cervena
17.06.08,21:20
Mám syna na prvom stupni ZŠ, ktorý má špecifické vývojové poruchy učenia, disgrafiu a disleksiu a prevodovú poruchu sluchu. Má problémy s AJ. Zle počuje, zle píše. Na začiatku sa snažil učiť, v poslednej dobe je deprimovaný a nechce robiť nič. Angličtinárka ho zopár krát počastovala výrokmi - ako v histórii školy sme nemali žiaka ktorý by z tohto testu mal 0 bodov, alebo tvoja mama si myslí, že ja som na vine ....Malý ju nemá rád a keď im odpadne angličtina vyhlasuje to za najšťastnejší deň v svojom živote. Teraz prepadá. Snažila som sa im vnútiť Metodické usmernenie MŠ pre vzdelávanie žiakov so špecifickými poruchami učenia, ale som neuspela. Pani zástupkyňa mi prezradila, že by som musela požiadať , aby bolo dieťa brané ako integrované, ale tomu že sa rodiča bránia, lebo dieťa to má navždy v papieroch. Dnes viem, že som jej naletela, pretože je to vždy len na rok, teda nemá to dieťa navždy v papieroch, že sa im skôr nechcelo vyrábať individuálny študijný plán pre jedno decko. Vo štvrtok majô konferenciu a malý má 5 z AJ. Aké mám možnosti. Môžem požiadať o komisionálnu skúšku v prítomnosti psychológa a špeciálneho pedagóga, ale decko to len viac zdeptá. Robia sa na ZŠ postupové skúšky? Alebo dá sa požiadať o zaradenie dieťaťa ako integrovaného na konci školského roku? Predpokladám, že s 5. z AJ nepostúpi do ďalšieho ročníka.Ako je to, keby prešiel na školu kde nemajú AJ na prvom stupni? Môže pokračovať, alebo musí aj tam opakovať ročník?
Janka6685
17.06.08,22:09
Prepáč, že ti nepomôžem, len si nemôžem odpustiť spam...

Panebože, takto sa chová dospelý vzdelaný človek?! A takýto človek pracuje s deťmi...:eek:
lu_lu
18.06.08,01:33
ahoj,
každý žiak s poruchou učenia, ktorá je podložená psychologickým potvrdením, má mať osobitný učebný plán, ktorý sa vypracúva v spolupráci s vyškolenými odborníkmi z radov psychológov, pričom sa prihliada na poruchu učenia, teda napr. predĺženie času pri písomnom skúšaní, len ústne skúšanie a pod. Učiteľ má za daného žiaka v triede dostávať príplatok. žiaľ, "osveta" v tomto ohľade sa na mnohých školách robí posledné dva roky...

Rozhodne odporúčam bojovať za svojho syna. S jeho poruchou učenia by nemal byť hodnotený za pravopis, či už je to slovenčina alebo angličtina. A aj keď má maturitu zatiaľ v nedohľade, predĺžený čas na písomné maturitné testy sa v jeho prípade oplatí.
lu_lu
18.06.08,01:38
prepadá ešte aj z nejakého iného predmetu?
alaya1
18.06.08,01:59
Zial, medzi nami ucitelmi je vela takych, este minulorezimovych, ktori nemaju zaujem o nove moznosti vzdelavania deti, ktore potrebuju iny pristup ako bezny ziak. Myslia si, ze deti s poruchov ucenia su retardovane a patria do specialnej skoly. Poznam jednu p. ucitelku, byvalu riaditelku skoly, ktora sa vyjadrila, ze IVP je len na to, aby sa lenive deti mali na co vyhovarat a ona veru neprihliada na taketo deti, hodnoti ich ako ostatne.
Cervena, ja by som urcite osobne navstivila tu ucitelku AJ, vysvetlila jej, co a ako, ked si to uz urobila a bezvysledne, isla by som za riaditelom skoly a tam by som sa pokusila pochodit. Zial, IVP na konci roka mozes ziadat, ale nie spiatocne, platilo by ti asi az od buduceho skolskeho roka, ale aj tak to urob, nenechaj trapit sa svoje dieta a co je na tom, ked ma na zadnej strane vysvedcenia napisane, ze je integrovane? To urcite nie je ziadna hanba, ako nie je hanba mat inu chorobu.
Ja sa k IPV priklanam a aj respektujem tieto deti, zial, je nas malo. Ak nepochodis na tejto skole, preloz dietatko inde, mysli vzdy na jeho dobro, na ostatne sa vykasli. Zelam, aby ti vsertko dobre dopadlo...
elist
18.06.08,04:34
Ahoj,

