Eliska111
17.06.08,13:38
Dobrý deň, práve som sa vrátila zo Vseobecnej zdravotnej poisťovne s veľkým znepokojením nad výškou nedoplatku, ktorý mám uhradiť (cca 6000 Sk, 190 zo zamestania a zvyšok ako SZČO). Od začiatku roku 2007 som bola zamestnaná a od júla som skončila pracovný pomer a registrovala som sa na úrade práce. Ročné zúčtovanie som si musela urobiť osobne na tlačivo S, pretože ma zdravotná poisťovňa eviduje ako SZČO. Nie som podnikateľka, nemám živnosť ani nevlastním firmu. Mám len certifikát na sprostredkovanie poistenia. Na úrade práce ma nepovažujú za podnikateľa a zaradili ma do zoznamu uchádzačov o zamestnanie (v prípade, že moje príjmy z tejto činnosti nepresahujú 3200 Sk mesačne). Teda zdravotné poistenie za mňa platil štát. Teraz som podala zúčtovanie a vo VšZP mi povedali, ze som bola SZČO a teda som si mala od júla sama uhrádzať zdravotné poistenie, aj keď som nevyvíjala žiadnu činnosť a moje príjmy v roku 2007 boli 0. Hlavne, že v zdravotnej poisťovni ani nie je možné byť naraz nezamestnaný a SZČO a ja som bola. Pracovníčky v pobočke s tým nevedia nič spraviť, lebo to im vyhodí systém. Poradťe prosím, čo mám robiť, aby som ako nezamestnaná neplatila poistné 2-krát (štát + ja). Ďakujem.
Katy a R
17.06.08,11:57
Ak si výlučný sprostredkovateľ poistenia podľa zákona 340/2005, tak si SZČO
"každý registrovaný sprostredkovateľ je podnikateľom - vykonáva činnosť vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť a s cieľom dosiahnutia zisku....."
Takéto poučenie, alebo podobné si určite dostala...
Keď sa registruješ na úrade práce .... tam je tiež uvedené, koho môžu zaradiť do evidencie...;)
Jozef Mihál
17.06.08,12:04
Žiadna diera nie je, nebudete nič doplácať.

Treba vyplniť tlačivo X, listy XA, XB s tým, že zapíšete v III. oddiele, že ste boli poistenec štátu a súčasne SZČO v čase, kedy ste boli registrovaná ako uchádzač o zamestnanie. Dôvod = "P".

So zbytkom nech Vám poradí naživo niekto skúsenejší.
Katy a R
17.06.08,12:11
Žiadna diera nie je, nebudete nič doplácať.

Treba vyplniť tlačivo X, listy XA, XB s tým, že zapíšete v III. oddiele, že ste boli poistenec štátu a súčasne SZČO v čase, kedy ste boli registrovaná ako uchádzač o zamestnanie. Dôvod = "P".

So zbytkom nech Vám poradí naživo niekto skúsenejší.

To znamená, že súčasne môže byť v evidencii uchádzačov o zamestnanie?
Kamarátku vlani odmietli zaevidovať na UP.... pretože bola registrovaná na DU (ako som písala vyššie)
Jozef Mihál
17.06.08,12:14
To je problém Úradu práce. Ja by som ju ako uchádzačku nezaregistroval, podľa môjho názoru sa na účely zákona o zamestnanosti považuje za SZČO:

§ 5 zákona 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti:

Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto zákona je

a) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách9) a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu, 10)
b) fyzická osoba, ktorá prevádzkuje alebo vykonáva živnosť podľa osobitného predpisu, 11)
c) fyzická osoba, ktorá vykonáva činnosť podľa osobitných predpisov, 12)
d) fyzická osoba, ktorá je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti, komanditnej spoločnosti alebo spoločnosti s ručením obmedzeným podľa osobitného predpisu, 13)
e) fyzická osoba, ktorá vykonáva sprostredkovanie zamestnania za úhradu podľa § 25,
f) fyzická osoba, ktorá vykonáva dočasné zamestnávanie podľa § 29,
g) fyzická osoba, ktorá vykonáva podporované zamestnávanie podľa § 58.
Eliska111
17.06.08,13:14
Dakujem p. Mihalovi za pomoc. Pravdepodobne su zamestnankyne slabo vyskolene, ked mi to nevedeli povedat. Dufam, ze aj vypocitane poistne bude pozitivne.

