pupkin
16.06.08,12:40
zdravím Vás. okolo domu chcem dať drenáž. poraďte mi do akej vzdialenosti a hĺbky od základu akú hrúbku rúry dať a či postačí zasypať štrkom alebo dať piesok na ňu? takisto sa chcem opýtať, do akej hĺbky kopať základ pre terasu asi vo výške 1 m, ktorú chcem dať na pilóty s debniacich tvárnic - 30 cm hrúbky. a ešte do debniacich tvárnic dať 6 alebo 8čku prúty? vďaka
Milan.Žiška
16.06.08,10:57
K bodu jedna " drenáž ", podľa triedy zeminy a sklonu, hlavne aby nedošlo k podkopaniu základu. trasu je potrebné voliť po spádnici aby prípadná voda odtekala do vsakovacej jamy, trativodu alebo do iného zberného odvodňovacieho potoka/ryhy...Ak sa jedná o ppovrchovú vodu je možné podľa podmienok ju zviesť povrchovýmy terénnymi úpravami. Profil drenáží dimenzujeme podľa prepokladaného množstva vody ale pod 50mm, by som asi nešiel. Zabezpečiť perforácie proti zaneseniu aby bola zabezpečená funkčnosť ( štrk aj piesok by mali byť dostačujúce).
K bodu dva v zmysle STN je potrebné zakladať objekty do hĺbky podľa teplotnej oblasti. V BA a okolie je to 800mm, jedná sa o efekt podmrznutia základovej konštrukcie a jej nosnosti. Osobne by som urobil źáklad radšej na stranu bezpečnosti - ( neskoršia možnosť zaťaženia terasy väčšími bremenami) a pod základ by som spravil strkový zhutnený zásyp. Teda ak je spodná hrana terasy na úrovni 1000mm nad terénom a poižijem tvarovky výška 300mm v šiestich radoch na výšku do každého rohu výstuž fí 8mm. Počet stĺpov/ miest podopretia podla statického návrhu z rozmeru terasy.
pupkin
16.06.08,11:20
som z Lučenca. chystám sa dať rúru 900 mm. mám pod ňu dať aj geotextíliu? pod pilóty dám zhutnený makadam a zalejem betónom. koľko je tak maximum medzi pilótami na tú výšku cca 1 meter. a koľko by mohli byť rozmery tej terasy? napr. 3 x 3 metre? ďakujem pekne
Milan.Žiška
16.06.08,11:46
Rúra 900mm je v pohode, aj geotextília je ok. Pozor na sklon a aby si si nepriviedol vodu pod objekt ( opačný neželaný efekt).
Zakladanie by malo byť spomínaných 800mm ( podla základových pomerou ). Domáci murári by mohli poradiť ak je v oblasti sucho či by nestačila 600mm, ale opakujem STN. Rozmer terasy si urči sám podľa potreby, ale jej hrúbku a armovanie je potrebné vypočítať. Prípadne prevezmi výpočet a návrh už použitej a odskúšanej od známeho resp. suseda. ôležité je hlavne uloženie dosky, poloha výstuže a dimenzie.:)
pupkin
16.06.08,11:54
prosím Vás do terasy dať kari rohož 15 x 15 a 5 mm prúty ? stačí?
Karas Milan
16.06.08,13:29
som z Lučenca. chystám sa dať rúru 900 mm. mám pod ňu dať aj geotextíliu?




Rúra 900mm je v pohode, aj geotextília je ok. Pozor na sklon a aby si si nepriviedol vodu pod objekt


Ahoj Pupkin.

Nie , že by som tomu zvlášť rozumel , ale nechcel si napísať rúru 90 mm .
Alebo si staval priamo na prameni ? Váhu ? Veď v Lučenci nepramení.

Ahoj
Ka Mil
chandler
16.06.08,14:46
prosím Vás do terasy dať kari rohož 15 x 15 a 5 mm prúty ? stačí?

