3lla
16.06.08,13:24
Prijal som zálohu cez účet v 5 mesiaci za materiál, pričom zdaniteľné plnenie (tovar som mal dodať) v 6 mesiaci. Teraz sme sa nedohodli a ja som prinútený zálohu vrátiť.

Problém je ten, že ja som štvrťročný platca DPH a ten, od ktorého som prijal zálohu je mesačný platca DPH a ja som nevystavil daňovú zálohovú faktúru, s tým, že som chcel v rámci svojho zdaňovacieho obdobia vystaviť iba ostrú faktúru v 6. mesiaci.

Môj odberateľ však nalieha, aby som mu vystavil zálohovú faktúru s DPH na 5. mesiac a storno zálohovú faktúru s DPH na 6. mesiac.

Kde je pravda, mal som mu vystaviť túto faktúru, alebo nie? Pretože to vyzerá, že odberateľ to chce "zneužiť" vo svoj prospech, aby si jeden mesiac znížil povinnosť DPH a ja sa nechcem dostať do problémov.
Tweety
16.06.08,11:26
Prijal som zálohu cez účet v 5 mesiaci za materiál, pričom zdaniteľné plnenie (tovar som mal dodať) v 6 mesiaci. Teraz sme sa nedohodli a ja som prinútený zálohu vrátiť.

Problém je ten, že ja som štvrťročný platca DPH a ten, od ktorého som prijal zálohu je mesačný platca DPH a ja som nevystavil daňovú zálohovú faktúru, s tým, že som chcel v rámci svojho zdaňovacieho obdobia vystaviť iba ostrú faktúru v 6. mesiaci.

Môj odberateľ však nalieha, aby som mu vystavil zálohovú faktúru s DPH na 5. mesiac a storno zálohovú faktúru s DPH na 6. mesiac.

Kde je pravda, mal som mu vystaviť túto faktúru, alebo nie? Pretože to vyzerá, že odberateľ chce "zneužiť" vo svoj prospech, aby si jeden mesiac znížil povinnosť DPH a ja sa nechcem dostať do problémov.
Ak si prijal zálohu v máji, v máji si mal povinnosť vystaviť aj doklad s dph k prijatej platbe. Odberateľ nič nezneužíva, ide len podľa Zákona o dph.
§19
(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.
Zoltán Kovács
16.06.08,11:27
Prijal som zálohu cez účet v 5 mesiaci za materiál, pričom zdaniteľné plnenie (tovar som mal dodať) v 6 mesiaci. Teraz sme sa nedohodli a ja som prinútený zálohu vrátiť.

Problém je ten, že ja som štvrťročný platca DPH a ten, od ktorého som prijal zálohu je mesačný platca DPH a ja som nevystavil daňovú zálohovú faktúru, s tým, že som chcel v rámci svojho zdaňovacieho obdobia vystaviť iba ostrú faktúru v 6. mesiaci.

Môj odberateľ však nalieha, aby som mu vystavil zálohovú faktúru s DPH na 5. mesiac a storno zálohovú faktúru s DPH na 6. mesiac.

Kde je pravda, mal som mu vystaviť túto faktúru, alebo nie? Pretože to vyzerá, že odberateľ to chce "zneužiť" vo svoj prospech, aby si jeden mesiac znížil povinnosť DPH a ja sa nechcem dostať do problémov.

ODberateľ má pravdu. Na prijaté zálohy je potrebné vystaviť najneskôr do 15 dni doklad pre účely DPH, s tým, že dňom zdaniteľného plnenia je deň prijatia platby.
evina
16.06.08,11:29
Prijal som zálohu cez účet v 5 mesiaci za materiál, pričom zdaniteľné plnenie (tovar som mal dodať) v 6 mesiaci. Teraz sme sa nedohodli a ja som prinútený zálohu vrátiť.

Problém je ten, že ja som štvrťročný platca DPH a ten, od ktorého som prijal zálohu je mesačný platca DPH a ja som nevystavil daňovú zálohovú faktúru, s tým, že som chcel v rámci svojho zdaňovacieho obdobia vystaviť iba ostrú faktúru v 6. mesiaci.