S tym uradom prace:
Ked som sa isla registrovat na urad prace, overila som si, ci ma budu evidovat, aj ked mam toto osvedcenie, kedze som nemala ziadne prijmy, bola som neaktivna a z niecoho treba aj zit pokial si clovek hlada zamestnanie. Pracovnicka mi zistila, ze budu. Inac by som si okamzite zrusila alebo pozastavila cinnost. Mozno to este upravuju nejake specialne predpisy.

Este raz dakujem. :)
balunka
17.06.08,15:28
prosím o pomoc
od1.1.2007 do 31.7.2007 zamestnaný v Čechách,do 1.8.2007 SZČO.
Aké tlačivo mám použiť?
Potrebujem doklad od zamestnávateľa,aj keď za neho platil odvody v Čechách/zahraničie/?
Ďakujem
Andyke
17.06.08,15:37
Príjmy od zamestnávateľa v ČR nevstupujú do RZZP.
Tlačivo B vypĺnaš . (a odhlásil si sa v zdrav.poisťovni počas doby čo si bol zamestnaný v ČR ? )
Eliska111
18.06.08,10:22
Takze mam dalsie pokracovanie. Bola som vo VsZP, podala som tlacivo X, XA a XB a pracovnicka sa ma spytala, ze preco davam toto tlacivo, ze ci som bola tehotna. Ja ze nie, a ze kvoli tomu ze som bola sucasne nezamestnana aj SZCO. A ona ze uz som druha a ze mi to nemoze vziat. Ze budu mat nejaku poradu, ako to riesit. Ale neviem, ci to nebola len vyhovorka, lebo sa radila s druhou a ta povedala, ze to maju posudzovat ako "irelevantne". Tak teraz cakam na riesenie. Nedala mi ani potvrdenie, ze som podala tlacivo X, lebo ze nemoze to nahodit a teda ani potvrdenie mi neda. Ze ma bude telefonicky kontaktovat. Tak som zvedava, ako sa ma poistovna pokusi "opinkat" a nechat si dvojo penazi. Ked je takychto ludi viac - celkom slusny biznis.
Jozef Mihál
18.06.08,20:50
Nedajte sa, to nie je Váš problém, že vo VšZP majú podivuhodný informačný systém na RZZP.
Melnick
18.06.08,20:56
Rozuzlenie prípadu ma zaujíma.
Znova VšZP. Po skúsenostiach, že mojim klientom pri odovzdávaní RZZP menia "X"-kové na "S" -kové , som poriadne vytočená.:mad: Stalo sa to vlani a opakuje sa to aj tento rok.:cool: Myslela som ,že im už vynovili programy a doplnili o "X"-kové, ale zrejme niekto sa zákonom riadiť nemusí.:cool:
ZuzanaP
19.06.08,04:44
Rozuzlenie prípadu ma zaujíma.
Znova VšZP. Po skúsenostiach, že mojim klientom pri odovzdávaní RZZP menia "X"-kové na "S" -kové , som poriadne vytočená.:mad: Stalo sa to vlani a opakuje sa to aj tento rok.:cool: Myslela som ,že im už vynovili programy a doplnili o "X"-kové, ale zrejme niekto sa zákonom riadiť nemusí.:cool:

Mne sa to stalo min. rok v ZP Apollo a viete si predstaviť ako patrične mi to vytmavil dotyčný, že on to tam musel prepisovať:)
hanelie
19.06.08,05:58
Nedajte sa, to nie je Váš problém, že vo VšZP majú podivuhodný informačný systém na RZZP (http:///).

