Aťula
16.06.08,12:39
Dovolenka 2008

Bola som zamestnaná v jednej firme od 1. januára do 14. mája 2008 a nárok na dovolenku mi vyrátali na 6,5 dňa. Od 15. mája 2008 pracujem v novej firme a nárok na dovolenku mi vyrátali na 11,5 dňa. Je takto správne? Ak to zrátam, je to spolu 18 dní, pričom celkový nárok na dovolenku mám 20 dní. Niekde sa mi teda stratili 2 dni.
Tweety
16.06.08,10:49
Dovolenka 2008


Bola som zamestnaná v jednej firme od 1. januára do 14. mája 2008 a nárok na dovolenku mi vyrátali na 6,5 dňa. Od 15. mája 2008 pracujem v novej firme a nárok na dovolenku mi vyrátali na 11,5 dňa. Je takto správne? Ak to zrátam, je to spolu 18 dní, pričom celkový nárok na dovolenku mám 20 dní. Niekde sa mi teda stratili 2 dni. Áno stratili, pretože pri nároku na PČ D sa počítajú len celé odpracované mesiace. A tebe tak nárok nevznikol za máj, ani u starého ani u nového zamestnáv..
VladoaKatka
16.06.08,10:49
Aj v jednej aj v druhej firme po 1 dni, ak na to ideš matematicky.
20:12=1,666 dňa na mesiac.
ale každá firma Ti vyplatila len za celé mesiace,lebo na to máš nárok.
enad
18.06.08,04:46
Dobrý deň,

ja mám zamestnankyňu, ktorá nastúpila 4.3.2008. V tomto roku bude mať 35 rokov. Problé je, že podľa zápočtových listov nemá 15 odpracovaných rokov, pretože bola 2,5 roka doma na tzv. predlženej materskej do veku 5 rokov dieťaťa.
Aký má nárok na dovolenku v roku 2008?

Ďakujem
VladoaKatka
18.06.08,06:39
Podľa odpracovaných rokov. Ak na odpracovanie 15 rokov pracovného pomeru nemá akceptovateľné potvrdenia nemá nárok na dlhšiu dovolenku, ako je základná výmera.

Zákonník práce
http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html
§ 103
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html#hore)

(1) Základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne.

(2) Dovolenka vo výmere najmenej piatich týždňov patrí zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka dovŕši aspoň 15 rokov pracovného pomeru po 18. roku veku.

(3) Dovolenka učiteľov vrátane riaditeľov škôl a ich zástupcov, učiteľov materských škôl vrátane riaditeľov týchto škôl a ich zástupcov asistentov učiteľov,, majstrov odbornej výchovy a vychovávateľov je najmenej osem týždňov v kalendárnom roku.

(4) Nárok na dlhšiu ako základnú výmeru dovolenky je zamestnanec povinný preukázať najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom uplatňuje nárok na dlhšiu dovolenku; inak nárok na dlhšiu dovolenku za ten kalendárny rok zaniká.

(5) Do času trvania pracovného pomeru sa započítava, ak spadá do doby po 18. roku veku, čas

a) trvalej starostlivosti o dieťa vo veku do troch rokov,
b) výkonu služby v ozbrojených silách, ozbrojených bezpečnostných zboroch a v Zbore väzenskej a justičnej stráže, výkonu civilnej služby alebo štátnej služby,
c) úspešne skončeného štúdia,
d) vedeckej (umeleckej) ašpirantúry,
e) doktorandského štúdia,
f) členstva v družstve, kde súčasťou členstva je tiež pracovný vzťah,
g) osobnej starostlivosti o blízku osobu, ktorá bola prevažne alebo úplne bezvládna a nebola umiestnená v zariadení sociálnych služieb alebo obdobnom zdravotníckom zariadení, osobnej starostlivosti o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté maloleté dieťa, ktoré si vyžadovalo mimoriadnu starostlivosť, ak nebolo umiestnené v ústave pre také deti,
h) prípravy na povolanie vykonávanej podľa osobitných predpisov,
i) po ktorý bol zamestnanec vedený v evidencii nezamestnaných ako evidovaný nezamestnaný alebo poberal invalidný dôchodok,
j) väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody, ak bolo trestné stíhanie proti zamestnancovi zastavené alebo ak bol spod obžaloby oslobodený, hoci aj v neskoršom konaní, a trestu odňatia slobody vykonaného na podklade zrušeného rozsudku, ktorý presahuje výmeru miernejšieho trestu uloženého v neskoršom konaní,
k) činnosti samostatne zárobkovo činnej osoby.

(6) Čas trvania pracovného pomeru v cudzine, prípadne iné započítateľné obdobia strávené v cudzine sa započítavajú do času rozhodujúceho pre dĺžku dovolenky za rovnakých podmienok, ako keby zamestnanec pracoval na území Slovenskej republiky.

