zuzana
14.04.05,10:31
Kolegovi sa narodilo dieťa 22.3.2005 a požiadal o daň.bonus.Mám mu už do výplaty za marec dať tento bonus, a ak áno v akej výške 400Sk??Alebo až od nasledujúceho mesiaca mu to vyplatím, teda vo výplate za apríl?
anto
14.04.05,08:36
Na daňový bonus má nárok už v mesiaci, v ktorom došlo k tej udalosti, keď celá rodina bola šťastná................
zuzana
14.04.05,08:42
A aké doklady treba doniesť stačí tam rodný list alebo treba aj potvrdenie o poberaní prídavkov?
Johanka
14.04.05,08:43
Rodny list, pridavky su uplne ina davka a nic s tym nemaju
jonnie
14.04.05,08:46
V ten mesiac, kedy sa narodilo....ak to teda nahlasi ako zmenu a uvedie do Vyhlasenia + doklad o narodeni.

Takisto moze znizit na starob.poist.+starobne sporenie o 0,5 %.
miriza
14.04.05,08:48
Aj môjmu kolegovi sa narodilo dieťa 22.3. 2005 a už som mu dala bonus v marcových mzdách.
McMarti
14.04.05,09:58
Aj môjmu kolegovi sa narodilo dieťa 22.3. 2005 a už som mu dala bonus v marcových mzdách.
mojmu kolegovi sa narodilo 24/3 a automaticky som mu dala bonus do marca aj zniženie do SP o 0,5% a dodatočne podpísal vyhlásenie a aj papier pre SP a doniesol rodný list
margitkar
22.04.05,08:49
Nárok na bonus a 0,5 % má aj vtedy, keby sa dieťa narodilo 31.3.2005.
nikulik
22.04.05,09:27
A ako je to s tym znizenim 0,5%?? Musi zamestnanec nieco podpisat? A kde to mam ja zdokladovat napr. soc.poistovni??
janaGT
22.04.05,09:36
A ako je to s tym znizenim 0,5%?? Musi zamestnanec nieco podpisat? A kde to mam ja zdokladovat napr. soc.poistovni??podpisuje vyhlásenie... je v prílohe, ja prikladám aj rodný list dieťaťa - kópiu
janaGT
22.04.05,09:38
a keď vypĺňaš prílohu k mesačnému výkazu do SP tak tam dáš do kolónky počet nezaopatrených detí - ich počet
nikulik
02.05.05,10:33
a keď vypĺňaš prílohu k mesačnému výkazu do SP tak tam dáš do kolónky počet nezaopatrených detí - ich počet
Dakujem velmi pekne,ale aj tak mi to este celkom nie je jasne, socialke to dam do vykazu,a to je vsetko?? to staci?? nic viac im nezdokladujem?? Lebo mam taky problem, od januara som prevzala robenie miezd od jednej mzdarky a ona vobec ani cely rok 2004 nedavala ziadnemu zamestnancovi vyhlasenie na znizenie starobneho p. To je divne nie?? Ved to je pre zamestnanca len dobre ci nie?? Takze teraz neviem ci im to dat alebo nie, alebo to nechat tak ako to je. Ale si myslim ze ma na to zamestnanec narok. Hm???
janaGT
02.05.05,12:03
Dakujem velmi pekne,ale aj tak mi to este celkom nie je jasne, socialke to dam do vykazu,a to je vsetko?? to staci?? nic viac im nezdokladujem?? Lebo mam taky problem, od januara som prevzala robenie miezd od jednej mzdarky a ona vobec ani cely rok 2004 nedavala ziadnemu zamestnancovi vyhlasenie na znizenie starobneho p. To je divne nie?? Ved to je pre zamestnanca len dobre ci nie?? Takze teraz neviem ci im to dat alebo nie, alebo to nechat tak ako to je. Ale si myslim ze ma na to zamestnanec narok. Hm???Sociálke to dáš do výkazu, vyhlásenie si necháš založené v zložke zamestnanca a to je všetko. A čo sa týka tej tvojej predchodkyne, je to dosť čudné, prečo neuplatnila DB. A možno že o tom ani nevedela, že niečo také existuje. A ešte ma napadá, že to mohla ona resp. zamestnanci si to mohli vyrovnať v daňovom priznaní. Keď je na to nárok, tak prečo to nevyužiť.