určite by som trvala na prevzatí - nech písomne vyjadria v čom je problém
podľa toho sa potom dá ďalej postupovať - dôležité je, či to bude mať oporu v zákone
Eliska111
19.06.08,14:40
Pracovnicka ma kontaktovala dnes rano s nasledovnzm riesenim: Tlacivo X mozu podat len osoby, ktorych prijem nepresiahol dany rok 91000 Sk alebo nieco nad 90000 Sk. Kedze som bola zamestnana, moje prijmy boli vyssie ako tato ciastka a nemozem si podat X tlacivo a ze musim mat S. Je to pravda? Dakujem vopred za radu. :confused:
Anja111
19.06.08,15:03
Pracovnicka ma kontaktovala dnes rano s nasledovnzm riesenim: Tlacivo X mozu podat len osoby, ktorych prijem nepresiahol dany rok 91000 Sk alebo nieco nad 90000 Sk. Kedze som bola zamestnana, moje prijmy boli vyssie ako tato ciastka a nemozem si podat X tlacivo a ze musim mat S. Je to pravda? Dakujem vopred za radu. :confused:
Áno, výška VZ ovplyvňuje typ tlačiva. Ak bol VZ za rok 2007 nižší ako 91200 Sk, tak sa použije typ X a ak bol VZ vyšší ako 91200 Sk, tak sa použije typ S...
veronikasad
19.06.08,15:11
Áno, výška VZ ovplyvňuje typ tlačiva. Ak bol VZ za rok 2007 nižší ako 91200 Sk, tak sa použije typ X a ak bol VZ vyšší ako 91200 Sk, tak sa použije typ S...
Ale VšZP rada prerába RZZP. Včera mi volal klient zo Zvolena, že mu prerobili RZZP z X na S. Mal stratu z podnikania a príjem zo zamestnania 77 tis. SK. Už naozaj neviem čo si mám o tom myslieť. Ja by som sa za prepážkou odbiť nedala, ale čo chudáci poistenci, ktorí o tom nemajú ani páru...
Anja111
19.06.08,15:35
Ale VšZP rada prerába RZZP. Včera mi volal klient zo Zvolena, že mu prerobili RZZP z X na S. Mal stratu z podnikania a príjem zo zamestnania 77 tis. SK. Už naozaj neviem čo si mám o tom myslieť. Ja by som sa za prepážkou odbiť nedala, ale čo chudáci poistenci, ktorí o tom nemajú ani páru...
Mojej klientke zasa Spoločná zdravotná poisťovňa po roku napísala, aby prerobila RZ ZP za rok 2006 z B na S... (Bola na rodičovskom príspevku a potom SZČO so stratou...)
Jozef Mihál
20.06.08,06:50
Ale VšZP rada prerába RZZP. Včera mi volal klient zo Zvolena, že mu prerobili RZZP z X na S. Mal stratu z podnikania a príjem zo zamestnania 77 tis. SK. Už naozaj neviem čo si mám o tom myslieť. Ja by som sa za prepážkou odbiť nedala, ale čo chudáci poistenci, ktorí o tom nemajú ani páru...
Hm, v danej situácií poistencovi zrejme vyšlo nižšie poistné, ako mal podľa zákona zaplatiť. Takže z pragmatických dôvodov by som sa ani nesťažoval. Super riešenie zo strany VšZP, to odmietanie tlačiva X.
Simonab
20.06.08,11:08
Áno, výška VZ ovplyvňuje typ tlačiva. Ak bol VZ za rok 2007 nižší ako 91200 Sk, tak sa použije typ X a ak bol VZ vyšší ako 91200 Sk, tak sa použije typ S...
Tak Vás vyvediem z omylu. Podávala som tlačivo "X" práve kvôli ZD nižšiemu ako 91200,- a pani vo VŠZP mi to odmietla prebrať, že im to systém vyhadzuje ako chybu. Tak potom už nechápem, kde je vlastne problém? Myslím, že v tom že oni na tie X-kové tlačivá nemajú program. Takže Vám nezoberú ani keby ste mali na to dôvod. prerobili mi ho na S-kové aj keď som s tým nesúhlasila.
Naproti tomu SZP: rovnako ako Eliška odovzdávala som tlačivo X za babu, ktorá mala len povolenie na vykonávanie činnosti a zároveň bola evidovaná na OUP, a ešte predtým dva mesiace zamestnaná. Pani za okienkom mi to najskôr odmietla prebrať s tým, že však ona mi pomôže vyplniť to S-kové keďže ja ho neviem. Vravím tak mi to ukážte ako ho vyplníte. Začalo dievča vypisovať a hneď na prvej strane aj skončilo. Takže vzali mi X-kové s tým, že sa mi ešte ozvú. Neozvali sa, predpokladám, že je to v poriadku. Takže radím, nedajte sa, chybu robia oni.
Jozef Mihál
20.06.08,11:10
Ja zasa radím, zasmejte sa od radosti, pretože pri základe nižšom ako 91200 Sk vám v S-ku pravdepodobne vyjde nižšie poistné, ako ste mali platiť. Takže ak vám vo VšZp "prerábajú" X-ko na S-ko, len ich pekne nechajte tak, ušetríte.
veronikasad
20.06.08,11:13
Hm, v danej situácií poistencovi zrejme vyšlo nižšie poistné, ako mal podľa zákona zaplatiť. Takže z pragmatických dôvodov by som sa ani nesťažoval. Super riešenie zo strany VšZP, to odmietanie tlačiva X.
Nebol to súbeh zamestnania a podnikania. Ani tam neboli žiadne preplatky či nedoplatky. PP trval do 28.2., živnosť od 1.4.
Eliska111
23.06.08,07:25
Este raz prichadzam s uvodnou otazkou tejto temy. Musim teda zaplatit poistne ako SZCO napriek tomu, ze za mna poistne po tuto dobu platil stat?
jankasm
23.06.08,08:01
Este raz prichadzam s uvodnou otazkou tejto temy. Musim teda zaplatit poistne ako SZCO napriek tomu, ze za mna poistne po tuto dobu platil stat?

