darask
17.06.08,18:58
Neviete mi niekto poradiť, ako sa správne píše s.r.o. ? Má sa to písať s medzerami alebo bez medzier za bodkami ? Teda s.r.o. alebo s. r. o. ? Spisujem zakladateľskú listinu a všetky papierovačky okolo založenia spoločnosti s ručením obmedzeným a neviem, ktorú variantu mám použiť ako správnu. Ďakujem.
zalobaba
17.06.08,17:18
Neviete mi niekto poradiť, ako sa správne píše s.r.o. ? Má sa to písať s medzerami alebo bez medzier za bodkami ? Teda s.r.o. alebo s. r. o. ? Spisujem zakladateľskú listinu a všetky papierovačky okolo založenia spoločnosti s ručením obmedzeným a neviem, ktorú variantu mám použiť ako správnu. Ďakujem.


bez medzier
ekopo
17.06.08,17:39
Aby sme sa trochu opreli aj o zákon, tak Obchodný zákonník § 107 hovorí:
cit.
Obchodné meno spoločnosti musí obsahovať označenie "spoločnosť s ručením obmedzeným", postačí však skratka "spol. s r. o." alebo "s.r.o.".
darask
17.06.08,19:01
Aby sme sa trochu opreli aj o zákon, tak Obchodný zákonník § 107 hovorí:
cit.
Obchodné meno spoločnosti musí obsahovať označenie "spoločnosť s ručením obmedzeným", postačí však skratka "spol. s r. o." alebo "s.r.o.".
Áno, tu v porade je v zakone s.r.o., ale našla som na internete ten isty obchodný zákonník zo zbierka.sk v PDF a tam je : s. r. o. - čiže s medzerami. Pozrite si na : madeinslovakia.sk/zakony/obchz.pdf - §107. Takže čo teraz ? Myslím, že je to dosť závažná záležitosť, ktorú tu určite bude riešiť do budúcna viac ľudí, tak ju skúsme vyriešiť, aby s tým ostatní nemali problém. :)
m.hladka
17.06.08,19:30
Tak, ako to napíšeš v zakladateľskej zmluve, samozrejme podľa zákona, to je jedno, ktorú alternatívu použiješ, tak to budeš musieť používať potom vo všetkých dokladoch, pečiatkach a pod.
Ja som si vybrala pre svoju firmu skratku: spol. s r.o.
darask
17.06.08,20:25
Tak, ako to napíšeš v zakladateľskej zmluve, samozrejme podľa zákona, to je jedno, ktorú alternatívu použiješ, tak to budeš musieť používať potom vo všetkých dokladoch, pečiatkach a pod.
Ja som si vybrala pre svoju firmu skratku: spol. s r.o.
Asi si ma veľmi nepochopila, ja mam formu vybratu, a to : s.r.o. resp. s. r. o. ... treba zistit, ktore je spravne :)
Celsus
17.06.08,21:05
V Obchodnom zákonníku sa uvádza "s. r. o."

Ak sa teda chceme striktne držať Obchodného zákonníka, uvedenú skratku treba písať s medzerami.

Podotýkam, že jediné záväzné znenie zákonov je to, ktoré vychádza v zbierke zákonov vydávanej Ministerstvom spravodlivosti SR. A tam je to s medzerami.
cactus
18.06.08,04:55
Asi si ma veľmi nepochopila, ja mam formu vybratu, a to : s.r.o. resp. s. r. o. ... treba zistit, ktore je spravne :)

gramaticky a aj podľa OZ je správne s medzerami.

Ja mám tiež vo svojej spol. s r. o. a sú tam medzery
Bastian
18.06.08,05:17
Medzi názvom firmy a formou má byť čiarka alebo iba môže ale nemusí?
napr.: AAA, s.r.o.
m.hladka
18.06.08,07:26
Správne má byť čiarka.
vieroslava
18.06.08,07:31
Medzi názvom firmy a formou má byť čiarka alebo iba môže ale nemusí?
napr.: AAA, s.r.o.