to na 100% nestaci... ale ako ti uz radili... daj si to vypocitat
dimenzovat terasu cez internet to uz je trocha dost riskantne
aby si usetril 2tisicky alebo 3litre kvalitnej slivovice riskovat ze ti bude praskat terasa sa neoplati
endrju
16.06.08,18:46
...dimenzovat terasu cez internet to uz je trocha dost riskantne...
Iba terasu? :eek:
Keď sledujem vývoj nemenovaného "zakladateľa" tém, tak sa nestíham čudovať, čo všetko sa odváži dimenzovať cez internet. :confused:
Aj keď mi možno dotyčný "zakladateľ" vynadá do neviemakých, nedokázal som sa udržať, aby som nevyjadril svoj názor. :cool: Prosím, ospravedlňte tento môj "úlet" a už som ticho. Ďakujem. :)
pupkin
17.06.08,10:15
nie je to úlet máš pravdu. ja len chcem konzultovať, keďže som laik vety vyslovené majstrami murármi. napr. tá terasa ako som už písal bude na pilótoch z debniacich tvárnic v nich bude 8čka prút, do betónovej terasy pôjde kari rohož a bude mať terasa 3 x 3 metre. áno drenážna rúra bude 90 mm. preklep. vďaka všetkým trpezlivým
KEJKA
17.06.08,14:17
tiež sa chystám konzultovať stavebné práce cez Poradu. Vôbec tomu nerozumiem, budem kludnejšia, ak postup "majstrov" niekto odobrí aj na Porade.
predpokladám, že začnem konzultovať v priebehu projektovej prípravy, nie až v priebehu stavby.
Vopred sa ospravedlňujem za "úlety"
Milan.Žiška
17.06.08,19:20
" KEJKA", neviem či je to zrovna to správne. Konzultácie nie sú na škodu, ale stavať cez PORADU svoj budúci domov by som asi nehcel.
Ak budem môcť poradiť, informáciu pošlem. Len aby sa nechtiac nestala nejaká nezrovnalosť.

Podľa hesla viac PS viac rozumu by to ale mohlo zafungovať.:)
chandler
18.06.08,10:29
nie je to úlet máš pravdu. ja len chcem konzultovať, keďže som laik vety vyslovené majstrami murármi. napr. tá terasa ako som už písal bude na pilótoch z debniacich tvárnic v nich bude 8čka prút, do betónovej terasy pôjde kari rohož a bude mať terasa 3 x 3 metre. áno drenážna rúra bude 90 mm. preklep. vďaka všetkým trpezlivým

spravne ze sa pytas, ale odpoved je jasna - daj si to spocitat. to je jedina odborna rada aku mozes dostat. napr. zalezi od toho ako vysoke su tie pilierem ako daleko od sebe, aka je hruba terasa, aka bude povrchova uprava terasy ... poradit ti inac ako dat si to spocitat by bolo diletantstvo.
a k majstrom, pre nich ja najdolezitejsie aby sa to robilo tak aby s tym mali co najmenej roboty (preto napr. radia sietovinu a debniace tvarinice :)
byvat tam uz potom nebudu :)
chandler
18.06.08,14:28
alebo to skusime cez net :)
hrubka dosky terasy 180mm
vystuzit sietovinou 8/150/150
do tych pilierov aspon 14 do kazdeho rohu (8 nie je nosna vystuz do stlpov)
zaklady do hlbky min. 800mm ale radsej viac ak nezijes na juhu
ale hlavne do dosky medzi tie piliere aspon 4 ks 14
bez zaruky :)
KEJKA
18.06.08,16:27
" KEJKA", neviem či je to zrovna to správne. Konzultácie nie sú na škodu, ale stavať cez PORADU svoj budúci domov by som asi nehcel.
Ak budem môcť poradiť, informáciu pošlem. Len aby sa nechtiac nestala nejaká nezrovnalosť.

Podľa hesla viac PS viac rozumu by to ale mohlo zafungovať.:)
uvediem príklad. ešte nemám projekt, Pôvodne som chcela typizovaný, ale už som zistila, že nevyhovuje.
Chcela som dať na jednu stranu strechy s vyšším sklonom slnečné kolektory - budem mať minimálne teplú vodu aj vodu v bazéne. teda ušetrím. Poradil kamarát, verím mu.
Spomenula som to v stavebnej firme - okamžite povedali nie, že počiatočné investície, potrebná elektronika budú vyššie a nepokryjú úsporu. Ak sa navyše niečo pokazí, s čím musím počítať (u nas sa pokazí všetko), tak skor prerobím a potom je táto investícia zbytočný luxus - vyhodené peniaze.
"včulbaboraď ". tak sa pýtam na porade, uvidím, čo kto povie. Mám ešte čas sa rozhodnúť.
220870
18.06.08,17:18
alebo to skusime cez net :)
hrubka dosky terasy 180mm
vystuzit sietovinou 8/150/150
do tych pilierov aspon 14 do kazdeho rohu (8 nie je nosna vystuz do stlpov)
zaklady do hlbky min. 800mm ale radsej viac ak nezijes na juhu
ale hlavne do dosky medzi tie piliere aspon 4 ks 14
bez zaruky :)
Skúsim to trochu doplniť. Oceľové prúty sa dávajú kôli nosnosti naspodnú časť tzv deky nie :eek:navrch .Ak je tá terasa vysutá pred piliere je nutné dať oceľové prúty hore aj dole a poriadne ukotviť.A žiadne 8mm , ale 12-16mm.
Milan.Žiška
19.06.08,09:32
uvediem príklad. ešte nemám projekt, Pôvodne som chcela typizovaný, ale už som zistila, že nevyhovuje.
Chcela som dať na jednu stranu strechy s vyšším sklonom slnečné kolektory - budem mať minimálne teplú vodu aj vodu v bazéne. teda ušetrím. Poradil kamarát, verím mu.
Spomenula som to v stavebnej firme - okamžite povedali nie, že počiatočné investície, potrebná elektronika budú vyššie a nepokryjú úsporu. Ak sa navyše niečo pokazí, s čím musím počítať (u nas sa pokazí všetko), tak skor prerobím a potom je táto investícia zbytočný luxus - vyhodené peniaze.
"včulbaboraď ". tak sa pýtam na porade, uvidím, čo kto povie. Mám ešte čas sa rozhodnúť.

