anturia
14.04.05,07:20
Máte niekto skúsenosti so zrušením s.r.o.?
Ako je to so základným imaním? Platí sa z toho daň? Veď to nebol zisk spoločnosti, to boli peniaze vložené konateľmi. Kde by som našla nejaký postup pri zrušení s.r.o.?
ďakujem
anto
14.04.05,06:14
Zrušenie s.r.o je možné urobiť veľmi jednoducho tak, že niektorý z konateľov dá návrh na obchodný súd, ktorý vedie obchodný register, že spoločnosť nie je činná a nemala viac rokov valnú hromadu, nerobí obchody, nie je aktívna a dá súdu návrh, aby spoločnosť zrušil. Súd si vyžiada rozličné vyhlásenia o majetku, o záväzkoch, pohľadávkách, o daňových priznaniach, súvahy a výsledovky za posledné dva roky a tiež súvahu a výsledovku ku dňu zrušenia, tiež vyhlásenie od policajtov, že nemá dopravné prostriedky, a od Katastrálného úradu, že nemá napísané pozemky a nehnuteľnosti, výpis z banky, že účet bol zrušený. Stojí to nejaké kolky, asi doteraz som platil cca 4000,00 Sk.
Ak sú nejaké pohľadávky, ktoré sú už nevymožiteľné, a tiež záväzky, ktoré sa nebudú platiť, je potrebné ich polikvidovať tak, aby zostalo len základné imanie, v pokladni 0, bankové účty tiež nula, čiže na účtoch dať všetko preč, a potom poslať súvahu súdu.
anturia
14.04.05,06:51
dakujem, nie je to jednoduché, ale čo to základné imanie?
anto
17.05.05,04:55
Našiel som k tomu odborný výklad.: Tu je

Fakt, že vaša „mŕtva“ a nepotrebná firma nedisponuje žiadnym majetkom a nemá ani dlhy, podstatne urýchľuje celý proces, ktorým sa jej môžete zbaviť. Prvá možnosť je, že pri výkone pôsobnosti valného zhromaždenia ako jediný spoločník rozhodnete o zrušení spoločnosti a o jej vstupe do likvidácie.

Likvidácia spoločnosti sa potom vykoná podľa §§ 70 až 75 Obchodného zákonníka. Po dobu likvidácie sa používa obchodné meno spoločnosti s dodatkom „v likvidácii“. Ak však likvidátor zistí predlženie spoločnosti, musí bez zbytočného odkladu podať návrh na vyhlásenie konkurzu.



Ku dňu skončenia likvidácie likvidátor zostaví účtovnú závierku a predloží ju Vám ako jedinému spoločníkovi na schválenie spolu s konečnou správou o priebehu likvidácie a návrhom na rozdelenie likvidačného zostatku (ten bude nulový). Do 90 dní po schválení týchto úkonov je likvidátor povinný podať návrh na výmaz spoločnosti z obchodného registra. Za výmaz eseročky z obchodného registra zaplatíte súdny poplatok 10 000 Sk (čiže v rovnakej výške ako za zápis). Ku dňu výmazu z obchodného registra vaša eseročka ako právny subjekt definitívne zaniká.

Keďže vaša eseročka nemá žiaden majetok, naskytá sa vám lepšia alternatíva. V tomto prípade na zánik spoločnosti nie je potrebná ani likvidácia. Vyžaduje sa však rozhodnutie súdu. Podľa § 68 ods. 6 písm. a) Obchodného zákonníka súd na návrh štátneho orgánu, na návrh osoby, ktorá osvedčí právny záujem alebo aj z vlastného podnetu rozhodne o zrušení spoločnosti a o jej likvidácii, ak sa v príslušnom kalendárnom roku nekonalo valné zhromaždenie alebo ak dlhšie ako tri mesiace neboli ustanovené orgány spoločnosti.

Vo vašej spoločnosti sa pravdepodobne nekonalo valné zhromaždenie dlhšie ako jeden rok. To môžete použiť ako dôvod na zrušenie spoločnosti. Ako spoločník a pravdepodobne aj konateľ ste osobou, ktorá má na zrušení spoločnosti právny záujem. Preto podáte na registrový súd návrh na zrušenie spoločnosti z uvedeného dôvodu. Súd bude podľa § 68 ods. 8 Obchodného zákonníka pred vydaním rozhodnutia o zrušení spoločnosti skúmať, či spoločnosť má nejaký majetok. Ak zistí, že eseročka nemá žiaden majetok, rozhodne o jej zrušení bez likvidácie. Na základe právoplatného rozhodnutia o zrušení spoločnosti sa potom vykoná výmaz zrušenej spoločnosti z obchodného registra.

Tretia alternatíva predstavuje najľahšiu možnosť, ako sa zbaviť nefunkčnej eseročky. Jednoducho prevediete obchodný podiel na tretiu osobu. Táto alternatíva však stojí a padá na tom, že nájdete nadobúdateľa, ktorý má o vašu spoločnosť záujem. Musíte ho presvedčiť, že firma nemá žiadne záväzky. Zmluva o prevode obchodného podielu sa uzatvára podľa § 115 Obchodného zákonníka, musí mať písomnú formu, podpisy prevodcu a nadobúdateľa musia byť úradne overené a nadobúdateľ, ktorý dosiaľ nebol v eseročke spoločníkom, v nej musí vyhlásiť, že pristupuje k spoločenskej zmluve. Ak sa rozhodnete pre túto alternatívu, spoločnosť ako právnická osoba nezaniká, len funguje ďalej s novým spoločníkom a konateľom. Je dobré, ak zmeníte aj obchodné meno a sídlo prevádzanej spoločnosti, keďže vy už s ňou nebudete mať nič spoločné.

Možno že aj to pomôže.
Ľubenka
19.05.05,12:04
To úplne seriózne 10 000 Sk za výmaz a + ďalšie poplatky? Veď sa nedoplatíme. Čo ak máme nejaké minimálne zásoby povedzme za cca 5000 - 10000 Sk a nič iné. A ešte zaplatíme aj likvidátora? Mám z toho hokej.
ondrejvla
19.05.05,12:12
Anton podal si vyčerpávajúcu odpoveď, len doplním k tretej alternatíve :

nie že musí presvedčiť, že nemá záväzky, ale musí to doložiť aj účtovníctvom, teda výkazmi súvahy! Ale zdá sa mi to najlepšia alternatíva, predať!
Ak ale nefungovala firma dlhšiu dobu, tak potom zrušiť v OR.
anturia
06.06.05,04:51
Nám sa nakoniec podarilo predat firmu, ale teraz vôbec neviem ako sa zaúčtuje predaj podniku. Aktíva sú len na účtoch 211 a 221. Má s tým už niekto skúsenosť? Ináč žiaden majetok, žiadne zásoby, nič. Len hotovosť v pokladni a v banke na účtoch.
ondrejvla
06.06.05,04:59
Nám sa nakoniec podarilo predat firmu, ale teraz vôbec neviem ako sa zaúčtuje predaj podniku. Aktíva sú len na účtoch 211 a 221. Má s tým už niekto skúsenosť? Ináč žiaden majetok, žiadne zásoby, nič. Len hotovosť v pokladni a v banke na účtoch.
Keďže máš ešte finančný majetok, určite musíš aj zostatok na účte 411, daj vyplatenie a vyrovnanie tohoto účtu, a keď nemáš nič iné, mala by si zostať na nule. Ale toto všetko by už mal zaúčtovať nový spoločník, nakoľko ty mu s firmou odovzdáš aj účtovníctvo.
anturia
06.06.05,05:09
ale firma sa predala jednému Rakušákovi, ktorý tu nikoho nepozná (chce tu len podnikať) a mala by som sa naďalej starať o jeho účtovníctvo.
Takže ako zaúčtovať predaj jednému a kúpu druhému?
ondrejvla
06.06.05,05:25
ale firma sa predala jednému Rakušákovi, ktorý tu nikoho nepozná (chce tu len podnikať) a mala by som sa naďalej starať o jeho účtovníctvo.
Takže ako zaúčtovať predaj jednému a kúpu druhému?
V tom prípade len analytické účty 411 a finančné účty. Nezmení sa ti nič, len na 411/Fero, budeš mať 411/Juro. Ak nemáš toľko na financiách, musíš mať vklad od 411/Juro-to je ten Rakúšan.
anto
06.06.05,05:58
Blahoželám k dobrému obchodu, hádam bude lepšie platiť ako ten predchádzajúci majiteľ.
bepo
06.06.05,06:02
anto-to prosím ťa odkiaľ máš tie figúrky?
ondrejvla
06.06.05,06:26
Anton, aj ja chcem takúúúúúúúúúú!
anto
06.06.05,06:45
Takéto figúrky odkladá počítač do takzvaných Temporary Internet Files. Obyčajne ich nie je vidno, ale v Totalcomannderi ich možno zobraziť a prekopírovať do nejakého pomocného súboru a potom sa s nimi dá pracovať.
ivet.b
22.02.06,09:57
A ako je to v pripade, ak chceme zrusit s.r.o., ktora ma este nejaky majetok- nejaku hotovost a peniaze na ucte? Nechceme ju predat, nema ziadne zavazky ani pohladavky, nic na sklade... Proste chceme ukoncit cinnost.
veronix
23.03.06,10:38
A ako je to v horšom prípade, ak s.r.o. má jedno auto na lízing, záväzky a málo pohľadávok? Je to neefektívne už v nej pokračovať. Kde sa takáto s.r.o. odpredáva aj so záväzkami??? Dá sa to? Ako sa má v tomto prípade postupovať? Čo znamená tá likvidácia?
Majka
03.04.06,11:15
Našiel som k tomu odborný výklad.: Tu je

Fakt, že vaša „mŕtva“ a nepotrebná firma nedisponuje žiadnym majetkom a nemá ani dlhy, podstatne urýchľuje celý proces, ktorým sa jej môžete zbaviť. Prvá možnosť je, že pri výkone pôsobnosti valného zhromaždenia ako jediný spoločník rozhodnete o zrušení spoločnosti a o jej vstupe do likvidácie.

Likvidácia spoločnosti sa potom vykoná podľa §§ 70 až 75 Obchodného zákonníka. Po dobu likvidácie sa používa obchodné meno spoločnosti s dodatkom „v likvidácii“. Ak však likvidátor zistí predlženie spoločnosti, musí bez zbytočného odkladu podať návrh na vyhlásenie konkurzu.