píšeš o konkrétnych poruchách u dieťaťa, takže predpokladám, že syn bol psychologicky vyšetrený. Vyhľadaj čím skôr toho psychológa a špeciálneho pedagóga, ktorý dieťa už vyšetroval. V správe z vyšetrenia dieťaťa psychológom aj špeciálnym peddagógom predsa majú byť nejaké odporúčania pre školu (sú? navrhli dieťa integrovať?)
Elena
renatan
18.06.08,05:21
V každom prípade sa oplatí za dieťa "bojovať".
Moja neter mala tiež v škole veľké problémy s učením v 1 triede a bola na prepadnutie. Podotýkam že ďalší dvaja starší súrodenci boli vynikajúci žiaci, staršieho chlapca chceli dokonca zapísať rovno do 2 ročníka, takže tam nebol problém v domácej príprave. Triedna učiteľka sa vyjadrila, že ona sa nemôže prispôsobiť pár žiakom so slabšími výsledkami, keď väčšina je v učení popredu.Ale potom vyšlo najavo, že v triede bola väčšina žiakov pri nástupe do 1 ročníka sedemročných. Bola to vtedy taká "móda", dávať deti do školy o rok pozdejšie,aby mali akože dlhšie detstvo,apod. Samozrejme že u tak malých detí je ten rozdiel v škole viditeľný. No a neter išla do školy v správnom čase ako šesťročná a to bola jej smola. Tiež ju chceli nechať prepadnúť a to by sa s tým dieťaťom viezlo celý život, skončila by v ôsmom (siedmom) ročníku a na nejakej učňovke. Sestra s ňou navštívila vtedy pychológa, ten vystavil odbornú správu o tom, že dieťa išlo do školy nezrelé. Nemali dôvod ísť na takéto vyšetrenie pred nástupom do školy, keď išla do školy v správnom veku a ani materská škôlka nič také neodporučila. Na základe toho dieťa potom prijali do 1 ročníka opätovne o rok a mohla si dokončiť celú školskú dochádzku. Celú dobu sa učila vynikajúco a mala aj vynikajúce vzťahy so spolužiakmi, zatiaľ čo v tej predošlej triede bola outsaider. Teraz bude maturovať na strednej škole a chystá sa na vysokú. Ako málo stačilo k tomu, aby to bolo úplne inak... ???
Bastian
18.06.08,06:02
V každom prípade sa oplatí za dieťa "bojovať".
Moja neter mala tiež v škole veľké problémy s učením v 1 triede a bola na prepadnutie. Podotýkam že ďalší dvaja starší súrodenci boli vynikajúci žiaci, staršieho chlapca chceli dokonca zapísať rovno do 2 ročníka, takže tam nebol problém v domácej príprave. Triedna učiteľka sa vyjadrila, že ona sa nemôže prispôsobiť pár žiakom so slabšími výsledkami, keď väčšina je v učení popredu.Ale potom vyšlo najavo, že v triede bola väčšina žiakov pri nástupe do 1 ročníka sedemročných. Bola to vtedy taká "móda", dávať deti do školy o rok pozdejšie,aby mali akože dlhšie detstvo,apod. Samozrejme že u tak malých detí je ten rozdiel v škole viditeľný. No a neter išla do školy v správnom čase ako šesťročná a to bola jej smola. Tiež ju chceli nechať prepadnúť a to by sa s tým dieťaťom viezlo celý život, skončila by v ôsmom (siedmom) ročníku a na nejakej učňovke. Sestra s ňou navštívila vtedy pychológa, ten vystavil odbornú správu o tom, že dieťa išlo do školy nezrelé. Nemali dôvod ísť na takéto vyšetrenie pred nástupom do školy, keď išla do školy v správnom veku a ani materská škôlka nič také neodporučila. Na základe toho dieťa potom prijali do 1 ročníka opätovne o rok a mohla si dokončiť celú školskú dochádzku. Celú dobu sa učila vynikajúco a mala aj vynikajúce vzťahy so spolužiakmi, zatiaľ čo v tej predošlej triede bola outsaider. Teraz bude maturovať na strednej škole a chystá sa na vysokú. Ako málo stačilo k tomu, aby to bolo úplne inak... ???
Bohužiaľ je to tak. Keď dieťaťu "nalepia na čelo nálepku NEŠIKA" tak sa tak aj začne nakoniec správať a aj okolie sa na neho začne tak dívať. Stáva sa aj to, že sa dieťa samo začne horšie správať či učiť - akože napriek (pritom si tým sebe škodí). Smutné na tom je to, že má to dieťa potom tú štartovú čiaru vzadšie... potom potrebuje viac energie na dobehnutie ostatných... a keď sa chce postaviť na nohy, tak mu to trvá trocha viac času.
Gabi03
18.06.08,06:11
Bohužiaľ je to tak. Keď dieťaťu "nalepia na čelo nálepku NEŠIKA" tak sa tak aj začne nakoniec správať a aj okolie sa na neho začne tak dívať. Stáva sa aj to, že sa dieťa samo začne horšie správať či učiť - akože napriek (pritom si tým sebe škodí). Smutné na tom je to, že má to dieťa potom tú štartovú čiaru vzadšie... potom potrebuje viac energie na dobehnutie ostatných... a keď sa chce postaviť na nohy, tak mu to trvá trocha viac času.