Môj odberateľ však nalieha, aby som mu vystavil zálohovú faktúru s DPH na 5. mesiac a storno zálohovú faktúru s DPH na 6. mesiac.

Kde je pravda, mal som mu vystaviť túto faktúru, alebo nie? Pretože to vyzerá, že odberateľ to chce "zneužiť" vo svoj prospech, aby si jeden mesiac znížil povinnosť DPH a ja sa nechcem dostať do problémov.

Deň prijatia peňazí = daňová povinnosť. Do 15 dní od dňa tejto daňovej povinnosti si v zmysle zákona o DPH povinný vystaviť faktúru pre účely DPH na základe prijatej platby.

Ak dodanie a prijatie sa neuskutoční v ten istý mesiac, vystavuješ dve faktúry - faktúra na základe prijatej platby /odvod a odpočet DPH/ a súhrnnú faktúru s odpočtom zálohy v delení ntto a DPH .
monik111
16.06.08,12:26
Dobrý deň!
Chcem sa spýtať:
Sme platcami DPH a dodávateľ tiež.
Dodávatelovi dáme zálohu na tovar cca 200000, vystaví nám PPD bez DPH. Príde faktúra za tovar cca 75000,- rozpísane DPH a následne ďalšie. Ako mám túto zálohu zaúčtovať? Prosím poradte ešte sme takýto prípad nemali.
Vladimír Ozimý
16.06.08,12:31
no ale vysvetlite prečo ste uhradili zálohu 200000 následne prišla fa na 75000 za tovar čo zo zvyškom ako to máte nastavené? zaplatíte väčšiu zálohu a potom vám to ztŕhajú alebo ako?
monik111
16.06.08,12:45
Áno vraj to robia takto. My im dáme zálohu a oni si z nej následne sťahujú za tovar postupne ako nám ho vydajú. Ale chcú mať peniaze v hotovosti ináč nám tovar nadajú. Je to reálne? Ako mám postupovať?
Beata
16.06.08,13:21
Predpokladám, že máte zmluvu, v ktorej ste sa dohodli, že takto budete postupovať.
Nič však nemení na skutočnosti, že ak ste im zaplatili 200 tisíc, sú povinní do 15 dní vystaviť faktúru s DPH na sumu 200 tisíc. Zrejme by Vám potom mali vystaviť za každým odberom tovaru doklad, v ktorom by bol prehľad koľko ste zaplatili, za koľko nakúpili a zostatok za koľko korún ešte môžete nakupovať.
Vladimír Ozimý
16.06.08,13:27
Áno vraj to robia takto. My im dáme zálohu a oni si z nej následne sťahujú za tovar postupne ako nám ho vydajú. Ale chcú mať peniaze v hotovosti ináč nám tovar nadajú. Je to reálne? Ako mám postupovať?

no je to bežné v praxi...ale každopádne im vznikla daňová povinnosť z 200 tis. nie z 75 tis z hodnoty dodaného tovaru. T.j. žiadať fa na poskytnutú zálohu
monik111
16.06.08,13:28
Ďakujem za odpoveď
Zmluvu je iba ústna čiže dohoda. Faktúru nám za každý odber robia ibaže bez prehľadu, mám z toho zmätok pretože neviem koľko penazí sme už zaplatili a za koľko môžme nakupovať. To však také strašne nie je treba trpezlivosť a počítať zálohy a fa. a dookola. Problém my však robí zaúčtovanie týchto záloch, kedže prechádzajú z jedného mesiaca na druhy a my sme mesačnými platcami DPH. Lenže PPD je bez DPH tak teraz neviem ako to mám správne robiť.
evina
16.06.08,13:32
Áno vraj to robia takto. My im dáme zálohu a oni si z nej následne sťahujú za tovar postupne ako nám ho vydajú. Ale chcú mať peniaze v hotovosti ináč nám tovar nadajú. Je to reálne? Ako mám postupovať?

Je to reálne, ale musia pri tom dodržať postup daný zákonom o DPH.
Na základe prijatej platby 200 000 boli povinní vystaviť pre účely DPH faktúru s rozpisom DPH, t.j. 168 067,30 DPH 31 932,70 a predmetnú DPH odviesť a Vy odpočítať /z hľadiska účtovného ide stále o zálohu/.