Ku dňu skončenia likvidácie likvidátor zostaví účtovnú závierku a predloží ju Vám ako jedinému spoločníkovi na schválenie spolu s konečnou správou o priebehu likvidácie a návrhom na rozdelenie likvidačného zostatku (ten bude nulový). Do 90 dní po schválení týchto úkonov je likvidátor povinný podať návrh na výmaz spoločnosti z obchodného registra. Za výmaz eseročky z obchodného registra zaplatíte súdny poplatok 10 000 Sk (čiže v rovnakej výške ako za zápis). Ku dňu výmazu z obchodného registra vaša eseročka ako právny subjekt definitívne zaniká.

Keďže vaša eseročka nemá žiaden majetok, naskytá sa vám lepšia alternatíva. V tomto prípade na zánik spoločnosti nie je potrebná ani likvidácia. Vyžaduje sa však rozhodnutie súdu. Podľa § 68 ods. 6 písm. a) Obchodného zákonníka súd na návrh štátneho orgánu, na návrh osoby, ktorá osvedčí právny záujem alebo aj z vlastného podnetu rozhodne o zrušení spoločnosti a o jej likvidácii, ak sa v príslušnom kalendárnom roku nekonalo valné zhromaždenie alebo ak dlhšie ako tri mesiace neboli ustanovené orgány spoločnosti.

Vo vašej spoločnosti sa pravdepodobne nekonalo valné zhromaždenie dlhšie ako jeden rok. To môžete použiť ako dôvod na zrušenie spoločnosti. Ako spoločník a pravdepodobne aj konateľ ste osobou, ktorá má na zrušení spoločnosti právny záujem. Preto podáte na registrový súd návrh na zrušenie spoločnosti z uvedeného dôvodu. Súd bude podľa § 68 ods. 8 Obchodného zákonníka pred vydaním rozhodnutia o zrušení spoločnosti skúmať, či spoločnosť má nejaký majetok. Ak zistí, že eseročka nemá žiaden majetok, rozhodne o jej zrušení bez likvidácie. Na základe právoplatného rozhodnutia o zrušení spoločnosti sa potom vykoná výmaz zrušenej spoločnosti z obchodného registra.

Tretia alternatíva predstavuje najľahšiu možnosť, ako sa zbaviť nefunkčnej eseročky. Jednoducho prevediete obchodný podiel na tretiu osobu. Táto alternatíva však stojí a padá na tom, že nájdete nadobúdateľa, ktorý má o vašu spoločnosť záujem. Musíte ho presvedčiť, že firma nemá žiadne záväzky. Zmluva o prevode obchodného podielu sa uzatvára podľa § 115 Obchodného zákonníka, musí mať písomnú formu, podpisy prevodcu a nadobúdateľa musia byť úradne overené a nadobúdateľ, ktorý dosiaľ nebol v eseročke spoločníkom, v nej musí vyhlásiť, že pristupuje k spoločenskej zmluve. Ak sa rozhodnete pre túto alternatívu, spoločnosť ako právnická osoba nezaniká, len funguje ďalej s novým spoločníkom a konateľom. Je dobré, ak zmeníte aj obchodné meno a sídlo prevádzanej spoločnosti, keďže vy už s ňou nebudete mať nič spoločné.

Možno že aj to pomôže.

Dakujem pekne za usmernenie,ja mam firmu v likvidacii ale a.s. tiez chceme poziadat o vymaz z OR myslis ze je postup rovnaky?
firma je "neaktivna" fungovala asi 2r. obchodnik s cenn.papiermi a teraz za asi 5r. ziaden pohyb a uz k 31.12.06 zrusili aj ucet,zavazky,pohladavky nie su a teda aj tak platime poplatok 10tis? nemame z coho ...
kekelka
05.04.06,10:05
A ako je to v pripade, ak chceme zrusit s.r.o., ktora ma este nejaky majetok- nejaku hotovost a peniaze na ucte? Nechceme ju predat, nema ziadne zavazky ani pohladavky, nic na sklade... Proste chceme ukoncit cinnost.

Podla mna je skoda ukoncit cinnost takejto spolocnosti. Zbytocne za to budete platit poplatky. Ak ju chcete odpredat nebude Vas to stat nic, peniaze z pokladne a z uctu Vam ostanu a za uplne vycistenu spolocnost mozete dostat cca 30.000,- Sk, zalezi od toho co je to za spolocnost.
Ak sa rozhodnete odpredat ju kludne sa na mna obratte.
Majka
05.04.06,10:12
prave som volala na obvod.sud ze za zrusenie - vymaz z OR sa neplati ziaden kolok, viete mi niekto povedat ako to skutocne je?tetusa bola strucna...
lenkak
05.04.06,11:26
Hľadala som poplatky, a nenašla som nikde výmaz z OR. Iba za zápis do OR.
Ale nech sa pridajú aj ďalší....
Beata
05.04.06,11:45
Tretia alternatíva predstavuje najľahšiu možnosť, ako sa zbaviť nefunkčnej eseročky. Jednoducho prevediete obchodný podiel na tretiu osobu. Táto alternatíva však stojí a padá na tom, že nájdete nadobúdateľa, ktorý má o vašu spoločnosť záujem. Musíte ho presvedčiť, že firma nemá žiadne záväzky. Zmluva o prevode obchodného podielu sa uzatvára podľa § 115 Obchodného zákonníka, musí mať písomnú formu, podpisy prevodcu a nadobúdateľa musia byť úradne overené a nadobúdateľ, ktorý dosiaľ nebol v eseročke spoločníkom, v nej musí vyhlásiť, že pristupuje k spoločenskej zmluve. Ak sa rozhodnete pre túto alternatívu, spoločnosť ako právnická osoba nezaniká, len funguje ďalej s novým spoločníkom a konateľom. Je dobré, ak zmeníte aj obchodné meno a sídlo prevádzanej spoločnosti, keďže vy už s ňou nebudete mať nič spoločné.

Čo ak majitelia presvedčia nadobúdateľa, že spoločnosť nemá žiadne záväzky, tento pristúpi ku spoločenskej zmluve, premenuje spoločnosť a stane sa jediným spoločníkom... po rokoch sa však objavia záväzky, ktoré nefigurovali nikde v účtovníctve, čiže sa o nich nevedelo. Kto je zodpovedný za tieto záväzky? Spoločníci, ktorí v čase vzniku záväzkov boli spoločníkmi tejto spoločnosti? Môže byť nový spoločník kľudný, lebo sa jeho tieto dlžoby netýkajú?
kekelka
06.04.06,10:18
Čo ak majitelia presvedčia nadobúdateľa, že spoločnosť nemá žiadne záväzky, tento pristúpi ku spoločenskej zmluve, premenuje spoločnosť a stane sa jediným spoločníkom... po rokoch sa však objavia záväzky, ktoré nefigurovali nikde v účtovníctve, čiže sa o nich nevedelo. Kto je zodpovedný za tieto záväzky? Spoločníci, ktorí v čase vzniku záväzkov boli spoločníkmi tejto spoločnosti? Môže byť nový spoločník kľudný, lebo sa jeho tieto dlžoby netýkajú?
Ak pôvodný majiteľ v zmluve o prevode obchodného podielu vyhlási že spoločnosť nemá žiadne záväzky a v prípade že by sa nejaké predsa objavili tak je povinný vyplatiť ich on, tak nový nadobúdateľ môže úplne kludne spávať nakoľko kúpil "čistú" spoločnosť a ručí len za záväzky ktoré si vytvoril on sám....
Majka
07.04.06,04:52
Prosim Vas viete mi niekto poradit co s priklada k navrhu na vymaz z OR akciovky /zavazky,pohl.,dane,majetok je vysporiadany,dan.likvidacne vykazy su nulove..../
Nemate prosim VAs niekto vzor co ma obsahovat likvidacna sprava?
Majka
07.04.06,07:53
nikto?prosim.... j
Majka
07.04.06,07:54
:mee: nikto?prosim.... ja si uz trham vlasy....
denisa.h
11.05.06,17:19
dobry den, som dalsi clovek, co ma takuto zapeklitu situaciu, dnes mi dali majitelia firmy "malu kopku" papierov na vyplnenie. prosim Vas, neviete niekto o dakej elektronickej forme, alebo naozaj to musim vsetko vyplnit rucne? dakujem
Dr.Bubo
29.05.07,18:43
Prosím Ťa poraď ako zrušiť stratovú s.r.o -čku. Majiteľmi sú češi /materská firma/ a "dcéra" je na Slovensku, ktorú treba zrušiť. Dík
anto
30.05.07,02:22
S.r.o. možno zrušiť viacerými spôsobmi - likvidáciou, konkurzom, rozhodnutím valnej hromady, na návrh súdu. O spôsobe je potrebné sa poradiť s právnikom, ide o právne veci.
Najjednoduchší spôsob zrušenia s.r.o. je na návrh niektorého člena spoločnosti pre nečinnosť, ak s.r.o. nevykonáva žiadnú činnosť, tak jeden z vlastníkov môže požiadať ostatných vlastníkov o súhlas na vykonanie zrušenia s.r.o, podá návrh na okresný súd, kde je obchodný register a súd týmto s.r.o. zruší. Vyžiada si ešte nejaké spisy, napríklad z daňového úradu, poisťovní, či s.r.o. nie je dlžníkom. Samozrejme s.r.o. musí mať zaplatené všetky záväzky voči doterajším dodávateľom a inštitúciam.
Jozef I
30.05.07,04:36
Chcel by som sa spýtať, kto určí toho likvidátora? Súd či konateľ firmy ak dá sám podnet na likvidáciu. Kto robí likvidátora?
vieruschka
30.05.07,19:00
Spoločnosť sa zrušuje s likvidáciou a bez likvidácie. S likvidáciou vtedy ak máte ešte nejaký majetok tým pádom ste dávali daňové priznanie a nie je na ňom nula. Bez likvidácie sa dáva ak nie je žiaden zisk a majetok. Likvidátora si určíš sám alebo súd. Takže rada je ako anto písal podať návrh a potrebné veci k tomu a súd určí či sa zrušuje s likvidáciou alebo bez likvidácie. Ak s likvidáciou vás súd výzve na likvidátora ak neurčite do 10 – 15 dní /neviem presne teraz dokedy/ určí ho súd- čiže sudca. Ak sa to nezmenilo. :rolleyes:
toria
31.05.07,04:46
Prosím o pomoc. Máme sro dvaja spoločníci- zakladatelia i konatelia. Konajú vždy spoločne. Teraz sa rozhodli, že jeden z nich vystúpi z sro a svoj podiel predá druhému konateľovi. Sro nevykázala zatiaľ žiadny zisk bola založená vo februári 2007, takže zatiaľ len samé náklady. Čo všetko k tomu treba aby to bolo správne, aké poplatky by to predstavovalo a ako to v PU zaúčtujem??? Ďakujem krásne za keždú radu!!!
xBORISx
31.05.07,14:49
To ste teda nevydrzali spolu dlho
toria
31.05.07,16:38
To ste teda nevydrzali spolu dlho