Ak hovoríš, že sa to môže stať, tak súhlasím. Ak hovoríš, že sa to zakaždým stáva, tak absolútne nesúhlasím.
Vo svojom širšom okolí poznám chlapca, ktorému asi v 3.-4. ročníku ZŠ zistili dysgrafiu a dyslexiu. Jeho matka sa dobre potrápila, kým to uznali aj v škole a prispôsobili mu učebné plány a aj skúšania. Avšak jeho to neodratilo a berie to ako normálne. Teraz končí strednú školu a je jeden z najlepších.
Zrejme pôjde o osobnosť človeka ale aj prístupu rodiny a školy, ako sa to môže vyvinúť.
ZlaticaB
18.06.08,06:20
Tiež som toho názoru, že je potrebné porozprávať sa najprv
s riaditeľom školy. Integrovaný žiak nie je klasifikovaný, takže nemôže ani prepadať z AJ. Myslím si,že je potrebné zájsť za psychologičkou, ak bol vyšetrený /predpokladám že bol/ a spätne škole dokladovať o akú poruchu u žiaka ide. Pri dobrej vôli sa to určite poriešiť dá.
Bastian
18.06.08,07:05
Ak hovoríš, že sa to môže stať, tak súhlasím. Ak hovoríš, že sa to zakaždým stáva, tak absolútne nesúhlasím.
Vo svojom širšom okolí poznám chlapca, ktorému asi v 3.-4. ročníku ZŠ zistili dysgrafiu a dyslexiu. Jeho matka sa dobre potrápila, kým to uznali aj v škole a prispôsobili mu učebné plány a aj skúšania. Avšak jeho to neodratilo a berie to ako normálne. Teraz končí strednú školu a je jeden z najlepších.
Zrejme pôjde o osobnosť človeka ale aj prístupu rodiny a školy, ako sa to môže vyvinúť.