Otázka slnečných kolektorov je troch širšia a jednoznačnú odpoveď by dal fachman od kolektorov s dobrými znalosťami energetiky. O akom type kolektorov vlastne hovoríme.
1. solárny kolektor so sezónnou prevádzkou - využíva slnečné dni na ohrev úžitkovej vody do zásobníka a zároveň rieši sezónny ohrev bazénovej vody.( médium - ohrievajúca sa voda - najlacnejšie varianty ).
2. solárny kolektor s celoročnou prevádzkou - médium nemrznúca zmes a funguje aj v zime ak sú podmienky pre získavanie tepla zo slnečnej činnosti.( sodovzdávka formou tepelnej výmeny vo výmeníku - stredná forma investície ).
3. fotoelektrické kolektory - získavajú energiu na základe svetelných podmienok a slnečného žiarenia - spracováva aj difúzne žiarenie. ( Najnákladnejšia varianta ).

špecializované firmy zaoberajúce sa touto problematikou robia návrh a porepočet efektivity návratnosti investovaných prostriedkov.

Dnešné moderné nísko energetické domy sa bez systémov kolektorov nezaobídu. No tento systém nie je prioritným pre celkové zabezpečenie tepelnej pohody, má funkciu " lacnejšej " varianty doplnenej štandardným vykurovacím zariadením.:)
KEJKA
19.06.08,09:38
ďakujem.
Takáto diskusia pomáha pri rozhodovaní.
jarnio
17.08.08,15:19
Musi bit drenaz ci nie ked dam NOPOVU foliu ak hej ako hlboko dakujem .
mlaco
13.11.08,08:53
Pripojim sa k poslednej otazke:

Drenaz okolo zakladov sa robieva vzdy, alebo len ak to okolnosti vyzaduju?

Predpokladam ze ak nie je problem s vodou ani zeminou, drenaz robit netreba. Uvazujem spravne?

(Moja situacia: spodna voda vraj 9 m. Zakladove pasy pod pivnicou v hlbke 3.5m. Priepustna zemina do hlbky 3,3m nasledne strk. Po vymurovani pivnice a dani izolacie budem stavebnu jamu zasypat.)
jonatanmika
13.11.08,18:38
Pripojim sa k poslednej otazke:

Drenaz okolo zakladov sa robieva vzdy, alebo len ak to okolnosti vyzaduju?

Predpokladam ze ak nie je problem s vodou ani zeminou, drenaz robit netreba. Uvazujem spravne?

(Moja situacia: spodna voda vraj 9 m. Zakladove pasy pod pivnicou v hlbke 3.5m. Priepustna zemina do hlbky 3,3m nasledne strk. Po vymurovani pivnice a dani izolacie budem stavebnu jamu zasypat.)


Najčastešie robíš iba to čo musíš podľa zákona, normy, fyzikálnych podmienok, psychickej pohody.
Ostatné je zbytočné.
laco910
12.04.09,17:08
nie je to úlet máš pravdu. ja len chcem konzultovať, keďže som laik vety vyslovené majstrami murármi. napr. tá terasa ako som už písal bude na pilótoch z debniacich tvárnic v nich bude 8čka prút, do betónovej terasy pôjde kari rohož a bude mať terasa 3 x 3 metre. áno drenážna rúra bude 90 mm. preklep. vďaka všetkým trpezlivým

