrebu? / nie
d- pri PHM? / ak máš MV v OM
2.Ak tomu spravne rozumiem tak od platcu budem brat tovar za cenu bez dph (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html)? / s DPH, ktorú uplatníš v DP DPH - vstup/ výstup resp / nákup / predaj
3.Aky vplyv ma dph (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html) na vysku odvodov? / žiadny - výška odvodov závisí od ZD v DP / príjmy - výdaje

:)
evina
16.06.08,10:02
Vdaka za bleskovu odpoved.

Mozno ak by sa dalo ist podrobnejsie po jednotlivych otazkach.


Všetky svoje služby počítaš s DPH a táto výška DPH tvorí Tvoju odvodovú /daňovú/ povinnosť.
Všetky nákupy /samozrejme v tomto minimálnom výklade si nevšímam tie, kde nie je nárok na odpočet a súvis medzi oslobodenými plneniami.../ tvoria Tvoj nárok na odpočet pri dodaní tovaru alebo služby, resp. prijatí platby predom.
Rozdiel medzi Tvojou daňovou povinosťou a Tvojím nárokom na odpočet je Tvoj vzťak k ŠR, to znamená, ak viac nakupuješ ako predávaš rozdiel v DPH Ti vráti DÚ, v opačnom prípade platíš Ty DÚ.
azte1
16.06.08,10:29
Myslim ze zacinam tomu rozumiet no akosi mi teda unika v com je vyhoda platcu voci neplatcovy kedze moji odberatelia su neplatci.
Dalo by sa to dat do cisiel ako priklad nazorny?platca vs. neplatca.

Dakujem za doterajsie reakcie.
hanelie
16.06.08,10:34
pre teba bude dôležité aby dodávatelia boli platcovia - inak by si mala samé výstupy / predaj
Zoltán Kovács
16.06.08,10:34
Myslim ze zacinam tomu rozumiet no akosi mi teda unika v com je vyhoda platcu voci neplatcovy kedze moji odberatelia su neplatci.
Dalo by sa to dat do cisiel ako priklad nazorny?platca vs. neplatca.

Dakujem za doterajsie reakcie.


Neplátca:

Nákup 100 + 19 (DPH) = 119,- je to celý náklad
Predaj 130,-

Zisk 11,-

Plátca:

Nákup 100 + 19 (DPH) = 119,- nákladom je iba 100,-
Predaj 130 + 24,70 (DPH) = 154,70

Zisk (130 - 100) = 30,-

Voči DÚ vzniká povinnnosť odviesť (24,70 - 19)= 5,70,- Sk

Ak neplatiteľ predáva platiteľovi, tak je to pre platiteľa drahší nákup ako od platiteľa.
azte1
16.06.08,11:13
Myslim ze vase odpovede su profesionalne su to co som hladal.
V sumare skusim teda:ja ak budem platca pre mna ma zmysel
-nakup /vstup/ od platcu-predaj /vystup/ neplatcovy?

a ako to v cislach vyzera ?
poprosim aj v cislach vstup-vystup medzi platca vs platca.
hanelie
16.06.08,11:22
tu je odpoveď od smitha
vzťah nákup od platcu - predaj platca


Plátca:

Nákup 100 + 19 (DPH) = 119 (http://www.porada.sk/t59460-119-material-na-ceste.html),- nákladom je iba 100,-
Predaj 130 + 24,70 (DPH) = 154,70

Zisk (130 - 100) = 30,-

Voči DÚ vzniká povinnnosť odviesť (24,70 - 19)= 5,70,- Sk



vplyv / nadmerný odpočet, vlastná daňová povinnosť / na výšku odvodu DPH má tvoj nákup a tvoj predaj / tu už nerozhoduje či si predal platcovi all neplatcovi - ty tú DPH uvádzaš v každom prípade
azte1
16.06.08,11:55
Znamena to teda ako platca je dobre mat dph ako na vstupe tak aj vystupe
inac sa danovemu nedoplatim.

Rozdiel platca vs neplatca je v tom ze konecne ceny sa nemenia len platca ich rozpisuje na ZD a dph?

Ako sa da viac nakupovat ako predavat?

Koho by ste vy ako odberatelia s pohladu konecnej ceny upradnostnily platcu alebo neplatcu DPH?

Ak sa opakujem tak asi niecomu nerozumiem a preto ocenujem vasu trpezlivost.:):):)
evina
16.06.08,12:48
Znamena to teda ako platca je dobre mat dph ako na vstupe tak aj vystupe
inac sa danovemu nedoplatim.

Ako platiteľ DPH máš na výstupe DPH vždy, a preto je samozrejme výhodné mať aj všetky nákupy u platiteľov DPH, aby si si ich mohol odpočítavať od svojej daňovej povinnosti pri Tvojom predaji...

Rozdiel platca vs neplatca je v tom ze konecne ceny sa nemenia len platca ich rozpisuje na ZD a dph?

Veľmi laicky a zjednodušene môžem povedať, že áno

Ako sa da viac nakupovat ako predavat?

Závisí napr. od činností - stavebná firma nakupuje materiál atď . a výstup má až po dostavaní domu, t.j. do tej doby má nadmerné odpočty, teda vyšší vstup ,
V určitom zdaňovacom období nakúpiš viac tovaru a materiálu ako sa Ti podarí predať a pod.,
Koho by ste vy ako odberatelia s pohladu konecnej ceny upradnostnily platcu alebo neplatcu DPH?

Opäť závisí od druhu činnosti. Platiteľa DPH uprednost§ujú jednoznačne platitelia DPH...
Ak sa opakujem tak asi niecomu nerozumiem a preto ocenujem vasu trpezlivost.:):):)


.