No bohužiaľ, na ZP majú pravdu. Keďže si sa neodhlásila, tak poistné ako SZČO musíš doplatiť. Bolo treba na to myslieť skôr a živnosť si prerušiť. Takže ak si tak ešte neurobila a stále si nezamestnaná, tak to urob čo najskôr, aby si aj za tento rok nemusela doplácať.
Keby si bola zamestnaná, a z činnosti SZČO by si nemala žiadny príjem, vtedy by si to poistné ako SZČO platiť nemusela.
Simonab
23.06.08,10:50
No bohužiaľ, na ZP majú pravdu. Keďže si sa neodhlásila, tak poistné ako SZČO musíš doplatiť. Bolo treba na to myslieť skôr a živnosť si prerušiť. Takže ak si tak ešte neurobila a stále si nezamestnaná, tak to urob čo najskôr, aby si aj za tento rok nemusela doplácať.
Keby si bola zamestnaná, a z činnosti SZČO by si nemala žiadny príjem, vtedy by si to poistné ako SZČO platiť nemusela.

Podľa môjho názoru nemajú na ZP pravdu. Pokiaľ je evidovaná na UP a popritom vykonáva činnosť na ktorú má povolenie a pridelené DIČ a zároveň spĺňa podmienku, ktorú vyžaduje UP ( príjem nižší ako 3200,-) nemá prečo platiť poistné, toto za ňu platí predsa štát. Treba si poriadne preštudovať § 11 ods. 8 a 9.
abel
23.06.08,12:42
Mám klienta, ktorý bol do marca v zahraničí, potom samoplatiteľ a od 11. 5. 2008 SZČO. Úhrn vymeriavacích základov ako SZČO a samoplatiteľ mal 65814.- Sk, tak som mu vyplnila X-B,C. Okrem toho ho majú v ZP zaregistrovaného ako SZČO až od 6.6.2007. Tak som tam šla osobne so ŽL a požiadala som ich, aby si to v systéme opravili. Ich reakcia bola: on sa prišiel zaregistrovať ako SZČO neskoro, tak ho evidujú od 6.6. bez ohľadu na to, čo má v živ. liste. A tlačivo mám nesprávne, pretože nemá byť X ale čisté B, maximálne teda S-B,C. Odchádzala som ako malý Ferdo. A podotýkam, nebola to VšZP.
veronikasad
23.06.08,12:50
Este raz prichadzam s uvodnou otazkou tejto temy. Musim teda zaplatit poistne ako SZCO napriek tomu, ze za mna poistne po tuto dobu platil stat?
Odpoveď si dostala v príspevku č. 3 od p. Mihála. Vyplň RZZP podľa tohto návodu.
Eliska111
23.06.08,13:00
Ale tlacivo X sa vyplna, iba ked prijmy v danom roku nepresiahli 91000 Sk a moje presiahli... mi to nezoberu.
atka4
23.06.08,13:10
Ja zasa radím, zasmejte sa od radosti, pretože pri základe nižšom ako 91200 Sk vám v S-ku pravdepodobne vyjde nižšie poistné, ako ste mali platiť. Takže ak vám vo VšZp "prerábajú" X-ko na S-ko, len ich pekne nechajte tak, ušetríte.

