durkovic
17.06.08,12:51
Ahojte,
rad by som sa dozvedel aky je postup ked priberam spolocnika do S.R.O kde som jediny spolocnik.Musim zalozit komplet novu zmluvu a staru zrusit? Alebo aky je postup?dakujem za odpoved.:)
KEJKA
17.06.08,14:19
sú to zmeny zapisované do OR. Spíšeš spoločenskú zmluvu, podáš návrh na zápis zmien a túto SZ priložíš ako jednu z poviných príloh.
zakladateľskú listinu nerušíš.
Celsus
17.06.08,16:08
sú to zmeny zapisované do OR. Spíšeš spoločenskú zmluvu, podáš návrh na zápis zmien a túto SZ priložíš ako jednu z poviných príloh.
zakladateľskú listinu nerušíš.


Jedna SRO nemôže mať aj zakladateľskú listinu aj spoločenskú zmluvu.

V danej situácii by som doporučil na valnom zhromaždení prijať dodatok k zakladateľskej listine, ktorým sa jej ustanovenia zmenia tak, aby zohľadňovala skutočnosť, že SRO bude mať dvoch spoločníkov. Následne konatelia SRO vyhotovia úplné znenie zakladateľskej listiny. (Dokument sa naďalej pokojne môže volať zakladateľská listina, avšak musí mať obsahové náležitosti spoločenskej zmluvy.)
KEJKA
17.06.08,16:18
Jedna SRO nemôže mať aj zakladateľskú listinu aj spoločenskú zmluvu.

V danej situácii by som doporučil na valnom zhromaždení prijať dodatok k zakladateľskej listine, ktorým sa jej ustanovenia zmenia tak, aby zohľadňovala skutočnosť, že SRO bude mať dvoch spoločníkov. Následne konatelia SRO vyhotovia úplné znenie zakladateľskej listiny. (Dokument sa naďalej pokojne môže volať zakladateľská listina, avšak musí mať obsahové náležitosti spoločenskej zmluvy.)
nesúhlasím, treba sa držať termínov. Ak je viac spoločníkov, jedná sa o spoločenskú zmluvu. OR by mohol pre formálnu chybu odmietnuť zápis. Taký prípad som nemala, ale opačne áno - Spoločenská zmluva po redukcii spoločníkov na jediného sa musela "premenovať" na zakladateľskú listinu.

Samozrejme na VZ sa tie zmeny prerokujú a prijme sa uznesenie o zmenách, tie sa do SZ zapracujú.
Zápis VZ sa tiež ukladá do Zbierky listín, resp. posiela na OR ako príloha k Návrhu na zápis zmien.
Z neho musí byť jasné, o čo ide a prečo sa ZL " premenovala " na SZ.
Celsus
17.06.08,18:55
nesúhlasím, treba sa držať termínov. Ak je viac spoločníkov, jedná sa o spoločenskú zmluvu. OR by mohol pre formálnu chybu odmietnuť zápis. Taký prípad som nemala, ale opačne áno - Spoločenská zmluva po redukcii spoločníkov na jediného sa musela "premenovať" na zakladateľskú listinu.

Samozrejme na VZ sa tie zmeny prerokujú a prijme sa uznesenie o zmenách, tie sa do SZ zapracujú.
Zápis VZ sa tiež ukladá do Zbierky listín, resp. posiela na OR ako príloha k Návrhu na zápis zmien.
Z neho musí byť jasné, o čo ide a prečo sa ZL " premenovala " na SZ.

A s týmto zase nesúhlasím ja (a verte tomu, že som už robil zmenu v nejednej SRO a že poznám prax registrových súdov, a tiež mám dostatočne naštudovaný Obchodný zákonník, ako aj ďalšie predpisy upravujúce problematiku obchodného registra). Trvám na tom, že zmenu názvu zakladateľského dokumentu v danom prípade robiť netreba.

Opísaním Vašej osobnej skúsenosti ste chceli povedať, že registrový súd Vám odmietol vykonať zápis zmeny údajov o SRO pri znížení počtu spoločníkov na jedného preto, že ste spoločenskú zmluvu nepremenovali na zakladateľskú listinu, a teda že Vás takto registrový súd "donútil" premenovať spol. zmluvu na zakl. listinu? Pokiaľ by sa tak aj stalo, znamenalo by to, že súd konal protiprávne a zápis odmietol vykonať neoprávnene. Pokiaľ sa tak stalo, mohli by ste mi napísať, čo presne súd uviedol v odmietnutí?

Ak SRO raz bola platne založená zakladateľskou listinou, zakladateľský dokument môže naveky zostať pomenovaný zakladateľská listina, hoci jej obsah sa zmenil. A naopak, ak SRO bola platne založená spoločenskou zmluvou, zakladateľský dokument môže naveky zostať pomenovaný ako spoločenská zmluva. Nepremenovanie zakladateľského dokumentu SRO pri zmene počtu spoločníkov z jedného na viacerých alebo z viacerých na jedného podľa platnej právnej úpravy nemôže byť dôvodom na odmietnutie vykonania zápisu.

Robil som už obidva druhy zmien, pričom som samozrejme riešil aj otázku, či premenovať zakladateľský dokument alebo nie. Po naštudovaní právnej úpravy a po oboznámení sa s odbornou literatúrou, som dospel k záveru, že zmenu robiť netreba a ani som ju nerobil. (V literatúre som narazil na názory, podľa ktorých premenovanie nie je potrebné ani vhodné.) Registrový súd mi zmeny v oboch prípadoch bez problémov zapísal.

Okrem vyššie uvedeného považujem za vhodné poukázať aj na to, že právny úkon sa posudzuje vždy podľa svojich náležitostí (obsahu) a nie podľa svojho označenia.
KEJKA
18.06.08,14:07
ďakujem za obšírnu odpoveď, určite pomôže aj iným.
freeiurist
18.06.08,15:37
Stotoznujem sa s tym, ze premenovanie nie je potrebne. Ak je vsak vôľa spolocnikov premenovat, nie je problem. Rozhodne sa o dodatku k zakladatelskemu dokumentu vo forme jeho uplneho znenia, pričom vzhladom na zmenu poctu spolocnikov sa zmeni i nazov zakladatelskeho dokumentu.

Opakujem nevyhnutne to nie je.

A pokial ma zakladatelsky dokument vsetky zakonom pozadovane nalezitosti moze byt nazvany aj "Malá nočná hudba"