12spidy
16.06.08,14:13
chcel by som sa spýtať koľko približne ma bude stáť pivnica rodinného domu rozmery cca 8,5 x 10m. Na čo všetko si treba dávať pozor pri budovaní pivnice?
mlaco
16.06.08,12:44
Bolo to tu uz viac krat preberane. Treba sa spytat konkretnejsie.
Marína
16.06.08,13:03
Pozri aj články v blogu(smith) Ako som sa stal vlastníkom rodinného domu (http://www.porada.sk/blog.php?u=2461)
chandler
16.06.08,14:48
Pozri aj články v blogu(smith) Ako som sa stal vlastníkom rodinného domu (http://www.porada.sk/blog.php?u=2461)
ale pan smith nema pivnicu

priblizne ....pivnica je drahsia ako zvysok domu... o kolko, to zalezi aj od toho kolko zaplatis za vykopy
Marína
16.06.08,16:30
Tak to som sa riadne sekla.:confused::D
chandler
16.06.08,18:04
he he :)
ja inac tiez, nechcel som povedat ze pivnica je drahsia ako cely zvysok domu... ale m3 pivnice je drahsi ako m3 toho co je nad zemou
12spidy
17.06.08,05:19
A kto staval rodinný dom s pivncou koľko približne ho vyšla?
Chcem sa spýtať ked postavím pivničné murivo izolujem ho z interieru alebo exterieru a potom ho ako ochránim pred poškodením?
mlaco
17.06.08,05:45
A kto staval rodinný dom s pivncou koľko približne ho vyšla?

Este sa len chystam ale v minulej teme na Porade mi poradili takto: svojpomocne 200k, dodavatelsky 500k, na kluc 1m aj viac.

Taktiez zalezi do akeho stadia chces pivnicu dostat: voda, elektrina, odpad, kachlicky, podlahy, omietky... To budu 10-100 tisice hore/dole.

dalsie premenne: ako hlboko je pivnica, aka je velka, aka je spodna voda...


Chcem sa spýtať ked postavím pivničné murivo izolujem ho z interieru alebo exterieru a potom ho ako ochránim pred poškodením?

Akym poskodenim myslis?
IgyPop
17.06.08,07:00
Chystáme sa stavat, takze som si robil predbezné rozpocty.
Dom 7,5x11m, pivnica v hlbke 1,8-2,2m (svah). Ako izoláciu proti vhkosti,
nie spodnej vode, zamýslam pouzit vodotesný betón (odpozerané od
kamaráta). Tj na betonovú platnu vystavat obvodové múry a do cca 10-15cm
medzery medzi stenou a zemou nalievat vodotesný betón.

Záverecná cena pivnice Ytong+izolacný beton vrátane keramického stropu cca 315.000SK.
To je cena iba za materiál. Vsetky ceny som zistoval na internete, cize sú to cenníkove údaje
bez zliav a tiez bez dopravy. Tiez tam nieje zarátaná práca a výkop s odvozom zeminy.
Z viacerých cien materiálov som vyberal skor tie vyssie.
Podobne mi vysla verzia zo salovacích tvárnic+izolacný beton, ale s tým je este vacsia drina ako s Ytongom.

Zaujímavé je, ze lacnejsie to vychádza zo samotného vodotesného betonu ako Ytong + izolacný beton,
a to vrátane cca 30.000Sk pocítaného na výrobu vlastného debnenia s 18mm OSB dosiek. Tj cca 272.000SK.

Edit:
Este doplnim, ze verzia základnej dosky bez pivnice mi vysla cca 140.000SK bez výkopu. 60cm základ v
hlbke 80cm a na to šalovacie tvárnice a deka.

Vyssie uvedené výpocty pivnice sú rátané aj s nosnými prieckami a je to iba hrubá stavba.
12spidy
17.06.08,07:10
Akym poskodenim myslis?[/quote]


myslým mechanickým poškodením z exterieru. poškodenie asfaltovaných hydroizolačných pásov, ktoré pôjdu na stenu ak sa nemýlim.

Videl som tiež že pivnicu zašlalovali a potom zaliali betonom a z vonkajšej strani dali tvrdený PPS a zakopali zeminou???
12spidy
17.06.08,07:16
medzery medzi stenou a zemou nalievat vodotesný betón.

Aký je to vodotesný betón????

Záverecná cena pivnice Ytong+izolacný beton vrátane keramického stropu cca 315.000SK.

Aký Ytong by si dával aj by si ho zaizoloval?


Podobne mi vysla verzia zo salovacích tvárnic+izolacný beton, ale s tým je este vacsia drina ako s Ytongom.