to nie, ale to mi nepomôže!!???
Danila
31.05.07,17:03
Prosím o pomoc. Máme sro dvaja spoločníci- zakladatelia i konatelia. Konajú vždy spoločne. Teraz sa rozhodli, že jeden z nich vystúpi z sro a svoj podiel predá druhému konateľovi. Sro nevykázala zatiaľ žiadny zisk bola založená vo februári 2007, takže zatiaľ len samé náklady. Čo všetko k tomu treba aby to bolo správne, aké poplatky by to predstavovalo a ako to v PU zaúčtujem??? Ďakujem krásne za keždú radu!!!Najskôr sa obznám s tým, čo takáto zmena s.r.o. prinesie. Vznikne jednoosobová s.r.o., obchodný podiel odchádzajúceho spoločníka prejde na jediného, ale to všetko tu nájdeš rozobrané x-krát. Takže to hravo zvládneš.
zuzana.navrkalova
20.09.07,09:01
Dobry den, vedel by mi niekto pomoct. Chcem podat na sud navrh na zrusenie s.r.o., dufam, ze mam dobry formular c. 19. Nikde sa vsak neviem dopatrat, ze ake prilohy mam k tomuto navrhy prilozit.
Za kazdu radu dakujem
KEJKA
08.12.07,09:06
výmaz spoločnosti (s.r.o.) s likvidáciou - poplatky sa neplatia.
zo zákona 71/1992 v znp. - Sadzobník súdnych poplatkov
Položka 17
Vo veciach obchodného registra

a) z návrhu na prvý zápis
bolo vyčiarknuté "alebo výmaz"
1. akciovej spoločnosti 25 000 Sk
2. iných právnických osôb 10 000 Sk
3. fyzickej osoby podnikateľa 5 000 Sk
4. organizačnej zložky právnickej
osoby 10 000 Sk
5. organizačnej zložky fyzickej
osoby podnikateľa 1 000 Sk
b) z návrhu na zmenu právnej formy
obchodnej spoločnosti (družstva) 10 000 Sk
c) z návrhu na zápis zmeny alebo na
doplnenie akéhokoľvek počtu
údajov týkajúcich sa jednej
zapísanej osoby s výnimkou zmeny
alebo doplnenia údajov v názve
obce, v poštovom smerovacom čísle,
v názve ulice alebo iného verejného
priestranstva, prípadne s tým
súvisiacej zmeny orientačného
čísla alebo súpisného čísla, ak
nedochádza k zmene jej sídla, miesta
podnikania alebo bydliska 2 000 Sk
d) z návrhu akcionára na poverenie
na zvolanie valného zhromaždenia 3 000 Sk
Janulka tojka
14.01.08,08:33
Dobry den,
hladam informacie o zruseni s.r.o. bez likvidacie a mam este zopar otazok, na ktorych odpoved som tu nenasla:
- musi sa ziadost o zrusenie podat na predpisanom tlacive? ak nie, ake nalezitosti ziadost musi obsahovat a musia byt podpisy konatelov overene notarom? Ak ano, kde mozem najst toto tlacivo?
- ak sa musi uviest predpokladany datum, ku ktoremu chceme zrusit s.r.o. , musime ratat s nejakou casovou rezervou, alebo trebars je mozne uviest, aktualny datum?
- ako dlho trva cely proces cca..., v pripade ze spolocnost je zrusena z dovodu, ze nie je uz niekolko rokov aktivna a nema ziaden majetok?
- kedze vase prispevky boli este z roku 2005, zmenilo sa nieco v poplatkoch? Je potrebne zakupit kolky pri zruseni? Ako je to momentalne?
Dakujem velmi pekne za rady.
felica
14.01.08,09:52
Ahojček.
Neviem či ti pomôžem, lebo my sme mali len prepis spoločníka.
Ta firma musí byť od hora dole úplne vyčistená, čo treba dodaniť. Odhlašky aj na ZP,SP. My sme platili kolky v sume 2000, na návrh pre zrušenie.
Ďalej sme tam museli mať zápis z valnej hromady, znenie zmluvy- overená, čestné prehlásenia o vklade, zakladateľskú listinu.

Malo by im to trvať 5 dní, ale rátaj s rezervou, radšej 2 týždne, lebo dlho to chodí. My sme dávali návrh 19.12.07 aby to zmenili k 1.1.08. Všade musíš podotknúť, že aj keď je to vystvené v tom dni, že sa to vjaže k určitému dátumu.
Najlešie bude, keď ti to prebehne neaký právnik
Žofia
04.02.08,14:38
No, áno, ak nejakého na tonahovoríš. Každý by len zakladal a rušiť nechce nikto. Každý mi zatiaľ navrhoval - predať ! Ale komu ?? Jaby so také dačo teda nekúpila, veď dnes založiť sro je rýchle a ľahké
pešková
15.04.08,07:15
Dobrý deň, prečítala som dosť materiálov aj diskusných ríspevkov,ale akonáhle som objavila v téme otázku ,kt.aj mňa zaujíma odpoveď nebola daná. Preto by som poprosila kto vie zodpovedať na konkrétne otázky nech tak urobí. Chceme zrušiť s.r.o. aj z likvidáciou. Spol. nemá ani záväz. ani pohľ., dokonca je v zisku. Prosím vás nereagujte , že je škoda rušiť s.r.o., že ju treba predať atď. Presne vieme čo chceme-zrušiť ju, ale neviem či základné imanie v nepeň.forme prejde na spoločníka (dúfam,že ho nemusí kupiť, keď ho tam vložil), ďalej čo z rezervným a sociálnym nevyčerpaným fondom? čo s peniazmi na účte -dá sa presunúť na účet 1 spoločníka? Odmena likvidátora sa zdaňuje?:mad:
pmbizz
13.05.08,19:17
Hi kekelka,

Chcela som sa opytat ci nahodou nemate zaujem o sro. Firma nevykonava ziadnu cinnost a nema ziadne dlhy atd.

pmbizz
ladyrs
23.05.08,16:00
Prosím o pomoc. Prečítala som si celú túto tému, máme podobný prípad a musím to dotiahnuť do konca. Sro roky nevyvíja žiadnu činnosť, dokonca ani nezvýšila ZI na 200.000,- Sk. Tak registrový súd to chce zrušiť zo zákona. Nám sa to hodí. Vyzval majiteľa, aby predložil určité potvrdenia, napr z Kartografického ústavu - že nevlastní nehnuteľnosť, od zdravotných poisťovní a tak isto aj od soc. poisťovne, že nemá dlhy. To sme všetko poslali. A teraz ešte chce od nás, aby sme sa vyjadrili k súvahe, nakoľko ZI je zaúčtované v pokladni, ďalej je zostatok rezervného fondu a tak isto aj nerozdelený zisk z min. rokov. Vyzerá to takto :
211.xx/701,xx 105.660,55 SK
701.xx/411.00 100.000.- Sk
701.00/421.00 5.616,55 Sk
701.00/428.00 44,- Sk

Chcela by som vedieť, ako môžem odpísať zostatok z účtov 421,00 a 428,00 a tak isto by som chcela vedieť, či môžem/mám zaúčtovať vrátenie vkladu /ZI majiteľovi skôr ako sú určí den zániku. Nerozdelený zisk sa asi má vyplatiť, však ? A podľa predpisov, platných v čase vzniku zisku, zdaniť. A rez. fond ?
Ďakujem.

Perla
ladyrs
25.05.08,09:39
Prosíííím...... nikto nevie pomôcť ?
KEJKA
25.05.08,11:15
Prosím o pomoc. Prečítala som si celú túto tému, máme podobný prípad a musím to dotiahnuť do konca. Sro roky nevyvíja žiadnu činnosť, dokonca ani nezvýšila ZI na 200.000,- Sk. Tak registrový súd to chce zrušiť zo zákona. Nám sa to hodí. Vyzval majiteľa, aby predložil určité potvrdenia, napr z Kartografického ústavu - že nevlastní nehnuteľnosť, od zdravotných poisťovní a tak isto aj od soc. poisťovne, že nemá dlhy. To sme všetko poslali. A teraz ešte chce od nás, aby sme sa vyjadrili k súvahe, nakoľko ZI je zaúčtované v pokladni, ďalej je zostatok rezervného fondu a tak isto aj nerozdelený zisk z min. rokov. Vyzerá to takto :
211.xx/701,xx 105.660,55 SK
701.xx/411.00 100.000.- Sk
701.00/421.00 5.616,55 Sk
701.00/428.00 44,- Sk

Chcela by som vedieť, ako môžem odpísať zostatok z účtov 421,00 a 428,00 a tak isto by som chcela vedieť, či môžem/mám zaúčtovať vrátenie vkladu /ZI majiteľovi skôr ako sú určí den zániku. Nerozdelený zisk sa asi má vyplatiť, však ? A podľa predpisov, platných v čase vzniku zisku, zdaniť. A rez. fond ?
Ďakujem.

Perla
ak súd chce aby ste sa vyjadrili, tak sa písomne vyjadrite, nič neúčtujte.
Peniaze v pokladnici vám zostanú, resp. zostanú ako likvidačný zostatok spoločníkovi. V tom zmysle napíšte aj vyjadrenie.
KEJKA
25.05.08,11:20
Dobrý deň, prečítala som dosť materiálov .............. Chceme zrušiť s.r.o. aj z likvidáciou. Spol. nemá ani záväz. ani pohľ., dokonca je v zisku. Prosím vás nereagujte , že je škoda rušiť s.r.o., že ju treba predať atď. Presne vieme čo chceme-zrušiť ju, ale neviem či základné imanie v nepeň.forme prejde na spoločníka (dúfam,že ho nemusí kupiť, keď ho tam vložil), ďalej čo z rezervným a sociálnym nevyčerpaným fondom? čo s peniazmi na účte -dá sa presunúť na účet 1 spoločníka? Odmena likvidátora sa zdaňuje?:mad:
VZ - uznesenie, že ruší sro s likvidáciou
následne zápis do OR
Súd vyžaduje oznámenie vo Vestníku....ak preukázateľne nie sú záväzky, možno nebude treba. Môžu však byť záväzky nezachytené v účtovníctve, takže osobne si myslím, že zverejnenie o vstupe do likvidácie treba.

