Lucida
17.06.08,09:52
Ahojte!

Prosím Vás o pomoc...
Som platca DPH a účtujem v jednoduchom účtovníctve, v programe MRP.
Mam pred sebou príjmový doklad o sume 4000,- Sk kde nie je vyčíslená DPH. Rozhodne je to prevádzková réžia, len neviem či tento doklad ovplyvňuje alebo neovplyvňuje DPH?
Či si treba vypočítať základ dane a rozpísať DPH na 3361,3 + 19% 638,70 a celkom 4000,-SK, alebo to dať len sumou 4000,- ako základ, 0% DPH a 4000,- suma celkom???

Ja by som to dala že neovplyvňuje DPH. Je to doklad za nákup kolkov (čo je oslobodene od dane tušim).


Ďakujem za pomoc!
m.hladka
17.06.08,07:54
Správne myslíš.
Lucida
17.06.08,08:00
Teda len sumou 4000,- a neovplyvňuje DPH


Dakujem pekne!!!!!
Lucida
03.07.08,15:50
Ahojte!

Prosím Vás o radu. Ak som platca DPH. Dostanem doklad od neplatcu. Ako ho mam zauctovat? Rozpisat to na vydavkovom doklade?

Ďakujem pekne za odpovede!
KEJKA
03.07.08,15:55
Ahojte!

Prosím Vás o radu. Ak som platca DPH. Dostanem doklad od neplatcu. Ako ho mam zauctovat? Rozpisat to na vydavkovom doklade?

Ďakujem pekne za odpovede!
v žiadnom prípade. Rozpisuješ ZD a DPH len ak máš doklad od iného platiteľa DPH.
Dav
03.07.08,15:56
Nie. Celá suma vyplatená neplatcovi DPH je VOZD/VNZD (JÚ), alebo náklad (PÚ). Nie je čo rozúčtovávať, nárok na odpočet DPH je len od platcu dane, a ten je povinný mať daň na doklade uvedenú.
Lucida
03.07.08,16:17
teda ako bude vyzerat ten moj vydavkovy doklad? iba suma celkom? taka aku ma uvedenu neplatca? neovplyvnuje to dan z príjmu? alebo to tam ani nedavam?
m.hladka
03.07.08,17:10
Nerozpisuješ - suma celkom.
Dav
03.07.08,18:19
teda ako bude vyzerat ten moj vydavkovy doklad? iba suma celkom? taka aku ma uvedenu neplatca?áno
neovplyvnuje to dan z príjmu? celá položka je náklad/ výdavok ovplyvňujúci základ dane alebo to tam ani nedavam? prečo by si nedávala, celú sumu si vyplatila, celú zaúčtuješ
Firma, podnikateľ, plátca DPH, kúpila niečo, čo potrebuje do firmy - z hľadiska dane z príjmov ide o položku odpočítateľnú od základu dane.
Z hľadiska DPH neuplatní žiadnu daň na vstupe, lebo nemá z čoho. Doklad sa v evidencii DPH účtovať nebude.
Slavena
23.07.08,19:18
Dobrý večer, mám klienta, ktorý je platcom DPH od 15.4.2008 /štvrťročným/. Mám zaevidovanú došlú faktúru za služby mobil.operátora vystavenú 15.4.2008 so zdaniteľným plnením 14.4.2008. Čo s ňou mám robiť? Mám ju brať ako celú sumu /nedeliť na základ a DPH/ ako keby bol ešte neplatca?
JuKaS
23.07.08,19:41
Dobrý večer, mám klienta, ktorý je platcom DPH od 15.4.2008 /štvrťročným/. Mám zaevidovanú došlú faktúru za služby mobil.operátora vystavenú 15.4.2008 so zdaniteľným plnením 14.4.2008. Čo s ňou mám robiť? Mám ju brať ako celú sumu /nedeliť na základ a DPH/ ako keby bol ešte neplatca?
Áno.
erika_H
24.07.08,09:52
Dobrý deň,
ako by ste prosím Vás zaúčtovali do DPH takýto doklad:
parkovné, suma spolu 20 Sk, zaplatené parkovné vrátane 19% DPH..
Nikde na potvrdenke nie je uvedený základ dane ani DPH.
Nie je pre mňa problém rozpočítať si ZD a DPH,len sa obávam či daňoví kontrolóri uznajú aj takéto doklady. /v tomto prípade to nie je príliš rozhodujúce,keďže sa nejedná o vysokú sumu,ale zaujíma ma to teoreticky do budúcna,ak by sme dostali potvrdenku bez rozpočítania základu dane DPH a DPH samostatne/.
Ďakujem
erika_H
26.07.08,07:35
Dobrý deň,
ako by ste prosím Vás zaúčtovali do DPH takýto doklad:
parkovné, suma spolu 20 Sk, zaplatené parkovné vrátane 19% DPH..
Nikde na potvrdenke nie je uvedený základ dane ani DPH.
Nie je pre mňa problém rozpočítať si ZD a DPH,len sa obávam či daňoví kontrolóri uznajú aj takéto doklady. /v tomto prípade to nie je príliš rozhodujúce,keďže sa nejedná o vysokú sumu,ale zaujíma ma to teoreticky do budúcna,ak by sme dostali potvrdenku bez rozpočítania základu dane DPH a DPH samostatne/.
Ďakujem
posúvam
evina
26.07.08,08:05
Dobrý deň,
ako by ste prosím Vás zaúčtovali do DPH takýto doklad:
parkovné, suma spolu 20 Sk, zaplatené parkovné vrátane 19% DPH..
Nikde na potvrdenke nie je uvedený základ dane ani DPH.
Nie je pre mňa problém rozpočítať si ZD a DPH,len sa obávam či daňoví kontrolóri uznajú aj takéto doklady. /v tomto prípade to nie je príliš rozhodujúce,keďže sa nejedná o vysokú sumu,ale zaujíma ma to teoreticky do budúcna,ak by sme dostali potvrdenku bez rozpočítania základu dane DPH a DPH samostatne/.
Ďakujem

neuznajú. Doklad nespĺňa náležitosti ani podľa zákona o DPH ani Vyhlášky o evidovaní tržieb ERP. Oba predpisy predpisujú, aby na doklade bola vyčíslená i DPH.