Stáva sa to často... slovo zakaždým si použila až ty. Keď na človeka ľudia začnú pozerať ako na horšieho, tak to nie je nič moc... a zakaždým ho to stojí veľa energie aby potom zmenil svoje správanie a aby presvedčil svoje okolie. Samotná zmena nestačí... ľudia vedia veľmi dlho nazerať na nejakého nešikovníka alebo nespratníka ako na horšieho. Trvá im dlhší čas kým si všimnú zmenu. Hovorím to z vlastných skúseností... ja som mal v mladosti v škole aj mimo nej stále problémy. Na ZŠ som po 4. ročník nemal ani jednu dvojku a moje správanie bolo tiež v norme. Až keď nám dali novú súdružku učiteľku to začalo... na SOU pokračovalo (a na vojenčine zavŕšilo). Mali sme 2-3 učiteľov, ktorí neboli ani zďaleka učitelia... akurát na to mali školu. Dodnes nepochopím ako tam mohli pôsobiť roky... Neviem či sú v takýchto prípadoch vedenie a kolegovia slepí... ale to je asi chyba všetkých Slovákov že držia hubu vtedy, keby mali hovoriť. Keby to nebolo tak, tak by aj všetky úrady fungovali inak. Takýto „učitelia dokašlú x ľuďom život, alebo prinajlepšom im tú štartovaciu čiaru do života posunú trocha dozadu. Ja som im možno teraz aj vďačný za to, že som musel trocha viac zabojovať...
Ale aj tak si myslím, že by to bolo lepšie, keby sa správali inak a naozaj aj niečo naučili... Ono je ľahké rapotať ticho sediacim figúrkam (to je totižto pre niektorých asi ideálny žiak), ale ťažšie živému a zvedavému decku. Niektorí „učitelia to riešia tak, že také dieťa odstrčia na druhú koľaj.
beba13
18.06.08,07:46
Bastian máš úplnu pravdu, môj syn má dyslexsiu, dyskalkúliu, dysgrafiu a zároveň je veľmi hyperaktívni, no lenže on nemá záujem vôbec zabojovať, pretože učiteľka mu úplne otrávila chuť do učenia, nemá vôbec o školu záujem som z toho zúfalá inak je veľmi šikovní, pracovití len tá škola je jeho nočná mora. Keby bol iný prístup zo strany učiteľov tak by mu to viacej pomohlo zvládať všetko učivo. Ale zo strany učiteľky nie je záujem tak to bude musieť ešte rok vydržať a hádam na inej škole to bude inak.
Bastian
18.06.08,08:34
Bastian máš úplnu pravdu, môj syn má dyslexsiu, dyskalkúliu, dysgrafiu a zároveň je veľmi hyperaktívni, no lenže on nemá záujem vôbec zabojovať, pretože učiteľka mu úplne otrávila chuť do učenia, nemá vôbec o školu záujem som z toho zúfalá inak je veľmi šikovní, pracovití len tá škola je jeho nočná mora. Keby bol iný prístup zo strany učiteľov tak by mu to viacej pomohlo zvládať všetko učivo. Ale zo strany učiteľky nie je záujem tak to bude musieť ešte rok vydržať a hádam na inej škole to bude inak.
Veľmi veľa záleží na učiteľovi. Buď s ním v kontakte a všetko spolu preberte.
Držím Vám palce.:)
alaya1
18.06.08,08:45
Tiež som toho názoru, že je potrebné porozprávať sa najprv
s riaditeľom školy. Integrovaný žiak nie je klasifikovaný, takže nemôže ani prepadať z AJ. Myslím si,že je potrebné zájsť za psychologičkou, ak bol vyšetrený /predpokladám že bol/ a spätne škole dokladovať o akú poruchu u žiaka ide. Pri dobrej vôli sa to určite poriešiť dá.