SRO v likvidácii vedie účtovníctvo, treba zohnať potvrdenia od št.inštitucií, zúčtovať všetly účty do nákladov, výnosov a vyčísliť lividačný zostatok.
Ten dostane spoločník - je to mimo DPFO.
Z majetku sa vyplatí odmena likvidátorovi - ten si ju v DPFO prizná a zdaní.
============
k jednotlivým bodom prosím použite vyhľadávanie - sú tu rozsiahle diskusie....

tlačivo pre účely zápisu zmien v OR nájdete na www.orsr.sk (http://www.orsr.sk)
ladyrs
25.05.08,12:47
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, ale by som sa ešte chcela spýtať, čo bude so zostatkami na účtoch 421.xx a 428.xx ? Totiž som si myslela, že len pôvodný vklad sa na základe rozhodnutia súdu vráti zakladateľom.Ešte raz ďakujem.
ladyrs
25.05.08,12:50
Už som sa dočítala, ďakujem. Takže likvidačný zostatok dostane zakladateľ, a je to oslobodené od DpFO. Dúfam, správne som to pochopila.
liba2
05.06.08,06:39
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, ale by som sa ešte chcela spýtať, čo bude so zostatkami na účtoch 421.xx a 428.xx ? Totiž som si myslela, že len pôvodný vklad sa na základe rozhodnutia súdu vráti zakladateľom.Ešte raz ďakujem.Sumu na účte 428-nerozdelený zisk minulých rokov treba rozdeliť - patrí spoločníkom (ak sú peniaze).
ladyrs
05.06.08,10:22
Sumu na účte 428-nerozdelený zisk minulých rokov treba rozdeliť - patrí spoločníkom (ak sú peniaze).
Veľmi pekne ďakujem. Perla
Kurucz
08.08.08,09:38
Z dôvodu zrušenia s.r.o. bez likvidácie žiada od nás súd predložiť výkazy o tom, že firma nemá žiadny majetok. V skutočnosti sú zostatky na účte 411 - 200 tis., 421 - 15 tis., 221 - 10 tis. a 211 - 300 tis. Ako mám zaúčtovať výber z pokladne a BÚ a likvidovať rezervný fond. Potreboval by som súrne pomoc.
dusan200
08.08.08,10:08
co s jednoosobovou s.r.o. ak jediný konateľ a zároven aj spoločník zomrie? Može dať tuto svoju s.r.o. do závetu a niekomu ju odkázať?
Čučoriedka 5
08.08.08,10:47
Ahojte, ja viem že nechcem odpovedať na danú tému mimotemy;
iba sa chcem spýtať
keď SZČO založi s.r.o. , zamestnáva jedného pracovníka s ktorým uzatvoril pracovnú zmluvu. Má mať aj on - ako konateľ s.r.o. nejakú pracovnú zmluvu ?? na základe čoho si má vyplácať mzdu ???

Ďakujem za odpoveď :cool:

Pekný víkend.
liba2
09.08.08,07:26
co s jednoosobovou s.r.o. ak jediný konateľ a zároven aj spoločník zomrie? Može dať tuto svoju s.r.o. do závetu a niekomu ju odkázať?Obchodný podiel jednoosobovej s.r.o. sa dedí.
Pozri § 116 Obchodného zákonníka.
vieroslava
12.09.08,10:23
Z dôvodu zrušenia s.r.o. bez likvidácie žiada od nás súd predložiť výkazy o tom, že firma nemá žiadny majetok. V skutočnosti sú zostatky na účte 411 - 200 tis., 421 - 15 tis., 221 - 10 tis. a 211 - 300 tis. Ako mám zaúčtovať výber z pokladne a BÚ a likvidovať rezervný fond. Potreboval by som súrne pomoc.
Posúvam, spolu s otázkou:
Rezervný fond musí byť vedený na účte v peňažnom ústave, alebo môžu byť prostriedky z vytvoreného rezervného fondu vedené v osobitnej pokladni?
vieroslava
12.09.08,10:30
Môže. (Citujem Smitha z témy zákonný rezervný fond)

Odpovedám si sama, lebo som našla odpoveď a už nebudem otázku rušiť, možno to zaujíma aj iných.
liba2
13.09.08,03:16
Posúvam, spolu s otázkou:
Rezervný fond musí byť vedený na účte v peňažnom ústave,
NIE, nemusí byť za týmto účelom otvorený účet v banke.

alebo môžu byť prostriedky z vytvoreného rezervného fondu vedené v osobitnej pokladni?
ÁNO, môže byť osobitná pokladňa

... ale ešte som sa s tým u klientov nestretla. RF je iba zaúčtovaný v účtovníctve.
Dáša_
13.09.08,05:19
Z dôvodu zrušenia s.r.o. bez likvidácie žiada od nás súd predložiť výkazy o tom, že firma nemá žiadny majetok. V skutočnosti sú zostatky na účte 411 - 200 tis., 421 - 15 tis., 221 - 10 tis. a 211 - 300 tis. Ako mám zaúčtovať výber z pokladne a BÚ a likvidovať rezervný fond. Potreboval by som súrne pomoc.

A to je všetko, čo v tej firme v suvahe je? Lebo mne osobne to nesedí. Aktív a pasíva by mali sediet, si myslím.


Ja som raz účtovala likvidovanie jednej spoločnosti a súd to vracal, pokial nebolo v pokladni a banke 0 a zaroven aj na základnom imaní 0. Ale upozornujem, že to bolo pred cca 12 rokmi.
martinaj
16.10.08,11:14
Kto mi poradí, kde sa dá nájsť formulár návrhu na výmaz sro z obchodného registra?
martinaj
16.10.08,12:54
... už som si to našla. Na www.orsr.sk je linka nefunkčná, ale tu na www.porada.sk je v časti tlačivá uvedený aj potrebný formulár č.19.
horka
06.11.08,05:22
Prosím o radu. Mam VZ o ukonceni likvidacie v sro, kde je navrh na rozdelenie likvidacneho zostatku. Idem robit poslednu Suvahu a VZaS. Mam tento likvidacny zostatok vyplatit z pokladne a zohladniť to vo vykazoch? Musi byt na vykazoch 0? Mam 100 ZI a 100 na pokladni, teraz mam nejake naklady spojene s likvidaciou tie budu 518/321 a 321/211 a zvysok mam vyplatiť, ale neviem ci to musí byť zohladnené v posledných výkazoch. Nasla som, že sa to účtuje 252/365, t.j. nakoniec mi v suvahe ostane 252 a 411 + strata v tomto roku z odmeny pravnikovi? Môžem to takto uzavrieť?
horka
06.11.08,09:44
Nikto neie pomoct??????
Dáša_
09.11.08,06:21
Ja si myslím, ýe to musí byť zohľadnené v suvahe a teda aj vo výsledovky.
Súvaha by mala byť podľa mna nulova, lebo firma skončila.
Ivenka
30.11.09,07:13
Už som toho prečítala tu dosť a čím viac čítam tým som z toho viac zmätená. Tak ma prosím skúste usmerniť. Okrsný súd rozhodol, že zrušuje s.r.o. bez likvidácie, nakoľko spoločnosť neukladala účtovné závierky. Dátum na Uznesení je 22.10.09.
Z oznámenia DU vyplýva, že spoločnosť má daňový nedoplatok.
Čiže čo ďalej. Asi nemôžem požiadať Daňový úrad o potvrdenie. A bez toho mi vlastne firmu nevymažu-platiť DU konateľ už nechce. Takže vlastne bude vždy na ORSR figurovať? Napriek tomu všetkemu mam zostaviť mimoriadnu učtovnú závierku a následne vynulovať všetky účty a naďalej podávať Daňové priznania ? Súd od nás už nič nežiadal. Ďakujem za pomoc. Fakt mám v tom guláš.
hena22
30.11.09,07:19
Už som toho prečítala tu dosť a čím viac čítam tým som z toho viac zmätená. Tak ma prosím skúste usmerniť. Okrsný súd rozhodol, že zrušuje s.r.o. bez likvidácie, nakoľko spoločnosť neukladala účtovné závierky. Dátum na Uznesení je 22.10.09.
Z oznámenia DU vyplýva, že spoločnosť má daňový nedoplatok.
Čiže čo ďalej. Asi nemôžem požiadať Daňový úrad o potvrdenie. A bez toho mi vlastne firmu nevymažu-platiť DU konateľ už nechce. Takže vlastne bude vždy na ORSR figurovať? Napriek tomu všetkemu mam zostaviť mimoriadnu učtovnú závierku a následne vynulovať všetky účty a naďalej podávať Daňové priznania ? Súd od nás už nič nežiadal. Ďakujem za pomoc. Fakt mám v tom guláš.

Keď o tom rozhodol registrový súd, budete vymazaní z moci úradnej. podľa mňa nemusíte v tomto smere robiť nič, iba uzavrieť účtovné knihy ku dňu výmazu. Sleduj priebežne www.orsr.sk, čo sa deje.
Ivenka
30.11.09,07:23
Och, vďaka. Nie som si teraz celkom istá, ak zrušia firmu napr.k 1.12.2009 nie je tam lehota na podanie Daňového priznania ? Ešte raz vďaka, až mi je lepšie.
Ale mala by som na Živnostenskom asi nahlasiť zrušenie ? Myslite, že mi poradia ak zavolám na Živnostenske a DU, ešte som nič také neriešila.
hena22
30.11.09,07:38
ja som to tiež ešte neriešila, ale podľa mňa treba počkať na ten výmaz. predpokladám, že k rukám konateľa príde o tom info z reg. súdu. Daňové priznanie treba podať do 3 mesiacov od dátumu výmazu. Na ŽU treba informovať asi do 2 týždňov. Veď si to pre istotu prevolaj, za to nič nedáš :)

PS: podľa §4 ods. 3 Zákona o účtovníctve sa rozlišuje medzi dňom zrušenia a zániku. zrušenie je podľa mňa dané právoplatnosťou súdneho rozhodnutia a definitívny zánik dňom výmazu z OR. ak nemáte nástupnícku ÚJ, musíte si to dokončiť sami.
Marttys
03.12.09,10:32
Ahoj Poradaci,

čitala som celu tuto temu ale nejaku zasadnu odpoved nemam.
Mam zrusit firmu, kde je len zostatok na uctoch 211 (6000 €), 411 (6671,97 €), 429 (44 €) Takze ako zrusit ??