Po dodaní časti tovaru vystaviť faktúru na hodnotu dodaného tovaru s odpočtom DPH z už zaplatenej zálohy a takto postupne Ďalej v prípade, že sa dodania prelínajú do nasledovného mesiaca. V prípade prijatia platby a dodania tovaru je možné vystaviť jednu súhrnnú faktúru

§ 71 Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
1/ Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.
Vladimír Ozimý
16.06.08,13:34
Ďakujem za odpoveď
Zmluvu je iba ústna čiže dohoda. Faktúru nám za každý odber robia ibaže bez prehľadu, mám z toho zmätok pretože neviem koľko penazí sme už zaplatili a za koľko môžme nakupovať. To však také strašne nie je treba trpezlivosť a počítať zálohy a fa. a dookola. Problém my však robí zaúčtovanie týchto záloch, kedže prechádzajú z jedného mesiaca na druhy a my sme mesačnými platcami DPH. Lenže PPD je bez DPH tak teraz neviem ako to mám správne robiť.

ale vy sa netrápte vystaviť daňový doklad ma druhá strana vy si ju len vyžiadajte. T.j. zaplatím zálohu 15.5. 2008 v hodnote 200 tis. sk dňa 25.5. mi doviezli tovar z hodnotou 100 tis. Sk aj s DPH. Bola vystavená fa na tovar v hodnote s 100 tis aj s dph. do konca mesiaca sa nič neudialo a spoločnosť vystaví daňový doklad na zvyšnú zálohu v hodnote 100 tis. Sk aj s DpH na ktorú vy máte nárok a si ju aj odpočítate. Ak nevystaví tak si ju vyžiadam. Uplatním si daň však až v čase ak mám faktúru do podania daňového priznania ak nemám tak v čase keď ju v skutočnosti obdržím. A takto dokola;)
evina
16.06.08,13:38
Ďakujem za odpoveď
Zmluvu je iba ústna čiže dohoda. Faktúru nám za každý odber robia ibaže bez prehľadu, mám z toho zmätok pretože neviem koľko penazí sme už zaplatili a za koľko môžme nakupovať. To však také strašne nie je treba trpezlivosť a počítať zálohy a fa. a dookola. Problém my však robí zaúčtovanie týchto záloch, kedže prechádzajú z jedného mesiaca na druhy a my sme mesačnými platcami DPH. Lenže PPD je bez DPH tak teraz neviem ako to mám správne robiť.

PPD v tomto prípade slúži ako doklad prezentujúci úhradu zálohy, nič viac a nič menej-t.j. 314/211, 221.
DPH sa uvádza podľa môjho predchádzajúceho príspevku, t.j. celá - z celej prijatej zálohy. Vystavená faktúra po dodaní tovaru Ti už vchádza do účtovníctva /ale tu po odpočte DPH zo zálohy je DPH už nulová/ a zúčtovávaš ju práve oproti účtu 314, ktorý Ti dáva aj dobrý prehľad o jej čerpaní....
monik111
16.06.08,13:56
PPD v tomto prípade slúži ako doklad prezentujúci úhradu zálohy, nič viac a nič menej-t.j. 314/211, 221.
DPH sa uvádza podľa môjho predchádzajúceho príspevku, t.j. celá - z celej prijatej zálohy. Vystavená faktúra po dodaní tovaru Ti už vchádza do účtovníctva /ale tu po odpočte DPH zo zálohy je DPH už nulová/ a zúčtovávaš ju práve oproti účtu 314, ktorý Ti dáva aj dobrý prehľad o jej čerpaní....


Ďakujem za odpoveď
účtujem v JU. Lenže ja DPH na PPD nemám žiadnu. Iba na vystavenej Faktúre. Ďakujem Monika
evina
16.06.08,14:00
Ďakujem za odpoveď
účtujem v JU. Lenže ja DPH na PPD nemám žiadnu. Iba na vystavenej Faktúre. Ďakujem Monika

nakoľko PPD práve dokumentuje tú úhradu ani tam DPH nemá byť vyčíslená, tak isto ako ani nemá byť vyčíslená na zálohovej faktúre, ktorá slúži iba ako podklad pre zaplatenie /rozpisuje sa až po prijatí platby/.