Tak ako, už ste vyriešili tú terasu,chceli by sme niečo podobné: pilóty z DT, nejaký veniec alebo drev. hranoly ale na to drevenná terasa cca 3x6m a nad terénom asi 80cm
chandler
15.04.09,11:08
to bude strasne vyzerat... spravte to cele drevene
Peter N.
24.07.12,19:39
Zdravím, chystám sa robiť drenáž okolo domu s odtokom do potoka. Chcem sa spytat podla coho mam vyberat geotextíliu a ako ju klasť na drenazne rury. Som uplny laik. Davam 80mm dren. rury vychadza to 100 m okolo domu az do potoka. Na webe som nasiel geotextilie roznej gramaze a sirky. Neviem ake sa davaju na drenazne rury, resp. ci sa to omotava okolo nej. A aky strk potom dat na to? Aku frakciu? Vdaka za radu!!!
lapejko
24.07.12,19:50
Re: Stary dom - zaklady - odvodnenie

http://www.porada.sk/images/misc/quote_icon.png Pôvodca textu príspevku: 220870 http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/t142987-stary-dom-zaklady-odvodnenie.html#post1443825)
Viete mi niekto poradit, ci to mozeme nechat tak, alebo radsej mame tu zem naviest naspat, aby vytvarala nejaku oporu pre dom s mini zakladmi?
Nevyjadrili ste sa celkom presne o skladbe podložia pod základom domu.Ak je dom postavený priamo na skalnom podloží domu tak celá skala ako je tvorí základ domu.V tom prípade by to bol ideálny základ,ktorý sa nemusí prisýpať zeminou ,nepodmrzne.Takisto ,ak je základ správne urobený nepotrebuje oporu hore kopcom sa asi ťažko vytlačí.
Otazka ohladne drenaze: je dobre tam vobec tu drenaz - nop folia a drenazna rura - davat? Nie je lepsie vratit Zem naspat a uvibrovat, aby nebolo nic oslabene?
Ak ste to už odkopali tak tam tú nop foliu a drenáž určite dajte.Drenážnu hadicu omotať geotextíliou a osadiť do pieskového lôžka , celú zasypať pieskom.
Stavbar co u nas rorbi vravel, ze nie na odvodnenie ale na cirkulaciu vdzuchu a presusenie. Sedi to?
Nesedí to stavbár to bohvie aký asi nebol.Nopovku treba osadiť štuplami ku stene tak aby medzi stenou a štuplami vznikali medzeri(tie sú na luftovanie).Drenážna rúra je na odvod vody.V žiadnom prípade ju neosádzajte tak aby ste videli odvod vody.Bude tade zbytočne premŕzať.Vývod rúry je najlepšie ukončiť v drenážnej jame tak aby tam nefúkal vietor studený vzduch.
Napíšte presne aké podložie máte pod základom a v okolí domu.Fotka by možno viac pomohla ako všetko vysvetlovanie.
Ďalej musíte rátať s tým že ak ste odkrili časť kamenného múru ,tak vám bude cez zimu premŕzať a môžu sa z toho v interiéri tvoriť na stenách mokré fľaky a plesne.Bolo by dobré odkrytú časť aj zatepliť.



Z väčšej časti súhlasím ale: drenáž popri nopovej fólii na starom dome treba na celú výšku zasypať makadamom frakcie 16/32 alebo okruhliakmi bez piesku. V praxi to znamená urobiť maximálne úzky výkop, kvôli spotrebe kameňa alebo postupným vyťahovaním napr trapézového plechu z výkopu vrstviť za sebou kameň a hlinu. Na každom rohu a v každom kúte stavby vložiť do drenáže odbočku, vyviesť nad terén odpadovú rúru s hrdlom fi 75 cm a zatvoriť zátkou s navŕtanými dierkami. Vedľajším účinkom bude, že vám po 2-3-och mesiacoch opadá zamoknutá omietka. Drenáže vyviesť do revíznej šachty pri dome a odtiaľ kanalizačnou rúrou čím ďalej od domu. Odkvapy odviesť cez plastové lapače piesku takisto preč, dole kopcom to nebude problém: Za uspokojivý výsledok ručím, X-krát vyskúšané!
fero.z
09.08.12,15:58
Náš dom má viac ako 100 rokouv a je z nepálenej tehly a tiž chystáme položit drenaže aj mopovu foliu,zvažovali sme aj geotextýliu ale nakolko drenaže budu dve 100ky vedla seba tak myslím že ju netreba.K tej terase,prave sme ju dokončili,základy pod piloty sú 1×1×1m,výška cca1m,konštrukcia je z hranolov 12×12cm,obvod OSB dosky z vnutra sadrokarton a medzi to sklena vata.Rozmer terasy 3×4m,drevena je lacnejšia a hlavne neporovnatelne lakšia.Ale to si musí každý zvažit sám čo mu viac vyhovuje.