zákona § 71
i) výšku dane spolu v slovenských korunách.
Vyhláška:
§2 písmeno j
11. výšku dane spolu, ak subjekt je platiteľom dane z pridanej hodnoty
Tweety
26.07.08,08:08
Dobrý deň,
ako by ste prosím Vás zaúčtovali do DPH takýto doklad:
parkovné, suma spolu 20 Sk, zaplatené parkovné vrátane 19% DPH..
Nikde na potvrdenke nie je uvedený základ dane ani DPH.
Nie je pre mňa problém rozpočítať si ZD a DPH,len sa obávam či daňoví kontrolóri uznajú aj takéto doklady. /v tomto prípade to nie je príliš rozhodujúce,keďže sa nejedná o vysokú sumu,ale zaujíma ma to teoreticky do budúcna,ak by sme dostali potvrdenku bez rozpočítania základu dane DPH a DPH samostatne/.
Ďakujem
Ak doklad splňa ostatné náležitosti podľa Zákona o dph, tak áno, je nárok na uplatnenie odpočtu dph, napr. aj cestovné lístky MHD nemajú dph rozpísanú. Viď prísp. od eviny.:)
evina
26.07.08,08:11
Ak doklad splňa ostatné náležitosti podľa Zákona o dph, tak áno, je nárok na uplatnenie odpočtu dph, napr. aj cestovné lístky MHD nemajú dph rozpísanú.

Ja si myslím, že nie z dôvodu, ktorý som napísala vyššie.
Na lístkoch z MHD takýto rozpis povoľuje zákon o DPH pre uplatnenie nároku n odpočet, pre parkovné nie...

4/ Za faktúru sa považuje aj a) cestovný lístok vydaný prevádzkovateľom verejnej hromadnej dopravy osôb, ktorý je platiteľom, ak cestovný lístok obsahuje jeho obchodné meno, dátum vyhotovenia a cenu vrátane dane,
Petra29
26.07.08,08:17
Pri týchto parkovacích lístkoch je potrebné opýtať si pri ich kúpe doklad z ERP. /napr. v stánku/
Priamo na parkovisku mi však tento doklad nedávajú, majú len parkovacie lístky. V tom prípade dávam celú sumu na 518.
erika_H
27.07.08,06:26
Ďakujem Vám moc za odpovede poraďáčky.Príjemný víkend prajem;)
Rozalka
27.07.08,08:07
Dobrý deň,
ako by ste prosím Vás zaúčtovali do DPH takýto doklad:
parkovné, suma spolu 20 Sk, zaplatené parkovné vrátane 19% DPH..
Nikde na potvrdenke nie je uvedený základ dane ani DPH.
Nie je pre mňa problém rozpočítať si ZD a DPH,len sa obávam či daňoví kontrolóri uznajú aj takéto doklady. /v tomto prípade to nie je príliš rozhodujúce,keďže sa nejedná o vysokú sumu,ale zaujíma ma to teoreticky do budúcna,ak by sme dostali potvrdenku bez rozpočítania základu dane DPH a DPH samostatne/.
Ďakujem


To máš asi parkovací lístok z NR, však? už som sa sťažovala v Mestkých službách, povedali mi, že veď mám nárok (chachacha!), keď je tam napísané "vrátane DPH".

Ja si na dokladoch DPH vypočítam, ale účtujem ju ako VNZD.
erika_H
31.07.08,11:02
To máš asi parkovací lístok z NR, však? už som sa sťažovala v Mestkých službách, povedali mi, že veď mám nárok (chachacha!), keď je tam napísané "vrátane DPH".

Ja si na dokladoch DPH vypočítam, ale účtujem ju ako VNZD.
Takže základ dane účtuješ do nákladov a DPH ako VNZD áno?Dik
Hanka28
31.07.08,17:51
Ahoj.
Kolky sú oslobodené od DPH. Pokial môžem poradiť,tak na žiadnom doklade ktorý ste nevystavili vy nemôžte vyčísliť DPH. Každý platca DPH ma IČ DPH: SK .... . A je jeho povinnosťou vyčísliť DPH.
Pekný deň praje Hanka28
Milan Benka
31.07.08,19:32
Ahoj.
Kolky sú oslobodené od DPH. Pokial môžem poradiť,tak na žiadnom doklade ktorý ste nevystavili vy nemôžte vyčísliť DPH. Každý platca DPH ma IČ DPH: SK .... . A je jeho povinnosťou vyčísliť DPH.
Pekný deň praje Hanka28


Doplním ak môžem.
Existuje výnimka. Napr. pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného čl. štátu a pri prijatí služby zo zahraničia, môže osoba povinná platiť daň doplniť prepočet ceny bez dane, sadzbu dane, príp. oslobodenie od dane, a výšku dane v SKK. ( viď §74 zák. 222/2004 Zz. ) .
Z dôvodu prehľadnosti to svojim klientom aj odporúčam uvádzať ( aj s kurzom )