Zozeniem si
1)povrdenie od SP, ZP, DU ze nemame ziadne nedoplatky, zapisnicu z VZ - že sa spoločnost zrušuje rozhodnutim spolocnikov podla § 68 k datu napr.31.12.2009, doklad o zrusenie uctu v banke, suvahu a vZaS
2) pekne vsetko vlozim do obalky s ziadostou o zrusenie spolocnosti bez likvidacie a poslu na SÚD ?

ale..co s tým zostatkom na 211,411, 429??

to vazne neviem co stym :-(

vopred dakujem za radu
Dáša_
03.12.09,12:23
Ahoj Poradaci,

čitala som celu tuto temu ale nejaku zasadnu odpoved nemam.
Mam zrusit firmu, kde je len zostatok na uctoch 211 (6000 €), 411 (6671,97 €), 429 (44 €) Takze ako zrusit ??

Zozeniem si
1)povrdenie od SP, ZP, DU ze nemame ziadne nedoplatky, zapisnicu z VZ - že sa spoločnost zrušuje rozhodnutim spolocnikov podla § 68 k datu napr.31.12.2009, doklad o zrusenie uctu v banke, suvahu a vZaS
2) pekne vsetko vlozim do obalky s ziadostou o zrusenie spolocnosti bez likvidacie a poslu na SÚD ?

ale..co s tým zostatkom na 211,411, 429??


to vazne neviem co stym :-(

vopred dakujem za radu

tie zostatky si napísal úplne presne? Lebo nejak to nesedí, aktíva sa nerovnajú s pasívami podľa tohto.
Marttys
03.12.09,12:29
tie zostatky si napísal úplne presne? Lebo nejak to nesedí, aktíva sa nerovnajú s pasívami podľa tohto.

opravujem
211 6599,59 md
429 65,75 md
568 6,64 md

411 6671,98 d

takto to je presne
Marttys
03.12.09,12:47
Ahoj Poradaci,

čitala som celu tuto temu ale nejaku zasadnu odpoved nemam.
Mam zrusit firmu, kde je len zostatok na uctoch 211 (6000 €), 411 (6671,97 €), 429 (44 €) Takze ako zrusit ??

Zozeniem si
1)povrdenie od SP, ZP, DU ze nemame ziadne nedoplatky, zapisnicu z VZ - že sa spoločnost zrušuje rozhodnutim spolocnikov podla § 68 k datu napr.31.12.2009, doklad o zrusenie uctu v banke, suvahu a vZaS
2) pekne vsetko vlozim do obalky s ziadostou o zrusenie spolocnosti bez likvidacie a poslu na SÚD ?

ale..co s tým zostatkom na 211,411, 429??

to vazne neviem co stym :-(

vopred dakujem za radu

Dáša alebo musim poslat ze zrusenie s likvidaciou ? to neviem

lebo ked citam, tak sa pise ze bez likvidacie sa moze zrusit spolocnost ak nema ziadny majetok... ale ked citam prispevky o zruseni bez likvidacie tak sa vsade pise o zlucenie, splynutie a to ja nemam takze som z toho zmatena.. lebo tak likvidacie mi pride zlozita, vyhlasit likvidatora a tak..
Nokerla
03.12.09,13:55
Zrušenie s.r.o je možné urobiť veľmi jednoducho tak, že niektorý z konateľov dá návrh na obchodný súd, ktorý vedie obchodný register, že spoločnosť nie je činná a nemala viac rokov valnú hromadu, nerobí obchody, nie je aktívna a dá súdu návrh, aby spoločnosť zrušil. Súd si vyžiada rozličné vyhlásenia o majetku, o záväzkoch, pohľadávkách, o daňových priznaniach, súvahy a výsledovky za posledné dva roky a tiež súvahu a výsledovku ku dňu zrušenia, tiež vyhlásenie od policajtov, že nemá dopravné prostriedky, a od Katastrálného úradu, že nemá napísané pozemky a nehnuteľnosti, výpis z banky, že účet bol zrušený. Stojí to nejaké kolky, asi doteraz som platil cca 4000,00 Sk.
Ak sú nejaké pohľadávky, ktoré sú už nevymožiteľné, a tiež záväzky, ktoré sa nebudú platiť, je potrebné ich polikvidovať tak, aby zostalo len základné imanie, v pokladni 0, bankové účty tiež nula, čiže na účtoch dať všetko preč, a potom poslať súvahu súdu.
nie je to tak ako pises......mas v tom chyby.
od policie, katastralneho uradu a pod. netreba ziadne doklady a potvrdenia.....to vsetko je vo vyhlaseni statutarnych organov a preverovat to bude predbezny spravca konkurznej podstaty.
Lubino7
09.12.09,09:11
Mám takýto problém. V prípade,že bolo spoločníkmi odsúhlasený návrh na zrušenie spoločnosti z dôvodu, že jeden z dvoch konateľov je už 5 rokov v zahraničí a spoločnosť je nečinná a nemá žiaden majetok žiadam o radu, či pre nemajetnosť spoločnosti stačí aby v prípade návrhu na výmaz z Obchodného registra spoločnosť doložila súhlas správcu dane s výmazom z obchodného registra, ako aj potvrdenie poisťovní o tom, že spoločnosť nemá žiadne dlhy a v zmysle §68 ods. 9 OZ, či nebudú iné prekážky zo strany súdu keďže návrh na výmaz bude podaný bez likvidácie spoločnosti z dôvodov vyššie uvedených.
Je v danej veci nutné, aby súd najprv schválil zrušenie spoločnosti, alebo úplne postačuje pokiaľ spoločnosť predloží doklady o tom, že nemá žiadne dlhy ako aj doklady o nemajetnosti. Na základe uvedeného sa pýtam, či je možné v elektronickej podobe teda podať priamo návrh na výmaz spoločnosti z OR, alebo tomu predchádza súhlas súdu na zrušenie spoločnosti.

Veľmi pekne Ďakujem za každú odpoveď.
Economic
09.12.09,09:18
Mám takýto problém. V prípade,že bolo spoločníkmi odsúhlasený návrh na zrušenie spoločnosti z dôvodu, že jeden z dvoch konateľov je už 5 rokov v zahraničí a spoločnosť je nečinná a nemá žiaden majetok žiadam o radu, či pre nemajetnosť spoločnosti stačí aby v prípade návrhu na výmaz z Obchodného registra spoločnosť doložila súhlas správcu dane s výmazom z obchodného registra, ako aj potvrdenie poisťovní o tom, že spoločnosť nemá žiadne dlhy a v zmysle §68 ods. 9 OZ, či nebudú iné prekážky zo strany súdu keďže návrh na výmaz bude podaný bez likvidácie spoločnosti z dôvodov vyššie uvedených.
Je v danej veci nutné, aby súd najprv schválil zrušenie spoločnosti, alebo úplne postačuje pokiaľ spoločnosť predloží doklady o tom, že nemá žiadne dlhy ako aj doklady o nemajetnosti. Na základe uvedeného sa pýtam, či je možné v elektronickej podobe teda podať priamo návrh na výmaz spoločnosti z OR, alebo tomu predchádza súhlas súdu na zrušenie spoločnosti.

Veľmi pekne Ďakujem za každú odpoveď.

Za dobré by bolo riešenie, dať na súd podnet na zrušenie spoločnosti. Súd začne konať sám, vyzve na doloženie dokladov..... Ale aj taká možnosť je, podať Návrh na výmaz, je bez poplatku, doložiť potrebné dokumenty, ako píšeš.....aj súhlas správcu dane.
martip
10.12.09,17:54
Našiel som k tomu odborný výklad.: Tu je

Fakt, že vaša „mŕtva“ a nepotrebná firma nedisponuje žiadnym majetkom a nemá ani dlhy, podstatne urýchľuje celý proces, ktorým sa jej môžete zbaviť. Prvá možnosť je, že pri výkone pôsobnosti valného zhromaždenia ako jediný spoločník rozhodnete o zrušení spoločnosti a o jej vstupe do likvidácie.

Likvidácia spoločnosti sa potom vykoná podľa §§ 70 až 75 Obchodného zákonníka. Po dobu likvidácie sa používa obchodné meno spoločnosti s dodatkom „v likvidácii“. Ak však likvidátor zistí predlženie spoločnosti, musí bez zbytočného odkladu podať návrh na vyhlásenie konkurzu.



Ku dňu skončenia likvidácie likvidátor zostaví účtovnú závierku a predloží ju Vám ako jedinému spoločníkovi na schválenie spolu s konečnou správou o priebehu likvidácie a návrhom na rozdelenie likvidačného zostatku (ten bude nulový). Do 90 dní po schválení týchto úkonov je likvidátor povinný podať návrh na výmaz spoločnosti z obchodného registra. Za výmaz eseročky z obchodného registra zaplatíte súdny poplatok 10 000 Sk (čiže v rovnakej výške ako za zápis). Ku dňu výmazu z obchodného registra vaša eseročka ako právny subjekt definitívne zaniká.

Keďže vaša eseročka nemá žiaden majetok, naskytá sa vám lepšia alternatíva. V tomto prípade na zánik spoločnosti nie je potrebná ani likvidácia. Vyžaduje sa však rozhodnutie súdu. Podľa § 68 ods. 6 písm. a) Obchodného zákonníka súd na návrh štátneho orgánu, na návrh osoby, ktorá osvedčí právny záujem alebo aj z vlastného podnetu rozhodne o zrušení spoločnosti a o jej likvidácii, ak sa v príslušnom kalendárnom roku nekonalo valné zhromaždenie alebo ak dlhšie ako tri mesiace neboli ustanovené orgány spoločnosti.

Vo vašej spoločnosti sa pravdepodobne nekonalo valné zhromaždenie dlhšie ako jeden rok. To môžete použiť ako dôvod na zrušenie spoločnosti. Ako spoločník a pravdepodobne aj konateľ ste osobou, ktorá má na zrušení spoločnosti právny záujem. Preto podáte na registrový súd návrh na zrušenie spoločnosti z uvedeného dôvodu. Súd bude podľa § 68 ods. 8 Obchodného zákonníka pred vydaním rozhodnutia o zrušení spoločnosti skúmať, či spoločnosť má nejaký majetok. Ak zistí, že eseročka nemá žiaden majetok, rozhodne o jej zrušení bez likvidácie. Na základe právoplatného rozhodnutia o zrušení spoločnosti sa potom vykoná výmaz zrušenej spoločnosti z obchodného registra.