No, ja by som asi až tak nehopsala, a to z toho dôvodu, že ak neskôr prídu na to, že je to nesprávne, zodpovedný bude platiteľ, ktorý podáva RZZP. Určite sa tam nevypíše meno pracovníka ZP, že vykonal (opravil, zmenil pôvodné) RZZP.... :(.
Je to iné, keď na ZP ide veci znalý ekonóm a vydiskutuje to s pracovníčkou ZP, ale ak tam ide osobne napr. podnikateľ, ten sa určite sporiť nebude, len si vyleje zlosť na ekonómke, ako mu to urobila....a následne, ak bude nejaká sankcia...........???!!!:mee:
Jana Motyčková
23.06.08,13:35
Ale tlacivo X sa vyplna, iba ked prijmy v danom roku nepresiahli 91000 Sk a moje presiahli... mi to nezoberu.
Tlačivo X sa používa nielen v prípade ak úhrn príjmov je nižší ako 91200 Sk, ale aj v prípade - vyberám z vyhlášky :
(8) Vzor tlačiva ročného zúčtovania poistného (typ X) podľa odseku 7 sa používa aj pre poistenca, ktorý
a) v rozhodujúcom období sa považoval
1. postupne alebo súčasne za zamestnanca u viacerých zamestnávateľov,
2. za zamestnanca, nepovažoval sa za samostatne zárobkovo činnú osobu a mal v rozhodujúcom období príjmy podľa § 13 ods. 5 zákona,
3. postupne alebo súčasne za zamestnanca alebo za samostatne zárobkovo činnú osobu,
4. postupne za zamestnanca alebo za platiteľa poistného podľa § 11 ods. 2 zákona alebo
5. postupne za samostatne zárobkovo činnú osobu alebo za platiteľa poistného podľa § 11 ods. 2 zákona a
b) v roku 2007 sa považoval za osobu podľa § 11 ods. 8 písm. a) až h), j), o) a p) zákona a splnil podmienky uvedené v § 11 ods. 9 zákona.
Keďže spĺňaš bod 3 a písm. b) máš použiť tlačivo X.

Či ťa ÚP mal alebo nemal zaregistrovať, to je vec ÚP - ak mal všetky informácie a zaregistroval ťa, tak je to v poriadku a si poistencom štátu podľa písm.p).
Eliska111
24.06.08,06:10
Nasla som nieco taketo:

Vzor tlačiva ročného zúčtovania poistného (typ X) sa používa aj pre poistenca, ktorý sa v roku 2007 považoval za osobu podľa § 11 ods. 8 písm. a) až h), j), o) a p) zákona a splnil podmienky uvedené v § 11 ods. 9 zákona a v rozhodujúcom období úhrn jeho vymeriavacích základov podľa § 13 ods. 1 až 6 zákona bol nižší ako úhrn jeho minimálnych základov podľa § 13 ods. 15 až 18 zákona, v rozhodujúcom období úhrn jeho vymeriavacích základov podľa § 13 ods. 7 zákona bol nižší ako úhrn jeho minimálnych základov podľa § 13 ods. 9 písm. b) zákona.