Integrovany ziak je klasifikovany ako kazdy iny ziak, rozdfiel je len v prispupe a sposobe prace pocas vyucovania.
judita1971
18.06.08,09:04
myslím si, že by si sa mala obrátiť na psychologickú poradňu, nájdi telefónne číslo, ak bývaš v mieste, kde je poradňa skoč. Oni ti poradia a nájdu odpoveď na tvoje otázky. Tiež by som šla za riaditeľom a porozprávala sa o tom, nech mu nedá prepadnúť, aby postúpil do vyššieho ročníka a zistila si čo je všetko potrebné, aby tvoj syn bol braný ako integrovaný žiak od nového školského roka, určite je tam potrebné psychologické vyšetrenie a doporučenie psychologickej poradne.
lepka
18.06.08,10:12
Mám syna dyslektika a dysotografika,práve pred 2 týždňami zamturoval,celú ZŠ sme mali papier od pedagogickej poradne a psychologičky že má dyslexiu,aj keď papier na to mali niektorí učitelia ho vôbec nebrali do úvahy a bojovali sme s tým.Prepadnúť bohužiaľ môže aj keď má dyslexiu,stalo sa to aj nám,riešili sme to prestupom na inú školu,ale to bol na prvom stupni a tam sa mu to nezapočítava,takže skončil ZŠ normálne 9.ročníkom aj keď chodil do školy 10 rokov,na druhom stupni je to vraj nejako ináč,treba to konkrétne zistiť a podľa toho sa zariadiť a určite ísť do poradne,lebo tam nám vedeli pomôcť,nie len synovi,ale aj ja som sa musela naučiť ako sa so synom učiť, učila som sa s ním aj na maturitu,som nadupaná,snáď by som zmaturovala.Po dovŕšení 18 rokov mu papier o dyslexii platí iba 2 roky a on sám si to bol vybaviť,lebo pri písomných maturitách to pre neho znamenalo o 20% viac času na písomku o 20% viac času na prestávku a bol v triede absolútne sám,mal sám pre seba svoj dozor pri písomke.nikto ho nerušil a spravil písomnú čas zo SJ na 89%,ústna na 3, písomná časť z NJ na 74%, ústna na 4.Pri ústnej už žiadne úľavy nemal.Vždy pred začiatkom roka chodil do tábora pre dyslektikov,dysgrafikov a pre ostatné poruchy a tam sa cítil,ako medzi rovnými a zároveň sa pripravil na začiatok školského roka,dlho trvalo kým si vybudoval istú úctu sám voči sebe,musel toho veľa dokázať kým si začal veriť.Potešujúce je ,že vral sa s touto poruchou naučia ľudia vyrovnávať tak,že si nikto nič nevšimne.A existujú aj lieky pri poruchách učenia,kontrétne NOOTROPIL,ktorý sa dá predpísať,treba konzultovať s lekárom.Pomáha nepriamo,vraj mozog využíva lepšie krvný cukor.Syn ho bral pri učení sa na maturu a v živote som ho nepočula čítať tak,ako po liekoch.Držím palce aj na nohách nech to dobre dopadne pre tvojho syna,lebo viem čo to je,keď ti chodí dieťa tak strašne nešťastné zo školy,najradšej by si tam išla sama a povedala tej "pani učiteľke", čo si o jej pedagogickom pôsobení myslíš.:)
ZlaticaB
18.06.08,11:23
Integrovany ziak je klasifikovany ako kazdy iny ziak, rozdfiel je len v prispupe a sposobe prace pocas vyucovania.

Áno? A ja som celý čas vedela, že integrovaný žiak je klasifikovaný iba ústne.
judita1971
18.06.08,11:39
http://www.statpedu.sk/buxus/docs//integracia/Metodicke_pokyny.pdf

toto som našla na internete, lebo zaujala táto téma . Možno to niekomu pomôže- hoci aj učiteľke.
ZlaticaB
18.06.08,11:50
http://www.statpedu.sk/buxus/docs//integracia/Metodicke_pokyny.pdf

toto som našla na internete, lebo zaujala táto téma . Možno to niekomu pomôže- hoci aj učiteľke.

