iriska
16.06.08,13:16
Vidím, že to musím pridať ako novú tému, lebo na mňa nikto nereaguje :(
prosím vás, viete mi niekto poradiť? vraj je teraz nejaká "razia" :) colníkov a telefonicky sa vo veľkom počte ohlasujú na kontroly liehu. u nás ešte neboli - o to horšie je čakanie. Vraj kontrolujú toto - v predajni by mal byť zošitok alebo nejaká denná evidencia príjmu a predaja alkoholu. Má to nejaký podklad vo vyhláške, zákone alebo v niečom? čo ešte môžu kontrolovať? Ja myslím, že je to len obyčajná šikana, lebo zistili, že podľa tých mesačných výkazov to nemajú šancu skontrolovať v reálnom čase, tak buzerujú malého živnostníka, aby im uľahčil prácu tým, že to bude viesť denne.
p.s. prílohy, ktoré tu pripájate sa mi nedajú otvoriť v PC, mali sme ho pokazený a asi tam teraz niektoré programy nemáme, tak mi ich neotvára, preto prosím priamo odpoveď.
Ďakujem veľmi pekne.
Zoltán Kovács
16.06.08,11:24
iriska
16.06.08,12:13
no, ževraj treba denne evidovať prijatý alkohol od dodávateľov pripíše sa to ako plus k zostatku z predchádzajúceho dňa a každú predanú fľašu zase treba od toho odpočítať. a keď to nemáš, dostaneš pokutu min. 2000,- a nabudúce prídu skontrolovať, či si sa polepšil. :( treba to teda, či ako?
iriska
18.06.08,11:09
Proooooooooosiiiiiiiiiim, poraďte.
Excise Duty
19.06.08,04:25
Proooooooooosiiiiiiiiiim, poraďte.

Všetko, čo potrebuješ vedieť, je uvedené v téme http://www.porada.sk/t64514-denna-uzavierka-na-alkohol.html, na ktorú ťa odkázal Smith. Buď sa budeš držať toho, čo je tam uvedené a colníkov sa pri prípadnej kontrole rovno opýtaš, z ktorých ustanovení zákona vyplýva povinnosť denného vedenia evidencie alebo sa budeš držať rôznych informácií typu "že vraj" a plniť povinnosti, ktoré nie sú uložené zákonom.
iriska
19.06.08,06:29
pardon, mierne mi blbne počítač (občas) a ešte potom aj môj mozog, tak sa ospravedlňujem za spôsobené komplikácie :(
iriska
19.06.08,15:05
ešte sa chcem opýtať, je opodstatnená evidencia, v ktorej sa uvádza obchodný názov spotrebiteľského balenia liehu, keď už sa to v tom mesačnom oznámení neuvádza? som myslela, že si to môžem evidovať ako počet prijatých a predaných 0.5l fliaš so 40%, 0,7l fliaš s 38% alkoholom a pod., že je to jednoduchšie ako predtým a ono nie? musím si to evidovať stále osobitne ako vodka konzumná 0,5 40%, vodka jemná 0,5 40%, borovička slovenská 0.5 40%, borovička neviemaká 0.5 40% ...?
krusa
20.06.08,23:19
No bohuzial sa to musi evidovat podla jednotlivych druhov spotrebitelskeho balenia t.j. podla obchodného názvu liehu, jeho objemu a koncentracie liehu. Vyplyva to z ustanovenie § 44 zakona 105/2004 Z.z.
Muška
21.06.08,00:55
12/ Držiteľ povolenia na predaj je povinný za každú prevádzkareň viesť evidenciu podľa účtovných dokladov, v ktorej uvedie obchodný názov spotrebiteľského balenia, objem spotrebiteľského balenia v litroch, objemovú koncentráciu liehu a
a) počet prijatých spotrebiteľských balení v kusoch a množstvo liehu v l a., identifikačné údaje dodávateľa spotrebiteľského balenia a jeho číslo povolenia na predaj alebo registračné číslo, v členení na príjem z maloobchodu alebo veľkoobchodu,
b) počet vydaných spotrebiteľských balení v kusoch a množstvo liehu v l a., a to v členení podľa identifikačných údajov a čísla povolenia na predaj alebo registračného čísla, ak je známy odberateľ spotrebiteľského balenia, a počet spotrebiteľských balení v kusoch a množstvo liehu v l a. vydaných ostatným odberateľom spotrebiteľského balenia,
c) stav zásob spotrebiteľských balení v kusoch a množstvo liehu v l a. k poslednému dňu kalendárneho mesiaca; ak zistí rozdiel medzi počtom prijatých spotrebiteľských balení a počtom vydaných spotrebiteľských balení, uvedie dôvod tohto rozdielu.
Vranová
21.06.08,07:22
no, ževraj treba denne evidovať prijatý alkohol od dodávateľov pripíše sa to ako plus k zostatku z predchádzajúceho dňa a každú predanú fľašu zase treba od toho odpočítať. a keď to nemáš, dostaneš pokutu min. 2000,- a nabudúce prídu skontrolovať, či si sa polepšil. :( treba to teda, či ako?
Definíciu zákona Ti už "muška" napísala. Neviem či používate pri skladovej evidencií software. Ak áno, tak veľa programov je už upravených, aby sa dal tento prehľad pre colnicu tlačiť.
Taktiež, všetky údaje máš na skladových kartách. Na konci mesiaca si ich vytlač a to máš poklady pre výpočet mesačného prehľad. Samostatný výpočet už nie je ťažký, aj keď ho budeš robiť ručne.
iriska
24.06.08,09:49
preboha - software? skladová evidencia v PC? to je čo? veď máme malý obchodík, načo by nám bol program za drahé koruny? robím to ručne. Len by ma zaujímalo, čo spadá pod obchodný názov? či aj názov výrobcu alebo len ten konkrétny druh - napr. vodka jemná, borovička slovenská alebo Leon vodka jemná, Prelika vodka jemná...
amera
07.08.08,18:34
Prosím vás do registračnej pokladne nahadzujem tovar do tovarových skupín,do skupiny alkohol nahadzujem aj pivo a víno. Je to dobre alebo nie. Prosím pomôžte ak viete.
iriska
16.09.08,09:36
Ja osobne nie som zástanca tých tovarových skupín - teda nemám k nim nejaké sympatie. Ako ti to robí PLU-čko potom na konci mesiaca? V podstate je to tvoja vec ako to nahadzuješ, len otázka je, či z toho dokážeš vyplniť mesačné oznámenie.
qwer
06.04.09,16:54
TOVAROVE OZNACENIE PODLA KODOV SI VYZADUJE SOI ale danovy urad na tom nebaziruje tak ze im to netreba oni potrebuju len blok ale SOI chce aby bol na bloku napisany nazov tovaru a inač ho tam nedostanes len cez kody PLU. a kd si urobis PLU UZAVIERKU TAK MAS POLOZKOVITE ROZPISANE Z COHO SI KOLKO PREDAL ALE ZAROVEN SA TI PLU UZAVIERKA MAZE CIZE TI NEOSTAVA V PAMETI A TO POTOM SI MUSIS ODLOZIT TU PLU ABY SI NA KONCI MESIACA DOKAZAL ZRATAT CELU PLU UZAVIERKU.