Tretia alternatíva predstavuje najľahšiu možnosť, ako sa zbaviť nefunkčnej eseročky. Jednoducho prevediete obchodný podiel na tretiu osobu. Táto alternatíva však stojí a padá na tom, že nájdete nadobúdateľa, ktorý má o vašu spoločnosť záujem. Musíte ho presvedčiť, že firma nemá žiadne záväzky. Zmluva o prevode obchodného podielu sa uzatvára podľa § 115 Obchodného zákonníka, musí mať písomnú formu, podpisy prevodcu a nadobúdateľa musia byť úradne overené a nadobúdateľ, ktorý dosiaľ nebol v eseročke spoločníkom, v nej musí vyhlásiť, že pristupuje k spoločenskej zmluve. Ak sa rozhodnete pre túto alternatívu, spoločnosť ako právnická osoba nezaniká, len funguje ďalej s novým spoločníkom a konateľom. Je dobré, ak zmeníte aj obchodné meno a sídlo prevádzanej spoločnosti, keďže vy už s ňou nebudete mať nič spoločné.

Možno že aj to pomôže.
Hladam odpoved na podobnu otazku, potrebujem zrusit s.r.o. ktora nikdy nebola cinnà (myslela som, ze uz davno zanikla zo zakona); nemà ziaden majetok; sme dvaja spolocnici (ani moj spolocnik nema a s.r.o. zaujem) a obidvaja trvale zijeme mimo uzemia Slovenskej republiky. Nedavno som podala navrh na vymaz z OR, ktory bol zamietnuty pre nezrozumitelnost, ako dovod som uviedla necinnost, nekonanie valych zhromazdeni atd...
Ma niekto konkretnejsie informacie ako postupovat?
Economic
11.12.09,05:39
Hladam odpoved na podobnu otazku, potrebujem zrusit s.r.o. ktora nikdy nebola cinnà (myslela som, ze uz davno zanikla zo zakona); nemà ziaden majetok; sme dvaja spolocnici (ani moj spolocnik nema a s.r.o. zaujem) a obidvaja trvale zijeme mimo uzemia Slovenskej republiky. Nedavno som podala navrh na vymaz z OR, ktory bol zamietnuty pre nezrozumitelnost, ako dovod som uviedla necinnost, nekonanie valych zhromazdeni atd...
Ma niekto konkretnejsie informacie ako postupovat?

Presne toto isté sa stalo jedným mojim klientom. Tiež návrh na výmaz zrušili pre jeho údajnú nezrozumiteľnosť ešte v čase keď sa za výmaz platilo. Požiadali sme o vrátenie SP. Ten vrátili. Tak som urobila v mene mojej eseročky Podnet na zrušenie spoločnosti súdom z úradnej moci a to pomohlo. Rozhýbalo sa to a spoločnosť je vymazaná. V prípade potreby poskytnem viac info, kontakt nájdeš v profile. Mám tie dokumenty niekde uložené a len tak sa mi ich nechce prácne hľadať. Na všetko nájdeme riešenie.
jaja99
11.12.09,08:14
Kto mi poradí s účtovaním ukončenia likvidácie?

Spoločnosť vstúpila do likvidácie, nie je v predlžení.
Predala mjetok, zinkasovala pohľadávky, všetko v priebehu roka 2009.

Teraz eviduje v účtovníctve zostatky na účtoch: 221, 341 (daň z úrokov), 411, 413, 428, 431 (strata počas likvidácie).

Bude valné zhormaždenie o ukončení likvidácie.

Ako to načasovať: Ja mám povinnosť urobiť účtovnú závierku ku dňu skončenia likvidácie - aký je to dátum? Dátum valného zhromaždenia alebo dátum výmazu? Čo treba mať v zápisnici:
- výplata ziskov minulých rokov
- umorenie straty roku 2009
- výplatu ostatných kapitálových fondov
- výplatu likviačného podielu
Ku dňu valného zhormaždenia mám spraviť jednu závierku a ku dňu podania návrhu na výmaz druhú? Musí byť súvaha nutne nulová?

vĎaka
danndy63
15.12.09,17:34
Presne toto isté sa stalo jedným mojim klientom. Tiež návrh na výmaz zrušili pre jeho údajnú nezrozumiteľnosť ešte v čase keď sa za výmaz platilo. Požiadali sme o vrátenie SP. Ten vrátili. Tak som urobila v mene mojej eseročky Podnet na zrušenie spoločnosti súdom z úradnej moci a to pomohlo. Rozhýbalo sa to a spoločnosť je vymazaná. V prípade potreby poskytnem viac info, kontakt nájdeš v profile. Mám tie dokumenty niekde uložené a len tak sa mi ich nechce prácne hľadať. Na všetko nájdeme riešenie.
chcela by som Vás poprosiť o radu ako zrušiť 3 roky nefunkčnú s.r.o., bez majetku, sídlo spoločnosti nie je už na adrese podľa orsr, nemám firnančné prostriedky, potrebovala by som urobiť výmaz bez likvidácie a konkurzu
Economic
15.12.09,18:04
chcela by som Vás poprosiť o radu ako zrušiť 3 roky nefunkčnú s.r.o., bez majetku, sídlo spoločnosti nie je už na adrese podľa orsr, nemám firnančné prostriedky, potrebovala by som urobiť výmaz bez likvidácie a konkurzu

A čo keď by ju niekto odkúpil a pokračoval v nej ? Za predpokladu, že by zmenil obchodné sídlo, možno meno a podobne ? V akej výške bolo základné imanie ? Už 200 000.- Sk či 100 000.-.? Likvidácia alebo úkony k výmazu, to môže byť zdĺhavé, už som to raz s jednou spoločnosťou skúsila dotiahnuť do výmazu, trvalo to veľmi dlho a kopec potvrdení sme museli dokladať, boli s tým zbytočné výdavky.
danndy63
15.12.09,18:13
a ked ako dôvod pre výmaz by som uviedla necinnost, nekonanie valnych zhromazdeni atd..., nechcem nič predávať, chcem to riadne ukončiť
Economic
15.12.09,18:32
a ked ako dôvod pre výmaz by som uviedla necinnost, nekonanie valnych zhromazdeni atd..., nechcem nič predávať, chcem to riadne ukončiť

Tak potom treba dať Podnet na zrušenie spoločnosti súdom a tam všetko okecať.... Mohli by začať vo veci konať, vyzvú Ťa na doloženie potrebného a bude to. No keďže majú teraz veľký nával podaní aj v súvislosti s Eurom, kedy sa tomu začnú venovať, ťažko povedať.
danndy63
15.12.09,19:34
dakujem, a vieš mi poradiť ktoré tlačivá mám použiť ? nejaký link kde ich nájdem?
danndy63
10.02.10,07:13
mohli by ste mi poslať nejaky vzor alebo je na to tlačivo "Podnet na zrušenie spoločnosti?
Ing. Pavol Zúber
10.02.10,12:06
A čo so zostatkom na 411 pri zrušení sro bez likvidácie. ZI má zostať alebo vyplatiť?
danndy63
16.02.10,14:33
prosím viete mi poradiť kde nájdem vzor na ten podnet?
Ing. Pavol Zúber
12.03.10,11:32
Našli sme že zostatky na účtoch 411, 421, 431 sa preúčtujú oproti účtu 365, ale to je pri zrušení spoločnosti s likvidáciou. Je to tak aj pri zrušení bez likvidácie?
Dáša_
12.03.10,11:35
Našli sme že zostatky na účtoch 411, 421, 431 sa preúčtujú oproti účtu 365, ale to je pri zrušení spoločnosti s likvidáciou. Je to tak aj pri zrušení bez likvidácie?

to je základné imanie, rezervný fond a zisk z minulého obdobia. Ešte by sa niekde mali najsst aj nejaké peniaze, pohľadávky, majetok. Alebo Neuhradena strata z minulych období.
Ing. Pavol Zúber
12.03.10,11:46
Nemá žiadne pohľadávky, záväzky a majetok. Len 411, 421, 428, 429. Už niekoľko rokov nemá žiadnu činnosť, preto bola zrušená bez likvidácie. Len chceme vedieť či tie zostatky idú na 365?
Dáša_
12.03.10,11:50
Nemá žiadne pohľadávky, záväzky a majetok. Len 411, 421, 428, 429. Už niekoľko rokov nemá žiadnu činnosť, preto bola zrušená bez likvidácie. Len chceme vedieť či tie zostatky idú na 365?
no ja neviem, v podvojnom účte musia byť aktíva a pasíva v rovnosti.

