VajdovaAndrea
16.06.08,12:06
Dobry.... rada by som sa informovala. Som momentalne na rodicovskej dovolenke so synom a potrebovala by som vediet....Rozmyslam nad tym, ze si otvorim obchodik s detskymi potrebami-oblecenie, hracky, kociky a pod. Potrebovala by som vediet, ci je to takto vobec mozne ked som na materskej, alebo mozem. Druha vec.... co vsetko si musim vybavit, ci zivnost alebo co a aku. ak sa dam na podnikanie budem nadalej dostavat rodicovsky prispevok. Prosim poradte mi ak si chcem otvorit obchod, co vsetko musim vybavit a tak....vopred dakujem...
richardg
16.06.08,10:47
Dobrý, dá sa to:---aj ja som na materskej a popritom som si vybrala živnosť a podnikám , mám svadobný salón.Podmienka je, že o dieťa sa musíte Vy starať, nemôžete ho dať do štátnej škôlky, do súkromnej sa dá dať.
na živnostenskom vám všetko vybavia, takže netreba nikde chodiť.zdravotnú a sociálnu netreba platiť.kľudne sa ešte pýtajte, rada odpoviem:)
linko1
16.06.08,11:03
pokiaľ ale dáte dieťa do štátnej škôlky, zdravotné si musíte platiť a sociálne až rok pozadu z VZD za minulý rok
richardg
16.06.08,11:39
no ano, prvý rok sa nič neplatí až potom
veronikasad
16.06.08,11:46
pokiaľ ale dáte dieťa do štátnej škôlky, zdravotné si musíte platiť a sociálne až rok pozadu z VZD za minulý rok
Pokiaľ bude dieťa navštevovať štátnu škôlku, alebo súkromnú s príspevkom štátu, rodič stráca nárok na výplatu rodičovského príspevku.

------
Veronika
VajdovaAndrea
18.06.08,11:01
este by som potrebovala informaciu, ak si zalozim zivnost, chcem ten obchodik tak musim byt platcom DPH?
veronikasad
18.06.08,14:03
este by som potrebovala informaciu, ak si zalozim zivnost, chcem ten obchodik tak musim byt platcom DPH?
Povinným platitelom DPH sa staneš, ak tvoj obrat presiahne 1.5 mil. SK za najviac 12 po sebe idúcich kal. mesiacov.
VajdovaAndrea
19.06.08,10:37
Prosim Ta, este sa chcem spytat. aj ty si si zalozila zivnost pocas materskej. Nevies, dostanem nejaku pozicku od banky, ak som len zacinajuca zivnostnicka? Neviem ako to chodi. obchod sa bez kapitalu neda otvorit.
vdaka.... ako si na tom bola ty?
veronikasad
19.06.08,10:44
Prosim Ta, este sa chcem spytat. aj ty si si zalozila zivnost pocas materskej. Nevies, dostanem nejaku pozicku od banky, ak som len zacinajuca zivnostnicka? Neviem ako to chodi. obchod sa bez kapitalu neda otvorit.
vdaka.... ako si na tom bola ty?
Neviem komu je adresovaný tento príspevok, skúsim odpovedať.
S pôžičkami pre začínajúcich živnostníkov je to v bankách ťažké, hlavne na zásoby. Ak by si bola evidovaná na úrade práce /to je možné až po skončení poberania RP/, môžeš získať dotáciu na samostatne zárobkovú činnosť.
Skús osloviť nejakú agentúru na podporu malého a stredného podnikania, ktoré poskytujú pôžičky pre začínajúcich živnostníkov /v Prievidzi je to napr. agentúra BIC/.

-------
Veronika
richardg
20.06.08,19:41
ahoj, no ja som tak začala, že som pôžičku zobrala na manžela, my sme mali možnosť zobrať si ju, tak sme to brali a až potom sme špekuľovali, riskovali sme ale podľa mńa je to ok.
keď si chcela moja švagriná zobrať pôžičku, tiež ako živnostníčka nechceli jej dať, myslím v banke.Že musí mať najprv obrat už neviem koľko, tak im vysvetliva, že ve´d ona chce začať tak odkiaľ by mala mať....
bambinka
18.08.08,15:18
ahoj, pripajam i ja moje otazky z rovnakeho sudka:
som na rodicovskej dovolenke, po jej skonceni /sept 2009/ sa chcem vratit do prace, kde mam trvaly pracovny pomer. od januara 2009 by som si chcela zalozit vlastnu s.r.o. a zacat podnikatelsku cinnost. nadalej vsak budem i doma so synom a chcem az do septembra 2009 poberat rodicovsky prispevok. s.r.o.nebude mat ziadneho zamestnanca. je to v sulade s predpismi?
jaja99
18.08.08,15:28
Áno, vlastníctvo podielu v sro nemá vplyv na nárok na RP. Rozhoduje len to, či je dieťa v škôlke dotovanej štátom.
Od septembra 2009 budeš v TPP aj sa budeš venovať podnikaniu?
bambinka
28.08.08,12:38
dakujem za odpoved. ano, predstavujem si to tak:)
bambinka
28.08.08,20:47
Rozmyslam, ze by som to troska urychlila- zalozenie tak november 2008.
ZI by bolo 5000 eur.
Ale v neviem co dalej.
Peniaze by som mala v pokladni alebo na ucte. V eurach?
Ako by som z tych penazi potom nieco platila v roku 2008?
Vzala eura, zamenila cast na Sk a z tych to kupila?
Mozno moja otazka patri dakde inde. Len neviem presne kam ju mam zadat. 211? 221? Ak treba, kludne ju supnite na spravne miesto. Dakujem.
jaja99
29.08.08,14:59
Základné imanie môže byť splatené aj v pokladni.
V roku 2008 musíš účtovať aj v SKK. (ZI)
Keď budeš v roku 2008 robiť nákupy a budeš platiť cez účet, pred platbou vložíš časť peňazí z pokladne na BÚ.
Tu je usmernenie k prepočtu ZI z SKK na EURO. (možno pomôže)
http://www.justice.gov.sk/wfn.aspx?pg=ry0&htm=ry/ry00.htm
Neviem, či návrh na zápis do OR v novembri bude obsahovať sumu ZI v eurách aj v SKK, alebo len v skk a následne podáš zmenu na euro (na to už tlačivo je a je to bez poplatku)
ivti
29.08.08,15:35
Správne som to pochopila, každá s.r.o. musí podať návrh na zápis premeny ZI na euro? (Pri 200 tis. ZI = 6640 EUR?)Do 31.12.2009 bezplatne?
Katie5
12.11.09,14:32
Dobrý, dá sa to:---aj ja som na materskej a popritom som si vybrala živnosť a podnikám , mám svadobný salón.Podmienka je, že o dieťa sa musíte Vy starať, nemôžete ho dať do štátnej škôlky, do súkromnej sa dá dať.
na živnostenskom vám všetko vybavia, takže netreba nikde chodiť.zdravotnú a sociálnu netreba platiť.kľudne sa ešte pýtajte, rada odpoviem:)
ak sa mozem spytat, aky kapital treba na svadobny salon?