Jankaaa
14.04.05,10:08
Dnes mi bola doručená FA z 3/04. Dodávateľ nám ju proste zabudol doručiť. Čo s ňou? Môžem si tú DPH-čku uplatniť teraz? Nechce mi vystaviť novú faktúru, vraj on už má DPH-čku vysporiadanú. Sme štvrť.platcovia DPH a za I.štvrť.už som DPH urobila, takže by som si to musela dať až do II.Q. Čo s tým?
marta
14.04.05,08:22
Ak platiteľ dane obdrží daňový doklad vzťahujúci sa k uskutočneným zdaniteľným plneniam do 30. apríla 2004 vrátane uplatní na odpočítanie dane doterajší právny predpis, t.j. ustanovenie § 20a zákona č. 289/1995 Z. z. o dani z pridanej hodnoty. Tento postup vyplýva z § 85 ods. 6 zákona č. 222/2004 Z. z . o dani z pridanej hodnoty.

Odpočítať daň podľa § 20a zákona č. 289/1995 o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov môže platiteľ pri prijatom zdaniteľnom plnení, ak
a) platiteľovi, ktorý uskutočnil toto zdaniteľné plnenie, vznikla daňová povinnosť,
b) daň na vstupe zaúčtoval vo svojom účtovníctve,
c) má daňový alebo zjednodušený daňový doklad, ktoré vyhotovil platiteľ.
Platiteľ môže odpočítať daň v zdaňovacom období, v ktorom sa splnila posledná z podmienok podľa odseku 1 a súčasne na základe vecného priradenia prijatých zdaniteľných plnení k uskutočneným zdaniteľným plneniam v súlade s § 20 ods. 1 zákona o DPH .

Od splnenia všetkých troch podmienok pre odpočítanie dane sa odvíja časový moment – určenie zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa odpočítanie dane uplatní v daňovom priznaní platiteľa v rozsahu podľa § 20 zákona.

Z uvedeného vyplýva, že platiteľ môže daň vzťahujúcu sa k zdaniteľným plneniam uskutočneným v marci 2004 odpočítať najskôr v zdaňovacom období za 1. štvrťrok 2005. Nie je dôvod na podávanie dodatočného daňového priznania. Tento postup aplikuje v súlade s § 85 ods. 6 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty.
Jankaaa
14.04.05,08:51
Uf, som si oddýchla. Ďakujem Marta.
valeriam
14.04.05,09:13
Z uvedeného vyplýva, že platiteľ môže daň vzťahujúcu sa k zdaniteľným plneniam uskutočneným v marci 2004 odpočítať najskôr v zdaňovacom období za 1. štvrťrok 2005. Nie je dôvod na podávanie dodatočného daňového priznania. Tento postup aplikuje v súlade s § 85 ods. 6 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty.
Tomuto celkom dobre nerozumiem. Hlavne tomu slovíčku "najskôr".
marta
14.04.05,09:25
Záleží od skutočnosti, kedy sú splnené všetky tri formálne podmienky § 20a zákona č. 289/1995 Z.z. o dani z pridanej hodnoty.
Jankaaa
14.04.05,09:33
Takže, ak idem podľa bodov: a/ povinnosť síce vznikla, ale
b/ zaúčtovať som nemala čo
c/ doklad som nemala
Ešte by ma zaujímalo, čo ak sa niekto spamätá po 3 rokoch, že má niečo od nás nezaplatené a faktúru nám neposlal. Daňovák na to nič nepovie? Ako môže niekto vystaviť FA a neposlať ju. To nechápem. Ako si potom kontroluje pohľadávky na konci roka?