... podla tohto zalezi, ze co je rozhodujuce obdobie. Ak je to kalendarny rok, tak to nesplnam, ak je to doba, pocas ktorej som sa povazovala za osobu podla § 11 ods. 8 písm. a) až h), j), o) a p) zákona, tak to splnam. Viete mi poradit? Lebo im to musim nejako vyargumentovat. Príspevok od pani Motycovej nevyvracia tie prijmy alebo aspon nemam v rukach zvysok vyhlasky (ci je tam "a" alebo "alebo" nemal prijmy vyssie ako...). Prosim o dokaz s ktorym tam mozem ist. Dakujem.
Eliska111
25.06.08,07:40
Posúvam, cas sa kráti...:(
veronikasad
25.06.08,07:46
Posúvam, cas sa kráti...:(
Máš dve možnosti - buď poslúchneš rady p. Mihála a p. Matyčkovej a urobiš RZZP podľa nich, alebo si ho dáš bezplatne urobiť vo VšZP ...
dracica
25.06.08,07:57
ja som našla tiez dieru v RZZP, SZCO od 1.1.2008 do 3.7.2007 od 1.7.2007 do 31.12.2007 bol zamestnanec
platil si poistné z minima 1064 x 6 + alikv. čast za 3 dni v zdrav. poistovni mu povedali ze má vsetko vyrovnané za r. 2007
vymer. základ mu vysiel menej ako 91200 SK čize vyplnuje tabulku B21, B22, B23 a tento VZ je nizsí ako VZ uvedený v riadku 29 to znamená že mu vyjde nedoplatok zdá sa mi to nespravodlive a nelogické skuste si takýto príklad
ZuzanaP
25.06.08,08:07
ja som našla tiez dieru v RZZP, SZCO od 1.1.2008 do 3.7.2007 od 1.7.2007 do 31.12.2007 bol zamestnanec
platil si poistné z minima 1064 x 6 + alikv. čast za 3 dni v zdrav. poistovni mu povedali ze má vsetko vyrovnané za r. 2007
vymer. základ mu vysiel menej ako 91200 SK čize vyplnuje tabulku B21, B22, B23 a tento VZ je nizsí ako VZ uvedený v riadku 29 to znamená že mu vyjde nedoplatok zdá sa mi to nespravodlive a nelogické skuste si takýto príklad


Môžeš uviesť konkr. čísla?
Eliska111
25.06.08,08:10
Máš dve možnosti - buď poslúchneš rady p. Mihála a p. Matyčkovej a urobiš RZZP podľa nich, alebo si ho dáš bezplatne urobiť vo VšZP ...

Ale ved ja som uz podavala X opravne, ale mi ho nevzali, ze mna sa tyka S.
katkaj
25.06.08,08:14
Ale ved ja som uz podavala X opravne, ale mi ho nevzali, ze mna sa tyka S.

Pokiaľ ti nezoberú rzzp osobne, na čo podľa mňa nemajú nárok, tak ho pošli poštou.
Janka Motyčková a Jožko Mihál sú asi najviac kvalifikovaní posúdiť aké tlačivo treba vybrať kedže sú spoluautormi týchto tlačív. ;)
dracica
25.06.08,11:02
no napríklad vymeriavací základ mu vyšiel 64860 Sk skúste si to vypočítať v softwari na RZZP
dracica
25.06.08,11:04
no napríklad vymeriavací základ mu vyšiel 64860 Sk skúste si to vypočítať v softwari na RZZP

reakcia na príspevok č. 34
Eliska111
30.06.08,06:54
Tak som to tam poslala aj so sprievodnym listom, ze to mam overene a ze nech mi poslu aj potvrdenie. Som zvedava, co bude dalej... :)
Andrea_Z
30.06.08,07:45
Ja som z toho paf....

Možete mi prosim niekto poradiť?

Cely rok 2007 som nebola nahlasena na UP ale nemala som ziadny prijem, ani som nebola zamestnana.
Od 31.7. 2007 som podpisala zmluvu ako vylucny sprostredkovatel poistenia.
Isla do zdravotnej poistovni. Tí ma hodili na kod 3 - ako platitel definovany v paragraf 11 ods.2 s poistnym 692,-Sk mesacne.
Zaklad dane mi vychadza 83.000,-Sk

Ake tlacivo mam teda pouzit ja? X a XC?

DAKUJEEEM za pomoc
Jozef Mihál
01.07.08,12:03
ja som našla tiez dieru v RZZP, SZCO od 1.1.2008 do 3.7.2007 od 1.7.2007 do 31.12.2007 bol zamestnanec
platil si poistné z minima 1064 x 6 + alikv. čast za 3 dni v zdrav. poistovni mu povedali ze má vsetko vyrovnané za r. 2007
vymer. základ mu vysiel menej ako 91200 SK čize vyplnuje tabulku B21, B22, B23 a tento VZ je nizsí ako VZ uvedený v riadku 29 to znamená že mu vyjde nedoplatok zdá sa mi to nespravodlive a nelogické skuste si takýto príklad
Žiadnu dieru ste neobjavili. Zrejme ste zle vyplnili stĺpce B21 až B23 v liste SB.