PPD môže slúžiť ako doklad na odpočet DPH v prípade, ak spĺňa náležitosti podľa paragrafu 71 zákona /teda tie všetky, ktoré má faktúra:)/, ale potom by sa už nevystavoval ďalší doklad.

U Vás však naozaj slúžil len pre zdokumentovanie platby ...

V prípade JÚ účtuješ príjem výdaj OZD na základe PPD /hľadisko účtovné/ a DPH riešiš na základe faktúry vystavenej po prijatí platby, resp. tovaru v závislosti od možností softu...Tu mlže byť odkontrolovanie odpočtu zálohy problematickejšie ...
monik111
16.06.08,14:18
ešte raz prosím trpezlivosť mejako mi to nemyslí.
Prečo príjem OZD, keď je to môj výdaj?.
Zoltán Kovács
16.06.08,14:28
ešte raz prosím trpezlivosť mejako mi to nemyslí.
Prečo príjem OZD, keď je to môj výdaj?.

Poskytnutá záloha 200.000,- je tvoj výdavok neovplyvňujúci základ dane, členenie ostatné. Na základe prijatej platby dodávateľ má povinnosť vystaviť doklad na účely uplatnenia DPH, a to do 15 dni od prijatia platby. Nakoľko prijatie platby je dňom plnenia.

Akonáhle budeš mať doklad na uplatnenie DPH, tak interným dokladom z tých 200.000,- preúčtuješ ako výdavok neovplyvňujúci základ dane, členenie platba DPH.

Pri dodaní tovaru dodávateľ musí vystaviť riadnú faktúru, na ktorej budeš mať zohľadnenú zálohovú platbu. A z tejto faktúry si uplatníš DPH iba vo výške rozdielu zálohy a skutočného odberu.

Príklad:
Poskytnutá záloha 200.000,- - v peň.denníku ako VNZD - členenie ostatné
Dodávateľom vystavený doklad pre účely DPH - neeviduje sa do záväzkov (je to stále iba zálohová faktúra)
Na základe tejto faktúry interným dokladom preúčtuješ ako nepeňažná operácia 31.932,80 na platbu DPH - VNZD.
Pri odbere tovaru dodávateľ vystaví faktúru na skutočné množstvo (napr. 75.000,- + 14.250). A zároveň zohľadní poskytnutú zálohu vo výške spolu 89.250 (základ + DPH). Túto faktúru zaeviduješ do knihy záväzkov, aj keď má nulovú hodnotu. Na základe tejto faktúry znova interným dokladom ako nepeňažná operácia preúčtuješ z VNZD do VOZD 75.000 v členení nákup materiálu, tovaru......

Ruším svoj príspevok. Je zavádzajúci. Ospravedlňujem sa. Menili sa postupy účtovania k 1.1.2008, kde sú zmeny aj ohľadne platených a prijatých preddavkoch.

Ďakujem za upozornenie.
monik111
16.06.08,14:40
Ďakujem pekne za odpoveď.
Nejde to jednoduhšie? My ten tovar berieme stále takže tie peniaze sú stále v obehu. Mám to každý mesiac účtovať takto aj keď ďalší mesiac sa bude brať tovar? Zálohu dávame podľa potreby aj každý druhý týždeň.
Zoltán Kovács
16.06.08,14:42
Ďakujem pekne za odpoveď.
Nejde to jednoduhšie? My ten tovar berieme stále takže tie peniaze sú stále v obehu. Mám to každý mesiac účtovať takto aj keď ďalší mesiac sa bude brať tovar? Zálohu dávame podľa potreby aj každý druhý týždeň.

