Zuzana B.
17.06.08,12:56
Dobrý deň prajem všetkým,
chcela by som sa poradiť ako je to so zakúpením poukážok RelaxPass z prostriedkov sociálneho fondu. Sociálny fond je tvorený na samostatnom bankovom účte, čiže došlú faktúru za poukážky uhradím z tohto účtu a zaúčtujem tento výdavok ako čerpanie sociálneho fondu, províziu ako nedaňový výdaj s odpočtom DPH. Každý zamestnanec dostane rovnaký počet poukážok. Lenže ako je to z pohľadu zamestnanca? Keďže sa jedná o nepeňažný príjem formou poukážok a považuje sa za príjem zo závislej činnosti, čiže tento príjem musí byť zdanený. Lenže ako? Napr. zamestnanec dostane v mesiaci júl poukážku v hodnote 500,-Sk, zvýšim základ o týchto 500,-Sk, pričom vymeriavací základ na zdravotné a sociálne poistenie sa nezvyšuje? Prosím poradte ako to zdaním zamestnacom. Používam ES Pohoda. Vopred ďakujem.
Zuzana B.
20.06.08,12:11
Prosím poradte mi !!!
Petra29
20.06.08,13:04
Dobrý deň prajem všetkým,
chcela by som sa poradiť ako je to so zakúpením poukážok RelaxPass z prostriedkov sociálneho fondu. Sociálny fond je tvorený na samostatnom bankovom účte, čiže došlú faktúru za poukážky uhradím z tohto účtu a zaúčtujem tento výdavok ako čerpanie sociálneho fondu, províziu ako nedaňový výdaj s odpočtom DPH. Každý zamestnanec dostane rovnaký počet poukážok. Lenže ako je to z pohľadu zamestnanca? Keďže sa jedná o nepeňažný príjem formou poukážok a považuje sa za príjem zo závislej činnosti, čiže tento príjem musí byť zdanený. Lenže ako? Napr. zamestnanec dostane v mesiaci júl poukážku v hodnote 500,-Sk, zvýšim základ o týchto 500,-Sk, pričom vymeriavací základ na zdravotné a sociálne poistenie sa nezvyšuje? Prosím poradte ako to zdaním zamestnacom. Používam ES Pohoda. Vopred ďakujem.
Veď vieš ako na to :-), hodnotu poukážok pripočítaš ku mzde, táto hodnota nevstúpi do VZ na ZP a SP. Ja fa za relaxpass-y /resp. universalpass-y/ uhrádzam v hotovosti, hodnotu poukážok zaúčtujem ako čerpanie SF 472 Ae, keďže v danej spoločnosti tiež majú SF na osobitom b.ú., prevediem túto čiastku /hodnoty poukážok/ do pokladne. Poukážky zdaňujem v najbližšej mzde. /Pozn.Manipulačný poplatok neúčtujem ako čerpanie SF/
Modroocko
20.06.08,13:13
Dobrý deň prajem všetkým,
chcela by som sa poradiť ako je to so zakúpením poukážok RelaxPass z prostriedkov sociálneho fondu. Sociálny fond je tvorený na samostatnom bankovom účte, čiže došlú faktúru za poukážky uhradím z tohto účtu a zaúčtujem tento výdavok ako čerpanie sociálneho fondu, províziu ako nedaňový výdaj s odpočtom DPH. Každý zamestnanec dostane rovnaký počet poukážok. Lenže ako je to z pohľadu zamestnanca? Keďže sa jedná o nepeňažný príjem formou poukážok a považuje sa za príjem zo závislej činnosti, čiže tento príjem musí byť zdanený. Lenže ako? Napr. zamestnanec dostane v mesiaci júl poukážku v hodnote 500,-Sk, zvýšim základ o týchto 500,-Sk, pričom vymeriavací základ na zdravotné a sociálne poistenie sa nezvyšuje? Prosím poradte ako to zdaním zamestnacom. Používam ES Pohoda. Vopred ďakujem.

Musím povedať, že na tejto otázke ma prekvapuje hneď niekoľko vecí:
1. Že hradíte fa za stravné lístky z účtu sociálneho fondu. Mám tomu rozumieť tak, že prispievate na stravu zamestnancom v plnej výške ceny stravného lístka len a len a výhradne zo sociálneho fondu - teda, že si neuplatňujete 55 % z ceny lístka do nákladov a zamestnanec za lístky nezaplatí ani korunu ?????? Klobúk dole pred výškou vášho vytvoreného sociálneho fondu.
2. Že sa pýtaš na zdaňovanie hodnoty poskytnutého stravného lístka, keď Zákon o dani z príjmov hovorí, že:
"Okrem príjmov oslobodených od dane podľa § 9 sú od dane oslobodené aj príjmy poskytnuté ako:
b) hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov."