Ak sú iba takéto účty, tak potom jedine súčet 411+421+428-429 by mal byť 0. inak to nevychádza

nechceš tu hodiť presné čísla zo súvahy za rok 2008?
Ing. Pavol Zúber
12.03.10,11:56
mám zostatky v súvahe za rok 2008 v tis.v sk 411... 500,-, 421...25, 428...238, 429...-1618. Ale mne ide o to či súvaha za rok 2009 t.j.posledná má byť nulová.Lebo v roku 2009 bola spol. zrušená.
Dáša_
12.03.10,12:03
mám zostatky v súvahe za rok 2008 v tis.v sk 411... 500,-, 421...25, 428...238, 429...-1618. Ale mne ide o to či súvaha za rok 2009 t.j.posledná má byť nulová.Lebo v roku 2009 bola spol. zrušená.
na strane aktív máš 0?

ja som robila iba jedno zrusenie sro, ale to bolo velmi velmi davno. Vtedy sme museli ist na 0
Ing. Pavol Zúber
12.03.10,12:26
Aktíva sú 0. Na nulu znamená že s aj uvedené účty musia zostať nulové?
Dáša_
12.03.10,12:33
no len netuším, ako toto dostaneš na nulu, lebo podla mna sa ti aktiva nerovnaju pasívam. Ak máš aktíva 0, tak aj pasíva by mali byt 0. A z tých čísel, čo si napísal mi to nejak nevyplýva.
Ing. Pavol Zúber
12.03.10,12:50
V pasívach je ešte 855 na účte 249
Janulka tojka
15.04.10,12:07
Obraciam sa na vas s prosbou o radu. Este vo februari sme podali na sud podnet na zacatie konania o zruseni spolocnosti sro z dovodu, ze spolocnost uz niekolko rokov nevykonava ziadnu cinnost, nema majetok. Spolocnost vsak mala dlh este z roku 2003 - pokutu voci SOI+ trovy exekucie s tym spojene a tuto sme nezaplatili. Je to jediny dlh spolocnosti, tento nebol zauctovany v case, ked vznikol. Preto, aby bolo vsetko v poriadku, som to do uctovnictva preniesla v uctovnej zavierke za rok 2009. Teraz mam obavy, aky vplyv to bude mat na zrusenie sro, ci bude potrebna likvidacia, alebo akym sposobom bude sud postupovat. Dakujem pekne za rychlu odpoved, prave som v stadiu kompletizovania jednotlivych materialov, ktore si sud vyziadal na predlozenie a potrebovala by som to cim skor vediet.
Economic
15.04.10,20:05
Obraciam sa na vas s prosbou o radu. Este vo februari sme podali na sud podnet na zacatie konania o zruseni spolocnosti sro z dovodu, ze spolocnost uz niekolko rokov nevykonava ziadnu cinnost, nema majetok. Spolocnost vsak mala dlh este z roku 2003 - pokutu voci SOI+ trovy exekucie s tym spojene a tuto sme nezaplatili. Je to jediny dlh spolocnosti, tento nebol zauctovany v case, ked vznikol. Preto, aby bolo vsetko v poriadku, som to do uctovnictva preniesla v uctovnej zavierke za rok 2009. Teraz mam obavy, aky vplyv to bude mat na zrusenie sro, ci bude potrebna likvidacia, alebo akym sposobom bude sud postupovat. Dakujem pekne za rychlu odpoved, prave som v stadiu kompletizovania jednotlivych materialov, ktore si sud vyziadal na predlozenie a potrebovala by som to cim skor vediet.

Ak súd bude považovať potrebné, vyzve Ťa na doloženie konkrétnych listín. Buď trpezlivá. Dá sa týmto návrhom dôjsť k tomu, že spoločnosť zrušia. Ja som na toto využila aj zrušenie živn. oprávnení, súd nás vyzval na doloženie potvrdení z SP a zdravotných poisťovní a od správcu dane. A potom ju zrušili.
batorek
23.06.10,19:10
Dobrý večer.
Prosím Vás o radu. Dnes mi priniesli výzvu s DU, že s.r.o. nemá
podáne DP za rok 2009. Firma bola v likvidácii aj ukončená v r.2004. Neviem z akého dôvodu sa to ešte stále ťahá ešte nie je vymazaná. Dokonca DU žiada nulové DP od roku 2004 až dodnes.v r. 2004 vydal DU potvrdenie, že firma sa môže vymazať.
Žiadaju právom tie nulové DP adokonca ešte aj pokutu chcú vyrubiť, že sa nepodávali. Prečo to nežiadali skôr, prečo len za rok 2009. Keď sa pán išiel informovať tak na to prišli, že nemá podané ani dozadu. Ešte som sa nestretla s takýmto. Teraz mi to pán priniesol, že mu mám vypísať nulové DP, ale aj na tlačivá vtedy platné. Batorek
Dáša_
23.06.10,19:14
Dobrý večer.
Prosím Vás o radu. Dnes mi priniesli výzvu s DU, že s.r.o. nemá
podáne DP za rok 2009. Firma bola v likvidácii aj ukončená v r.2004. Neviem z akého dôvodu sa to ešte stále ťahá ešte nie je vymazaná. Dokonca DU žiada nulové DP od roku 2004 až dodnes.v r. 2004 vydal DU potvrdenie, že firma sa môže vymazať.
Žiadaju právom tie nulové DP adokonca ešte aj pokutu chcú vyrubiť, že sa nepodávali. Prečo to nežiadali skôr, prečo len za rok 2009. Keď sa pán išiel informovať tak na to prišli, že nemá podané ani dozadu. Ešte som sa nestretla s takýmto. Teraz mi to pán priniesol, že mu mám vypísať nulové DP, ale aj na tlačivá vtedy platné. Batorek

no a firma je alebo nie je vymazaná z OR?
liba2
23.06.10,19:17
Do 90 dní od ukončenia likvidácie bolo treba podať návrh na výmaz z Obchodného registra (asi sa to opomenulo).
Economic
24.06.10,05:17
Dobrý večer.
Prosím Vás o radu. Dnes mi priniesli výzvu s DU, že s.r.o. nemá
podáne DP za rok 2009. Firma bola v likvidácii aj ukončená v r.2004. Neviem z akého dôvodu sa to ešte stále ťahá ešte nie je vymazaná. Dokonca DU žiada nulové DP od roku 2004 až dodnes.v r. 2004 vydal DU potvrdenie, že firma sa môže vymazať.
Žiadaju právom tie nulové DP adokonca ešte aj pokutu chcú vyrubiť, že sa nepodávali. Prečo to nežiadali skôr, prečo len za rok 2009. Keď sa pán išiel informovať tak na to prišli, že nemá podané ani dozadu. Ešte som sa nestretla s takýmto. Teraz mi to pán priniesol, že mu mám vypísať nulové DP, ale aj na tlačivá vtedy platné. Batorek

Súhlas s výmazom Ti nedajú skôr, než nepodokladáš všetko čo potrebujú. Mám s tým skúsenosť. Údajne firmám čo sú v likvidácii pokuty nedávajú, veď taká firma to nemá už z čoho zaplatiť... Vypíš nulové DP a hotovo. Ja som sa ich tiež navypisovala pár pri jednej firme, ktorá skončila konkurz v roku 2006... a vstúpila do likvidácie, no až v roku 2009 s tým OR niečo robil, nik nevedel, kto sú likvidátori a podobne. No už to mám úspešne za sebou.
batorek
24.06.10,05:56
No teraz som sa to dozvedela, že to riešil jeden advokát, ale podľa tohto to neriešil, lebo tomu je už 6 rokov, čo sa skončila likvidácia. Najhoršie je na tom, že DU chce dať pokutu za každý rok 66 €, za nepodanie DP od roku 2005. Koná v súlade so zákonom???? Batorek
Dáša_
24.06.10,06:11
No teraz som sa to dozvedela, že to riešil jeden advokát, ale podľa tohto to neriešil, lebo tomu je už 6 rokov, čo sa skončila likvidácia. Najhoršie je na tom, že DU chce dať pokutu za každý rok 66 €, za nepodanie DP od roku 2005. Koná v súlade so zákonom???? Batorek

a keď sa pozrieš sem: www.orsr.sk je naozaj funkčna?

Komu chcú dať pokutu, konateľovi?
batorek
24.06.10,08:00
No je stále orsr ako v likvidácii. Pokutu chcú dať ja si myslím pre
firmu, že sa nepodavalo DP. Ale firma je na 0, aj potvrdenie
vydal DU, že sa môže požiadať o výmaz len sa to ešte nestalo.No
kde to ja už zaúčtujem tie pokuty. Zo strany DU je všetko uzatvorné. Neviem si stým fakt poradiť.
ciks
07.04.11,05:51
pre kekelku!s.r.o zalozena januar 2011,potrebujem predat-je bez dlhu len zalozena.som konatel,spolocnik,akcionar v jednom.idem do zahranicia,rychlo zbavit.dakujem
KEJKA
07.04.11,06:05
nemôžeš byť akcionár aj spoločník v jednom. Bud jedno alebo druhé podľa typu spoločnosti.
Môžeš ju dať do likvidácie alebo zveriť likvidáciu niekomu a dať splnomocnenie.
Economic
07.04.11,09:36
No je stále orsr ako v likvidácii. Pokutu chcú dať ja si myslím pre
firmu, že sa nepodavalo DP. Ale firma je na 0, aj potvrdenie
vydal DU, že sa môže požiadať o výmaz len sa to ešte nestalo.No
kde to ja už zaúčtujem tie pokuty. Zo strany DU je všetko uzatvorné. Neviem si stým fakt poradiť.

Keď máš v ruke Súhlas správcu dane s výmazom, tak prečo si ešte nepodal výmaz z OR po ukončení likvidácii ? Inak aj firma v likvidácii je povinná dodržiavať Zákon o dani z príjmu, je povinná preto aj DP podávať aj keď má trošku iný režim ako žijúca firma. Mám s tým už kopec skúseností...
podhygmin:-)
08.06.12,11:29
V akom vztahu je byvaly konatel a zaroven aj majitel k firme,v ktorej ukoncil svoju funkciu este v roku 2010 s tym,ze vsetko co sa tyka firmy preslo na spolocnika a zaroven na druhu firmu?V OR je adresa vedena este na konatela,ktory ukoncil svoju funkciu.Dakujem za odpoved.

Aktualny vypis z OR

http://www.freeimagehosting.net/6xafb

Pokracovanie aktualneho vypisu z OR

http://www.freeimagehosting.net/g698g

Uplny vypis z OR

http://www.freeimagehosting.net/nzil7
Economic
08.06.12,11:48
V akom vztahu je byvaly konatel a zaroven aj majitel k firme,v ktorej ukoncil svoju funkciu este v roku 2010 s tym,ze vsetko co sa tyka firmy preslo na spolocnika a zaroven na druhu firmu?V OR je adresa vedena este na konatela,ktory ukoncil svoju funkciu.Dakujem za odpoved.

