vaneta
17.06.08,13:14
Prosím, mohol by niekto opísať postup, ako postupovať v tom našom neprehľadnom zákone pri samozdanení služieb?
Mám nasledovný problém:
V zahraničí máme poistené pohľadávky. Najprv mi príde faktúra za spracovanie poisteného zákazníka - poplatok. Následne mi príde faktúra za poistenie (určité percento zo sumy faktúr).
účtovná firma, ktorá nám spracovávala DPH doteraz postupovala tak, že poplatok nesamozdanovala a poistenie samozdanovala. Ale vôbec si neviem vysvetliť prečo.
Vedel by mi niekto poradiť?
Ďalší problém sa týka zdanovania provízií. Staráme sa o zákazníkov v ČR, Poľsku a Maďarsku. Za túto "službu" nám prináleží provízia od našej materskej spoločnosti v Nemecku. Musíme ju faktúrovať s DPH alebo bez DPH a daňová povinnosť prechádza na našu matku v Nemecku.
prosím Toho, kto má s niečím podobným skúsenosti, aby mi pomohol.
Vopred ´dakujem.
Vladimír Ozimý
17.06.08,11:42
Provízia podľa § 16 ods. 6 ak je poskytnutá odberateľovi ktorý je identifikovaný inde ako je služba, sa zdaní (to jest miesto dodania služby je) v krajine kde je odberateľ identifikovaný pre daň, t.j. v Nemecku vo vašom prípade vy vystavujete bez dane a povinosť zdaniť má nemecká firma

čo sa týka poplatku - nesamozdaňuje sa to je o.k.
čo sa týka poistných služieb - mám za to že takáto služba je na území SR oslobodená od DPH a takisto by som nesamozdaňoval
vaneta
17.06.08,12:42
ĎAKUJEM za rýchlu odpoveď. T.z. že suma provízií sa ani nikde neuvádza v daňovom priznaní k DPH?