zuzkadzugi
16.06.08,11:43
Čaute poraďáci,

prosím Vás, vie mi niekto poradiť? Mám s.r.o. platcu DPH, ktorá chce kúpiť od mesta stavebný pozemok. Mesto si dalo ale podmienku, že firma musí na tomto pozemku vybudovať na vlastné náklady prechodný chodník a darovať ho mestu.
Čo sa týka DPH - mesto nie je zdaniteľnou osobou, takže pozemok predá firme bez DPH. Pre firmu by bolo najlepšie vybudovať ten chodník pomocou neplatcov DPH, aby nemala zbytočne vysoké náklady. Pokiaľ bude spolupracovať s platcami DPH, tak si DPH na vstupe neuplatní, pretože účelom obstarania služieb bude následné darovanie chodníka, t.j. musela by tú DPH aj tak vrátiť...
Ale čo s nákladmi? Podľa mňa pôjde o daňové výdavky podľa §19 ods.3 písm.c)

Zuzana
Vladimír Ozimý
16.06.08,12:41
Čaute poraďáci,

prosím Vás, vie mi niekto poradiť? Mám s.r.o. platcu DPH, ktorá chce kúpiť od mesta stavebný pozemok. Mesto si dalo ale podmienku, že firma musí na tomto pozemku vybudovať na vlastné náklady prechodný chodník a darovať ho mestu.
Čo sa týka DPH - mesto nie je zdaniteľnou osobou, takže pozemok predá firme bez DPH. Pre firmu by bolo najlepšie vybudovať ten chodník pomocou neplatcov DPH, aby nemala zbytočne vysoké náklady. Pokiaľ bude spolupracovať s platcami DPH, tak si DPH na vstupe neuplatní, pretože účelom obstarania služieb bude následné darovanie chodníka, t.j. musela by tú DPH aj tak vrátiť...
Ale čo s nákladmi? Podľa mňa pôjde o daňové výdavky podľa §19 ods.3 písm.c)

Zuzana

a čo plánujete na tom pozemku? Nebude to skôr vyvolaná investícia a to jest bude to vstupovať do obstarávacej ceny majetku?
zuzkadzugi
16.06.08,12:55
na pozemku plánujeme stavať byty...
ide mi o tú časť pozemku, na ktorej sa vybuduje chodník a potom sa daruje mestu...
Vladimír Ozimý
17.06.08,05:34
na pozemku plánujeme stavať byty...
ide mi o tú časť pozemku, na ktorej sa vybuduje chodník a potom sa daruje mestu...

§ 35 postupov účtovania v PU - je zadefinované čo je vyvolanou investiciou. Takže ja by som to zahrnul do ceny hodnoty stavby a odpisoval poprípade sa to odzrkadlí v cene pri predaji a vyradení...
zuzkadzugi
17.06.08,06:51
A v prípade, že nakoniec nebudem stavať, ale pozemok za pár mesiacov predám, tak darovaný chodník bude súčasťou obstarávacej ceny pozemku...