Správne sa to má písať tak, ako má firma uvedené v obchodnom registri, bez ohľadu na gramatiku.
skaspa
18.06.08,07:44
Medzi názvom firmy a formou má byť čiarka alebo iba môže ale nemusí?
napr.: AAA, s.r.o.
v marci sme zakladali s. r. o. a nemáme uvedenú čiarku medzi názvom firmy a s. r. o. a nikomu to nevadilo;
ďalej čo sa týka, tej medzery medzi s.r.o. a s. r. o. stačí si pozrieť www.orsr.sk (http://www.orsr.sk) a náhodne vybrať niektoré firmy a zistíme, že súdy bezproblémov zapisujú spoločonsti s medzerou aj bez (my sme dali s medzerou);
nakoľko majú súdy v obchodnom registry taký bordel (napr. spoločnosti so 100 000 Sk základným imaním, s.r.o. zapísené bez konateľa, firmy zapísané bez sídla apod.) a nič s tým nerobia, pochybujem, že by po čase začali robiť problémy kvôli mezdere medzi písmenami v "s.r.o."
Bastian
18.06.08,08:01
v marci sme zakladali s. r. o. a nemáme uvedenú čiarku medzi názvom firmy a s. r. o. a nikomu to nevadilo;
ďalej čo sa týka, tej medzery medzi s.r.o. a s. r. o. stačí si pozrieť www.orsr.sk (http://www.orsr.sk) a náhodne vybrať niektoré firmy a zistíme, že súdy bezproblémov zapisujú spoločonsti s medzerou aj bez (my sme dali s medzerou);
nakoľko majú súdy v obchodnom registry taký bordel (napr. spoločnosti so 100 000 Sk základným imaním, s.r.o. zapísené bez konateľa, firmy zapísané bez sídla apod.) a nič s tým nerobia, pochybujem, že by po čase začali robiť problémy kvôli mezdere medzi písmenami v "s.r.o."
Je veľa firiem čo ju nemá a asi to ani nie je problém ktorý by trebalo riešiť. Takisto aj tie medzery...
freeiurist
18.06.08,15:41
Žiadna čiarka byť nemusi.

Podla pravidiel korespondencie medzi s. r. o. by mali byt medzery.

A len tak z praxe, pokial viem buzeruju zivnostenske urady pokial zistia, ze oni maju zapisane bez medzier a v OR je zapisane s medzerami a naopak, takze pozor na to.
evina
18.06.08,16:44
Správne má byť čiarka.

Myslím, že čiarku za názvom spoločnosti zákon nerieši. Jediné správne, čo sa medzery týka je to, čo je uverejnené v Zbierke listín zákonov /nemyslím internetovej, lebo mám k dispozícii 2 verzie a každá ináč/, a to by mala rešpektovať i spoločenská zmluva i OR /nemôžu uvádzať v rozpore so zákonom/. Že realita je iná - bohužiaľ...

Teda ak Celsus písala z takejto Zbierky, tak potom podľa jej príspevku č 7 s medzerami.
Celsus
18.06.08,17:10
Myslím, že čiarku za názvom spoločnosti zákon nerieši. Jediné správne, čo sa medzery týka je to, čo je uverejnené v Zbierke listín /nemyslím internetovej, lebo mám k dispozícii 2 verzie a každá ináč/, a to by mala rešpektovať i spoločenská zmluva i OR /nemôžu uvádzať v rozpore so zákonom/. Že realita je iná - bohužiaľ...

Teda ak Celsus písala z takejto Zbierky, tak potom podľa jej príspevku č 7 s medzerami.

Zákon vôbec nerieši otázku, či treba písať čiarku oddeľujúcu kmeň obchodného mena od dodatku označujúceho právnu formu. Takže je len na zakladateľovi/zakladateľoch spoločnosti, ako sa rozhodnú. Čiarku dať môžu, ale nemusia.

Len tak na okraj: Celsus je on, nie ona.:) A písal som o zbierke zákonov, nie o zbierke listín...
evina
18.06.08,17:42
Zákon vôbec nerieši otázku, či treba písať čiarku oddeľujúcu kmeň obchodného mena od dodatku označujúceho právnu formu. Takže je len na zakladateľovi/zakladateľoch spoločnosti, ako sa rozhodnú. Čiarku dať môžu, ale nemusia.

Len tak na okraj: Celsus je on, nie ona.:) A písal som o zbierke zákonov, nie o zbierke listín...

