Fanka111
17.06.08,12:26
Prosím o radu k problému:
Sme spoločenstvo so 4 bytmi. Všetky sú v osobnom vlastníctve. Pôvodné kúrenie v bytoch bolo na pevné palivo. 3 byty sú prerobené na individuálne el. kúrenie. Nakoľko jeden z vlastníkov má stále sporák aj kúrenie na pevné palivo a značne nám znepríjemňuje život ( neporiadok, používa odpadové chemikáliami nasiaknuté palety, poškodzovanie spoločných priestorov, rozoberanie paliet na dvore, štiepanie dreva v bytovke... ), uvítali by sme rekonštrukciu kúrenia aj v tomto byte. Existujú nejaké zákonné možnosti, ako ho k tomu donútiť? Komíny nechceme rušiť, radi by sme ich v budúcnosti využívali napr. pre príležitostné dokurovanie krbovými kachľami.
Ďakujem za všetky rady.
peton
17.06.08,10:51
Nuž, ten jeden vlastník asi nemá na to, aby si dokázal prerobiť kúrenie. Možno keby ste mu ponúkli varianty riešenia a vysvetlili mu výhody a nevýhody elekt. príp. iného kúrenia, prípadne ponúkli pomoc pri prerábaní tak verím, že by ste sa určite dohodli. A "zabijete" tak dve muchy jednou ranou. Je to len na dohode s ním. Držím palce.
Fanka111
17.06.08,15:01
Vďaka za odpoveď, ale uvedený vlastník nemá problém s príjmami, skôr zle smeruje výdavky :0(
peton
17.06.08,16:47
Tak mu musíte ukázať ten pravý smer... a poučiť ho, že kde je vôľa tam je cesta....xixi.
Fanka111
20.06.08,11:09
Mala som skôr na mysli nejakú radu typu: hlasovanie o spoločných priestoroch sa týka aj kúrenia. Alebo ak niekto riešil podobný problém, ako to dopadlo. Keď je v bytovke vlastník ktorý nemieni investovať ani korunu, ťažko mu ukážem smer. A nie som zástancom násilných foriem. Radšej sa držím zákona. Nemôžeme tú zmenu odhlasovať nadpolovičnou väčšinou?
majkii
20.06.08,11:42
Mala som skôr na mysli nejakú radu typu: hlasovanie o spoločných priestoroch sa týka aj kúrenia. Alebo ak niekto riešil podobný problém, ako to dopadlo. Keď je v bytovke vlastník ktorý nemieni investovať ani korunu, ťažko mu ukážem smer. A nie som zástancom násilných foriem. Radšej sa držím zákona. Nemôžeme tú zmenu odhlasovať nadpolovičnou väčšinou?

V žiadnom prípade nemôžete na schôdzi vlastníkov rozhodúť o uložení povinnosti prerobiť kúrenia v byte jedného vlastníka. Môžte síce rozhodnúť o použití prostriedkov z FPOaU, ale len na schôdzi a len na účel, ktorý ustanovuje zákon. Ten okrem iného ustanovuje že FPOaU je možné použiť na opravu a údržbu spoločných častí domu, čo vo vašom prípade sa netýka kúrenia, nakoľko používate nezávislé individuálne kúrenie v každom byte samostatne.

O kúrení, aby som to uviedol na správnu mieru, o spôsobe rozúčtovania tepla, rozhodujete na schôdzi vtedy, ak nemáte individuálne vykurovanie, inak o kúreni vo vašom prípade nehlasujete.

Čo sa týka neporiadku, tu môžete na schôdzi rozhodnúť, akým spôsobom sa budú využívať spoločné priestory, príslušenstvo a pozemok k domu. Tam môžete určiť pravidla - domový poriadok aké budú platiť pre váš dom.

Ak máte pocit, že spalovaním chemicky ošetrených paliet vám bráni v riadnom užívaní bytov, nedajbože vás ohrozuje na zdraví, máte možnosť ho vyzvať aby sa tohoto konaia zdržal, a ak bude v tomto konaí pokračovať môže hociktorí z vlastníkov podať návrh na súd o odpredaj jeho bytu §11 ods. 5) zákona o bytoch.
peton
20.06.08,19:10
Napísal som niečo podobné, avšak mi to 2x nezobralo, a už som bol lenivý to písať tretíkrát. Tak prepáč Fanka.
veronko
20.06.08,21:57
Ja tiež bývam v bytovke so štyrmi bytmi, preto zdieľam tvoje trápenie so susedmi, ktorí stále žijú v tom roku kedy boli postavené tieto bytovky, preto aj problémy v týchto svb sú odlišné ako v bežných panelákoch, moji susedia sa naštastie už umúdrili a každý byt má el. kúrenie...