Prosím ťa, ujasni si, či skutočne je pre vás výhodné, a hlavne, či to aj robíte, že plnú výšku stravy hradíte zo Sociálneho fondu, lebo to sa mi nezdá normálne.
Úhrada fa by za normálnych okolností mala byť realizovaná s bežného účtu.
Firma by si mala zúčtovať do nákladov 55 % hodnoty stravného lístka, maximálne do výšky stravného od 5 do 12 hodín platného v danom čase podľa Zákona o cestovných náhradách.
Podľa možností firmy a výšky sociálneho fondu ( najlepšie, ak je pre jeho predpokladané čerpanie urobený aj nejaký ročný plán) môže firma zamestnancovi nejakou tou korunou prispieť na stravu zo sociálneho fondu. V tejto výške potom bude zúčtované aj použitie sociálneho fondu a táto suma sa prevedie z účtu sociálneho fondu na bežný účet. Takto poskytnutú sumu zamestnancovi nezdaňuješ.
Zvyšok do ceny stravného lístka si zaplatí zamestnanec. Úhrada od zamestnanca bude v tomto prípade Iný nezdaniteľný príjem.

Nepoznám systém Pohoda, nepracujem s ním, ale v akomkoľvek programe jednoduchého účtovníctva by som to robila tak, že zúčtujem záväzok (predpis do knihy došlých faktúr - záväzkov) na faktúru za stravné lístky. Jej úhradu by som účtovala ako nedaňový výdaj. A skutočný daňový výdavok v zmysle zákona by som potom zúčtovala cez interný doklad. Presuny medzi sociálnym a bežným účtom klasicky - cez priebežné položky.
Je možné to urobiť aj tak, že úhradu časti faktúry zúčtuješ ako prevádzkovú réžiu v tej výške, v akej si môžeš uplatniť nákladovú položku a zvyšnú časť úhrady zúčtuješ ako položku neovplyvňujúcu základ dane - ale toto ja považujem za dosť nešťastné - neprehľadné riešenie, ktoré spôsobuje guláš v účtovníctve.
Petra29
20.06.08,13:34
Modroocko, tu nejde o stravu a stravné lístky.
GABAZ
20.06.08,13:34
Pre Modroočko - RelaxPass nie sú stravné lístky. Sú to vlastne šeky, ktoré slúžia na úhradu služieb ako napr. sauna, návšteva kúpaliska a pod. Niektoré firmy prispievajú takouto formou zamestnancom v rámci sociálneho programu.
Modroocko
20.06.08,13:37
Pre Modroočko - RelaxPass nie sú stravné lístky. Sú to vlastne šeky, ktoré slúžia na úhradu služieb ako napr. sauna, návšteva kúpaliska a pod. Niektoré firmy prispievajú takouto formou zamestnancom v rámci sociálneho programu.

Aha, tak potom pardón, zle som to pochopila. Ale aj tak - sme v sekcii jednoduché účtovníctvo, baviť sa tu o nejakých účtoch je asi zbytočné.
Zuzana B.
11.07.08,09:31
Veď vieš ako na to :-), hodnotu poukážok pripočítaš ku mzde, táto hodnota nevstúpi do VZ na ZP a SP. Ja fa za relaxpass-y /resp. universalpass-y/ uhrádzam v hotovosti, hodnotu poukážok zaúčtujem ako čerpanie SF 472 Ae, keďže v danej spoločnosti tiež majú SF na osobitom b.ú., prevediem túto čiastku /hodnoty poukážok/ do pokladne. Poukážky zdaňujem v najbližšej mzde. /Pozn.Manipulačný poplatok neúčtujem ako čerpanie SF/
Ďakujem pekne za radu, nechcem, aby to vyznelo hlúpo, lenže nie som v účtovníctve zbehlá, a tak by som sa rada opýtala ešte na niečo. Kedže manipulačný poplatok nebudem účtovať ako čerpanie SF, bude najjednoduchšie keď faktúru za RelaxPass-y uhradím na dvakrát? To znamená, že hodnotu poukážok z bankového účtu sociálneho fondu a manipulačný poplatok z firemného účtu ako nedaňový výdaj s odpočtom DPH. Takto dosiahnem úbytok na bankovom účte sociálneho fondu a viem aj správne zaúčtovať manipulačný poplatok. Alebo je aj jednoduchšia možnosť? Resp. tento postup je správny?
Petra29
11.07.08,21:37
Ďakujem pekne za radu, nechcem, aby to vyznelo hlúpo, lenže nie som v účtovníctve zbehlá, a tak by som sa rada opýtala ešte na niečo. Kedže manipulačný poplatok nebudem účtovať ako čerpanie SF, bude najjednoduchšie keď faktúru za RelaxPass-y uhradím na dvakrát? To znamená, že hodnotu poukážok z bankového účtu sociálneho fondu a manipulačný poplatok z firemného účtu ako nedaňový výdaj s odpočtom DPH. Takto dosiahnem úbytok na bankovom účte sociálneho fondu a viem aj správne zaúčtovať manipulačný poplatok. Alebo je aj jednoduchšia možnosť? Resp. tento postup je správny?
Môžeš to urobiť aj takto, ale je to zbytočne komplikované,
môžeš zaplatiť v hotovosti alebo z bežného účtu plnú sumu a potom vybrať peniažky z účtu SF /vo výške relaxpass-ov/ do pokladne. Manipulačný popl. je daňovým výdavkom /len nie je čerpaním SF/.