Šlovačky predpokladám by si dal 40 a do toho by išiel izolačný beton.....betonárka Ti ho vie aj taký zarobiť nie len štandartný???
pogy
17.06.08,07:39
Ak mate dom vo svahu, tak sa sa to určite oplatí urobiť pivnicu, inak je to naozaj predraženie domu.
A čo by ste chceli mať v tej pivnici? Nie je to drahé na odkladanie nepotrebných vecí.
Ak je vysoko spodná voda, tak to je naozaj dosť drahé.
My sme mali v projekte tiež pivnicu, a zrušili sme ju.
IgyPop
17.06.08,08:18
To Spidy:
Izolacný beton, by mal byt 30-ka beton + nejaká prísada. Robia to priamo betonárky a dúfam, ze sa taká prísada dá kúpit aj samostatne. A sekat taký beton je utrpenie.

Izolácia Ytongu - asi myslís hydroizoláciu. To treba urobit kazdopádne, samotné tvárnice nemozes nechat iba tak v zemi.

Aký Ytong resp. šalovacie tvárnice? Z hladiska nosnosti na bezný dom by mal stacit 300mm Ytong, resp. 300 šalovacie tvárnice. V pivnici bývat nebudem, takze tepenú izoláciu neriesim. Ale to je vsetko v rovine úvah, podstatné bude, co povie statik, resp. niekto, kto sa vyzná.

Práve ceny izolacného betonu som bral z betonárok, takze spravit ho vedia (je drahsí), lenze do tej medzery medzi stenou a zemou ti ho nemoze naliat raketa, takze to reba robit rucne a postupne.
Do tvárnic nemá zmysel dávat izolacný beton, kedze samotné tvárnice niesú z izolacného betonu. Treba ho tak isto naliat medzi zem a stenu.

Ako som povedal, je to vsetko v rovine úvah, je dost mozné ze ma nejaký "veci znalý odborník" rýchlo vyvedie z omylu a nebude mozné, to takto spravit.

To pogy
Pivnica urcite nieje lacná zálezitost, ale ked namiesto pivnice budem neskor stavat nejakú sopu, resp. dielnu ci garáz, tak nakoniec usetrím relatívne málo $. Este sme len v stádiu riesenia projektu, takze uvidíme co z toho bude.
pogy
17.06.08,08:41
My mame v ramci domu garaž, aj dielňu. V garáži bude asi pingpongový stôl. Malú "pivnicu" sme si spravili pri studni ako šachtu.
Podľa toho ako rýchlo sa potrebuješ sťahovať a koľko máš money. Je pravda, že pivnicu pod domom už nikdy nedorobíš. Držím vám palce pri stavbe, mať RD je super.
pivko
15.08.09,16:37
Ja si chcem urobiť pivnicu pod záhradný altánok cca 3x3m, na uchovávanie vínka a pivka.Plánujem dať vykopať jamu .dno zhutniť + kari sieťovina + betón a steny vymurovať z betónovych tvárnic .Vie niekto poradiť ako a čím to izolovať zo spodu a tiež steny?
ciners
15.08.09,16:49
"Vodostavebny beton", predpises si maximalny priesak, naprikald na bazeny sme zvykli davat 5cm a urobis "bielu vanu",pod tym nazvom o tom hladaj materialy
pivko
15.08.09,17:20
"Vodostavebny beton", predpises si maximalny priesak, naprikald na bazeny sme zvykli davat 5cm a urobis "bielu vanu",pod tym nazvom o tom hladaj materialy
A dá sa taký betón kúpiť vo vreciach napr. v stavebninách ,alebo ho vedia namiešať len betonárky???
ciners
15.08.09,17:52
A dá sa taký betón kúpiť vo vreciach napr. v stavebninách ,alebo ho vedia namiešať len betonárky???

Fuha, neviem ti povedat, pri projektovani velkych stavieb som sa o rucnu vyrobu nikdy nestaral. Len ked si tam ten priesak mas udat, ze kolko maximalne moze byt, presne ti ho v betonarke spravia, na nejakom vreci si neviem predstavit tu recepturu. Na co to vlastne potrebujes?
pivko
15.08.09,18:06
Fuha, neviem ti povedat, pri projektovani velkych stavieb som sa o rucnu vyrobu nikdy nestaral. Len ked si tam ten priesak mas udat, ze kolko maximalne moze byt, presne ti ho v betonarke spravia, na nejakom vreci si neviem predstavit tu recepturu. Na co to vlastne potrebujes?
Chcem si urobiť pod altánkom v záhrade pivnicu na zeleninu + vino + pivo. Úplne sucho tam zase nechcem.
ciners
15.08.09,18:09
To je asi dost drahe riesenie, normalne to asfaltovymi pasmi odizolujte a hotovo.
Xanti
15.08.09,18:13
Chcem si urobiť pod altánkom v záhrade pivnicu na zeleninu + vino + pivo. Úplne sucho tam zase nechcem. Teda neviem, máme urobenú pivnicu pri studni ( vrtanej ) ale neizolovanú.
Proste podlaha je udupaná hlina a steny tvorí beton ( do neho sme dávali kamene a drôty ) . Je tam pomerne vlhko, ale super sa nám tam držia jabká, posledné sme odtial vyberali v jedlom stave tož asi dva týždne dozadu. Ale zase na vrchu máme vrstvičku zeme.
pivko
16.08.09,10:04
Aka min. hrúbka stien na samostatnu pivnicu mimo domu o hlbke 180cm v zemi postačuje? Možem vymurovať steny z betonovych tvarnic DT20?
ciners
16.08.09,10:44
Aka min. hrúbka stien na samostatnu pivnicu mimo domu o hlbke 180cm v zemi postačuje? Možem vymurovať steny z betonovych tvarnic DT20?