(7) Obdobia uvedené v odsekoch 1 až 6 sa nezapočítavajú, ak spadajú do času trvania pracovného pomeru; ak sa kryjú navzájom, započítavajú sa len raz.
Vranová
18.06.08,06:49
nárok má len na alikvótnu časť z 20 dní za rok
(20:12)x10...omáčku k výkladu uviedol VladoaKatka.
nárok na 25 dní mu vzniká až keď bude mať odrobené 15 rokov a je jedno, či bude mať 33 rokov, alebo 40 rokov, podmienka je 15 odpracovaných rokov.
Katija
18.06.08,07:06
Dobrý deň,

ja mám zamestnankyňu, ktorá nastúpila 4.3.2008. V tomto roku bude mať 35 rokov. Problé je, že podľa zápočtových listov nemá 15 odpracovaných rokov, pretože bola 2,5 roka doma na tzv. predlženej materskej do veku 5 rokov dieťaťa.
Aký má nárok na dovolenku v roku 2008?

Ďakujem


nárok má len na alikvótnu časť z 20 dní za rok
(20:12)x10...omáčku k výkladu uviedol VladoaKatka.
nárok na 25 dní mu vzniká až keď bude mať odrobené 15 rokov a je jedno, či bude mať 33 rokov, alebo 40 rokov, podmienka je 15 odpracovaných rokov.
Nárok má síce na pomernú časť dovolenky zo základnej výmery 20 dní, ale keď nastúpila do zamestnania 4.3.2008, tak správny výpočet dovolenky je (20:12) x 9..
Za marec jej podľa § 102 pomerná časť dovolenky nepatrí.

"§ 102
Pomerná časť dovolenky je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru jedna dvanástina dovolenky za kalendárny rok."


JanoL
18.06.08,07:52
...............
(2) Dovolenka vo výmere najmenej piatich týždňov patrí zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka dovŕši aspoň 15 rokov pracovného pomeru po 18. roku veku.
...............
(4) Nárok na dlhšiu ako základnú výmeru dovolenky je zamestnanec povinný preukázať najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom uplatňuje nárok na dlhšiu dovolenku; inak nárok na dlhšiu dovolenku za ten kalendárny rok zaniká.



Katka z dvojice VladoaKatka;) pekne citovala znenie zákona. Ja si dovolím upozorniť na odseky 2 a 4. - Vysvetlenie: ak zamestnancovi na začiatku pracovného pomeru chýba, alebo nevie preukázať napr. 6 mesiacov do 15 rokov, tak do konca roka môže túto podmienku splniť. Vtedy sa mu ešte v tomto roku môže navýšiť nárok na 25 dní. (Ak je nástup v priebehu roka tak prepočítať.)

Jano
Eulaly
18.06.08,09:34
Zamestnankyňa nastúpila do práce 5.5.2008. Dňa 11.6.2008 požiadala o dovolenku. Má na ňu nárok, nakoľko už odpracovala 28 dní, teda splnila podmienku 21 odpracovaných dní pre dovolenku za odpracované dni? Alebo sa v tomto prípade použije pomerná časť dovolenky, nakoľko sa predpokladá, že do konca roka odpracuje 60 dní, teda jej pripadá táto forma dovolenky? V tomto prípade by jej potom dovolenka nepripadala, pretože celý kalendárny mesiac neodpracovala (ani máj, ani jún). Alebo môže byť aj na dobrej vôli zamestnávateľa, že jej prizná dovolenku skôr? Za odpoveď ďakujem.
jana3333
18.06.08,10:15
tak toto by zaujímalo aj mňa, lebo aj ja mám podobný problém. Prosím pomôžte. Ďakujem
Tweety
18.06.08,10:21
Zamestnankyňa nastúpila do práce 5.5.2008. Dňa 11.6.2008 požiadala o dovolenku. Má na ňu nárok, nakoľko už odpracovala 28 dní, teda splnila podmienku 21 odpracovaných dní pre dovolenku za odpracované dni? Alebo sa v tomto prípade použije pomerná časť dovolenky, nakoľko sa predpokladá, že do konca roka odpracuje 60 dní, teda jej pripadá táto forma dovolenky? V tomto prípade by jej potom dovolenka nepripadala, pretože celý kalendárny mesiac neodpracovala (ani máj, ani jún). Alebo môže byť aj na dobrej vôli zamestnávateľa, že jej prizná dovolenku skôr? Za odpoveď ďakujem.
Ak odpracovala 21 dní, má nárok na dovolenku za odpracované dni, t.j. 1/12 z ročného nároku, za každých 21 dní. V ZP je aj možnosť poskytnúť zamestnancovi D aj vtedy, ak mu na ňu neznikol nárok. § 113 (1) Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď doposiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka alebo do skončenia pracovného pomeru.

(2) Ak si zamestnanec nemôže dovolenku vyčerpať v kalendárnom roku z naliehavých prevádzkových dôvodov alebo preto, že zamestnávateľ