mirare
17.06.08,15:09
Poraďte mi prosím, podnikateľ platca DPH kúpil od súkromnej osoby dodávakové auto - N1 (ale nemal si akú DPH odrátať). Po troch rokoch auto chce predať. Ako je to s DPH, musí ju odviesť aj keď si ju pri nákupe neuplatnil? Alebo nemusí. Počula som aj názor, že sa uplatní tzv. "samozdanenie" teda DPH aj na vstupe aj na výstupe. Ďakujem
Vladimír Ozimý
17.06.08,13:59
Samozdanenie sa uplatňuje pri dovoze tovaru z EU alebo prijatia služby od zahraničnej spoločnosti pri splnení podmienok § 69 a následne 49. V tomto prípade ak ide o predaj užitkového auta t.j. N1 je platiteľ dane povinný zaťažiť predaj daňou ak ide o tuzemské plnenie, t.j. miesto dodania je na Slovensku. To či kúpil auto od neplatiteľa nemá vplyv na to či má alebo nemá povinnosť vystavovať faktúry s DPH. Ako platiteľ je povinný vždy vystavovať fa s DPH. Nevystavuje len vtedy ak podľa zákona o DPH dodá tovar alebo službu oslobodenú od dane. A Váš prípad to nie je. Váš prípad by to bol ak by ste predávali automobil kategorie M1 pri ktorom nevzniká nárok na odpočet dane. V takom prípade by ste uplatnili oslobodenie podľa § 42 zákona.
mirare
17.06.08,14:04
Ďakujem za odpoveď, len ešte poznámka, to samozdanenie mi poradili na daňovom úrade - odd. styk s verejnosťou.
berry
01.07.08,06:04
My máme podobný problém.
Ale ak som to správne pochopila.
FO si kúpila auto dovezené zo zahraničia. Suma bola bez DPH. (teda žiadny odpočet) Ale teraz ho ide predávať , tak musí vystaviť faktúru s DPH.
Je to takto správne?
Ešte sa chcem spýtať, že či tú faktúru musím vystaviť aj keď to nie je predmet činnosti podnikania. Teda že či nestačí kupnopredajná zmluva. A potom v peňažnom denníku to dám ako iný zdaniteľný príjem.
Vladimír Ozimý
01.07.08,06:08
My máme podobný problém.
Ale ak som to správne pochopila.
FO si kúpila auto dovezené zo zahraničia. Suma bola bez DPH. (teda žiadny odpočet) Ale teraz ho ide predávať , tak musí vystaviť faktúru s DPH.
Je to takto správne?
Ešte sa chcem spýtať, že či tú faktúru musím vystaviť aj keď to nie je predmet činnosti podnikania. Teda že či nestačí kupnopredajná zmluva. A potom v peňažnom denníku to dám ako iný zdaniteľný príjem.

berry...treba napísať kto je FO či platiteľ DpH alebo neplatiteľ, predáva auto ako súkromná osoba alebo podnikateľ atď atď. kam to predáva o aké auto ide M1 alebo N1?
mirare
01.07.08,06:11
Auto bolo kúpené na území SR od občana. Nebolo dovezené. A faktúra by asi mala byť, lebo sa predáva obchodný majetok firmy.
berry
01.07.08,06:15
No tak ide o auto N1 platiteľ DPH ho predáva PO tak isto platiteľovi DPH.
My sme to mali tak že sme si dali doviesť auto. Ale bol to slovak FO. Takže to asi tiež bolo ako keby sme ho kupovali od slovenskej firmy.
Ale DPH tam nebola. Ani faktúru nám nedal. (to je dosť divne ,lebo sme s tým prešli kontrolou a nemali žiadne námietky) Jediný doklad ktorý sme mali bola kúpna zmluva výdavkový/príjmový doklad
Vladimír Ozimý
01.07.08,06:24
No tak ide o auto N1 platiteľ DPH ho predáva PO tak isto platiteľovi DPH.
My sme to mali tak že sme si dali doviesť auto. Ale bol to slovak FO. Takže to asi tiež bolo ako keby sme ho kupovali od slovenskej firmy.
Ale DPH tam nebola. Ani faktúru nám nedal. (to je dosť divne ,lebo sme s tým prešli kontrolou a nemali žiadne námietky) Jediný doklad ktorý sme mali bola kúpna zmluva výdavkový/príjmový doklad

netreba Fa ak ste to kupovali od FO neplatiteľa DPH. Na druhej strane vy ste povinný zaťažiť predaj daňou ako platiteľ keďže ide o N1. V takomto prípade je treba vystaviť faktúru. Ak kúpna zmluva má náležitosti faktúry podľa § 71 potom nemusíte vystavovať ešte osobitný doklad. Ak však nie musíte do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti vystaviť faktúru.
Iwett
22.07.09,16:29
Dobrý večer, prosím, chcem sa spýtať, keď kupuje firma platca DPH na Sk starší dodávkový automobil od platcu DPH z ČR uplatním samozdanenie. Musí byť na vystavenej faktúre odvolávka na §, podľa ktorého je dodávka oslobodená? Ďakujem.
Iwett
23.07.09,05:32
Ďakujem za súhlas, znamená, že na faktúre musí byť odvolávka? A čo v prípade ked nieje?
macula
23.07.09,08:02
Ja si myslím, že keby na faktúre nebola odvolávka, tak sa nič nedeje a ty uplatníš samozdanenie.
Iwett
23.07.09,11:42
Ja si myslím, že keby na faktúre nebola odvolávka, tak sa nič nedeje a ty uplatníš samozdanenie.
Aj ja si to myslím, len či je to tak.:)
milka.k
19.08.09,08:46
Ja si myslím, že keby na faktúre nebola odvolávka, tak sa nič nedeje a ty uplatníš samozdanenie.

Platitel dane musi postupovat podla Zakona o DPH § 71 ods. (7): Ak platiteľ uplatňuje osobitnú úpravu podľa § 65 alebo § 66, musí vo faktúre uviesť odkaz na túto úpravu, odkaz na článok 306 alebo 313 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 alebo informáciu, že uplatňuje osobitnú úpravu.

To plati v celej EU, takze aj oni to musia uvadzat na FA a ty potom postupujes podla §66. (Teda ak ide o dodanie ojazdeneho auta podla §66 ods.2b)