mozes :)
pivko
20.08.09,10:49
mozes :)
A z akej frakcie štrku / 4-8 / alebo / 8-16 / je vhodnejšie urobiť betón na výplň debniacich tvaroviek?
ciners
20.08.09,12:39
ja by som dal 8-16, ak to budete zalievat rucne, je dobre, aby mal aj ilovitu zlozku, lepsie sa "klze"
pivko
20.08.09,13:16
ja by som dal 8-16, ak to budete zalievat rucne, je dobre, aby mal aj ilovitu zlozku, lepsie sa "klze"
Ilovita znamená piesok? frakcia 0-4?
ciners
20.08.09,13:25
Ked si pojdes kupit frakciu 8-16,tam si asi moc nenavyberas, jedna fura je viac ilovita, druha menej. To su detaily, neries. proste 8-16 a ako strkove lozko by som skor dal drvene kamenivo.
aviator
29.10.09,05:31
Este sa len chystam ale v minulej teme na Porade mi poradili takto: svojpomocne 200k, dodavatelsky 500k, na kluc 1m aj viac.

Taktiez zalezi do akeho stadia chces pivnicu dostat: voda, elektrina, odpad, kachlicky, podlahy, omietky... To budu 10-100 tisice hore/dole.

dalsie premenne: ako hlboko je pivnica, aka je velka, aka je spodna voda...



Akym poskodenim myslis?

Práve sa hádame nad prvými štúdiami nášho budúceho domu. S mangelkou si myslíme, že nepotrebujeme pivnicu, ale od poradcov nám bolo vysvetlené, že potrebujeme :) .
Poprosím poraďákov, čo o tom niečo vedia o odhad ceny pivnice a základovej dosky.
Dom bude mať 150m2, prízemný, tvar jednoduché L. Pozemok je na rovine, Žitný ostrov, hĺbku pivnice predpokladám 2,5m. Prípadná pivnica bude čo najjednoduchšia, omietnuté steny a na zem tiež nejaká lacná podlaha. V obidvoch prípadoch chceme obytné podlažie na úroveň terénu.
Ďakujem.
chandler
29.10.09,07:20
namiesto pivnice si dajte nejaky sklad na prizemi. pivnica je fajn ale draha.
navyse tam mozno mate aj spodnu vodu.
aviator
29.10.09,17:35
Tiež sa mi ten sklad, asi zväčšená garáž, pozdáva viac než pivnica.
Spodná voda je v cca 10m, tam nieje problém, k tomu sa nepriblížime. Chcem len porovnať ceny, aby som mal argumenty pre rozhodovanie.
dad111
29.10.09,19:49
Ak máte dosť priestoru nerobte pivnicu, neoplatí sa to, za tie peniaze vybudujete vedľa domu hospodárske zázemie aj so strechou, tú máte ako bonus. Garáž pod domom je nanič, izolovaná byť musí, lebo bude pod domom a taká je nanič. Každé buchnutie v garáži pod domom počuť aj v izbách, takisto smrad z dymu a majstrovania. A mnoho ďalších mínusov.
Ja osobne by som to už viackrát nerobil.
220870
29.10.09,19:49
Pivnica je cca o 100% drahšia ,ako prízemie a niekoľkonásobne drahšia,ako doska zo základmi.
entonyl
31.10.09,14:15
V rodičovský dom sme mali komplet podpivničený /postavený v začiatkom 70 rokov/ .V pivnici sme mali kotolňu so skladom paliva,práčovňu,pivnicu na zemiaky,zeleninu ovocie.
V súčastnosti máme plyn,automatickú práčku a obchodné reťazce takže pivnica je nám na h....o.Takže záleží čo chcete v tej pivnici mať a či to za tie peniaze stojí.Ja ak môžem radiť dom by som nepodpivničoval v takom bývam už 13 rokov .
Romulus001
06.11.09,07:13
Prave zaciname stavat Bungalov s garazou. Po vytyceni domu na pozemok sme zistili, ze ak pojdeme od sucasneho terenu v najvyssom bode o 40cm tak v najnizsom bode domu bude deka vo vyske 175!! A to este je treba ist min 80-100cm do zeme. Take by sa nam v najnizsom bode spravil skoro 2,5m obvodovy pas. Projektant nam odporucil nasledovne. Zruste pristavenu garaz a zo spodnej strany spravte garaz pod 1/3 domu. Je jedno ci budem mat pod nohami 2,5m udupanej hliny alebo pivnicu. Ved zaklady budu stale vtej istej hlbke.