nikulik
03.05.05,04:07
Sociálke to dáš do výkazu, vyhlásenie si necháš založené v zložke zamestnanca a to je všetko. A čo sa týka tej tvojej predchodkyne, je to dosť čudné, prečo neuplatnila DB. A možno že o tom ani nevedela, že niečo také existuje. A ešte ma napadá, že to mohla ona resp. zamestnanci si to mohli vyrovnať v daňovom priznaní. Keď je na to nárok, tak prečo to nevyužiť.
Dakujem velmi pekne, uz som o nieco mudrejsia. Ale este otazocka: v akom danovom priznani myslis?? Lebo oni si normalne danovy bonus uplatnili, aj v rocnom zuctovani ti ktori si neuplatnili kazdy mesiac,ale zaujimave je ze im nedala narok na starobne p. Asi by bolo lepsie keby som sa s nou spojila nie? No ale dakujem za radu, pomohla si mi, pekny dnik prajem
janaGT
03.05.05,04:49
máš pravdu, ja som si to pomýlila s daňovým bonusom, do daňového priznania sa zníženie starobného poistenia neuvádza. Sorry!
nikulik
05.05.05,07:45
máš pravdu, ja som si to pomýlila s daňovým bonusom, do daňového priznania sa zníženie starobného poistenia neuvádza. Sorry!
Takze este raz, lebo teraz som uz dopletena, v programe im dam znizenie 0,5% na starobne poistenie, a ukaze sa to vo vykaze, a co im teda davam podpisovat alebo vypisovat???
janaGT
05.05.05,07:48
Takze este raz, lebo teraz som uz dopletena, v programe im dam znizenie 0,5% na starobne poistenie, a ukaze sa to vo vykaze, a co im teda davam podpisovat alebo vypisovat???
Podpísať im dáš vyhlásenie na zníženie sadzby starobného poistenia - máš ho v prílohe k tejto téme. Dáš to do programu a neviem aký máš program, tak by sa ti to malo ukázať aj vo výkaze.
nikulik
05.05.05,07:57
Podpísať im dáš vyhlásenie na zníženie sadzby starobného poistenia - máš ho v prílohe k tejto téme. Dáš to do programu a neviem aký máš program, tak by sa ti to malo ukázať aj vo výkaze.dakujem, no dlho tu nie som a preto...kde je to vyhlasenie? v prilohe? a to kde najdem?? este raz diky.

A este nieco ma teraz napadlo, nasa firma existuje od januara 2004, vlastne cely rok 2004, az do dnes nemali zamestnankyne zrazene tych 0,5%, da sa to nejak spravit aby sa im to vratilo?? Pri danovom bonuse sa da v rocnom zuctovani, a ako je to s 0,5% na starobne poistenie??
janaGT
05.05.05,08:01
máš ho v tejto téme príspevok č.10
ale radšej ti ho ešte raz prikladám
nikulik
05.05.05,08:04
máš ho v tejto téme príspevok č.10
ale radšej ti ho ešte raz prikladám
diky moc, takze to tlacivo vypisem, podpisu a ostava to mne tak je to? no dufam ze uz som pochopila :o)
janaGT
05.05.05,08:04
diky moc, takze to tlacivo vypisem, podpisu a ostava to mne tak je to? no dufam ze uz som pochopila :o)máš pravdu
nikulik
09.05.05,05:36
JanaGT: ak ta mozem poprosit, vies mi poradit?? Chystam sa vypisovat to tlacivo Vyhlasenie zamestnanca na uplatnenie zníženia sadzby poistného na star.p. co si tu na poradu hodila a nerozumiem jednej vete: "Vyhlasujem, že si uplatnujem - neuplatňujem narok na znizenie sadzby poistneho na starob.poistenie na vyššie uvedene nezaopatrene dieta, o ktore sa staram u ineho zamestnavatekla (nazov a adresa) .................a ze si tento narok nauplatnuje druhy rodic alebo osvojitel dietata."
