martina 11
16.06.08,11:43
Tak raditeľky naše, teraz poraďte.
Prišiel nový zákazník, u ktorého som ešte nevidela stanovy ani nič podobne, no on hovorí, že maju súkromnu jazykovu školu, ktorej zriaďovateľom je OZ, a že vraj ta jazykovka má vlastnu subjektivitu, a že je príspevkovou organizáciou. Čo by som bralal, až po ten fakt, že su príspevkovou organizáciou - ak tomu dobre chápem a po mojom doobedňajšom hľadaní, príspevkovu organizáciu môže založiť len štát, VUC, či samospráva, obec. Chápem tomu dobre, alebo myslíte že môže byť v podstate aj súkromná príspevková organizácia? Lebo oni že vraj účtuju podvojne podľa postupov pre RO a PO. Ta čo poviete?
Aby som nezačala účtovať hneď zo začiatku zle, len preto že doteraz to tak robili. Aj keď sa nechcem dušovať, že mam na 100 % pravdu, lebo môže byť že nejaké zákony nepoznám. A čo bolo tiež zaujímavé, že podávali DP - veď príspevkovky nepodávajú, iba ak podnikajú nie? No len on hovoril, že nepodnikaju. Ďakujem
martina 11
18.06.08,07:53
po telefonáte na štatist.úrad, som sa dozvedela, že organizácie, ktoré boli skôr založené (moja konkrétne rok 1998) boli preklasifikované na n.o. a treba požiadať o nové vydania potvrdenia o pridelenie IČO. Ale čo bolo zaujímavejšie, pani povedala, že to že su v Štatist.úrade zaradené k n.o. neznamená že fungujú na základe zákona č. 213/1997, ani na 13/2002. Že funguju na inom právnom základe - predpokladá, že niečo o zriaďovaní škôl - čo je aj pravda. No z tohto všetkého sa stále nedozvedám, aké účtovníctvo majú viesť. A dokonca milá pani na ŠÚ mi povedala, že už ich ohľadom toho pár krát napádal Daňový úrad.
Z daňového úradu mám potvrdenie, kde danú súkr.školu vedú ako nepodnikateľa.
Takže mám z toho hotový šalát, a neviete mi poradiť, aké skúsenosti máte s vedením účta u súkr.škôl? Čo je pre mňa smerodajné ako podklad pre výber druhu účtovníctva? Je to potvrdenie o pridelení IČO /n.o./? alebo zriaďovacia listina /prísp.org./?
Ďakujem za možné názory
ZlaticaB
18.06.08,07:59
Milá Martina, ja mám podobný prípad. Sme cirkevná ZŠ a na potvrdení o pridelení IČO máme uvedené, že sme príspevková org. tak sme začali aj viesť účtovníctvo. Ale potom sme sa dozvedeli /tiež iba ústne/,že školy boli pretransformované a že všetké školy majú viesť účtovníctvo ako n.o. tak ho v súčasnosti aj vedieme. Ale stále mám z toho taký nedobrý pocit pretože nič nemáme na papieri a tiež sme na všetkých poisťovňach aj DÚ nahlasení ako príspevk. org. Tak tiež neviem...
martina 11
18.06.08,08:16
a od koho ste sa dozvedeli že máte viesť účto pre n.o.? Od daňovákov, alebo ministerstva nejakého?
Lebo ja by som skúsila niekde napísať, len teraz neviem, či na ministerstvo školstva, alebo financií?
ZlaticaB
18.06.08,08:22
Dozvedeli sme sa to zo školy, ktorá patrí pod nášho zriaďovateľa, im to bolo tiež oznámene nejakým takým podivným spôsobom neviem odkiaľ ale vraj sa to týka všetých cirkevných škôl.
martina 11
23.06.08,06:06
Tak ja som tu školu radšej nechala tak, nechcem riskovať, keď si nie som istá ako sa to má účtovať. Lebo všade mi tvrdia niečo iné, tak nechcem sa zatiahnuť do problémov. Aj keď podľa mojich doterajších info by mi to vychádzalo účto pre neziskovky. No zriaďovatelia tvrdia niečo iné. Takže asi tak, nevyriešili sme tento problém. Ale aj tak ďakujem za info, príjemnu prácu