Doplnené: Ako inde čítam, vymeriavací základ (SZČO?) mu vyšiel 64860 Sk. Ak je to VZ SZČO, tak samozrejme že má nedoplatok, lebo preddavky zaplatil len 6 x 1064 + pár korún za 3 dni júla, ale poistné SZČO je 14% z 64860 = 9081 Sk...
paťuška
02.07.08,10:45
Chcem sa spýtať skúsenejších, včera ma predvolali na VšZP ohľadom opravy RZ. Na riadku 28 kde sa uvádzajú výdavky na poistné, o ktoré sa znížil základ dane som mala pôvodne uvedenú čiastku uhradeného poistného poníženú o vrátený preplatok z minulého roka. Pani na poisťovni mi tvrdila, že to musím opraviť, lebo systém im vyhodil inú sumu ako som uviedla. Bola to presne suma preplatku. Nechcela sa so mnou vôbec baviť o tom, že predsa základ dane som ponížila presne o sumu poistného, ktorú mám tam uvedenú. Ako to je vlastne s preplatkom poistného, ktorý nám poisťovňa vrátila cca v októbri 2007 za rok 2006? Som na pochybnostiach, kto má pravdu.
Jozef Mihál
02.07.08,11:05
Vrátený preplatok z RZZP za rok 2006 nie je súčasťou výdavkov na poistné - nie je to suma, ktorá by sa záporným znamienkom započítavala do daňových výdavkov.

Vrátený preplatok z RZZP za rok 2006 sa mal v daňovom priznaní započítať do zdaniteľných príjmov.

V každom prípade však zdravotná poisťovňa nemá právo zasahovať do údajov uvedených na r.27 a 28 tlačiva typ B - sú to údaje, ktoré vypĺňa poistenec na základe toho, ako si podal daňové priznanie.

Ak bolo daňové priznanie podané nesprávne - lebo vrátený preplatok z RZZP za rok 2006 nebol započítaný do príjmov ale bol záporným znamienkom započítaný do výdavkov (čiže bol odpočítaný od výdavkov), malo by sa podať dodatočné daňové priznanie a na jeho základe dodatočné RZZP.
paťuška
02.07.08,11:12
Ďakujem za radu, ale v tomto prípade išlo iba o rozdiel 57,- Sk čo sa týka nedoplatku a 5.- Sk poistného. Takže dodatočným daňovým priznaním sa asi v tomto prípade nebudem zaoberať.
dracica
02.07.08,15:57
Žiadnu dieru ste neobjavili. Zrejme ste zle vyplnili stĺpce B21 až B23 v liste SB.

Doplnené: Ako inde čítam, vymeriavací základ (SZČO?) mu vyšiel 64860 Sk. Ak je to VZ SZČO, tak samozrejme že má nedoplatok, lebo preddavky zaplatil len 6 x 1064 + pár korún za 3 dni júla, ale poistné SZČO je 14% z 64860 = 9081 Sk...

ano je to tak ako píšete bola som to odovzdat v zdravotnej poistovni a bolo to dobre vyplnené a presne mi odpovedali tak ako píšete...už tomu rozumiem
Eliska111
22.07.08,13:54
Odvtedy, co som tam poslala RZZP sa mi nikto neozval ani neposlal potvrdenie. Pritom som v sprievodnom liste potvrdenie ziadala. Teraz teda neviem, ako spracovali moje opravne tlacivo... zaplatim len to, co mi vyslo na tlacive X. Dufam ze ma potom neoznacia za neplatica.
Eliska111
15.10.08,07:54
Dobrý deň, po dlhom čase sa znovu ozývam. Zisťovala som si na call centre v akom štádiu je moja žiadosť a stále je evidované iba tlačivo S. Na list mi nikto neodpovedal. Viem, že je tu veľa odborníkov na túto tému a dokonca ako som sa dozvedela aj spoluautorov tlačív. Je možné, aby ste mi poskytli nejaké oficiálne stanovisko, že mám nárok na tlačivo X? Ďakujem za odpoveď.