Tuto vetu vyplnam, alebo to sa vyplnuje ak ma este jedneho zamestnavatela, nechapem. Poradte mi prosim...
janaGT
09.05.05,05:57
Zníženie sadzby poistného na starobné poistenie si môže zamestnanec uplatniť iba u jedného zamestnávateľa. Ak tvoj zamestnanec už nemá žiadneho iného zamestnávateľa u ktorého si toto uplatňuje, tak prečiarkneš uplatňujem, potom ti zostane vyhlásenie, že :"vyhlasujem, že si neuplatňujem nárok na zníženie .....u iného zamestnávateľa a že si tento nárok neuplatňuje druhý rodič alebo osvojiteľ dieťaťa."
nikulik
09.05.05,06:30
diky moc, zase som o nieco mudrejsia :o)
buba
09.05.05,09:12
ale ja viem ,že 0,5% si môže uplatniť aj u viacerých zamestnávateľov ale iba jeden rodič
janaGT
09.05.05,09:38
ale ja viem ,že 0,5% si môže uplatniť aj u viacerých zamestnávateľov ale iba jeden rodičtak nás prosím ťa pouč, ja napríklad o tom neviem. Kde by som to našla?
buba
09.05.05,09:56
Mne to povedali na sociálnej poisťovni a ja to robím už rok, ale ešte som si dnes zavolala či sa niečo nezmenilo a povedali, že nie , že si môžem uplatniť aj u iných zamestnávateľov,
vladan
09.05.05,10:12
tak nás prosím ťa pouč, ja napríklad o tom neviem. Kde by som to našla?
zákon o sociálnom poistení § 131 ods. 3 ... nehovorí sa tam o počte zamestnaní, ale len o počte rodičov :)
Valika
09.05.05,10:46
To vyhlásenie na uplatnenie 0,5 % do soc.poistovne stačí vypísať raz alebo to treba mať od zamestnancov vyplnené a podpísané každý rok??? Vdaka.
nikulik
09.05.05,11:48
Podľa mna to staci raz, pretoze v dolnej casti mas odsek: "Ak dojde k zmene uvedených skutočností......oznamim okamzite tuto skutočnosť písomne zamestnavatelovi. "
janaGT
09.05.05,11:54
To vyhlásenie na uplatnenie 0,5 % do soc.poistovne stačí vypísať raz alebo to treba mať od zamestnancov vyplnené a podpísané každý rok??? Vdaka.ja mám len 1x
Nika
06.06.05,07:44
Ahoj, mám problém(vlastne kolega) s ktorým si neviem rady. Narodilo sa mu dieťa. Žijú síce v spoločnej domácnosti, ale majú rôzne trvalé bydlisko. Môžem mu priznať daňový bonus ak by dal napr. čestné prehlásenie?
Zákon o soc.poistení nemá podmienku spoločnej domácnosti? Nikde som to totiž nenašla.
Johanka
06.06.05,09:12
Spoločná domácnosť nerovná sa spoločný trvalý pobyt. V § 33 zákona o dani z príjmov je pri podmienke spoločnej domácnosti odkaz na Občiansky zákonník, kde je v § 115 , že domácnosť tvoria FO, ktoré spoločne trvale žijú a spoločne uhrádzajú náklady pre svoje potreby.
Nika
06.06.05,09:27
Ale nemal by nejakým spôsobom dokázať, že žijú v spoločnej domácnosti? Stačí podpísať vyhlásenie?
Johanka
06.06.05,09:37
On nemá čo dokazovať. Daj mu podpísať Vyhlásenie na zdanenie príjmov, v ktorom on svojim podpisom potvrdzuje správnosť ním vyplnených údajov. Treba nechať nejakú zodpovednosť aj na zamestnancoch!
Nika
06.06.05,10:41
Johanka ďakujem