Tak predsa sa mi to nemarilo, dokonca viem, že niektorí žiaci majú priamo na posúdku od psychológa napísané, "hodnotiť iba slovne". z tých ktorých predmetov
alaya1
18.06.08,12:28
Áno? A ja som celý čas vedela, že integrovaný žiak je klasifikovaný iba ústne.

A potom by mal aj ustne vysvedcenie? Alebo ake?-)
alaya1
18.06.08,12:34
A potom by mal aj ustne vysvedcenie? Alebo ake?-) Je rozdiel medzi ustnym a slovnym hodnotením, toto by sa nemalo zamienat. Aj ustna klasifikácia je hodnotenie ziaka - ale nie znamkami, tolko ucitelka. P.S. tu www,som si prezrela, nic nove som sa nedozvedela, dik aj tak-)
beba13
20.06.08,13:20
Skús pozrieť aj na www.dyscentrum.sk. Nebolo by zlé absolvovať aj biofeedback terapiu. Chodila som na ňu zo synom a výrazne sa zlepšíl v čítaní.
Janka6685
20.06.08,19:27
Môj brat na základnej škole ledva prechádzal z ročníka do ročníka. Jedného dňa mu zistili, že má spomínané poruchy a odrazu sa mu známky zlepšili, keďže ho začali posudzovať ináč a prispôsobili sa mu učitelia. Napr. nepísal diktáty, z ktorých mal vždy 5. Nejako sa aj sám začal viac zaujímať o učenie, akoby si uvedomil, že nie je hlúpy, len má poruchy v učení a síce mu to trvalo dlhšie, ale naučil sa, čo bolo treba. Strednú školu ukončil bez opravných skúšok.
melbak
24.06.08,19:42
mila cervena,
tvojmu prispevku dost dobre nerozumiem, uvadzas poruchy, ktore ma tvoje dieta,to znamena, ze uz bolo vysetrene, ked o tom vies, tak preco nie je integrovane, ved mu vedome ako rodicia ublizujete, ja sama mam v triede, takehoto ziaka,( v skole mame slovne hodnotenie, podla niektorych prispevkov, som usudila, ze rodicia nemaju v tom jasno)
a neprepada zo ziadneho predmetu :)(2.roc.ZS) a to cita len po slabikach (zdokonaluje sa u spec. pedag.)
dokaze opisat tlaceny text, diktaty vobec nepise, gramaticke ucivo ovlada len ustne, v prvouke tiez odpoveda len ustne,
v matematike riesi samostatne len numericke priklady, slovnu ulohu mu precitam ja a on ju riesi ustne atd.,cize postupujem podla individualneho planu,
v triede medzi spoluziakmi nema ziadne problemy, ani jeden spoluziak sa nepozastavuje nad tym, ze on robi nieco ine, beru ho takeho, aky je,
poslem ti aj jeho vysvedcenie, len teraz nie, mam vsetko v skole,
som zvedava, ako budes pokracovat
melbak
25.06.08,10:47
Pridavam text vysvedčenia:

Žiak úspešne ukončil tento školský rok.Napriek sťaženým podmienkam, ktoré vyplynuli z nácviku čítania a písania dobre zvládol všetko dôležité učivo 2.ročníka.Pracovné tempo mal pomalšie, úlohy väčšinou dokončil.K práci zvyčajne pristupoval so záujmom a preto sa mu darilo zvyšovať svoj osobný výkon.Tlačený text dokázal prepísať úhľadným písmom a väčšinou bez chýb.Dokáže správne riešiť aj väčšinu ústnych slovných úloh.Pri číselných príkladoch sa ešte občas zmýli, preto by bolo užitočné počítať trochu pozornejšie.Dôležité je nepoľaviť v trénovaní čítania a písania.
Úspešný je v športe a má dobrý zmysel pre humor.Pravidlá spolužitia sa snažil neporušovať

Na druhej strane v doložke je napísané:

Žiak postupoval podľa individuálneho výchovno - vzdelávacieho plánu.