vierkat
14.04.05,08:25
Chcela by som poprosiť zainteresovaných o radu...
Dostala som od šéfa doklad, na ktorom je faktúrované "montáž motorčeka centrálneho zamykania". Keďže sa v tomto prípade nemôže uplatniť odpočet DPH, pôjde táto DPH do nákladov (ak áno, tak na aký účet)? Môže ísť vlastne táto montáž (suma bez DPH) do nákladov?
Ďakujem za odpoveď...
Zita5
14.04.05,06:29
Uvedenú montáž nemôžeme chápať ako opravu ? Nevymenil sa pokazený za dobrý , alebo motorček je dodatočne montovaný ? To sú dve veci .
vierkat
14.04.05,06:35
Uvedenú montáž nemôžeme chápať ako opravu ? Nevymenil sa pokazený za dobrý , alebo motorček je dodatočne montovaný ? To sú dve veci .
Nie je dodatočne montovaný. V základnej výbave auta bol motorček len na šoférove dvere. Táto montáž bola vlastne "vylepšením" aj na spolesediaceho dvere.
McMarti
14.04.05,06:45
musíš zvýšiť hodnotu majetku......
bea
14.04.05,06:46
Do nákladov podľa mňa môže ísť, tak ako keď sa kupuje auto, resp. príslušenstvo k autu.
Zvýšiť vstupnú cenu len ak to bolo v tom istom roku ako obstaranie auta. Predpokladám, že tá montáž nebude viac ako 30 000,- Sk.
vierkat
14.04.05,07:36
Nie je to 30000, jedná sa o 500 Sk aj s DPH. Takže sumu bez DPH dám do nákladov a čo mám spraviť s DPH? Mohol by niekto uviesť aj konkrétne účtovanie? Ďakujem
anto
14.04.05,07:38
napíš si na lístok z opravy, že išlo o opravu, výmenu jestvujúceho motorčeka, základ daj do nákladov, a odpočítaj si daň na vstupe. A je to.
Zita5
14.04.05,07:48
napíš si na lístok z opravy, že išlo o opravu, výmenu jestvujúceho motorčeka, základ daj do nákladov, a odpočítaj si daň na vstupe. A je to.
Buď to " riskneš "ako píše anto , alebo DPH dáš ako nedaňový výdavok , montáž daňový výdavok . Však nie je to veľká suma .
účtovník 007
18.04.05,14:21
Chcela by som poprosiť zainteresovaných o radu...
Dostala som od šéfa doklad, na ktorom je faktúrované "montáž motorčeka centrálneho zamykania". Keďže sa v tomto prípade nemôže uplatniť odpočet DPH, pôjde táto DPH do nákladov (ak áno, tak na aký účet)? Môže ísť vlastne táto montáž (suma bez DPH) do nákladov?
Ďakujem za odpoveď...
V našej spoločnosti máme prípadov, keď nemožno odpočítať DPH mnoho. Nakoľko máme veľa prevádzok a predavačky musia uskutočnovať nákupy čist. potrieb, zasklievanie a pod.... a bločky nie sú v súlade so zákonom o DPH ja postupujem nasledovne: základ dane účet 501 alebo 511,518 a neupl.DPH som si vytvorila analytiku 501-999,518-999 a sem účtujem všetky neuplatnené DPH. Samozrejme , že je to pripočít. položka. V zákone o dani z príjmu nie je nikde uvedené, že motorček nemôžeš dať na účet 501. príp. opravu 511. DPH neuplatňovať.
Gabriela Formanek
18.04.05,14:37
Chcela by som poprosiť zainteresovaných o radu...
Dostala som od šéfa doklad, na ktorom je faktúrované "montáž motorčeka centrálneho zamykania". Keďže sa v tomto prípade nemôže uplatniť odpočet DPH, pôjde táto DPH do nákladov (ak áno, tak na aký účet)? Môže ísť vlastne táto montáž (suma bez DPH) do nákladov?
Ďakujem za odpoveď...
Podla mojho nazoru DPH mozete kludne dat na u. 548 a bude to danovy naklad a takisto naklady spojene s centralnym zamykanim budu danovymi nakladmi (501 alebo 511).
účtovník 007
18.04.05,14:43
Podla mojho nazoru DPH mozete kludne dat na u. 548 a bude to danovy naklad a takisto naklady spojene s centralnym zamykanim budu danovymi nakladmi (501 alebo 511).
Nesúhlasím s Tebou, pozri si Zákon o DPH § 49 ods.7 písm.b. DPH nemožno uplatniť, nakoľko išlo o dovybavenie auta centr. zamykaním.
Monča
18.04.05,14:55
Čím ďalej čítam Poradu, tým väčší zmätok v tom mám. Toto môžeš, toto nemôžeš. Dúfam, že z fa za opravu auta vloženého do podnikania (napr. oprava alternátora, výmena žiaroviek, kontrola dobíjania) si môžem uplatniť odpočet DPH? Alebo ani to nie?
ondrejvla
18.04.05,14:57
Nesúhlasím s Tebou, pozri si Zákon o DPH § 49 ods.7 písm.b. DPH nemožno uplatniť, nakoľko išlo o dovybavenie auta centr. zamykaním.
DPH nemožno uplatniť, dobre, ale Gabriela ti píše, že tú DPH zaúčtuje na účet 548 a nie je to pripočitateľná položka k základu dane, veď to bude účtovať ako opravy. To by si potom nemohla ani DPH z nakúpeného auta dať do majetku, lebo by si si nemohla uznať odpisy. Je to to isté, len v ružovom!
Vlasta
lucinka1
18.04.05,14:58
Suhlasim s Gabikou, DPH, ktoru si platitel nemoze odpocitat je v urcitych pripadoch danovym vydavkom (§19 ods.3 pism. k) 2. bod zakona 595/2003 o dani z prijmov), takisto by som ju zauctovala na 548... ked ide o montaz strojceka, dala by som to na 518 a strojcek na 501...
účtovník 007
19.04.05,05:28
Suhlasim s Gabikou, DPH, ktoru si platitel nemoze odpocitat je v urcitych pripadoch danovym vydavkom (§19 ods.3 pism. k) 2. bod zakona 595/2003 o dani z prijmov), takisto by som ju zauctovala na 548... ked ide o montaz strojceka, dala by som to na 518 a strojcek na 501...lucinka1, pozrela som si pozorne §19 ods.3 pism.k a uznávam,že v tomto prípade máš pravdu. Zvyšná časť môjho príspevku patrila k bločkom z ERP, ktoré nemajú napr. základ dane uvedený, chýba adresa fyz. osoby a pod..Napríklad aj TESCO má chybné doklady, ale počula som, že sa zlepšia.