Preštuduj postupy účtovanie v JÚ, platné od 01.01.2008.
Muška
16.06.08,14:51
Poskytnutá záloha 200.000,- je tvoj výdavok neovplyvňujúci základ dane, členenie ostatné.
klikni: http://www.porada.sk/702786-post3.html
Denda
16.06.08,14:54
Preštuduj postupy účtovanie v JÚ, platné od 01.01.2008.
Kde nájdem v postupoch, že prijatá alebo poskytnutá záloha sa neeviduje v knihe pohľadávok alebo záväzkov, a že je to výdavok neovplyvňujúci základ dane?
Zoltán Kovács
16.06.08,14:57
Zrušil som svoj príspevok. Máte pravdu menili sa postupy k 1.1.2008, kde sú aj zmeny ohľadne platených a prijatých preddavkoch.

Ďakujem za upozornenie.
maroskoq
16.06.08,15:00
tha ved Vam musia vysvtavyt predfakturu a to date do DPH, normal na poskytnute zalohy
Zoltán Kovács
16.06.08,15:01
tha ved Vam musia vysvtavyt predfakturu a to date do DPH, normal na poskytnute zalohy

Podľa mňa predfaktúra neslúži na uplatnenie DPH zo zálohy.
evina
16.06.08,15:25
ešte raz prosím trpezlivosť mejako mi to nemyslí.
Prečo príjem OZD, keď je to môj výdaj?.

Iba môj preklep, sorry-je to výdaj OZD
evina
16.06.08,15:32
Podľa mňa predfaktúra neslúži na uplatnenie DPH zo zálohy.

Z hľadiska pojmového Predfaktúra = zálohová faktúra, /resp. nazvite si doklad ako chcete / , ak je vystavená na základe prijatej platby a spĺňa náležitosti §71 zákona o DPH slúži pre účely DPH na odvod a odpočet DPH a z hľadiska účtovného je stále zálohová faktúra = predfaktúra.
kacena26
23.09.08,10:43
Ahojte, potrebujem poradit ohladom prijatých záloh a dph.
dna 28.8. sme prijali zálohu na práce v hotovosti 50.000,-vystavila som PPD. Fa sme vystavili 10.9. na sumu 100.000,-
s odpoctom zálohy 50.000,- sme mesačnými platcami dph a nie som si istá s odvodom dph, može byť v 9 mes. zo sumy 100.000,- alebo mala byt v 8 mes. zo zálohy 50.000?
evina
23.09.08,11:12
Ahojte, potrebujem poradit ohladom prijatých záloh a dph.
dna 28.8. sme prijali zálohu na práce v hotovosti 50.000,-vystavila som PPD. Fa sme vystavili 10.9. na sumu 100.000,-
s odpoctom zálohy 50.000,- sme mesačnými platcami dph a nie som si istá s odvodom dph z tej zálohy 50.000,- može byť v 9 mes. zo sumy 100.000,- alebo mala byt v 8 mes. zo sumy 50.000?

Daňová povinnosť vznikla dňom prijatia platby, t.j. 28.8.. DPH v hodnote 7 983 /teda z 50 000/ mala byť odvedená v 8. mesiaci. Do 11.9 najneskôr mala byť takto vystavená faktúra pre účely odpočtu DPH. Na konečnej faktúre sa vykoná odpočet tejto sumy v ntto a DPH a v 9. mesiaci sa odvedie rozdiel DPH. Je nutné urobiť dodatočné DP za 8. mesiac.
kacena26
23.09.08,11:23
Dakujem, mam este jednu otázku PPD na 50.000,- z 28.8 nestačí na odvod dane musím vystaviť daň. doklad na odpočet DPH? Alebo stačí riadna fa z 10.9 z dátumom zdan.plnenia 28.8. ale ako to by som to potom doslala do 8 mes. do dph v uctovníctve?
evina
23.09.08,11:58
Dakujem, mam este jednu otázku PPD na 50.000,- z 28.8 nestačí na odvod dane musím vystaviť daň. doklad na odpočet DPH? Alebo stačí riadna fa z 10.9 z dátumom zdan.plnenia 28.8. ale ako to by som to potom doslala do 8 mes. do dph v uctovníctve?

PPD stačí v prípade, že obsahuje všetky náležitosti §71 zákona o dph.
Riadna faktúra z 10.9 nestačí, lebo tam došlo k druhej daňovej povinnosti - dodaniu služby predpokladám podľa popisu a je na inú sumu ako prijatá platba o.i.