Aktualny vypis z OR

http://www.freeimagehosting.net/6xafb

Pokracovanie aktualneho vypisu z OR

http://www.freeimagehosting.net/g698g

Uplny vypis z OR



http://www.freeimagehosting.net/nzil7

Pokiaľ bol konateľom a spoločníkom do 00.00.2010. Od tohto dátumu teoreticky nemá s firmou vôbec nič spoločné a dosť dlho....
JAJA11
11.09.12,15:27
Podala som žiadosť o zrušenie firmy EX OFFO. V čase kým sa súd rozhýbal, uložil DÚ pokutu. Teraz súd rozhodol o zrušení firmy likvidáciou. Ako likvidátora určil spoločníka. Čo všetko treba spraviť a koľko to bude stáť ? :mee:
Economic
11.09.12,15:44
Podala som žiadosť o zrušenie firmy EX OFFO. V čase kým sa súd rozhýbal, uložil DÚ pokutu. Teraz súd rozhodol o zrušení firmy likvidáciou. Ako likvidátora určil spoločníka. Čo všetko treba spraviť a koľko to bude stáť ? :mee:

Za čo uložil DÚ pokutu ?
No keď súd určil likvidátora, likvidátor musí podať DP ku dňu vstupu do likvidácie. Likvidátor by mal podať do OV oznam a vyzvať veriteľov, aby si pohľadávku prihlásili. Bude sa čakať na uplynutie lehoty na prihlásenie. Po ukončení likvidácie sa podá návrh na výmaz z OR, ibaže bude treba doložiť súhlas správcu dane a ako tu už písala súhlas od mesta, alebo obce + účtovná závierka + konečná správa likvidátora. Čo to bude stáť ? OV do 20.- Eur poplatok a čo ťa bude stáť účtovník, to neviem, dohodnite sa... Za výmaz spoločnosti z OR sa neplatí nič.
KEJKA
11.09.12,15:46
Podala som žiadosť o zrušenie firmy EX OFFO. V čase kým sa súd rozhýbal, uložil DÚ pokutu. Teraz súd rozhodol o zrušení firmy likvidáciou. Ako likvidátora určil spoločníka. Čo všetko treba spraviť a koľko to bude stáť ? :mee:

http://www.porada.sk/t189392-likvidacia-spolocnosti-krok-za-krokom.html
http://www.porada.sk/t102381-zrusenie-spolocnosti.html
http://www.porada.sk/t145242-likvidacia-vlastnej-firmy.html
http://www.porada.sk/t83588-zrusenie-s-r-o.html

atď, atď.............
JAJA11
11.09.12,16:13
Za čo uložil DÚ pokutu ?
No keď súd určil likvidátora, likvidátor musí podať DP ku dňu vstupu do likvidácie. Likvidátor by mal podať do OV oznam a vyzvať veriteľov, aby si pohľadávku prihlásili. Bude sa čakať na uplynutie lehoty na prihlásenie. Po ukončení likvidácie sa podá návrh na výmaz z OR, ibaže bude treba doložiť súhlas správcu dane a ako tu už písala súhlas od mesta, alebo obce + účtovná závierka + konečná správa likvidátora. Čo to bude stáť ? OV do 20.- Eur poplatok a čo ťa bude stáť účtovník, to neviem, dohodnite sa... Za výmaz spoločnosti z OR sa neplatí nič.

zaujíma ma to preto, že firma trvala iba krátko... založila sa kvôli sociálom, ale po jej založení, tento človek stratil zákazky a vlastne ako sro fungoval iba rok.... lenže náklady založenia firmy boli vyššie ako úžitok z sro.... a teraz treba ešte zaplatiť pokutu (neplatili sa preddavky, zabudlo sa na to, lebo firma vlastne nič nerobila.... a ešte aj likvidáciu.... vlastne zbytočný krok.... kebyže som Sibyla, tak mu to neodporučím :mee:
JAJA11
11.09.12,16:15
Za čo uložil DÚ pokutu ?
No keď súd určil likvidátora, likvidátor musí podať DP ku dňu vstupu do likvidácie. Likvidátor by mal podať do OV oznam a vyzvať veriteľov, aby si pohľadávku prihlásili. Bude sa čakať na uplynutie lehoty na prihlásenie. Po ukončení likvidácie sa podá návrh na výmaz z OR, ibaže bude treba doložiť súhlas správcu dane a ako tu už písala súhlas od mesta, alebo obce + účtovná závierka + konečná správa likvidátora. Čo to bude stáť ? OV do 20.- Eur poplatok a čo ťa bude stáť účtovník, to neviem, dohodnite sa... Za výmaz spoločnosti z OR sa neplatí nič.

takže ak by sme neboli požiadali o výmaz ex offo, tak by sa každý rok podalo 0 daňové priznanie a nič by sa nedialo... :mee:
JAJA11
11.09.12,16:23
ktorý dátum je správny pre dátum vstupu do likvidácie?... dátum uvedený na uznesení alebo dátum právoplatnosti uznesenia ...
Economic
11.09.12,16:26
zaujíma ma to preto, že firma trvala iba krátko... založila sa kvôli sociálom, ale po jej založení, tento človek stratil zákazky a vlastne ako sro fungoval iba rok.... lenže náklady založenia firmy boli vyššie ako úžitok z sro.... a teraz treba ešte zaplatiť pokutu (neplatili sa preddavky, zabudlo sa na to, lebo firma vlastne nič nerobila.... a ešte aj likvidáciu.... vlastne zbytočný krok.... kebyže som Sibyla, tak mu to neodporučím :mee:

Aké preddavky mala firma platiť ? Ak firma nič nerobila, tak nemala povinnosť platiť preddavky, jedine ak vypočítané odhadom podľa predchádzajúceho roku.
Economic
11.09.12,16:27
takže ak by sme neboli požiadali o výmaz ex offo, tak by sa každý rok podalo 0 daňové priznanie a nič by sa nedialo... :mee:

Presne tak, nulové DP a žiadna pokuta....
Economic
11.09.12,16:28
ktorý dátum je správny pre dátum vstupu do likvidácie?... dátum uvedený na uznesení alebo dátum právoplatnosti uznesenia ...

Z uznesenia súdu musí byť jasné, ktorým dňom.... Ťažko mi to odpovedať, keď nevidím a nečítam rozhodnutie... Pozorne to treba prečítať.
JAJA11
11.09.12,16:48
Aké preddavky mala firma platiť ? Ak firma nič nerobila, tak nemala povinnosť platiť preddavky, jedine ak vypočítané odhadom podľa predchádzajúceho roku.

práveže podľa predchádzajúceho roka mu vznikla povinnosť v r. 2010 platiť preddavky.... chcela som požiadať o platenie preddavkov inak, ale tým, že sa tam nič nerobilo, tak som na to zabudla .... keď sme žiadali o výmaz ex offo tak pokuta ešte nebola....
JAJA11
11.09.12,16:52
Z uznesenia súdu musí byť jasné, ktorým dňom.... Ťažko mi to odpovedať, keď nevidím a nečítam rozhodnutie... Pozorne to treba prečítať.

uznesenie je vydané 6.8. a v rozhodnutí je uvedené, že sa menuje do funkcie likvidátora s dňom vzniku funkcie likvidátora počínajúc právoplatnosťou tohto rozhodnutia....
v poučení je uvedené, že možno podať odvolanie do 15 dní od doručenia ....
Economic
11.09.12,16:52
práveže podľa predchádzajúceho roka mu vznikla povinnosť v r. 2010 platiť preddavky.... chcela som požiadať o platenie preddavkov inak, ale tým, že sa tam nič nerobilo, tak som na to zabudla .... keď sme žiadali o výmaz ex offo tak pokuta ešte nebola....


Tá pokuta nesúvisí s tým výmazom ex offo. Zhoda náhod. Bola by podľa mňa určite daná, aj keby sa nič na súde nedialo.
JAJA11
11.09.12,16:54
Tá pokuta nesúvisí s tým výmazom ex offo. Zhoda náhod. Bola by podľa mňa určite daná, aj keby sa nič na súde nedialo.


ja viem, len som dúfala, že firmu zrušia skôr ako bude vydaná pokuta :o
Economic
11.09.12,17:07
Zrušenie firmy ex offto je dlhodobý proces, ja som o tom niekde písala. Mám aj ja v OR firmu jedného klienta, podnet išiel 19. 7. 2011. Už bolo aj rozhodnuté, že sa ruší spoločnosť, aj v obchodnom vestníku zverejnené súdom v marci 2012 a ešte ju nevymazali... Čiže vyše roka to trčí na súde.
Economic
11.09.12,17:09
uznesenie je vydané 6.8. a v rozhodnutí je uvedené, že sa menuje do funkcie likvidátora s dňom vzniku funkcie likvidátora počínajúc právoplatnosťou tohto rozhodnutia....
v poučení je uvedené, že možno podať odvolanie do 15 dní od doručenia ....


Podľa toho ako píšeš je rozhodujúci deň právoplatnosti. Však likvidátor by to mohol napadnúť a navrhnúť súdu, aby vymenoval za likvidátora z nejakého dôvodu inú osobu. (Ale ak bola jednoosobovka tak asi ťažko)
JAJA11
11.09.12,17:16
Podľa toho ako píšeš je rozhodujúci deň právoplatnosti. Však likvidátor by to mohol napadnúť a navrhnúť súdu, aby vymenoval za likvidátora z nejakého dôvodu inú osobu. (Ale ak bola jednoosobovka tak asi ťažko)

aj ja si to myslím, ale on sa radil a bolo mu povedané, že toho 6.8..... ale mne to vychádza z toho textu až na zajtra, poštu prebral 28.8. ...
Wes
26.04.13,18:06
Ahojte chcem sa opytat, mozem zrusit firmu aj ked ma dlh na danovom urade? konkretne na dani z pridanej hodnoty?

Dakujem
KEJKA
26.04.13,18:16
Ahojte chcem sa opytat, mozem zrusit firmu aj ked ma dlh na danovom urade? konkretne na dani z pridanej hodnoty?

DakujemZrusit mozes, horsie to bude ked budeš chciet dostať suhlas spravcu dane s výmazom.
Economic
27.04.13,07:36
Ahojte chcem sa opytat, mozem zrusit firmu aj ked ma dlh na danovom urade? konkretne na dani z pridanej hodnoty?

Dakujem

Spoločnosť môžeš zrušiť buď likvidáciou alebo bez likvidácie napríklad zlúčením. Pri zlúčení nepotrebuješ súhlas správcu dane a všetky záväzky aj pohľadávky prejdú na nástupnícku spoločnosť.
Po ukončení likvidácie k výmazu spoločnosti z OR sa vyžaduje Písomný súhlas správcu dane.
Jana1303
23.05.13,06:47
...pri zrušení spoločnosti bez likvidácie je potrebné podať na DÚ DP PO a účtovné výkazy alebo už netreba nič podávať.....prosím o pomoc a čo účtovníctvo musí sa dostať na nulu?.....ďakujem za odpovede.................
Economic
23.05.13,09:04
Spoločnosť bez likvidácie môžeš zrušiť jedine vtedy, keď majetok, záväzky a pohľadávky prechádzajú na nástupnícku spoločnosť, teda zlúčením. Inak musí prebehnúť likvidácia. Na DÚ sa podáva DP ku dňu vstupu do likvidácie a následne pri jej ukončení.