Plne s Tebou súhlasím, aj píšem, že zákon čiarku nerieši. Ja tiež myslím Zbierku zákonov a píšem listín;) To čo som domrvila je Tvoj ženský rod, sorry...:)
darask
18.06.08,17:48
Zákon čiarky nerieši, to je pravda, je veľa firiem, čo čiarku nemá, viď. orsr.sk. Ináč som z toho všetkého úplne vedľa. Na jednej strane je tu Obchodný zákonník, v ktorom je s. r. o. (zas treba zvážiť či je medzera taká závažná a či sa dá definovať ako akési ,,porušenie" zákona). Na druhej strane je tu orsr.sk kde som vo výpisoch zatial našla len 2 firmy, ktoré tam majú medzeru medzi s. r. o. ... a to by bolo prakticky porušovanie zákona zo strany samotného súdu, keď to tam takto zapísal, takže teraz fakt netuším, ako to zapísať. s.r.o. predsa len vyzerá krajšie a kratšie ako dlhé s. r. o. s medzerami...
evina
18.06.08,18:12
Zákon čiarky nerieši, to je pravda, je veľa firiem, čo čiarku nemá, viď. orsr.sk. Ináč som z toho všetkého úplne vedľa. Na jednej strane je tu Obchodný zákonník, v ktorom je s. r. o. (zas treba zvážiť či je medzera taká závažná a či sa dá definovať ako akési ,,porušenie" zákona). Na druhej strane je tu orsr.sk kde som vo výpisoch zatial našla len 2 firmy, ktoré tam majú medzeru medzi s. r. o. ... a to by bolo prakticky porušovanie zákona zo strany samotného súdu, keď to tam takto zapísal, takže teraz fakt netuším, ako to zapísať. s.r.o. predsa len vyzerá krajšie a kratšie ako dlhé s. r. o. s medzerami...

Zapísala by som tak, ako je v Zbierke zákonov-budeš z tých, ktorí rešpektujú zákon :):)
zlatica76
18.06.08,18:32
Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra uvádza ako skratu s. r. o. (s medzerami). Keďže oni sú kodifikátori, mala by sa používať táto forma.

Naproti tomu, aj zaužívaná skratka t.j. by sa mala písať s medzerami t. j. Ruku na srdce, koľkí z nás to tak píšu? A koľkí z nás poznajú vo worde tzv. tvrdé medzery (tzn. aby skratku t. j. nerozdelilo do dvoch riadkov)?
evina
18.06.08,18:53
Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra uvádza ako skratu s. r. o. (s medzerami). Keďže oni sú kodifikátori, mala by sa používať táto forma.

Naproti tomu, aj zaužívaná skratka t.j. by sa mala písať s medzerami t. j. Ruku na srdce, koľkí z nás to tak píšu? A koľkí z nás poznajú vo worde tzv. tvrdé medzery (tzn. aby skratku t. j. nerozdelilo do dvoch riadkov)?

Áno, jedna vec je koľkí z nás to píšu a druhá ako sa má písať. Ako vidíme netankuje to ani OR ...
darask
18.06.08,19:01
Áno, jedna vec je koľkí z nás to píšu a druhá ako sa má písať. Ako vidíme netankuje to ani OR ...
No, netankuje vobec...lebo fakt, ked si dáš vyhľadať do orsr.sk hocijaku firmu, vsetko je bez medzier... teraz ma len trapi jedna vec, ked to dam do zakladatelskych listin aj na ziadost o zivnost s. r. o. tak aj tak mam pocit, ze to uradnici daju podla svojho a napisu s.r.o. bez medzier a potom budem mat rozpor medzi zivnostenskym a zakladatelskou listinou... a uz si vobec neviem predstavit, co dam do navrhu na zapis do OR... :D
balans
30.06.08,11:01
Podla vseobecnych typografickych zasad, pri beznom texte za bodkou (a aj ciarkou, vykricnikom, otaznikom...) nasleduje medzera, cize podla tychto pravidiel je spravne "s. r. o." alebo "spol. s r. o.".
cactus
30.06.08,11:28
Podla vseobecnych typografickych zasad, pri beznom texte za bodkou (a aj ciarkou, vykricnikom, otaznikom...) nasleduje medzera, cize podla tychto pravidiel je spravne "s. r. o." alebo "spol. s r. o.".
lenže v tom je ten problém, že sa to nedodržiava a hlavne v tých inštitúciách, kde by sa to malo... ako to bolo vyššie spomenuté.