vinea
17.06.08,09:32
Dobrý den,
chcela by som poradit a to:
Mame zamestnankynu, ktora je dochodkyna, a od juna je na PN. dochodok jej bol priznaný uz v roku 2006.
v Potvrdení zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku čo zasielam do socialnej poist. sa jej napíse :

1- pravdepodobný VZ? ( do riadku 10)
2- a VZ od januára do mája tohoto roku ? ( do riadku 9)

dobre si to myslím.. ?

Dakujem za odpoved
bea
17.06.08,07:37
V tom prípade, že má vymeriavací základ (január až máj 2008), tak nevypĺňaš r. 10. Vyplníš len r. 9 tak ako uvádzaš.
vinea
17.06.08,07:49
Dakujem velmi pekne
Kolejová
17.06.08,09:19
Máme zamestnanca zamestnaného od 12.5.2008, poberateľ starobného dôchodku od roku 2002. Ochorel a má PN od 2.6.2008.
Na SP mám potvrdiť DVZ z rozhodného obdobia od 12.5.08 do 31.5.2008 alebo pravdepodobný na jún ?
Ako správne vypočítať pravdepodobný VZ ?

Ďakujem L.
Fali
17.06.08,09:32
Od 12.5.2008 do 1.6.2008
Kolejová
17.06.08,09:34
Potvrdila som im skutočný z mesiaca máj, ale dnes mi telefonovali že mám doplniť pravdepodobný za jún ????

Má niekto iný názor ?
jankasm
17.06.08,09:49
Potvrdila som im skutočný z mesiaca máj, ale dnes mi telefonovali že mám doplniť pravdepodobný za jún ????

Má niekto iný názor ?

Áno, na toto je predsa úplne jednoznačný názor, ktorý sa nezhoduje s názorom tetušky na SP. Však to zákon hovorí jasne:


§ 54
Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu
(1) Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak poistencovi vzniklo nemocenské poistenie

a) v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca tohto kalendárneho roka,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské,
c) v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské.

V tvojom prípade by mali postupovať podľa bodu b/. Dokonca, aj keby postupovali podľa bodu c/, tak ani vtedy neberú pravdepodobný VZ, ale skutočný VZ, čiže plat, ktorý by dosiahol od 1.6.2008 do dňa nástupu na PN. Z pravdepodobného VZ by vychádzali jedine vtedy, keby nastúpil napr. do práce 1.5.2008 a hneď v ten istý deň by nastúpil na PN. Čiže vtedy, kedy by neodrobil ani 1 deň a nemali by z čoho vypočítať denný VZ. ;)
Ukáž im na SP tento §.
Kolejová
17.06.08,11:02
Ďakujem tetuška to už dnes zabalila tak jej zavolám zajtra.

L.